بررسی بازی Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty Modern Warfare 2019
0

بازی کال آف دیوتی ندای وظیفه: جنگاوری نوین (به انگلیسی : Call of Duty: Modern Warfare) یک بازی به سبک تیراندازی اول شخص است که توسط Infinity Ward ساخته شده و به‌وسیلهٔ شرکت Activision در اکتبر ۲۰۱۹ برای کنسول های پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان و کامپیوتر منتشرشد. با صفرویک همراه باشید .

کال آف دیوتی یعنی ساعاتی پر از هیجان. کمتر کسی است که به بازی های کامپیوتری علاقه داشته باشد و نام کال آف دیوتی را نشنیده باشد. هر کدام از نسخه های این بازی زیبا آنقدر خوب ساخته شده اند که با گذشت سالها هنوز هم نسخه های قدیمی آن توسط گیمر ها بازی می شود. گرافیک عالی، داستان جذاب و شخصیت پردازی های زیبا باعث شده اند کمتر بازی شوتر اول شخصی بتواند با کال آف دیوتی ها رقابت کند.با این توضیح که هیچ قصدی برای لو دادن داستان بازی نداریم!

 

کال آف دیوتی در سال 2019 با ارائه نسخه جدیدی از Call of Duty: Modern Warfare ما را به خاطرات خوش گذشته برگرداند. و بله کاپیتان پرایس برگشته! سه گانه زیبای Call of Duty: Modern Warfare جزء بهترین نسخه های این مجموعه به شمار می رود. سه گانه ای که نه شما را به جنگ جهانی می برد و نه به جنگ های فضایی بلکه در زمان حال می جنگید که برای بسیاری بهترین است. امسال نیز اینفینتی با ارائه نسخه ریبوت شده از این سه گانه محبوب سعی کرده دل طرفداران قدیمی خود را که از جنگیدن در آینده و فضا خسته شده اند بدست آورد. بهتر است پیش از نقد وبررسی، به سیستم مورد نیاز برای Call of Duty: Modern Warfare بپردازیم:

برای بازی کال آف دیوتی مدرن وارفر با تنظیمات حداقلی به سیستم زیر نیاز دارید:

 • CPU: Intel Core i3-4340 or AMD FX-6300
 • CPU SPEED: Info
 • RAM: 8 GB
 • OS: Windows 7 64-Bit (SP1) or Windows 10 64-Bit (1709 or later)
 • VIDEO CARD: NVIDIA GeForce GTX 670 / NVIDIA GeForce GTX 1650 or AMD Radeon HD 7950
 • PIXEL SHADER: 5.0
 • VERTEX SHADER: 5.0
 • SOUND CARD: Yes
 • FREE DISK SPACE: 175 GB
 • DEDICATED VIDEO RAM: 2048 MB

سیستم توصیه شده برای کال آف دیوتی مدرن وارفر به شرح زیر است:

 • CPU: Intel Core i5-2500K or AMD Ryzen R5 1600X Processor
 • CPU SPEED: Info
 • RAM: 12 GB
 • OS: Windows 10 64 Bit (latest Service Pack)
 • VIDEO CARD: Nvidia GeForce GTX 970 4GB / GTX 1660 6GB or AMD Radeon R9 390 / AMD RX 580
 • PIXEL SHADER: 5.1
 • VERTEX SHADER: 5.1
 • SOUND CARD: Yes
 • FREE DISK SPACE: 175 GB
 • DEDICATED VIDEO RAM: 4096 MB
Call of Duty Modern Warfare 2019
Call of Duty Modern Warfare 2019

همواره زنده کردن یک اسم قدیمی ریسک بالایی دارد. اما Call of Duty: Modern Warfare توانسته با استفاده از تجربیات گذشته خود بازی بسیار خوب خلق کند به گونه ای که آن را از نظر بسیاری جایگزین شایسته ای برای سه گانه Call of Duty: Modern Warfare می دانند.

