تاریخچه آمازون ، بزرگترین خرده فروشی اینترنتی

0

شرکت آمازون( به انگلیسی: Amazon) یک شرکت خرده فروشی اینترنتی آمریکایی است که در سال 1994 توسط جف بزوس تاسیس شد این شرکت توانسته است در مدت زمان نسبتا کوتاه حیات خود به یکی از غول های فناوری جهان تبدیل شود. آمازون در کنار شرکت های اپل و مایکروسافت جزء سه شرکتی است که ارزش آن از یک تریلیون دلار گذشته است. در ادامه همراه ما باشید تا تاریخچه آمازون را بررسی نماییم

موسس: جف بزوس

تاریخ تاسیس: 5 جولای 1994

افراد کلیدی: جف بزوس(رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل)

محصولات و خدمات: خرده فروشی، گجت ها، آمازون پرایم و…

درآمد: 232.8 میلیارد دلار

سود خالص: 10 میلیارد دلار

مجموع سهام: 43.5 میلیارد دلار

کارکنان:750هزار نفر (سال 2019)

Amazon
دفتر مرکزی آمازون در سیاتل

آمازون را باید یک شرکت بسیار موفق دانست. این شرکت با برنامه ریزی و آینده نگری توانست در مدت زمان کوتاهی که از تاسیس آن میگذرد به یکی از بزرگترین شرکت های جهان تبدیل شده و بنیانگذارش به چنان سود سرشاری دست یابد که همپای بزرگانی چون بیل گیتس قرار گیرد. Amazon که از فروش کتاب به صورت اینترنتی شروع کرد هم اکنون فعالیت خود را بسیار گسترش داده و توانسته است در زمینه های بسیاری به فعالیت بپردازد. این شرکت هم اکنون سومین شرکت بزرگ در زمینه فناوری محسوب می شود. با صفرویک همراه باشید تا به بررسی تاریخچه آمازون ، این غول خرده فروشی بپردازیم.

یک بار دیگر همه چیز از گاراژ خانه آغاز شد:

جف بزوس تا سال 1994 به عنوان معاون شرکت D. E. Shaw & Co., L.P در نیویورک به کار مشغول بود. او در این سال با وجود مخالفت های بسیار اطرافیانش، کار خود را رها کرد و به شهر سیاتل در ایالت واشنگتن مهاجرت کرد. او در سیاتل شروع به کار بر روی پروژه ای کرد که نهایتا به Amazon.com تبدیل شد. جف بزوس سرانجام در 5 جولای 1994 شرکتی را تاسیس کرد و نام آن را Cadabra گذاشت. این نام بعد ها به Amazon.com تغییر کرد. آمازون در ابتدای کار خود از گاراژ خانه جف بزوس در بلویو، ایالت واشنگتن اداره می شد. جف بزوس سپس با هدف خرده فروشی اینترنتی اقدام به خرید وبسایت relentless.com کرد که در این زمینه فعال بود. این وبسایت امروزه با آمازون ادغام شده است. در آن زمان جف بزوس که می دید استفاده از نام relentless به این دلیل که معنایش “بی رحم” است چندان جالب نیست، به فکر یک نام جدید افتاد.

Amazon

جف بزوس با مراجعه به فرهنگ لغت نام آمازون را یافت. Amazon از نظر او جایی عجیب و شگفت انگیز و در عین حال متفاوت بود. این دقیقا همان ویژگی هایی بود که بزوس می خواست شرکتش از آنها برخوردار باشد. همچنین بزوس عنوان میکرد همانطور که آمازون بزرگترین رودخانه و جنگل جهان است، او نیز میخواست شرکت خود را به بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان تبدیل کند. علاوه بر آن به این دلیل که Amazon با حرف A شروع می شد در هر لیستی جزء نخستین ها بود. در واقع همه جوانب نام آمازون همان چیزی بود که جف بزوس از شرکت جدیدش می خواست. به این صورت بود که نام آمازون انتخاب شد. بعد ها در سال 2000 بود که آمازون لوگوی منحصر به فرد و جدید خود رونمایی کرد.

در این لوگو که نام Amazon به صورت گرافیکی نوشته شده است یک فلش در زیر آن دیده می شود که از حرف A به Z رفته است. از آنجا که حروف الفبای انگلیسی از حرف A آغاز شده و به حرف Z ختم می شود، Amazon در نظر داشت با این طرح بگوید در فروشگاهش همه چیز پیدا می شود. همچنین این فلش باعث شده بود حالتی شبیه لبخند در لوگوی آمازون ایجاد شود که نشان دهنده رضایت و لبخند مشتری از خرید از آمازون بود.

