تاریخچه ال جی ( LG ) از تولید مواد شیمیایی تا ابر شرکت الکترونیکی

0

شرکت ال جی ( انگلیسی: LG Corporation ) الکترونیک یکی از دو ابرشرکت کره ای است که به تولید و عرضه محصولات مختلف در حوضه های الکترونیک، شیمیایی، ارتباطات و لوازم خانگی مشغول است. تاریخچه ال جی پر است از فراز و فرود ها، از شکست ها تا پیروزی ها، از عقب افتادن تا پیشروی ها. با صفرویک همراه باشید تا به بررسی ابرشرکت ال‌جی  به عنوان یکی از بزرگترین شرکت ها جهان بپردازیم.

 LG history
این هوی کو در حال استفاده از نخستین تلفن ساخت ال جی

تاریخچه ال جی از تولید مواد شیمیایی آغاز می شود:

بسیاری شرکت ها هستند که با یک محصول منحصر به فرد شناخته می شوند. اما شرکت ال جی را به همه محصولاتش می شناسند. به همین دلیل هیچ کدام از محصولاتی مانند تلویزیون ال جی، کولر ال جی، اسمارتفون ال جی، یخچال ال جی و… برای مردم ناشناخته نیستند. ال جی در سال 1947 توسط “این هوی کو” و با نام “صنایع شیمیایی راک-هوی” تاسیس شد.

این شرکت همانطور که از نامش پیداست در ابتدا صرفا به ساخت محصولات شیمیایی مانند شوینده ها، لاک ناخن و… اشتغال داشت. بعد ها این شرکت با تاسیس یک شرکت زیر مجموعه به نام لاکی، پا به تولید محصولات پلاستیکی گذاشت. پس از آن با ساخت محصولاتی بهداشتی مانند خمیردندان و شوینده ها فعالیت خود را گسترش داد.

 LG history

تاریخچه ال جی مدیون گلداستار است :

شرک راک هوی در سال 1958 تصمیم گرفت با تاسیس یک برند زیر مجموعه به بخش الکترونیک نیز وارد شود به همین دلیل شرکتی با نام گلداستار تاسیس کرد.

این شرکت به ساخت محصولاتی مانند تلویزیون، رادیو، یخچال و… مشغول شد. این شرکت با ارائه برخی از اولین ها در تاریخ کره توانست جای خود را در دل مردم این کشور که پس از مدتهای مدیدی از تسلط ژاپن خارج شده بودند و نیاز به روحیه میهن پرستانه داشتند باز کند. از جمله این محصولات، اولین تلویزیون ساخت کره، اولین تلفن ساخت کره و… بود.

پس از تاسیس گلداستار، این شرکت با لاکی ادغام شد و به لاکی-گلداستار تغییر نام داد. در واقع شرکت ال جی الکترونیک که امروزه معروف ترین بخش ال جی است، فرزند گلداستار است.

 

 LG history

نام ال جی متولد می شود:

در اواخر دهه 1980 و دهه 1990 توجه مدیران شرکت به این موضوع معطوف شد که دو شرکت لاکی و گلداستار با وجود اتحاد و اشتراک های که دارند اما به کلی راه متفاوتی میروند و اتحادشان ظاهری بود. به همین دلیل در سال 1995 تصمیم گرفته شد در سطوح مدیریتی و فعالیت این دو شرکت تغییراتی داده شود و این دو بیش از پیش متحد شوند. این موضوع باعث شد در سال 1995 لاکی گلداستار با توجه به اتحاد بیش از پیششان و  با توجه به  اینکه نام شرکت در خور آن نیست، با مخفف کردن نام شرکت، رسما به ال جی  الکترونیک تغییر نام دهند.

ال جی امروزه می کوشد نام خود را به گونه ای به شعار خود یعنی Life is Good مرتبط کند اما ال جی هنوز هم به عنوان مخفف لاکی گلداستار شناخته می شود.

 LG history
یخچال و فریزر های ساخت ال جی

تاریخچه ال جی با تولید لوازم خانگی گره خورده است:

ال جی همواره جزء پیشرو های تولید لوازم خانگی بوده است. همانطور که در بالا گفته شد این شرکت ساخت برخی از نخستین لوازم خانگی با نشان “ساخت کره” را در کارنامه خود دارد. از جمله این موارد تلویزیون های ال جی هستند.

