تاریخچه سونی ، از تعمیرگاه رادیو تا غول الکترونیک

0

سونی یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده لوازم الکترونیکی جهان است که مقر آن در توکیو ژاپن قرار داشته و به صورت جهانی به فعالیت می پردازد. سونی از دیرباز با ارائه محصولاتی نوآورانه، با کیفیت و با دوام ، همچون سایر برند های ژاپنی، شناخته شده است. این شرکت طیف وسیعی از تجهیزات الکترونیکی شامل: تلویزیون، دوربین، سیستم های صوتی، کنسول بازی، گوشی هوشمند و… را تولید می کند. همچنین سونی با ارائه خدمات مالی، به این بخش نیز وارد شده است. از نظر طیف وسیع محصولات و خدمات رقبای کمی در بازار توان رقابت با سونی را دارند. با صفرویک همراه باشید تا به بررسی تاریخچه سونی از پیدایش تا به امروز بپردازیم.

sony history
ساختمان مرکزی سونی در توکیو ژاپن

تاریخچه سونی با اتحاد دو کهنه سرباز آغاز می شود:

برخلاف بسیاری شرکت های تکنولوژی سیلیکون ولی که کار خود را از یک پارکینگ آغاز کرده اند، بسیاری شرکت های ژاپنی کار خود را از یک مغازه ساده آغاز کرده اند. سونی نیز همین گونه است. در واقع سونی از دوستی دو کهنه سرباز جنگ جهانی دوم آغاز شد. آکیو موریتا و ماسارو ایبوکا که هر دو در جنگ جهانی دوم در ارتش ژاپن خدمت کرده بودند و در بخش مهندسی نظامی ارتش با یکدیگر آشنا شدند ، با کمک هم یک سامانه برای کشف زیردریایی ها ساختند که اولین تجربه موفق آنها به شمار می رفت.

پس از پایان جنگ این دو مرد به  دنبال کاری جدید بودند. آنها در سال 1946 با همکاری هم یک مغازه کوچک اجاره کردند و به تعمیر رادیو مشغول شدند. این دو سپس کسب و کار خود را گسترش دادند و شرکتی با نام توکیو توسوشین کوگیو را تاسیس کردند. این شرکت سپس از کار تعمیر رادیو به ساخت رادیو مشغول شد در سال 1957و با ساخت اولین رادیوی ترانزیستوری تجاری خود، نام شرکت توکیو توسوشین کوگیو به معروفیت رسید. دلیل این معروفیت این بود که رادیوی ساخت این شرکت که با نام TR63 شناخته می شد نخستین رادیویی بود که به صورت تجاری تولید شد و با قیمت مناسبش اغلب افراد توانایی خرید آن را داشتند و از طرفی با اندازه کوچک خود به راحتی قابل حمل بود این رادیو صنعت رادیو را وارد دنیای جدیدی کرد. محبوبیت این رادیو به اندازه ای بود که در زمان خاتمه تولیدش در سال 1968، بیش از 5 میلیون دستگاه از آن به فروش رفته بود.

sony history
آکیو موریتا و ماسارو ایبوکا، بنیانگذاران سونی

سونی متولد می شود:

موریتا و ایبوکا با اطلاع از اینکه در دنیای جدید این آمریکاست که از نظر اقتصادی حرف اول را می زند بر آن شدند تا بازار اصلی محصولات خود را نه ژاپن بلکه آمریکا قرار دهند و با تاسیس شعبه و نمایندگی خود در آمریکا نخستین گام ها را برای تسخیر بازار الکترونیک آمریکا برداشتند. اما حضور در بازار آمریکا با نام توکیو توسوشین کوگیو چیزی نبود که موفقیت را تضمین کند، هر چند این شرکت در تبلیغاتش سعی میکرد خود را با نام TTK معرفی کند ولی باز هم این نامی گیرا و زیبا نبود.