Amazon

آمازون کار خود را با کتاب فروشی آغاز می کند:

جف بزوس پس از خواندن مقاله ای که پیشرفت شرکتهای اینترنتی را 2300 درصد در سال عنوان می کرد به این فکر افتاد که بهترین چیزی که میتوان از طریق اینترنت به فروش رساند را انتخاب کند. او لیستی از 20 محصول که امکان فروش آنها از اینترنت امکانپذیر بود را فراهم کرد. سپس از این لیست، پنج مورد را که فکر میکرد بهترین هستند و از طرفی آینده نگرانه هستند را انتخاب کرد. این پنج مورد شامل: سی دی، سخت افزار کامپیوتر، نرم افزار کامپیوتر، فیلم و نهایتا کتاب می شد.

در نهایت بزوس تصمیم گرفت به دلیل اقبال عمومی به ادبیات و همچنین تقاضای زیاد برای کتب ادبی، قیمت کم هم کتاب و در نهایت وجود عناوین بسیار زیاد کتاب ها که دسترسی به آنها را آسان کرده بود، از بین لیست خود، کتاب را برای فروش در فروشگاه اینترنتی اش انتخاب کند. برای راه اندازی این کار، پدر و مادر بزوس به او 250هزار دلار کمک کردند.

Amazon

نهایتا در ژوئیه 1995 این را به عنوان فروشگاه کتاب آنلاین آغاز کرد. نخستین کتابی که در Amazon به فروش رسید، کتاب مفاهیم سیال و آنالوگهای خلاق بود که توسط داگلاس هوفشتاتر نوشته شده بود. این یک موفقیت برای شرکت محسوب می شد چرا که آمازون ابتدای فعالیت خود توانست در همه 50 ایالت آمریکا و همچنین 45 کشور جهان فروش داشته باشد. این فروش باعث شد آمازون به درآمد 20هزار دلار در هفته دست یابد. با این موفقیت ها بود که Amazon سرانجام 15 مه 1997 عرضه سهام خود را به ازای هر سهم 18 دلار و با نماد بورسی AMZN آغاز کرد.

مشکلات حقوقی:

معمولا شرکت های بزرگ با مشکلات بزرگ حقوقی نیز دست و پنجه نرم می کنند. Amazon در سالهای ابتدایی فعالیت خود ادعا داشت که بزرگترین فروشگاه کتاب در جهان به شمار می رود. این ادعا باعث شکایت کتابفروشی بارنز اند نوبل شد که ادعا میکرد خودش بزرگترین کتابفروشی جهان است و Amazon صرفا یک دلال کتاب محسوب می شود. این مسئله به دادگاه کشیده شد و نهایتا دادگاه به نفع Amazon رای داد و امروزه نیز آمازون به عنوان بزرگترین کتابفروشی دنیا شناخته می شود. در دعوای حقوقی بعدی، این شرکت خرده فروشی والمارت بود که با شکایت از آمازون اعلام کرد، آمازون با استخدام مدیران سابق والمارت، اطلاعات سری این شرکت را دزدیده است. این دعوای حقوقی نهایتا در خارج از دادگاه و بین دو طرف حل و فصل شد که نتیجه آن این بود که آمازون محدودیت هایی را برای استخدام مدیران سابق والمارت در شرکت خود اعمال کند.

Amazon

 دهه 2000، آمازون اولین سود خود را تجربه می کند.

Amazon از زمان اعلام سهام خود در بازار بورس اعلام کرده بود ممکن است بین 4 تا 5 سال زمان ببرد تا به سود دهی برسد. در سال 2000 هنوز آمازون سود ده نشده بود و این موضوع باعث اعتراض سهامداران شد به گونه ای که برخی معتقد بودند آمازون نمی تواند به حیات خود ادامه دهد. در این شرایط بود که اقتصاد آمریکا به سمت یک حباب رفت. در واقع حباب اقتصادی که در سال 1995 آغاز شده بود در ماه مارس 2000 به اوج خود رسید و باعث سودآوری بسیاری از شرکت های فناوری شد. این حباب که به دلیل تاثیرش بر شرکت های فناوری به حباب دات کام مشهور شد به کمک Amazon آمد. در نهایت آمازون توانست در سال 2001 نخستین سود خود را تجربه کرده و به ازای هر سهم 1 دلار سود بدهد که در مجموع سود Amazon به 5 میلیون دلار رسید. هر چند حاشیه سود بسیار کم بود اما باعث شد بار دیگر اعتماد سهامداران به جف بزوس جذب شود. اما این حباب اقتصادی که تصوری اشتباه را ایجاد کرده بود باعث شد شرکت های فناوری بسیاری به گمان اینکه این یک شرایط دائمی است، در همین دوره حباب آغاز به کار کنند که در نهایت بسیاری از آنها نابود شدند اما Amazon پابرجا ماند و به سود دهی رسید.

