تاریخچه اینتل

0

اینتل بزرگترین شرکت تولید کننده پردازنده در جهان است. مقر این شرکت در سانتا کلارا کالیفرنیا قرار گرفته است و دارای فعالیتی جهانی می‌باشد. با صفرویک همراه باشید تا به تاریخچه اینتل بپردازیم.

 

تاریخچه اینتل ، اتحاد دو دانشمند:

زمانی را تصور کنید که هیچگونه کامپیوتر شخصی و یا گوشی موبایلی وجود نداشت. کامپیوتر ها چنان بزرگ بودند که برای استفاده از آنها باید یک سالن اشغال می شد. البته در کنار بزرگی، کامپیوتر ها چنان گران قیمت بودند که حتی ثروتمندان نیز توان خرید آن را نداشتند و کامپیوتر ها صرفا در اختیار موسسات دولتی بودند. این دنیایی بود که اینتل در آن پا به عرصه گذاشت و دو دانشمند بزرگ تصمیم گرفتند با نوآوری های خود و ساخت ریز پردازنده ها کامپیوتر را به خانه مردم ببرد. بدون شک اینتل یکی از مهم ترین شرکت هایی است که باعث تجاری سازی کامپیوتر و همچنین قابلیت استفاده همگانی از آن شد.

intel history-تاریخچه اینتل
دفتر مرکزی اینتل در سانتا کلارا، کالیفرنیا

اینتل در سال 1968، توسط “رابرت نویس” و “گوردن مور” در مانتین ویو کالیفرنیا تاسیس شد. این افراد هر دو جزو نوابغ دوران خود محسوب می‌شوند. گوردن مرو همان کسی است که قانون مور را ارائه کرد و رابرت نویس نیز یکی از فیزیکدانان برجسته زمان خود بود که اختراع مدار های مجتمع را در کارنامه خود داشت. اینتل در زمینه تاسیس تفاوت هایی با شرکت های دیگر داشت:

  • بر خلاف بسیاری از شرکت ها که از هیچ شروع کردند اما اینتل از بودجه ای 2.5 میلیون دلاری برای آغاز کار خود برخوردار بود.
  • اینتل بر خلاف بسیاری شرکت ها که تولیدات خود را در طول حیات خود تغییر دادند، از همان ابتدای تاسیس خود به ساخت پردازنده ها اشتغال داشت.
  • اینتل برخلاف بسیاری شرکت ها که بار ها نام خود را تغییر داده اند، از بدو تاسیس با نام اینتل شناخته می‌شود. نام اینتل در واقع مخفف دو واژه integrated  و electronics  است.

اینتل از همان ابتدا تمرکز خود را بر روی بر روی ساخت نیمه رسانا ها و قطعات کامپیوتر گذاشت. این شرکت با نوآوری ها خود در این زمینه موفق شد دنیای کامپیوتر را به بیش از پیش به جلو ببرد و در این زمینه موفقیت های فراوانی کسب کرد. از جمله این موفقیت ها ارائه معماری X86 در سال 1978 بود که به دلیل کارایی بالای خود همچنان به  عنوان یکی از متداول ترین معماری ها در کامیپوتر ها کاربرد دارد.

intel history-تاریخچه اینتل
بنیانگذاران اینتل

تاریخچه اینتل و نخستین پردازنده ها 4 بیتی:

با اینکه اینتل در بخش های متعدد سخت افزاری فعالیت داشته و انواع سخت افزار نظیر مادربرد، کارت شبکه، چیپست و… را تولید میکند اما بیشتر معروفیت این کمپانی به دلیل پردازنده های آن است. نخستین پردازنده اینتل همان چیزی بود که از همکاری دو دانشمند انتظار میرفت. پردازنده 4004 نخستین پردازنده ساخت اینتل بود که نه برای کامپیوتر ها بلکه برای ماشین حساب عرضه شد. پردازنده 4004 که به صورت 4 بیتی ساخته شده بود، دارای سرعتی 740 کیلوهرتزی بود . این سرعت در سال معرفی این پردازنده یکی از بهترین ها به شمار می‌رفت، همین موضوع باعث شهرت اینتل شد. این پردازنده پایه ای شد برای تولید پردازنده های کامپیوتر.