به همین دلیل موریتا و ایبوکا به این فکر افتادند که نامی جدید برای شرکت پیدا کنند. آنها سبک ژاپنی را برای نامگذاری شرکت خود در نظر گرفتند به این صورت که از ترکیب نام هایی در چند زبان استفاده کردند و نامی ایجاد کردند که معانی مختلفی می شد از آن برداشت کرد و در عین حال کلمه ای بی معنی بود. آنها کلمه Sonny  را که به صورت محاوره ای به پسر بچه اطلاق می شد را برداشتند و با کلمه Sound که به معنی صدا بود و از ریشه لاتینی Sonus بود، ترکیب کرده و کلمه Sony را ایجاد کردند. در واقع سونی هیچ معنی خاصی ندارد و فقط نام هایی مانند Sound و Son را به مخاطب القا می کند. (این سبک نامگذاری در ژاپن نمونه های بسیاری دارد، همانند نام شرکت خودروسازی ژاپنیLexus  که هیچ معنی خاصی نداشته و صرفا کلمه Luxury به معنی لوکس را به مخاطب القا می کند)

sony history
رادیوی TR-63 ساخت سونی

تاریخچه سونی با ابداعات بی نظیر به پیش می رود:

خود سونی هم از رادیوی ترانزیستوری خود خوشش آمده بود. در واقع به ترانزیستور آن علاقه مند شده بود. این بود که به توسعه صنعت ترانزیستور علاقه بیشتری نشان داد و توانست با ارائه محصولاتی مانند نخستین تلویزیون ترانزیستوری جهان و دستگاه ضبط فیلم ترانزیستوری بیش از پیش نام خود را در جهان طنین انداز کند. در سال 1962 و با اختراع نوار کاست توسط شرکت فیلیپس و محبوبیت روزافزون آن، سونی تصمیم گرفت این اختراع را با یک دستگاه جدید کامل کند.

یکی از مهم ترین ابداعات سونی در دوره ترانزیستوری یک سیستم پخش موسیقی بود که به نام واکمن شناخته می شد. واکمن با پخش نوار کاست به صورت قابل حمل باعث شد صنعت موسیقی بیش از پیش پیشرفت کند و در دورانی که هنوز خبری از ایرپاد ها و mp3پلیر ها نبود، واکمن های سونی محبوب مردم آن دوران شدند و تا دیرزمانی نیز این محبوبیت ادامه پیدا کرد. اما سونی که به نوار های کاست علاقه مند شده بود به فکر ساخت دستگاهی برای ضبط صوت بر روی آنها افتاد. البته سونی پیش از آن نیز دستگاه ضبط صوت ساخته بود اما اینبار می خواست دستگاهی بسازد که صوت را بر روی نوار کاست ضبط کند و اینگونه دستگاه ضبط صوت TC-100 ساخته شد و همانند واکمن به محبوبیت جهانی دست یافت.

sony history
واکمن سونی

کمتر شرکتی را می توان یافت که نوآوری هایش اینچنین با زندگی مردم عجین شده باشد. سی دی های امروزه در واقع ادامه دهنده راه سی دی های ساخت سونی هستند که به محبوبیت چشمگیری در جهان دست یافتند و به جزء جدایی ناپذیر هر کامپیوتر بدل شدند و حتی امروزه که استفاده از سیستم های ذخیره سازی اطلاعات نظیر فلش مموری و هارد اکسترنال افزایش یافته است باز هم سی دی ها جایگاه به خصوصی در صنعت کامپیوتری جهان دارند که مدیون نوآوری سونی است. سونی البته با ساخت سی دی، دستگاه پخش آن را نیز در سال 1982 ساخت که به عنوان نخستین دستگاه پخش سی دی جهان شناخته می شود.

sony history
نخستین دستگاه پخش سی دی جهان، ساخت سونی

 

تاریخچه سونی به سمت سرگرمی پیش می رود:

پلی استیشن! این نام سالهاست که روان هر کودک و نوجوان و جوان عاشق گیمینگ را نوازش می دهد. کنسول های بازی دیگری نیز در جهان هستند اما هیچ یک معروفیت و محبوبیت پلی استیشن های سونی را بدست نیاورده اند. در واقع ورژن های قدیمی پلی استیشن به یک نوستالژی تبدیل شده و ورژن های جدید آن سرآمد کنسول های بازی امروزی هستند. سونی اولین بار در سال 1994 پلی استیشن را به جهان معرفی کرد. این کنسول بازی که از نسل پنجم کنسول ها محسوب می شد به چنان فروش بالایی دست یافت که رقبایش را با اختلاف بسیار زیاد پشت سر گذاشت. در واقع با فروش 102 میلیون دستگاه پلی استیشن1، هیچ رقیبی حتی به نصف این فروش نزدیک هم نشد.