گان پلی در Call of Duty: Modern Warfare

مهم ترین موضوع در یک بازی شوتر اول شخص چیست؟ بدون شک گان پلی. کال آف دیوتی در نسخه های جدید خود توانسته با ارائه یک گان پلی جذاب، مخاطب را بیش از پیش جذب کند. در نسخه های جدید دیگر خبری از این نیست که یک اسلحه در آغاز بازی به شما بدهند بلکه میتوانید اسلحه های دلخواه خود را انتخاب کنید و با کاستوم کردن آنها رنگ و بویی شخصی به سلاحتان بدهید. در Call of Duty: Modern Warfare نیز این موضوع به بهترین شکل خود وجود دارد به نحوی که امکانات زیادی برای کاستوم کردن و تعداد زیادی اسلحه برای انتخاب در کال آف دیوتی مدرن وارفر وجود دارد. طراحی گرافیکی سلاح ها کم نظیر بوده و با صدا گذاری های فوق العاده نیز بیش از پیش به جذابیت این بخش افزوده است. صداگذاری ها بسیار خوب و با جزئیات کار شده اند و هر سلاح صدای خاص خود را داشته که آن را از بقیه متمایز میکند. سیستم پیشرفت بسیار خوبی نیز برای گان پلی در نظر گرفته شده است. شما با پیشرفت در بازی کال آف دیوتی مدرن وارفر و کسب امتیاز میتوانید بخش های بیشتری برای سلاح خود داشته باشید. انواع دوربین ها، رنگ های مختلف، خشاب های متنوع و… باعث شده برای بدست آوردن بهترین های آنها، سرسختانه بجنگید. گان پلی بازی تنها به تفنگ ها محدود نشده و می توانید از انواع وسایل نظامی دیگر نیز استفاده کنید. استفاده از پهپاد های مسلح و هدایت و شلیک با آنها، سوار شدن به تانک و نفربر و.. از دیگر ویژگی این بازی هستند.

 

شلیک ها نیز در کال آف دیوتی مدرن وارفر بسیار پیشرفت کرده اند و در کنار امکانات بسیار زیاد سلاح ها، حالا با لذت بیشتری به دشمنان شلیک می کنید. جایی که گان پلی به بهترین نحو کارایی خود را نشان می دهد در بخش چند نفره است، جایی که با هوش مصنوعی سر و کار نداشته و باید با دوستان خود بازی کنید و قطعا باعث می شود در انتخاب سلاح و استفاده از آن بسیار هوشمندانه تر رفتار کنید.

بخش داستانی بازی

Call of Duty: Modern Warfare  مانند نسخه های دیگر این مجموعه داری دو بخش داستانی و مالتی پلیر است. همانطور که میدانید در نسخه قبلی این مجموعه یعنی بلک اپس4 بخش داستانی حذف شده بود و سازندگان تمام تمرکز خود را بر بخش مالتی پلیر بازی معطوف کرده بودند. این موضوع باعث انتقاد هایی شد، چرا که این بخش داستانی بود که شخصیت هایی مانند کاپیتان پرایس یا مک تاویش را به دنیای گیم معرفی کرد. شخصیت هایی که معروفیت آنها در سطح شخصیت های فیلم های سینمایی شده و کمتر بازی را می توانید بیابید که چنین شخصیت هایش محبوب و شناخته شده باشند. این انتقادات سازندگان را مجاب کرد بار دیگر بخش داستانی را به بازی اضافه کنند.  در بخش داستانی Call of Duty: Modern Warfare داستان کلیشه ای دو سمت خیر و شر جای خود را به داستانی جذاب و بی رحمانه از جنگ طرف هایی داده که هیچ کدام خیر مطلق و هیچ کدام شر مطلق نیستند. بنابراین به گیمر این اجازه را می دهد که با هر کدام از طرفین همزاد پنداری کند. بیشتر تمرکز سازندگان این بوده که خشونت و تاریکی جنگ را به گیمر منتقل کنند. در این بازی انواع نیرو ها وارد درگیری می شوند. نیرو های سازمان سیا،نیرو های ویژه بریتانیایی، گروهک تروریستی القتله، ارتش روسیه و… هر کدام هدفی مشخص برای خود دارند ودارای فرماندهان و شخصیت هایی هستند که به بهترین گونه شخصیت پردازی شده اند.

