تاریخچه اچ پی، پدر سیلیکون ولی

شرکت اچ پی از جمله شرکت های بزرگ تکنولوژی است که به ساخت و توسعه انواع محصولات الکترونیکی از جمله، لپ تاپ، ماشین های اداری و… می پردازد. مقر این شرکت در پالو آلتو کالیفرنیا است. با صفر و یک همراه باشید تا ببینیم چطور بار دیگر همه چیز از یک گاراژ آغاز شد. در ادامه برخی از مشخصات HP را مرور می کنیم:

موسسان: ویلیام(بیل) هیولت ، دیوید پاکارد

تاریخ تاسیس : 1 ژانویه 1939

مقر اصلی: پالو آلتو، کالیفرنیا

افراد کلیدی: Chip Bergh (رئیس هیئت مدیره) ،enrique lores (مدیر عامل)

محصولات: کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، خدمات فناوری و…

درآمد: 58.47 میلیارد دلار(سال 2018)

سود خالص: 5.32 میلیون دلار(سال 2018)

مجموع سهام: 639 میلیون دلار (سال 2018)

کارکنان: 55 هزار نفر (سال 2018)

hp
دفتر مرکزی hp در پالو آلتو کالیفرنیا

اچ پی در یک نگاه:

شرکت HP یک شرکت فعال در زمینه آی تی آمریکایی است که طیف گسترده ای از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری را ارائه می کند. در سال 1999 این شرکت به دو شرکت تقسیم شد که یکی همان نام قدیمی اچ پی را حفظ کرد و دیگری به Agilent Technologies تغییر نام داد. اولین تولیدات تاریخ اچ پی که شامل وسایل اندازه گیری بود به شرکت Agilent Technologies انتقال یافت و HP بیشتر تمرکز خود را بر روی ساخت کامپیوتر و تجهیزات اداری همچون چاپگر متمرکز کرد. این شرکت در سال 2015 نیز به دو بخش تقسیم شد که با نام های HP.inc و Hewlett Packard Enterprise به کار مشغول هستند و ما در اینجا بخش نخست آن یعنی HP.inc را بررسی می کنیم.

این شرکت در یکم ژانویه در جایی که اکنون گاراژ اچ پی نامیده شده و یک مکان تاریخی در کالیفرنیا محسوب می شود تولید بیل هیولت و دیوید پاکارد تاسیس شد. با تاسیس این شرکت بود که سیلیکون ولی زاده شد به همین دلیل این گاراژ با پلاک “زادگاه سیلیکون ولی” شناخته می شود. تولیدات اولیه این شرکت شامل ساخت ابزار و وسایل تست و اندازه گیری الکترونیکی بود. این شرکت نخستین بار مدتی پیش از تاسیس خود یعنی در سال 1938 توانست قرار دادی بدست آورد که طی آن وسایل اندازه گیری الکترونیکی برای انیمیشن بسیار موفق والت دیزنی یعنی فانتازیا فراهم کند. این موفقیت بزرگ باعث شد بیل هیولت و دیوید پاکارد به طور رسمی در یکم ژانویه 1939 شرکت هیولت پاکارد را تاسیس کنند. این شرکت به سرعت به یک شرکت بزرگ چند ملیتی تبدیل شد و محصولاتش بیش از پیش مورد توجه و علاقه مردم قرار گرفتند. این موفقیت ها تا جایی ادامه داشت که شیوه مدیریتی این شرکت که با نام HP Way شناخته می شود توسط بسیاری از مدیران دیگر مورد استفاده قرار گیرد. از سال 2007 تا 2013 شرکت HP بزرگترین تولید کننده کامپیوتر جهان بود. این شرکت به طور تخصصی در زمینه های سخت افزار، ذخیره سازی اطلاعات، شبکه، سرور ها، دستگاه های اداری و… مشغول به فعالیت است.

hp
مگ ویتمن رئیس hp

شرکت اچ پی نیز همانند بسیاری شرکت های دیگر در طول فعالیت خود به خرید بسیاری شرکت های کوچک و بزرگ دست زده است. یکی از این شرکت ها، کامپیک نام داشت که در سال 2002 به اHP پیوست، سپس در سال 2008 شرکت EDS را بدست آورد. این خرید ها باعث شد اچ پی در سال 2009 با درآمدی بالغ بر 118 میلیارد دلار به یکی از شرکت های لیست فورچون 500 تبدیل شود. این شرکت سپس در 12 آوریل 2010 توانست شرکت 3com را بدست آورد. امروزه بخشی از بزرگی و قدرت اچ پی ناشی از همین ادغام ها و خرید شرکت ها کوچک و بزرگ است.