ال جی هموراه شماری از برترین تلویزیون های بازار را تولید کرده است. در اواخر دهه 1960 ال جی توانست به عنوان یکی از مطرح ترین برند های تولید لوازم خانگی، جایگاه خود را در بازار تثبیت کند. یکی از مهم ترین تولیدات ال جی همان تلویزیون های آن بودند. این پیشرفت ها در دهه 1970 و 1980 نیز ادامه داشتند. ورود به عصر تلویزیون های رنگی باعث پیشرفت بیشتر ال جی شد.

ال جی امروزه نیز برخی از برترین تلویزیون های جهان را تولید می کند. از جمله برترین تولیدات ال جی، تولید تجاری تلویزیون های با فناوری اولد است که ال جی در این زمینه پیشتاز بازار بوده و با کیفیت ترین تلویزیون های اولد را تولید می کند.

در واقع این تولید تجاری اولد توسط ال جی بود که بسیاری از شرکت های دیگر فعال در این زمینه و حتی زمینه های مشابه را به سمت استفاده از پنل های اولد ترغیب کرد که از جمله می توان به شرکت های تولید گوشی هوشمند اشاره کرد که در تولیدات جدید و پرچمدار خود از پنل های اولد استفاده می کنند.

 LG history
تلویزیون اولد ال جی

ال جی به منظور پیشرو بودن در زمینه تولید تلویزیون و پنل ها، یک شرکت جداگانه را در سال 1999 تاسیس کرد که با نام ال جی دیسپلی شناخته می شود.

این شرکت که به طور تخصصی به ساخت انواع پنل های نمایشگر می پردازد توانسته است بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده و به عنوان بزرگترین تولید کننده پنل های نمایشگر در جهان شناخته شود.

ال جی سایر لوازم خانگی نیز می سازد :

ال جی همچنین توانسته است با تولید برخی از با کیفیت ترین لوازم خانگی همانند ماشین های لباسشویی، یخچال، کولر و… جایگاه خود را در دوران جدید نیز به خوبی تثبیت کند.

امروزه نیز این محصولات ال جی جزء محصولات سطح بالای بازار محسوب می شوند که به دلیل کیفیت بسیار بالای آنها می باشد. البته وجود بسیاری محصولات گرانقیمت در سبد محصولات ال جی باعث شده فروش این شرکت نسبت به رقبا پایین تر باشد.

 LG history
لوازم خانگی ال جی

تاریخچه گوشی های موبایل ال جی :

بازار نوظهور گوشی موبایل بسیاری از شرکت هایی را که اندک تجربه ای در زمینه الکترونیک داشتند را نیز به سمت خود کشاند. ال جی نیز با تجربه طولانی که در زمینه تولیدات صوتی و تصویری داشت سعی کرد در این بازار جایی برای خود داشته باشد.

ال جی در ابتدا خوب عمل کرد و توانست در کوتاه زمانی به یکی از مدعیان ساخت گوشی های هوشمند تبدیل شود. اما همه چیز طبق میل ال جی پیش نرفت.

با ورود گوشی های هوشمند به بازار، ال جی پس از چند سال که در اوج بود، به یک برند سطح دوم در بین گوشی های هوشمند تبدیل شد که دلیل آن عدم استقبال مشتریان از نوآوری ها و طرح های ال جی و همینطور ظهور شرکت های چینی به عنوان رقبایی با محصولات ارزان قیمت بود.

همه این موضوعات دست به دست هم دادند تا امروزه ال جی نتواند در بازار گوشی های هوشمند حرفی برای گفتن داشته باشد و بسیاری محصولات جدید آن حتی برای بسیاری افراد ناشناخته هستند.

جدید ترین محصول ال جی که به صورت نوآورانه ای دارای صفحه نمایش دوتایی است و با نام LG G8X ThinQ شناخته می شود نیز نتوانسته است جایی در بازار پیدا کند و فروش مناسبی ندارد.

 LG history
LG G8X ThinQ

تاریخچه ال جی با شرکت های زیرمجموعه آن شکل گرفته است:

ال جی از بدو تاسیس خود همواره به تاسیس شرکت های زیر مجموعه و اتحاد با سایر برند ها پرداخته است. این اتحاد ها و تاسیس برند های مختلف گاه بسیار پر سود بوده و گاه نیز به شکست منجر شده است.