 

بخش داستانی کال آف دیوتی مدرن وارفر خوبی ها و بدی های خودش را دارد. این بخش باعث میشود گیمر به عمق ماجرا فرو رفته و وارد درگیری ها و داستان های سرگرم کننده بازی شود. همانطور که گفته شد شخصیت پردازی این بازی بسیار خوب است اما وقتی بدانید شخصیت پردازی الکس که در بسیاری جاها نقش او را دارید زیاد خوب کار نشده شاید نا امید شوید اما باید گفت وجود مراحل جذاب و درگیری های نفس گیر و انتقال تجربه و ترس جنگ به گیمر باعث می شود این ضعف پوشانده شود. شما در بخش داستانی خود را به یکباره در نقش کسی می بینید که نه یک منجی نجات دهنده جهان است بلکه درگیر جنگی دهشتناک شده است. ترس و سختی های جنگ در این بازی بسیار خوب به تصویر کشیده شده اند و این حس را منتقل می کنند که گویا در حال دیدن مستندی از یک جنگ واقعی هستید یا پای صحبت های یک کهنه سرباز نشسته اید.

 

یکی از معایب بخش داستانی Call of Duty: Modern Warfare این است که سازنده خواسته است گیمر به سرعت این بخش را تمام کرده و به سراغ بخش های دیگر برود که این باعث شده این بخش با وجود زیبایی و هیجان انگیزی خود، ناقص به نظر برسد به گونه ای که به نظر میرسد داستان یکباره پایان می یابد بدون اینکه از انتهای آن چیزی زیادی گفته شود. این ضعف قطعا برای Call of Duty: Modern Warfare که خود را ادامه دهنده راه سه گانه کال آف دیوتی مدرن وارفر قدیمی می داند زیاد جالب نیست. البته باید گفت بخش داستانی این بازی با وجود ضعف های خود، یکی از برترین بخش های داستانی در چند سال اخیر کال آف دیوتی محسوب می شود. داستانی که با بیان آن فکر میکنید نه تخیلی بلکه واقعی است.

بخش چند نفره بازی Call of Duty: Modern Warfare

کال آف دیوتی در نسخه های اخیر خود بیش از پیش به بخش چند نفره اهمیت داده است. بخش چند نفره Call of Duty: Modern Warfare اگر بهترین مالتی پلیر در بین بازی های کال آف دیوتی نباشد، قطعا یکی از بهترین هاست. بخش مالتی پلیر Call of Duty: Modern Warfare علاوه بر بخش های قدیمی که در نسخه های دیگر نیز یافت می شدند، بخش های جدیدی نیز دارد. در مجموع بخش چند نفره به سه صورت وجود دارد.

اولین آنها Team Deathmatch است که در این بخش باید با هم تیمی های خود، سربازان تیم مقابل را بکشید و امتیاز بگیرید و در نهایت با کشتن همه آنها برنده شوید. دومین بخش مالتی پلیر Domination  است که در آن باید نقاط مشخص شده روی نقشه را تصرف کنید و از آنها در مقابل تیم حریف مراقب کنید. اما در Call of Duty: Modern Warfare یک بخش جدید نیز اضافه شده است و آن Gunfight  است. در این بخش جالب که به صورت تیم های دو نفره می باشد باید دو به دو با سلاح های مختلف به دو نفر مقابل حمله کنید، این بخش که بسیار کوتاه است برای کسانی طراحی شده که از مالتی پلیر لذت می برند اما وقت یا حوصله انجام مراحل طولانی و جنگ های بزرگ را ندارند. بخش چند نفره بازی شامل یک بخش ماموریت های ویژه نیز می شود اما به اگر صادق باشیم باید گفت این بخش به خوبی دو بخش دیگر ساخته نشده است، ماموریت هایی با سختی بسیار زیاد که ممکن است گیمر را از ادامه ماموریت منصرف کند و این در کنار این مسئله است که داستان پردازی ماموریت ها نیز زیاد خوب از کار درنیامده است.

 

جمع بندی :

بسیاری از تحلیلگران، کال آف دیوتی را به عنوان برترین بازی شوتر اول شخص می شناسند. شوتری که در کنار گرافیک و گان پلی فوق العاده خود و همچنین با داستان های جذابش از بسیاری بازی های دیگر بازار سرتر است. Call of Duty: Modern Warfare نیز توانسته است با ویژگی های خوب خود به عنوان سرآمد بسیاری از بازی های این سبک شناخته شود و با بردن مخاطب به دنیای نظامی گری، تجربه های شگفتی از بودن در یک محیط نظامی و تجربه سختی های آن خواهید داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.