اما سونی به این موفقیت چشمگیر اکتفا نکرد و در سال 2000 به ساخت کنسول نسل ششمی با نام پلی استیشن 2 دست زد. پلی استیشن 2 با فروش 155 میلیون دستگاهی خود توانست رکورد ها را بشکند. حتی بازی هایی که برای این کنسول معرفی شدند نیز از بازی های سایر کنسول ها بسیار پر فروش تر بودند. نمونه بارز آن بازی GTA San Andreas است که با فروش بیش از 20 میلیونی خود توانست جایگاه ویژه ای در بین تمامی بازی های روز دنیا بدست آورد و محبوب بسیاری از گیمر ها شود. سونی به دلیل محبوبیت پلی استیشن2، حتی تا سالها پس از عرضه پلی استیشن3 نیز به تولید و عرضه پلی استیشن2 می پرداخت و نهایتا در سال 2013 به تولید آن خاتمه داد.

پلی استیشن3 که در سال 2006 معرفی شد با اینکه متعلق به نسل جدیدی از کنسول ها یعنی نسل هفتم بود اما با محبوبیت پلی استیشن2، همواره زیر سایه آن قرار گرفت و فروش آن نهایتا به رقم 87 میلیون دستگاه رسید که از فروش پلی استیشن 2 بسیار کمتر بود. در سال 2013 اما سونی از شاهکار جدید خود یعنی کنسول نسل هشتمی پلی استیشن 4 رونمایی کرد. پلی استیشن 4 که در سه نسخه معمولی، اسلیم و پرو عرضه می شود توانسته است با فروش بیش از 100 میلیون دستگاهی خود، تاج فروش کنسول های نسل هشتمی را بر سر بگذارد. هم اکنون کنسول پلی استیشن4 پرو که در سال 2016 معرفی شده است به عنوان جدیدترین عضو خانواده پلی استیشن ها شناخته می شود.

sony history
پلی استیشن وان، نخستین پلی استیشن ساخت سونی

 

تاریخچه سونی با ساخت گوشی های موبایل به چالش کشیده می شود:

با رشد پرشتاب صنعت ساخت گوشی های هوشمند، سونی نیز تصمیم گرفت به این حوضه وارد شود. سونی برای این کار به سراغ شرکت فناوری سوئدی به به نام اریکسون رفت و با همکاری این شرکت شروع به تولید گوشی های موبایل به روز کرد. سونی اریکسون در ابتدا موفق شد بخشی از بازار را از دست غولی همچون نوکیا خارج سازد اما بعد ها در طی بحران مالی سال 2009 ضرر های هنگفتی را متحمل شد و نتوانست مانند گذشته به کار ادامه دهد و نهایتا در سال 2012 سونی با خرید تمامی سهام شرکت اریکسون این شرکت را به زیرمجموعه خود تبدیل کرد و پس از آن گوشی های سونی تنها با نام این شرکت بازاریابی می شوند.

سونی برای ورود به بازار گوشی های هوشمند تلاش زیادی کرد و سری گوشی های اکسپریا را برای رقابت با گوشی ها هوشمند ساخت شرکت های مطرحی مانند سامسونگ و اپل به بازار فرستاد اما رقابت سرسختانه و عدم اقبال عمومی باعث شد سونی در زمینه گوشی های هوشمند نتواند همپای رقبا برود و اکنون نیز با داغ تر شدن بازار رقابت و ورود مدعیان جدید به بازار اسمارتفون ها، آینده روشنی برای گوشی های سونی دیده نمی شود هر چند سونی همچنان به ارائه محصولات جدید ادامه می دهد که آخرین آنها سونی اکسپریا 10 و اکسپریا 5 بوده اند.

sony history
گوشی های سونی اریکسون

 

تاریخچه سونی با تلویزیون ها گره خورده است:

تلویزیون جایی است که سونی بیش از پیش به آن اهمیت میدهد، دلیل آن نیز سابقه طولانی و ده ها ساله سونی در ساخت تلویزیون هاست. سونی همواره در کنار رقبای هموطن همانند پاناسونیک و رقبای کره ای همانند سامسونگ و الجی توانسته است بر بازار تلویزیون ها چیره شود. سونی در ساخت تلویزیون نیز نوآوری های گسترده ای داشت. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم سونی نخستین تلویزیون تماما ترانزیستوری تاریخ را ساخت، این شرکت همچنین در سال 2007 به ساخت نوع جدیدی از تلویزیون ها با تکنولوژی اولد پرداخت که به دلیل قیمت بالای آن نتوانست فروش و سود خوبی برای سونی داشته باشد.