 

تاریخچه اچ پی از تاسیس تا 1960:

بیل هیولت و دیوید پاکارد هر دو در سال 1935 در رشته مهندسی برق از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شدند. آنها با همکاری یکی از اساتید خود یک گاراژ را در پالو آلتو به کارگاه تبدیل کردند. آنها در سال 1938 با بودجه 538 دلاری به صورت پاره وقت در این گاراژ مشغول به کار بودند. تا اینکه در سال 1939 به طور رسمی شرکت خود را تاسیس کردند. در سال 1947 این شرکت رسما، هیولت پاکارد نام گرفت و در ششم نوامبر 1957 به طور عمومی عرضه شد. اولین محصول این شرکت یک نوسانگر صوتی دقیق بود که با نام HP 200A شناخته می شد. این دستگاه با قیمت خود که تنها 89 دلار بود توانست رقبا را که دارای قیمت 200 دلاری بودند پس بزند. مهندس ارشد والت دیزنی یعنی “بود هاوکینز” از این ساخته HP خوشش آمد و در خواست بهبود آن را داد، این دستگاه پس از بهبود با نام HP200B شناخته می شد و والت دیزنی هشت عدد از آن را خریداری کرد. درآمد شرکت اچ پی در سال 1939 به 5369 دلار رسید که 1563 دلار آن را سود خالص تشکیل می داد.

hp
بیل هیولت(راست) و دیوید پاکارد

این شرکت در دوران جنگ جهانی دوم به ساخت و توسعه محصولات نظامی پرداخت. از جمله این محصولات اخلالگر رادار و فیوز های توپخانه بود. این تولیدات باعث شد تا پاکارد از خدمت معاف شود. اما هیولت مجبور شد به جنگ برود و در سپاه سیگنال به خدمت بپردازد. شرکت اچ پی نخستین ساختمان مستقل خود را در Mill Road تاسیس کرد. اچ پی در زمان جنگ به تولید وسایلی همچون نوسان ساز صوتی، آنلایزور امواج، ژنراتور و… می پرداخت. این تولیدات باعث شد شمار کارکنان HP به 200 نفر برسد. در سال 1951 شمار کارکنان این شرکت 2015 نفر رسید و اچ پی درآمد 5.5 میلیون دلاری داشت. این شرکت در سال 1959 یک کارخانه  در Böblingen  آلمان و یک مرکز بازار یابی در ژنو تاسیس کرد.

 

دهه 1960 : دوران رشد

اچ پی به عنوان بنیانگذار نمادین سیلیکون ولی شناخته می شود هر چند پیش از اچ پی برخی شرکت ها بودند که ابزار نیمه رسانا در این منطقه می ساختند اما هیچ کدام موفقیت چندانی نداشتند. در دهه 1960 بود که HP با شرکت های سونی و یوکوگاوا از ژاپن برای تولید ابزار با کیفیت و جدید شروع به همکاری کرد. اما این شراکت سود چندانی نداشت چراکه تولید محصولات با کیفیت در ژاپن هزینه زیادی داشت به همین دلیل اچ پی با یوکوگاوا یک سرمایه گذاری مشترک به راه انداختند و شرکت HP یوکوگاوا با به راه انداختند.  وظیفه این شرکت این بود که محصولات اچ پی را در بازار ژاپن عرضه کند. نهایتا در سال 1999 بود که HP تمامی سهم شرکت یوکوگاوا از شرکت اچ پی – یوکوگاوا را خریداری کرد.