intel history تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل و پردازنده های 8 بیتی:

اینتل در ادامه ساخت پردازنده ها به ساخت پردازنده های قدرتمند تری روی آورد. پردازنده های 8008 یکی از مهم ترین محصولات اینتل در طول حیاتش محسوب می‌شوند که توانستند پای اینتل را به دنیای پردازنده های کامپیوتر باز کند.  8008 یک پردازنده 8 بیتی بود که در سال 1972 عرضه شد. اینتل در ساخت این پردازنده نهایت سرعت 800 کیلوهرتز را ارائه می داد. اما دوران کیلوهرتز ها به پایان خود نزدیک شده بود. اینتل با توجه به این موضوع که پردازنده های 8008 از ساختار مناسبی برخوردار هستند، به جای ایجاد ساختاری جدید در صدد ساخت نمونه های قوی تر از این پردازنده برآمد. اینتل پردازنده 8080 را بر اساس 8008 ساخت و در آن سرعت هسته را تا حد نهایی 3.2 مگاهرتز افزایش داد. همین موضوع باعث توجه بیش از پیش دیگر شرکت ها همچون IBM به اینتل شد و خواستار استفاده از پردازنده های اینتل در کامپیوتر های خود شدند. لازم به توضیح است که IBM یکی از پیشگامان ساخت کامپیوتر های رومیزی در جهان به شمار می رود که با همکاری اینتل موفقیت های بسیاری بدست آورد.

intel history-تاریخچه اینتل
پردازنده اینتل 8008

تاریخچه اینتل ، شاهکار X86 ها

اینتل شرکت معروفی بود اما این سیستم های X86 بودند که اینتل را به عصر باشکوه خود رهنمود شدند. در واقع X86 چنان خوب بودند که از بدو معرفی تاکنون در پردازنده های شرکت های مختلف استفاده شده اند. اینتل برای نخستین بار در سال 1978 و در پردازنده 8086 خود از این معماری استفاده کرد که موفقیت بسیار زیادی بدست آورد. این پردازنده دارای سرعت هسته بین 5 تا 10 مگاهرتز بود. این پردازنده همچنین از 29000 ترانزیستور استفاده میکرد که تجمیع چنین تعدادی از ترانزیستور در آن زمان کاری بسیار شگفت انگیز بود. اینتل سعی کرد بر پایه 8086 یک پردازنده بهتر با نام 8088 بسازد این پردازنده مورد توجه شرکت IBM که در ساخت کامپیوتر های رومیزی فعالیت می کرد قرار گرفت و باعث همکاری گسترده ای بین اینتل و آی بی ام شد. از دهه 1980 تقریبا تمامی کامپیوتر های ساخت IBM با پردازنده های اینتل تجهیز شده بودند.

intel history-تاریخچه اینتل
یکی از نخستین کامپیوتر های مجهز به پردازنده های اینتل که IBM تولید کرد

تاریخچه اینتل : عصر طلایی پنتیوم ها:

در دهه 1990 استفاده از کامپیوتر ها استفاده چشمگیری یافت و این شرکت IBM بود که با کامپیوتر های مجهز به پردازنده های اینتل خود به عنوان یکی از برترین سازندگان کامپیوتر های شخصی شناخته می شد. نقطه عطف این دهه در سال 1993 بود که شرکت اینتل از پردازنده های جدید خود که با نام پنتیوم شناخته می شدند پرده برداشت. اینتل در این پردازنده برای نخستین بار فناوری هایی را ابداع کرد که با این ابداعات پردازنده ها وارد دنیای جدیدی شدند. یکی از مهم ترین این نو آوری ها حافظه کش بود که تا پیش از آن در هیچ پردازنده ای وجود نداشت.