Amazon
رشد سهام آمازون

دهه 2010، آمازون به اوج خود می رسد.

در سال 2011 آمازون دارای 30هزار کارمند تمام وقت بود. این رقم در سال 2016 به 180هزار نفر رسید. در سال 2014 آمازون نخستین گوشی هوشمند خود یعنی Fire Phone را به بازار عرضه کرد. این تجربه ای موفق نبود و Fire Phone آمازون به هیچ وجه نتوانست موفقیتی برای این شرکت داشته باشد و نتیجه آن تنها 170 میلیون دلار زیاد بود. این امر موجب توقف تولید Fire Phone شد.

در آگوست همان سال، آمازون یک شرکت پخش بازی های کامپیوتری با نام Twitch را به مبلغ 970 میلیون دلار خریداری کرد. پس از آن و در ژوئن 2017 بود که آمازون اقدام به خرید شرکت فروشگاه زنجیره ای Whole Foods کرد. این شرکت که دارای 400 فروشگاه در سراسر جهان است به مبلغ 13.4 میلیارد دلار به آمازون فروخته شد تا بزرگترین خرید آمازون  تا به امروز محسوب شود. پس از خرید این شرکت گزارش شد دلیل آمازون برای خرید Whole Foods این بوده است تا برتری والمارت در بین فروشگاه های زنجیره ای را به چالش بکشد.

Amazon
یکی از انبار های آمازون

در سال 2017 شرکت Amazon  اعلام کرد در حال بررسی ایجاد یک شعبه دوم در شهری با حداقل یک میلیون نفر جمعیت است. و هر شهری که متقاضی این شعبه است باید پیشنهاد خود را ارائه دهد. این شعبه که با نام پروژه HQ2 شناخته می شود با صرف مبلغی بالغ بر 5 میلیارد دلار ساخته خواهد شد. مساحت این شعبه در ابتدای کار در حدود 47هزار متر مربع خواهد بود و سپس این مساحت تا 743 هزار متر مربع گسترش خواهد یافت. این پروژه در زمان ساخت به دومین مرکز مدیریت آمازون تبدیل خواهد شد و بیش از 50هزار کارمند خواهد داشت. نهایتا در سال 2018 اعلام شد این مرکز در شهرستان آرلینگتون در نزدیکی واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، و نزدیکی رود پوتوماک ساخته می شود. به گفته Amazon تا سال 2030 بیش از 25هزار کارمند در این مرکز مشغول به کار خواهند شد.

در سال 2017 تعداد کارمندان آمازون به رقم 566هزار نفر رسید که یک جهش بزرگ نسبت به سال قبل محسوب می شود. در سال 2018 اعلام شد آمازون 5 درصد از هزینه خرده فروشی در تمام آمریکا (به جز بخش خودرو و قطعا خودرو و بازدید از رستوران ها و کافه ها) را به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت 43.5 درصد از کل هزینه های خدمات آنلاین در آمریکا را به خود اختصاص داده که پیش بینی می شود این رقم به 49 درصد برسد.

آمازون در سال 2018 برنامه “آخرین مایل” خود را راه اندازی کرد که برای رساندن بسیار سریع تر سفارشات طراحی شده است. این شرکت به این منظور 20هزار دستگاه مرسدس بنز اسپرینتر خریداری کرد تا به این ترتیب به عنوان بزرگترین خریدار این ون در جهان شناخته شود. در سال 2018 آمازون 258.22 میلیارد دلار از طریق خرده فروشی بدست آورد که نسبت به سال قبل از آن 29 درصد رشد نشان می دهد.

