تاریخچه اپل ، با ارزش ترین شرکت جهان

0

اپل به عنوان یکی بزرگترین شرکت های الکترونیکی جهان به ساخت و توسعه ابزار های الکترونیکی می پردازد. این شرکت عظیم که همکنون به عنوان با ارزش ترین برند جهان شناخته می شود توانسته است با معرفی شماری از برترین وسایل الکترونیکی همانند گوشی های هوشمند موسوم به آیفون ، تبلت های موسوم به آیپد ، کامپیوتر های رومیزی با نام آی مک و لپ تاپ هایی با نام مک بوک، به عنوان یکی از برترین های این حوضه شناخته شود. تاریخچه اپل سرشار از پیروزی ها و شکست هاست. از اخراج استیو جابز تا حکمرانی بر صنعت الکترونیک جهان. در واقع اپل نیاز به معرفی ندارد. غول سیلیکون ولی یکی از شناخته شده ترین شرکت های الکترونیکی جهان است و بی اغراق باید گفت موسس آن یعنی استیو جابز نیز یکی از شناخته شده ترین چهره های دنیای فناوری است. اپل تولید کننده انواع محصولات فناوری است، گوشی های هوشمند، لپ تاپ، تبلت، نرم افزار و… است. اما این شرکت چگونه به با ارزش ترین برند جهان تبدیل شد؟ با صفرویک همراه باشید تا به تاریخچه اپل در مورد هر یک از محصولات آن بپردازیم.

استیو جابز و استیو وازنیک
استیو جابز و استیو وازنیک

تاریخچه اپل، دوستی دو استیو :

تاریخچه اپل با دوستی استیو جابز و استیو وزنیاک در سال 1971 آغاز شد. این دو در سال 1976 شرکت بسیار کوچکی را بنیان نهادند که در آینده به یک غول فناوری تبدیل شد. نخستین تولید آنها یک ریزرایانه بسیار ساده به نام اپل1 بود. اپل 1 توسط استیو وازنیک طراحی شده بود و استیو جابز فکر کرد با فروش این کامپیوتر می شود سود خوبی بدست آورد.

استیو جابز حداقل در آن زمان درست فکر نمیکرد چرا که اپل1 به دلیل قیمت بالای خود فروش زیادی نداشت و از طرفی ظرفیت تولیدی شرکت تازه تاسیس اپل اجازه نمی داد این کامپیوتر فروش چندانی داشته باشد.  با این وجود، ساخت اپل1 باعث شد نام اپل به عنوان یک شرکت فناوری معروف شود. اپل 1 در واقع سنگ بنای تولید محصولات بسیار بهتر و قدرتمند تری بود که در سالهای بعد به بازار عرضه شدند. اپل2 در سال 1977 وارد بازار شد و یک پیشرفت چشمگیر نسبت به اپل1 به حساب می آمد. اپل 3 پس از آن عرضه شد که همچون نسل های قبلی از پردازنده ساخت شرکت موتورلا در آن استفاده شده بود.

اما با وجود سیستمی که در زمان خود یکی از قدرتمند ترین ها بود چندان مورد استقبال قرار نگرفت و فروش چندانی نداشت که یکی از مهم ترین دلایل آن قیمت بالای آن بود به گونه ای که اپل های اولیه بیشتر به عنوان وسیله ای لوکس شناخته می شدند تا یک وسیله کاربردی(اپل3 در زمان عرضه به بازار قیمت نهایی 7800 دلاری داشت که با احتساب تورم این رقم برابر با 25هزار دلار در سال 2019 می شود). اما اپل خیال تسلیم شدن نداشت.

معرفی و تاریخچه شرکت اپل
اپل1 نخستین کامپیوتر ساخت اپل

تاریخچه اپل، اپل با لیزا صعود می کند :

اپل فکر کرد به جای اینکه قیمت را پایین بیاورد، تکنولوژی و نوآوری را افزایش دهد. حاصل این طرز تفکر به ساخت اپل لیزا منجر شد. اپل لیزا یک انقلاب در زمینه کامپیوتر بود و در واقع پدربزرگ کامپیوتر های امروزی شناخته می شود. اغلب چیز هایی که امروزه بدیهی به به نظر می رسد مانند آیکون های صفحه، ماوس و… همه از اپل لیزا آغاز شدند.

اپل لیزا اما مشکلات متعددی داشت، با وجود قیمتی نزدیک به 10 هزار دلار که بسیار زیاد بود، سرعت و کاربرد مناسبی نداشت. همین موضوع باعث شد لیزا فروش بسیار کمی را تجربه کند و اپل مجبور شد پروژه مکینتاش خود را با سرعت بیشتری دنبال کند. نهایتا مکینتاشدر سال 1984 متولد شد. مکینتاشبا داشتن قابلیت های بالا اما قیمت بسیار مناسب تری نسبت به اپل لیزا داشت که باعث فروش بسیار بیشتر آن شد. در ادامه روند رو به رشد اپل اما خللی جدی به وجود آمد، استیو جابز به عنوان یکی از دو ستون اپل، به دلیل اختلافاتی که با مدیر اپل داشت از شرکت خارج شد و شرکت نکست را تاسیس کرد.