نخستین سری از پردازنده های پنتیوم اینتل با نام P5 شناخته می شدند. این پردازنده که در فوریه 1993 به بازار عرضه شد با نهایت سرعت هسته 300 مگاهرتز به واقع یکی از قدرتمند ترین پردازنده های جهان آن روز محسوب می شد. همانطور که گفته شد استفاده از حافظه کش یکی از مهم ترین نوآوری های این پردازنده ها بود. پردازنده P5 دارای حافظه کشی بین 16 تا 32 کیلوبایت بود. اینتل توسعه پردازنده های پنتیوم را با نسخه های P6، P6 BASED، Net Brust ادامه داد. در ادامه به معرفی معماری های موجود در پردازنده های اینتل که از سال 2006 تا به امروز عرضه شده اند و در بین عموم مردم معروف هستند می پردازیم:

 

intel history-تاریخچه اینتل
پردازنده اینتل پنتیوم

تاریخچه اینتل ، معماری Core

در ابتدا باید دانست که معماری Core با پردازنده های Core i متفاوت است. این پردازنده ها نخستین بار در سال 2006 معرفی شدند و از ساخت بین 65 تا 45 نانومتری به میبردند. سرعت کلاک Core ها بین 1.06 تا 3.33گیگاهرتز بود. این پردازنده ها بین 108 تا 582 میلیون ترانزیستور داشتند. پردازند های با معماری Core با نام های تجاری متعددی عرضه شدند که معروف ترین آنها، سلرون و اگزون بودند. نهایتا در سال 2008 این پردازنده ها جای خود را به پردازنده هایی با معماری Nehalem  دادند.

تاریخچه اینتل ، معماری Nehalem 

این معماری که در سال 2008 توسط اینتل معرفی شد در واقع یکی از مهم ترین اتفاقات در تاریخ اینتل محسوب می شود. پردازنده های سری Core i نخستین بار با معماری Nehalem عرضه شدند. این پردازنده ها که از نوع 45 نانومتری بودند از سرعت کلاکی بین1.06 تا 3.33 بهره می بردند و نخستین بار بود که پردازنده های اینتل به فناوری توربو بوست مجهز شدند. حافظه کش در این پردازنده ها بسته به نوع پردازنده بین 64 کیلوبایت تا 24مگابایت بود. سه نمونه پردازنده در این معماری معرفی شد که با نام های Xeon، Celeron و Core i شناخته می شوند. پردازنده های Core i که مهم ترین آنها بودند در دو سری Core i5و Core i7 عرضه شدند. تعداد ترانزیستور ها در معماری Nehalem  افزایش چشمگیری یافت و به تعدادی بین 731 میلیون تا 2.3 میلیارد ترانزیستور رسید.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری Sandy Bridge 

سال 2011 زمان تغییرات رسیده بود. پردازنده های نسل قبل نیاز به بهبود هایی داشتد به همین دلیل اینتل معماری جدیدی با نام Sandy Bridge  عرضه کرد. این معماری از نظر ساخت، برخلاف معماری Nehalem  که از نوع 45نانومتری بود، این پردازنده ها از نوع 32 نانومتری بودند. این پردازنده دارای سرعت کلاکی بین 1.6 تا 3.6 گیگاهرتز بود. پردازنده های برپایه معماری Sandy Bridge  دارای تعداد ترانزیستوری بین 504 میلیون تا 2.27 میلیارد بودند. این پردازنده ها با وجود اینکه بسیار شبیه نسل قبل بودند اما بهبود‌های مهمی را نیز تجربه کردند که از جمله مهم ترین این بهبود ها استفاده از نسل دوم توربو بوست ها اینتل است.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل معماری Ivy Bridge

این معماری نخستین بار در 29 آوریل 2012 معرفی شد. این معماری نیز مانند نسل پیشین خود یک بهبود نسبت به نسل پیشین بود. این معماری با ساخت 22نانومتری عرضه شد، دارای 2.12 میلیارد ترانزیستور است. سرعت کلاک پردازنده های با معماری Ivy Bridge بین 1.7 تا 3.8 گیگاهرتز بود. مهم ترین نوآوری در این معماری استفاده بسیار بهینه تر از انرژی بود به گونه ای که تا 50 درصد در انرژی مصرفی صرفه جویی می شد و در عین حال توان بالاتری ارائه می شد. همچنین این نخستین بار بود که پردازنده های اینتل از گرافیک های on board به صورت hd بهره مند می شدند.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری Haswell 