hp

در سالهایی که هنوز خبر های زیادی از فناوری های دیجیتال نبود، HP شرکت کوچک تاسیس کرد و نام آن را Dynac انتخاب کرد. دلیل این نام این بود که لوگوی این شرکت چنان طراحی شد که با برعکس شدن نشان HP ، نشان شرکت Dynac ایجاد می شد. اما بعدا این شرکت به Dymec تغییر نام داد و در سال 1959 کاملا به اچ پی ملحق شد. HP با همکاری با شرکت DEC به بازار ساخت مینی کامپیوتر ها وارد شد و در سال 1966 کامپیوتر های خود یعنی HP 2100 و HP 1000 را عرضه کرد. اچ پی این کامپیوتر ها را تا 20 سال تولید کرد. بعد ها کامپیوتر HP 9800 تولید شد که به یکی از پیشرو های بازار کامپیوتر ها تبدیل شد. در اواخر سال 1968، پاکارد، مدیر عاملی اچ پی را به هیولت واگذار کرد تا بتواند به عنوان معاون وزیر دفاع آمریکا در دولت نیکسون خدمت کند. پاکارد نهایتا در سال 1972 به شرکت HP برگشت و به عنوان رئیس کل شرکت به خدمت ادامه داد هرچند هیولت همچنان به عنوان مدیرعامل در سمت خود بود.

 

دهه 1970: در راه قله

اچ پی دهه 1970 را با ساخت یک میکرو کامپیوتر به نام HP3000 آغاز کرد. این میکروکامپیوتر برای استفاده سرور طراحی شده بود و بعدا با معماری RISK طراحی مجدد شد. اHP سپس به توسعه یک ترمینال کامپیوتری به نام HP2640 دست زد که نوآوری های زیادی در آن وجود داشت که بعد ها در جاهایی مانند پمپ بنزین ها و دستگاه های خودپرداز بانک ها استفاده شد. در این دهه اچ پی با ساخت کامپیوتر HP9001A به عنوان نخستین تولید کننده کامپیوتر رو میزی شناخته شد. البته در اینجا صرفا بازی تبلیغاتی باعث این قضیه شد چرا که پیش از اچ پی ، کامپیوتر  Programma 101 توسط شرکت اولیویتی ایتالیا ساخته شده بود که تقریبا تمامی ویژگی های کامیپیوتر های رومیزی را دارا بود. در واقع HP9001A برای اچ پی یک پیروزی بزرگ مهندسی محسوب میشد چرا که در آن آخرین فناوری های ساخت CPU و نمایشگر های CRT به کار گفته شده بود. البته این کامپیوتر به هیچ وجه ارزان قیمت نبود چرا که قیمت آن به 5000 دلار می رسید که به پول امروز تقریبا 36 هزار دلار می شود.

hp
hp3000

HP در سالهای دهه 70 دوران بسیار زیبایی را طی می کرد. محصولات این شرکت در دهه 1970 به جهان معرفی شد و تحسین و احترام همگان را برانگیخت. از جمله محصولات مهم اچ پی در دهه 1970، ماشین حساب های بسیار پیشرفته آن بودند. اچ پی در سال 1972 اولین ماشین حساب الکترونیکی مهندسی دستی جهان با نام HP35 را ساخت که انقلابی در زمینه ساخت اینگونه وسایل در جهان محسوب می شد. پس از آن روند توسعه بهترین ماشین حساب های جهان توسط HP دنبال شد و در سال 1974 به ماشین حساب هایی همچون HP65 رسید که با قابلیت برنامه ریزی خود سرآمد ماشین حساب های آن زمان محسوب می شدند و نام اچ پی را به عنوان یکی از برترین سازندگان ابزار دقیق بر سر زبان ها انداخت.

hp
hp35

اچ پی در دهه 70 با غول کامپیوتر های رومیزی یعنی IBM رقابت می کرد. HP در این سالها کامپیوتر رومیزی 98X5 را توسعه داد که نخستین نمونه آن با نام 9815 در سال 1975 وارد بازار شد. از نظر تکنولوژی کامپیوتر های HP در سطح کامپیوتر های IBM بودند هر چند محدودیت های ساخت باعث می شد هزینه ساخت آنها بسیار بالا برود. در سال 1978، هیولت از سمت مدیر عاملی شرکت کناره گیری کرد و جان یانگ جایگزین او شد.