رقابت بین اپل و نکست شدید شد و این نکست بود که با کامپیوتر های قدرتمند تر و با قیمت مناسب تر خود توانست اپل را شکست دهد. در این مقطع وضعیت سهام اپل رو به وخامت گذاشت که دلیل اصلی آن فروش کم محصولاتش بود. اپل نیز با ارائه سه نسخه ارزان قیمت از مکینتاش سعی کرد بار دیگر بازار را به سمت خود بکشاند. این سه محصول با وجود سیستم ضعیف خود اما فروش  خوبی را تجربه کردند که باعث شد بار دیگر اپل در بازار تکنولوژی حرفی برای گفتن داشته باشد.

apple history
اپل لیزا

استیو جابز با آی مک ها می آید :

مدتها بعد از استعفای اجباری استیو جابز، بار دیگر او در سال 1996 به اپل برگشت و در جایگاه مدیریت این شرکت نشست. با بازگشت استیو جابز، اپل، شرکت نکست را خریداری کرد. بازگشت استیو جابز یک نقطه عطف در تاریخچه اپل محسوب می شود. با بازگشت او بار دیگر اپل روند رو به رشد خود را با سرعتی بیشتر ادامه داد و توانست در سال 1998 از یک محصول بی نظیر پرده برداری کند. این محصول با نام iMac G3 شناخته می شد در واقع یک کامپیوتر رومیزی متصل به اینترنت بود که توانست با سخت افزار قدرتمند و امکانات عالی که ارائه می کرد به عنوان یکی از برترین محصولات اپل تا آن زمان تبدیل شود. آی مک بین سالهای 1998 تا 2002 عرضه شد که در این مدت با به روز رسانی هایی همراه بود. نهایتا در سال 2002 اپل آی مک جی4 را معرفی کرد. در سال 2004 بود که اپل آخرین آی مک با پسوند G یعنی نسخه G5را به بازار معرفی کرد. پس از آن آی مک ها تا به امروز تنها با نام iMac عرضه می شوند.

apple history
آی مکG3 نخستین آی مک ساخت اپل

 

مک بوک ها :

اپل از دیرباز همراه با ساخت آی مک های خود به ساخت لپ تاپ هایی با نام پاوربوک نیز می پرداخت. پاوربوک ها که از نخستین کامپیوتر های قابل حمل جهان بودند، صنعت کامپیوتر را به دنیای نوینی وارد کردند. پاوربوک ها با مینیمایز کردن قطعات کامپیوتر ها ساخته می شدند و به دلیل وزن کم و قابلیت جابجایی آسان، به سرعت محبوب شدند و شرکت های زیادی نیز شروع با ساخت چنین کامپیوتر هایی کردند.

در سال 2006 و در زمان مدیریت استیو جابز، اپل احساس کرد لپ تاپ های پاوربوک نیاز به یک به روز رسانی اساسی دارند، بنابراین در این سال با کنار گذاشتن نام پاوربوک و استفاده از نام مک بوک، لپ تاپ های خود را وارد دنیایی جدید کرد. مک بوک ها در همان عرضه نخست خود به دلیل انواع نوآوری ها و تکنولوژی های منحصر به فرد خود توانستند جایگاه ویژه ای در بین لپ تاپ ها را به خود اختصاص دهند. امروزه اپل به ساخت مک بوک های جدید ادامه میدهد و نسخه پرچمدار آنها با نام مک بوک پرو شناخته می شود که از سخت افزاری بسیار قدرتمند و تکنولوژی به روزی برخوردار است و بی راه نیست اگر بگوییم بعد از لپ تاپ های گیمینگ، بالاترین سیستم سخت افزاری را در بین تمامی لپ تاپ ها دارد.

apple history
اپل مک بوک

آیفون ها و آیپد ها، شاهکار های اپل :

امروزه تقریبا اغلب افراد، اپل را با آیفون هایش می شناسند. آیفون هایی که از نسل اول خود تاکنون، همواره یکی از برترین گوشی های هوشمند جهان لقب گرفته اند. در سال 2007 بار دیگر نفس طرفداران اپل در سینه حبس شد و برگ جدیدی در تاریخچه اپل رقم خورد. استیو جابز با معرفی آیفون 3G، اپل را به عصر طلایی خود وارد کرد. لقب 3G که به معنای پشتیبانی از اینترنت نسل سوم بود سرآغازی بر نامگذاری آیفون ها شد به گونه ای که پس از آن آیفون های جدید با نام های 4 و 5 و 6 و… نامگذاری شدند.

آیفون 3G با داشتن نوآوری ها و فناوری های بسیار در واقع پدر گوشی های هوشمند امروزی به شمار می رود. پیش از این آیفون هرگز گوشی موبایلی با چنین رابط کاربری و چنین امکاناتی عرضه نشده بود. آیفون ها زمانی وارد بازار شدند که شرکت های عظیمی همچون نوکیا، بخش وسیعی از بازار را زیر سلطه خود گرفته بودند اما شروع آیفون باعث افول آنها شد. امروزه در سال 2020 اپل بیشترین فروش و سود خود و همچنین اعتبار جهانی خود را از آیفون های بی نظیرش دارد. آخرین نسل این گوشی یعنی آیفون 11 نیز در سال 2019 معرفی شد که هم اکنون یکی از برترین و پیشرفته ترین گوشی های بازار است(اگر نگوییم بهترین است).