پردازنده های هاسول در سال 2013 معرفی شدند. این پردازنده ها که همچون نسل قبل از نوع 22 نانومتری هستند در شش مدل مختلف با نام های Haswell، Haswell Refresh، ، Haswell-EP ، Haswell-EX  Haswell-E عرضه می شوند. هاسول ها به دلیل استفاده از ترانزیستور های FinFET از مصرف انرژی بسیار کمتری نسبت به نسل های قبل برخوردار هستند. پردازنده های هاسول دارای 64 کیلوبایت تا 128 حافظه کش بودند. هاسول ها در برند های متفاوتی مانند Core i، Xeon، سلرون و پنتیوم عرضه می شدند. سرعت کلاک پردازنده های مبتنی بر معماری هاسول بین 1.9 تا 4.4 گیگاهرتز است.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری Broadwell

گرچه پردازنده های مبتنی بر معماری هاسول هنوز هم طرفداران بسیاری داشت و در عین حال کارایی آن رقبای کمی در بازار داشت اما اینتل برای یکه تازی در بازار پردازنده ها تصمیم گرفت معماری هاسول را بهبود ببخشید و به همین دلیل نسل جدید پردازنده های خود را با نام Broadwell معرفی کرد. در این مقطع زمانی بود که اینتل به شجره نامه پردازنده های خود سر و سامانی داد و رسما برادول را نسل پنجم پردازنده های Core معرفی کرد. به همین دلیل نیز معماری های قبلی به نام نسل های یک تا چهارم معروف شدند.

در واقع برادول یکی از معروف ترین پردازنده های ساخت اینتل است. این پردازنده از معماری 14 نانومتری استفاده میکند. این معماری در پردازنده ها بین 2تا 24 هسته با توجه به نوع پردازنده استفاده می کند. در پردازنده های مبتنی بر برادول به جز برند های پیشین، یک برند جدید نیز معرفی شد که آن Core M بود. این پردازنده ها بین 64کیلوبایت تا 128 مگابایت حافظه کش(بسته به نوع پردازنده) برخوردار هستند.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری Skylake

معماری Skylake در پنجم آگوست 2015 معرفی شد. در این معماری، همچون پردازن پردازنده ها به صورت 14 نانومتری ساخته می شوند که یک پیشرفت بسیار خوب در مقابل نسل های گذشته است. ترانزیستور های 14 نانومتری موجود در این پردازنده ها به صورت سه بعدی با نام Tri-Gate هستند که نخستین بار در پردازنده های برادول معرفی شدند. هسته های موجود در این معماری با توجه به نوع پردازنده بین 2 تا 28 هسته هستند. نهایت سرعت کلاک هسته های پردازنده های مبتنی بر Skylakeبه 4.5 گیگاهرتز می رسد. هر هسته در این معماری بین 64 کیلوبایت تا 1 مگابایت(برای هر هسته) از حافظه کش برخوردار هستند. مهم ترین پیشرفت در این نسل، ارائه نسخه جدیدی از پردازنده های برند Core i با نام Core i9 است که به عنوان پرچمدار این برند ایفای نقش خواهد کرد

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری Kaby Lake

معماری کبی لیک که در سال 2016 معرفی شد، سومین نسل از پردازنده های اینتل است که از ترانزیستور های 14 نانومتری از نوع Tri-Gate استفاده می کند. البته اینتل مدعی است که ترانزیستور های موجود در پردازنده های مبتنی بر Kaby Lake بهبود یافته اند و اینک می شود به آنها نام 14نانومتر پلاس را اطلاق کرد. پردازنده های این معماری دارای سرعت کلاکی بین 1 تا 4.5 گیگاهرتز هستند. حافظه کش در این پردازنده ها از 64 کیلوبایت برای هر هسته شروع شده و به 8مگابایت برای هر هسته می رسد.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری Coffee Lake