Amazon
ون های آمازون

محصولات آمازون:

Amazon به دلیل سود سرشاری که از خرده فروشی اینترنتی داشته است توانسته دامنه کار خود را بسیار گسترش دهد. شرکتی که زمانی با فروش کتاب آغاز کرده بود اکنون محصولات بسیار متنوعی از جمله انواع گجت ها، سخت افزار، نرم افزار، فیلم و… را به فروش می رساند. همانطور که گفتیم Amazon در ساخت گوشی های هوشمند موفقیتی بدست نیاورد اما جف بزوس کسی نبود که شکست را قبول کند. آمازون امروزه انواع تبلت ها را تولید و عرضه  می کند. در سال 2007 بود که آمازون نخستین خواننده الکتریکی خود به نام کیندل را معرفی کرد. این دستگاه در واقع یک تبلت است که برای خواندن کتاب الکترونیکی و سایر محصولات به کار برده می شود. آمازون همچنین برای پلتفرم های اندروید و IOS نیز اپلیکیشن کیندل را عرضه کرد. آمازون به دلیل موفقیت این گجت، نسخه های متعددی از آن را تاکنون عرضه کرده است که یکی از مهم ترین آنها کیندل فایر نام دارد که یک تبلت تمام عیار است.

Amazon
آمازون کیندل

دیگر محصول الکترونیکی این شرکت،Amazon Echoنام دارد که یک بلندگوی هوشمند است. این بلندگو توانایی های گوناگونی همچون پخش موسیقی، آلارم، پخش پادکست، اعلام وضعیت ترافیک و… را دارد. این محصول نخستین بار در سال 2014 معرفی شد. این شرکت در همان سال یک محصول جدید با نام آمازون فایر تی وی معرفی کرد که یک دستگاه پخش مالتی مدیا است و میتواند شبکه های تلویزیونی را پخش کند.

Amazon
آمازون فایر تی وی

آمازون پرایم:

یکی از مهم ترین محصولات و خدمات این شرکت با نام آمازون پرایم شناخته می شود که نخستین بار در سال 2005. در واقع آمازون پرایم یک سرویس اشتراک پولی است که به ارائه خدمات آمازون با کیفیت بالاتر و خدماتی جدید می پردازد. برای مثال مشترکین آمازون پرایم می توانند خرید های خود را نهایتا دو روزه تحویل بگیرند. آمازون پرایم پس از موفقیت در آمریکا، در برخی کشور های دیگر نیز در دسترس قرار گرفت از جمله در ژاپن، آلمان، فرانسه و… . آمازون پرایم پس از موفقیت، دامنه خدمات خود را گسترش داد و سپس پرایم موزیک، پرایم ویدئو، پرایم نو، پرایم ریدینگ و… عرضه شدند که هر یک در بخش خاصی خود خدماتی را ارائه می دهند. هم اکنون آمازون پرایم با درآمد سالانه حدود 14 میلیارد دلار به عنوان یکی از پر درآمد ترین بخش های Amazon محسوب می شود و هم اکنون دارای بیش از 100 میلیون کاربر در تمام جهان است.

Amazon
هواپیمای آمازون پرایم

وضعیت امروز آمازون:

Amazon یک شرکت جوان است و در واقع تاریخچه ای که در بالا بیان شد وضعیت امروز آمازون محسوب می شود. امروزه آمازون به یکی از بزرگترین شرکت ها از نظر درآمد، ارزش، تعداد کارکنان و… به شمار می آید. آمازون امروزه صاحب 101 شرکت و موسسه در سراسر جهان است که اغلب در زمینه فناوری و فروشگاهی مشغول به کار هستند. از جمله مهم ترین دارایی های Amazon فروشگاه های زنجیره ای Whole Foods است که در باره آن صحبت کردیم. آمازون همچنین صاحب شرکت Zoppo است که در تولید پوشاک فعالیت می کند. آمازون همچنین همواره به خرید وبسایت های مطرح علاقه مند بوده است. این شرکت در سال 1998 وبسایت IMDB را به قیمت 55 میلیون دلار خریداری کرد و سپس در سال 1999 دست به خرید وبسایت الکسا زد. این خرید ها باعث شده آمازون بر بخش عظیمی از بازار تکنولوژی تسلط داشته باشد و ممکن است در آینده این شرکت مجبور شود با قوانین ضد انحصار آمریکا روبرو شود که مشکلاتی برای آن ایجاد می کند.

Amazon
پردازش سفارشات در آمازون با روبات ها انجام می شود.

همانطور که گفتیم تجارت اصلی آمازون به بخش خرده فروشی مربوط می شود. این شرکت توانسته است با بکارگیری تکنولوژی های نوین در فروش و تحویل محصولات خود، به پیشروی بازار تبدیل شود. همچنین آمازون خدمات بسیاری را ارائه می دهد از خدمات اینترنت تا خدمات صوتی و تصویری و… جف بزوس موسس این شرکت توانسته است با 113 میلیارد دلار ثروت به عنوان ثروتمند ترین مرد جهان شناخته شده و پس از سالها این عنوان را از بیل گیتس بستاند. تقریبا تمامی ثروت جف بزوس از Amazon آمده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.