در ادامه با معرفی سه مورد از مهم ترین شرکت های زیر مجموعه این شرکت، تاریخچه ال جی را کامل میکنیم.

 

ال جی کم :

این شرکت به عنوان شرکت بنیانگذار ال جی شناخته می شود که در ابتدا با نام صنایع شیمایی راک- هوی به فعالیت می پرداخت و بعد ها در سال 1966 به لاکی کمیکال  تغییر نام داد.

با تغییر و تحولاتی که در ال جی رخ داد نهایتا در سال 1995 این شرکت با نام ال جی کم (LG Chem) تغییر نام داد. ال جی کم همانگونه که از نامش پیداست تولید کننده انواع محصولات شیمیایی است که از این نظر یکی از بزرگترین تولید کنندگان جهان است.

 

ال جی دیسپلی:

وجود کسب و کاری که بیشتر آن با صفحه نمایش ها مرتبط است، ال جی را به سمت یک اتحاد استراتژیک با شرکت فیلیپس برد. این شرکت در سال 1999 با نام ال جی-فیلیپس ال سی دی و با هدف تولید تخصصی صفحات نمایش، شروع به کار کرد. در سال 2008 ال جی با خرید تمامی سهام فیلیپس، و با تغییر نام آن به ال جی دیسپلی، این شرکت را تماما ازآن خود کرد.

امروزه ال جی دیسپلی به عنوان بزرگترین تولید کنند پنل های نمایش، انواع صفحات نمایش را برای کاربرد های متعددی از جمله کاربرد در تلویزیون، اسمارتفون، لپ تاپ و… تولید می کند.

 LG history
ال جی دیسپلی

 

ال جی هوس هولد اند هلث کر:

ال جی از اوایل تاسیس خود به بخش کالا هایی مانند خمیر دندان، شوینده ها و… تمایل نشان داد و از سال1947 به تولید این محصولات تحت برند لاکی کمیکال می پرداخت. اما بعد ها با تغییراتی که در ال جی به وقوع پیوست، نام این شرکت نیز به نام امروزین آن تغییر یافت امروزه ال جی هوس هولد اند هلث کر به عنوان یکی از مهم ترین تولید کنندگان لوازم بهداشتی و آرایشی در کره جنوبی و جهان شناخته می شود و بخش مهمی از تاریخچه ال جی را به خود اختصاص داده است.

ال جی یو پلاس:

ال جی در طول تاریخ خود به طور تخصصی به ساخت ابزار ارتباطی پرداخته است. پیش از این ال جی در سال 1996  یک زیرمجموعه با نام ال جی تلکام تاسیس کرد تا به طور تخصصی به ساخت ابزار ارتباطی از جمله خطوط تلفن، تلفن ثابت و… بپردازد.

بعد ها شرکت دیگری با نام ال جی پاور کام نیز تاسیس کرد و در نهایت این شرکت ال جی تلکام بود که به ال جی یو پلاس تغییر نام داد و امروزه به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان ابزار مخابراتی در جهان شناخته شود.

 LG history
ساختمان مرکزی ال جی

تاریخچه ال جی در قرن 21 میلادی

ال جی در طول فعالیتش توانسته است خود را به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان وسایل و ابزار الکترونیک، آرایشی و بهداشتی، مخابراتی و شیمیایی به اثبات برساند البته ال جی امروزه وضعیت مناسبی از نظر اقتصادی نداشته که شاید یکی از دلایل آن گستردگی بیش از پیش محصولات این شرکت باشد که باعث عدم تمرکز بر روی بازاری خاص می شود.

در سال 2018 ال جی الکترونیک به عنوان بزرگترین زیر مجموعه ال جی با درآمد 54.4 میلیارد دلار به عنوان یکی از برترین شرکت های جهان از نظر درآمدی مطرح شود اما سود این شرکت تنها 1.3 میلیارد دلار بوده است که نسب به سال پیش از آن کاهش داشته و اگر وضعیت ال جی همین گونه پیش برود ممکن است به بحران برخورد کند. این بود خلاصه ای از تاریخچه ال جی.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.