در زمانی که همه گمان میکردند دوران پردازنده های مبتنی بر ترانزیستور های 14 نانومتری تمام شده است و بازار شایعات در باره استفاده از ترانزیستور های 10 نانومتری داغ شده بود، اینتل در 5 اکتبر 2017 با معرفی معماری Coffee Lake که از همان ترانزیستور های 14 نانومتری استفاده می کرد همه را شگفت زده کرد. در واقع این نهمین نسل از پردازنده های Core  اینتل محسوب می شود. استفاده از گرافیک UHD در این پردازنده ها یکی از تغییرات و پیشرفت های مهم معماری Coffee Lakeاست. سرعت کلاک این پردازند ها بین 1.05 تا 5 گیگاهرتز است که پیشرفت مناسبی نسبت به نسل قبل محسوب می شود.

 

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، معماری  Cascade Lake 

معماری  Cascade Lake  آخرین نسل از پردازنده های اینتل است که برای دسکتاپ ساخته شده است. این پردازنده که به عنوان نسل دهم شناخته می شود، علاوه بر پردازنده های Xeon ، در سری Core i ها تنها برای نسخه های Core i9 عرضه شده است و خبری از معرفی در سایر برند ها و نسخه های دیگر نیست، این پردازنده نیز از ترانزیستور های 14 نانومتری استفاده می کند این در حالی است که پردازنده های جدید اینتل که برای موبایل عرضه می شوند از ساخت 10نانومتری استفاده می کنند. پردازنده های معماری  Cascade Lake بسته به نوع خود دارای 4 تا 56 هسته هستند. در ادامه به معرفی دو برند اینتل یعنی Xeon و Core i میپردازیم.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، پردازنده های Xeon

پردازنده های Xeon نخستین بار در سال 1998 عرضه شدند. لزوم استفاده از پردازنده ای برای قدرتمند برای سرور ها باعث شد اینتل اینگونه پردازنده ها را تولید کند. پردازنده های Xeon دارای تعداد بسیار بیشتری هسته و رشته نسبت به پردازنده های مورد استفاده در کامپیوتر های شخصی هستند. البته این پردازنده ها نسبت به پردازنده های Core i بسیار گرانتر هستند و در حالی که می توانید اغلب پردازنده های Core i را با قیمتی کمتر از 1000 دلار خریداری کنید، پردازنده های Xeon بعضا به قیمت های چندین هزار دلاری و تا بیش از50 هزار دلاری نیز می رسند.

پردازنده های Xeon بسیار قوی هستند ولی اگر فکر میکنید این پردازنده ها برای گیمینگ نیز مناسب هستند باید گفت اینگونه نیست. چراکه اغلب این پردازنده ها با سرعت کم و هسته زیاد ساخته می شوند که آنها را برای مصارف سرور ها و به استفاده بلند مدت مناسب می کند. به گونه ای که یک پردازنده Xeon به زمان بیشتری برای روشن شدن نسبت به Core i ها نیاز داشته و ممکن است تا سالها به صورت بی وقفه به کار مشغول باشد. آخرین نسل این پردازنده ها که مبتنی بر معماری Cascade Lake است در سال 2019 معرفی شد. پرچمدار این سری از پردازنده های Xeon نسخه Intel® Xeon® Platinum 9282 است که با داشتن 56 هسته و 112 ترد و قیمتی بیش از 50هزار دلار یک غول در صنعت پردازنده ها محسوب می شود.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، پردازنده های Core i

روند توسعه پردازنده های اینتل که با سرعت در حال پیشرفت بود، در سال 2008 با معرفی معماری Nehalem  به اوج خود رسید. مهم ترین پردازنده های که با معماری Nehalem  ساخته شدند سری Core i ها هستند که نخستین نسل آنها در سال 2008 عرضه شد و به دلیل کاربرد وسیعی که دارند به عنوان مشهور ترین عضو خانواده اینتل شناخته می شود. Core i  ها در سه نمونه عرضه شدند. Core i3،  Core i5 و Core i7 سه نمونه پردازنده سری Core i هستند. Core i ها در طول سالهای بعد با معماری های دیگر نیز پیشرفت های قابل توجهی پیدا کردند.