 

دهه 1980: دوران با شکوه

دهه 1980 دهه درخشانی برای HP بود. در این دهه فروش این شرکت با داشتن 85 هزار کارمند به 6.5  میلیارد دلار رسید. در سال 1984 این شرکت چاپگر های جوهر افشان و لیزری را برای دسکتاپ ها عرضه کرد. پس از آن دستگاه اسکنر نیز به خط تولید وارد شد. این دستگاه ها همگی به صورت تک منظوره ساخته می شدند اما مدتی بعد اچ پی به ساخت دستگاهی چند منظوره دست زد. دستگاهی بسیار توانمند که توانایی چاپ ، اسکن، کپی و فکس را همزمان دارا بود و تحول بزرگی در صنعت دستگاه های اداری ایجاد کرد. مکانیسم چاپ در پرینتر های لیزری این شرکت بر طبق فناوری های شرکت کانن ساخته شدند که آنها نیز بر طبق فناوری های شرکت زیراکس ساخته شده بودند. در سوم مارس 1986، شرکت HP با ثبت دامنه HP.COM ششمین دامنه با پسوند .COM را در جهان به ثبت رساند. در سال 1987، گاراژ HP در پالو آلتو که هیولت و پاکارد کار خود را در آنجا آغاز کرده بودند رسما به عنوان یکی مکان تاریخی در کالیفرنیا به ثبت رسید.

hp
گاراژ تاریخی hp

دهه 1990: هیولت و پاکارد از شرکت می روند

اچ پی در ابتدای ساخت کامپیوتر های خود، بازار مراکز دولتی و دانشگاه ها را هدف قرار داده بود اما در این دهه، بازار خود را گسترش داد و بیشتر بر مصرف کنندگان خانگی تمرکز کرد. در این دهه و سال 1993 بود که هیولت و پاکارد به عنوان موسسین این کمپانی به طور کامل از هیئت مدیره HP خارج شدند. در ادامه این دهه بود که اچ پی، فروشگاه آنلاین خود یعنی hpshopping.com را به عنوان یک شرکت بنیانگذاری کرد که هدف آن عرضه مستقیم محصولات به مشتریان بود. این شرکت سپس در سال 2005 به HP Home & Home Office Store تغییر نام داد. HP در این دهه و بین سالهای 1995 تا 1998 حامی تیم فوتبال تاتنهام بود. در پایان این دهه، اچ پی فعالیت بسیار گسترده ای داشت که باعث عدم تمرکز آن می شد به همین دلیل در سال 1999 تمامی بخش های غیر مرتبط با کامپیوتر و تصویربرداری، از HP جدا شدند و شرکت Agilent Technologies را بنیان نهادند.

 

دهه 2000: اچ پی در قله ها

یکی از مهم تری اتفاقات اچ پی در این دهه ادغام با شرکت Compaq بود. HP در 3 سپتامبر 2001 اعلام کرد با شرکت Compaq برای ادغام به توافق رسیده است. این موضوع در مه 2002 و پس از تصویب سهامداران، رسمی شد و دو شرکت رسما به هم پیوستند که در ادامه به ادغام خطوط تولید و انجامید. پس از آن نماد HP رسما به HPQ تغییر پیدا کرد. این ادغام هر چند مورد اعتراض والتر هیولت ، فرزند بیل هیولت واقع شد اما باز هم ادغام انجام شد. شرکت Compaq پیشتر خود یک شرکت دیگر به نام Tandem Computers را پیش تر توسط کارمندان سابق HP تاسیس شده بود، خریداری کرده بود. پس از خرید Compaq، اچ پی توانست به یکی از بزرگترین سازندگان تجهیزات دیجیتال همچون دسکتاپ ، سرور ، لپ تاپ و… تبدیل شد.