اما کوپرتینویی ها به این فکر کردند چه خوب می شد که یک آیفون بسیار بزرگتر ساخته می شد! این رویایی بود که در سال 2010 به واقعیت پیوست و استیو جابز از نخستین تبلت این کمپانی با نام آیپد رونمایی کرد. آیپد ها در واقع نسخه های با صفحات بزرگتری و قدرت بیشتر نسب به آیفون ها بودند. در واقع باید گفت اگرچه اپل با مکینتاش شروع کرد اما با آیفون به اوج قله رسیده است.

معرفی و تاریخچه شرکت اپلمعرفی نخستین آیفون توسط استیو جابز

نرم افزار ها و خدمات اپل :

اپل علاوه بر ساخت ابزار های الکترونیکی به ساخت نرم افزار هایی نیز مشغول بوده است. یکی از مهم ترین نرم افزار هایی که در تاریخ اپل ساخته شد، iTunes بوده است که نخستین بار در ژانویه 2001 ساخته شد و تحولی در رابطه با نرم افزار های مدیریت گوشی های موبایل به وجود آورد.

iTunesتوانست با ارائه کاربرد هایی نظیر دانلود و پخش موسیقی، خرید اپلیکیشن ها، پخش تلویزیون، پادکست ها و… به عنوان یکی از کاربردی ترین نرم افزار های این حوضه مطرح شود. اپل همواره به نوآوری هایش شناخته شده است. یکی از جدید ترین این نوآوری ها ایجاد درگاه پرداختی به نام اپل پی است. با این درگاه پرداخت می توانید با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود، هر بار که خرید می کنید با نزدیک کردن آیفون خود به دستگاه مجهز به فناوری NFC، پرداخت خود را انجام دهید. آی بوکس دیگر نرم افزار اپل است. همانطور که میدانید یکی از مهم ترین دلایل ساخت تبلت ها، کتابخوانی با آنهاست. اپل نیز در سال 2010 و همزمان با ارائه نخستین نسل از آیپد معرفی شد.

امروزه این برنامه که با نام “بوکس” شناخته میشود به طور پیشفرض بر روی آیفون ها و آیپد های اپل نصب شده است. اپل با توسعه دامنه فعالیت خود امروزه خدمات متنوعی مانند اپل کارت، Apple Arcade و.. ارائه می دهد. اپل در حال کار بر روی نو آوری های دیگری نیز هست که از جمله آنها می توان به خودروی ساخت اپل اشاره کرد که هنوز در مرحله تحقیق و توسعه است و اطلاعات کاملی از آن وجود ندارد اما شایعات حاکی از آن است که این خودرو با نام تایتان شناخته خواهد شد اما اپل از اظهار نظر در رابطه با آن خودداری کرده است. اپل البته با دنیای خودرو بیگانه نیست و با ارائه اپل کارپلی، به دنیای خودرو ها نیز وارد شده است. کارآمدی این نرم افزار برای مدیریت خودرو باعث شده بسیاری از خودرو سازان، اپل کارپلی را به عنوان سیستم اصلی خودروی خود قرار دهند و یا آن را به صورت آپشن به خریداران پیشنهاد می دهند.

apple history
iTunes

اپل امروز :

با مرگ استیو جابز اپل بار دیگر وارد دوره تاریخی جدیدی شد. شرکت اپل همواره خواسته است در کنار حفظ میراث استیو جابز، به نوآوری ها نیز روی خوش نشان دهد. یکی از این مثال ها زمانی است که آیفون6 و 6پلاس معرفی شدند. در زمان حیات استیو جابز کسی به فکر ساخت آیفونی با سایز بالاتر از 4 اینچی نبود ولی نیاز های روز دنیا باعث شد اپل نیز به این سمت حرکت کرده و با حفظ اصالت آیفون، آن را برای زندگی در دنیای امروز مجهز تر کند. اپل امروزه به عنوان دومین شرکت پر سود جهان شناخته می شود

. این شرکت در نقاط مختلف جهان کارخانه های دارند که مهم ترین آنها در ایالات متحد و چین مستقر هستند. همچنین اپل شمار زیادی شعبه در سراسر جهان دارد که به عرضه محصولات و پشتیبانی از آنها می پردازند.. در حال حاضر سود خالص شرکت اپل، 59.5 میلیارد دلار است که در جهان تنها شرکت نفت آرامکوی عربستان سود بالاتری از آن دارد. اپل با این سود فراوان، غول هایی نظیر سامسونگ و آلفابت(شرکت مادر گوگل) را با اختلاف فراوان پشت سر گذاشته است. همچنین از نظر ارزش برند، اپل توانسته است اولین شرکت جهان با ارزش بیش از یک تریلیون دلار باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.