اما هم اکنون که کیفیت تلویزیون های اولد به همگان ثابت شده است، سونی و الجی توانسته اند دست برتر را در بین سازندگان تلویزیون های با فناوری اولد داشته باشند. البته هر چند این تلویزیون ها به بازار برگشته اند اما قیمت آنها همچنان بالاست، با این وجود به دلیل اقبال خوب این تلویزیون ها، فروش و سود خوبی نصیب سازندگان خود می کنند. هم اکنون یعنی در ژانویه 2020، تلویزیون 98 اینچی Z9G  که البته از نوع LED است، با قیمت 70هزار دلاری خو به عنوان پرچمدار و گرانترین تلویزیون سونی شناخته می شود.

sony history
دوربین فیلمبرداری حرفه ای ساخت سونی

سونی عکاس می شود:

در تاریخچه سونی همواره دوربین های با کیفتی مشاهده میکنیم از جمله سونی جزء نخستین تولید کنندگان دوربین های دیجیتال بوده است. نقطه عطف دوربین های دیجیتال سونی، ساخت دوربین فیلمبرداری DCR-VX1000 بود که در سال 1995 معرفی شد که با وجود قابلیت حمل و نقل آسان، قیمت مناسب و کیفیت فیلمبرداری بالا، از بسیاری دوربین های فیلمبرداری زمان خود برتر بود.

سونی امروزه با ادامه راه دوربین های فیلمبرداری خود توانسته است برترین دوربین های فیلم برداری جهان را تولید کند که در بین دوربین های سطح بالای بازار حرف اول را می زنند و مورد توجه فیلمسازان و شبکه های تلویزیونی هستند. همچنین سونی در ساخت دوربین های DSLR  و لنز های عکاسی نیز رقابت سرسختانه ای با کانن و نیکون دارد. لنز ها که از جمله مهم ترین تولیدات عکاسی سونی محسوب می شوند از نظر کیفیت جزء برترین های بازار هستند. کیفیت لنز های ساخت سونی چنان بالاست که شرکت هایی نظیر اپل در دوربین گوشی های آیفون خود از لنز های ساخت سونی استفاده می کند.

sony history
یک فروشگاه سونی

تاریخچه سونی در دهه سوم قرن21م :

امروزه با ورود به سال 2020 سونی توانسته است جایگاه خود را به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان ابزار الکترونیک تثبیت کند. در حال حاضر سونی با ارائه محصولات بسیاری از جمله تلویزیون، دوربین، گوشی هوشمند و… رقبای کمی در بازار دارد. سونی دارای شرکت های زیرمجموعه بسیاری است.

از جمله شرکت هایی نظیر سونی پیکچرز که یکی از برترین تولید کنندگان فیلم، برنامه تلویزیون و بازی در ایالات متحده و جهان محسوب می شود که در سال 1991 بنا نهاده شده است. دیگر شرکت مهم زیر مجموعه سونی، شرکت سونی موزیک است که در زمینه موسیقی فعالیت داشته و یکی بزرگترین ناشران موسیقی در جهان محسوب می شود.این شرکت و شرکت سونی پیکچرز هر دو زیر نظر بخش سونی اینترتیمنت اداره میشوند که بخش سرگرمی سونی را تشکیل می دهد. سونی همچنین در کنار ارائه خدمات و محصولات مرتبط با فناوری، به خدمات مالی، اعتباری و بانکداری نیز اشتغال دارد.

اراده دو کهنه سرباز جنگ جهانی باعث شد شرکتی که روزی با یک مغازه اجاره ای در توکیوی ویران از جنگ جهانی کار خود را شروع کرد، امروزه به چنان عظمتی برسد که در سال 2019 دارای درآمدی معادل با 80 میلیارد دلار بوده است. این بود خلاصه ای از تاریخچه سونی به عنوان یکی از برترین شرکت های فناوری جهان.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.