hp

در سال 2004، اچ پی سری جدید لپ تاپ های خود با نام DV 1000 را تاسیس کرد که از جمله مهم ترین محصولات آنها HP Pavilion dv 1658 بود. اچ پی سپس یک کمپین بازاریابی به نام “کامپیوتر دوباره شخصی است” به راه انداخت که هدف خود را این میدانست که دوباره این مسئله را یادآوری کند که کامپیوتر هر فرد یک وسیله شخصی است. در واقع HP با این کمپین به دنبال فروش بیشتر کامپیوتر های شخصی خود بود. در سال 2006 اچ پی چندین محصول جدید را به بازار عرضه کرد که شامل انواع لپ تاپ ها، دسکتاپ ها، سرور ها و… می شدند. با این کار ها و تعدیلاتی که در نیروی کار شرکت انجام شد، سهام HP به شکل فزاینده ای با ارزش تر شد. این روند صعودی ادامه داشت تا اینکه در سال 2007 اچ پی توانست به یک شرکت با ارزش بیش از 100 میلیارد دلار تبدیل شود.

hp
HP Pavilion dv 1658

در واقع در این زمان ارزش HP دو برابر شد. این افزایش ارزش باعث شد اچ پی بتواند از رقیب همیشگی خود یعنی IBM  پیشی بگیرد. در سال 2008 اچ پی اقدام به خرید EDS کرد که البته به دلیل مشکلات حقوقی مشکلاتی در این خرید پیش آمد. در نوامبر 2009، اچ پی و 3COM اعلام کردند می خواهند با هم ادغام شوند. سپس HP با پرداخت 2.7 میلیارد دلار پول نقد، توانست 3COM را خریداری کند. در سال 2007 که بحران اقتصادی غرب شروع شد، شرکت ها IT بیش از پیش کوشیدند بازار خود را گسترده کنند تا از گزند مشکلات اقتصادی فرار کنند. به همین دلیل HP نیز به بخش تجهیزات شبکه وارد شد.

دهه 2010: ولی افتاد مشکل ها…

در زمانی که شایع شده بود شرکت های زیادی همچون DELL ، HTC و… به دنبال تصاحب شرکت پالم هستند ،در سال 2010، این HP بود که اعلام کرد شرکت پالم را به مبلغ 1.2 میلیارد دلار خریداری می کند. اچ پی از پیش از آن موبایل های خود با نام IPAQ را تولید می کرد که البته کیفیت مناسبی نداشتند. پس از خرید پالم، این امیدواری ایجاد شده که با استفاده از تجربیات و تکنولوژی پالم، موبایل های HP بهبود پیدا کنند. نهایتا در یکم ژوئیه 2010، خرید پالم قطعی شد. HP علاوه بر دارایی های پالم، سیستم عامل WebOS این شرکت را نیز بدست آورد و کوشید با استفاده از آن، سیستم عامل خود را بسازد. دقیقا یک سال بعد در یکم ژوئیه 2011، اچ پی از نخستین تبلت خود با نام HP TouchPad رونمایی کرد. این تبلت دارای سیستم عامل WebOS بود. پس از اینکه اچ پی توانست شرکت پالم را بدست آورد، مارک Compaq را کنار گذاشت. البته HP هیچ گاه در تولید اسمارتفون و تبلت به موفقیت نرسید و نهایتا در 18 اوت 2011 اعلام کرد از بازار موبایل و تبلت خارج می شود. و بیشتر تمرکز خود را بر روی دستگاه ها و ابزار صنعتی و اداری متمرکز خواهد کرد.

hp
HP TouchPad

همچنین HP در نظر داشت از بازار کامپیوتر های شخصی نیز خارج شود و بخش کامپیوتر های شخصی خود را به یک شرکت دیگر بفروشد. پس از این اتفاقات سهام HP که روزی به عنوان با ارزش ترین شرکت کامپیوتری شناخه می شد به اندازه 40 درصد افت کرد که زیان بسیار سنگینی به این شرکت شد. در این زمان بود که هیئت مدیره تصمیم گرفت لئو آپوتکر را به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب کنند. اما وضع بهتر که نشد، بدتر هم شد. آپوتکر تنها در حدود 10 ماه در این سمت ماند و در این مدت اچ پی 30 میلیارد دلار از دارایی های خود را از دست داد. با این وضع HP چاره ای نداشت جز اینکه اعلام کرد از تصمیم خود برای خروج از بازار کامپیوتر های شخصی صرفه نظر کرده و همچنان در این بازار می ماند اما این هم کمک چندانی به اوضاع نکرد.