این پردازند ها در سال 2017 و با معرفی معماری sky lake یک عضو جدید نیز پیدا کردند که آن Core i9 است. این عضو جدید که به عنوان پرچمدار پردازنده های سری Core i اینتل شناخته می شود. آخرین معماری پردازنده های Core i، معماری  Cascade Lake است که در سال2019معرفی شد. امروزه پردازنده های Core i در نسل دهم خود قرار دارند و پرچمدار آنان نیز Intel® Core™ i9-10980XE  نام دارد که با معماری Cascade Lake و 18 هسته عرضه می شود. این پردازنده از سرعت پایه 3.0 گیگاهرتز و حداکثر سرعت کلا 4.6 گیگاهرتز برخوردار است. همچنین این پردازنده از 24.75 مگابایت حافظه کش هوشمند استفاده می کند.

intel history-تاریخچه اینتل

تاریخچه اینتل ، اینتل امروز:

هر سال که میگذرد استفاده از کامپیوتر در وسایل مختلف افزایش پیدا می کند. زمانی کسی تصور نمیکرد یک تلویزیون، خودرو، دوربین و … همگی به پردازنده نیاز داشته باشند. اما امروزه همه این وسایل دارای پردازنده هستند و این مهم باعث شده است شرکت هایی مانند اینتل بیش از پیش به تولید پردازنده های بسیار با کیفیت و با کارایی های گوناگون بپردازند. همانطور که در ابتدا گفته شد اینتل امروزه بزرگترین شرکت سازنده پردازنده در جهان است که توانسته است از نظر درآمدی، اصلی ترین رقیب خود یعنی AMD را با اختلاف فراوان پشت سر بگذارد. در آخرین آمار موجود که مربوط به سال 2018 است، اینتل درآمدی بیش از 70 میلیارد دلار داشته که از این رقم، 21میلیارد دلار را سود خالص این شرکت تشکیل می دهد.

جدید ترین پردازنده های ساخت اینتل را پردازنده های نسل دهم آن تشکیل می دهند که بر پایه معماری  Cascade Lakeساخته می شوند. البته همانطور که در ابتدا گفته شد اینتل به ساخت تجهیزات فراوانی در صنعت الکترونیک مشغول است که مثال هایی از آن، چیپست ها، حافظه ها و فضای ذخیره سازی و… است اما به دلیل اهمیت و پربار بودن تاریخ اینتل در این زمینه، این مقاله را به بررسی پردازنده های این شرکت اختصاص دادیم. اینتل هم‌اکنون دارای 107هزار کارمند است که در کارخانه ها و دفاتر تحقیق و توسعه آن در سراسر جهان فعالیت می کنند. اینتل امروزه به جز آمریکا که مقر اصلی آن است در کشور هایی مانند آلمان، ایتالیا، اسپانیا، کانادا و.. نیز دفاتر ساخت و تحقیق و توسعه دارد.

intel history-تاریخچه اینتل

وضعیت اینتل امروزه با اینکه با ثبات به نظر می رسد اما اینتل همواره باید مراقب رقبای خود باشد. سال 2019 در حالی به پایان رسید که AMD توانست در برخی زمینه ها بر اینتل پیشی بگیرد و اگر روند همینگونه به پیش رود ممکن است اینتل در رقابت عقب بماند. کوالکام که یک شرکت سازنده پردازنده های گوشی های موبایل است نیز در حال تبدیل شدن به رقیبی برای اینتل است. هر چند این شرکت هنوز به ساخت پردازنده های دسکتاپ و سرور ورود پیدا نکرده است اما به نظر میرسد توانایی و تکنولوژی لازم برای ورود به این حوضه را دارد. از طرفی شرکت های دیگری نظیر اپل نیز که به ساخت پردازنده برای محصولات خود اشتغال دارند ممکن است با گسترش فعالیت خود، بازار اینتل را تهدید کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.