در این اوضاع نابسامان، HP بخش کامپیوتر های شخصی و همینطور بخش چاپ خود را به عنوان واحدی جدید سازمان دهی کرد. در 23 ماه مه، اچ پی اعلام کرد قصد دارد بیش از 27 هزار نفر از کارمندان خود را اخراج کند. دلیل این کار، کاهش 31 درصد سود در سه ماه دوم سال 2012 بود که ناشی از محبوبیت بیش از پیش گوشی های هوشمند و تبلت ها بود که تقاضا برای کامپیوتر های شخصی را به شدت کاهش داده بود. پس از آن همچنان روند اخراج کارمندان ادامه یافت، HP در سال 2012 اعلام کرد در نظر دارد 29 هزار نفر دیگر از کارمندانش را اخراج کند. اچ پی در سال 2013 این رقم را 34 هزار نفر افزایش داد. در پایان سال 2013 این شرکت 317 هزار کارمند داشت. در سال 2014 اچ پی اعلام کرد 11 تا 16 هزار شغل دیگر را کاهش خواهد داد.

hp
hp Sprout

پس از این اوضاع نابسامان، اچ پی در ششم اکتبر 2014 اعلام کرد قصد دارد به دو شرکت مجزا تقسیم شود. این تقسیم به این صورت بود که بخش های ساخت کامپیوتر های شخصی و پرینتر ها از بخش خدمات فناوری جدا خواهند شد و به ترتیب به شرکت هایی با نام های HP.inc و Hewlett Packard Enterprise تقسیم می شوند. نهایتا در اول نوامبر 2015 این تقسیم انجام شد.

البته اچ پی با وجود مشکلات فراوانی که در این دهه داشت باز هم به ساخت توسعه محصولات جدید پرداخت، مگ ویتمن، رئیس اچ پی، در سال 2014 اعلام کرد این شرکت در حال ساخت یک کامپیوتر شخصی با معماری جدید است. همچنین در همین سال اچ پی از محصول جدید خوب به نام Sprout پرده برداری کرد که یک کامپیوتر All in One است و اچ پی امیدوار است با این کامپیوتر بتواند به جنگ آی مک های اپل برود.

اچ پی امروز:

شرکت اچ پی ، پدر سیلیکون ولی محسوب می شود و با وجود مشکلات فراوانی که در سر راهش وجود داشته است توانسته در طول سالهای دراز، دوام بیاورد و مشکلات را پشت سر بگذارد. مشکل عمده HP این است که با ورود تبلت ها و گوشی های هوشمند، کامپیوتر های شخصی دیگر آن فروش سابق را ندارند. این موضوع باعث مشکلات فراوانی برای HP شده است. البته این شرکت در هر دو زمینه تبلت و گوشی هوشمند تلاشی هایی در خور تقدیر انجام داد ولی در هر دو زمینه با شکست روبرو شد که ناشی از عوامل متعددی است از جمله اینکه اچ پی تجربه ای در ساخت گوشی هوشمند و تبلت نداشت و در برابر رقبایی قرار گرفت که سالها در این زمینه سابقه داشته اند. اچ پی امروزه با درک این که باید از تجربیات فراوان خود در زمینه دیگری بهره گیرد، بخش OMEN خود را راه اندازی کرده است که به طور اختصاصی در زمینه گیمینگ فعالیت می کند. این شرکت توانسته در این زمینه به حریفی قدرتمند برای کهنه کار های گیمینگ تبدیل شود. HP امروزه نسبت به گذشته بسیار کوچک تر و ضعیف تر شده است. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد این شرکت هم اکنون تنها 55 هزار کارمند دارد، این در حالی است که تعداد کارمندان این شرکت در سالهای پیش به بیش از 300 هزار نفر می رسید. HP چنانچه بخواهد به حیات خود ادامه دهد نمی تواند هم چنان به عرضه کامپیوتر های شخصی و پرینتر ادامه دهد و باید با وسیع کردن سبد محصولات خود به بخش هایی همچون گوشی هوشمند و تبلت برگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.