تاریخچه فیسبوک

0

فیسبوک ( به انگلیسی : facebook  ) یک ارائه دهنده شبکه های اجتماعی است که در 4 فوریه 2004 توسط مارک زاکربرگ به کمک چهار تن از دوستان او یعنی: ادواردو ساورین، اندرو مک کلوم ، داستین موسکوویتز و کریس هیوز تاسیس شد. در ادامه با صفر و یک همراه باشید تا بررسی تاریخچه facebook  به عنوان یکی از غول های فضای مجازی بپردازیم.

موسسان: مارک زاکربرگ (اصلی) به کمک ادواردو ساورین، اندرو مک کلوم ، داستین موسکوویتز و کریس هیوز

تاریخ تاسیس : 4 فوریه 2004

مقر اصلی: منلو پارک، کالیفرنیا

افراد کلیدی: مارک زاکربرگ (رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل)

محصولات: فیسبوک، واتساپ ، اینستاگرام و…

درآمد: 55.838 میلیارد دلار(سال 2018)

سود خالص: 22.11 میلیون دلار(سال 2018)

مجموع سهام: 84.12 میلیارد دلار (سال 2018)

کارکنان: 43 هزار نفر (30 سپتامبر 2019 )

facebook history

همانطور که گفتیم فیسبوک توسط مارک زاکربرگ و هم اتاقی ها و هم کلاسی های او در دانشگاه هاروارد ایجاد شد. این شبکه اجتماعی ابتدا تنها برای دانشجویان دانشگاه هاروارد بود ولی سپس به سایر دانشگاه های بوستون و دانشگاه های عضوی لیگ آیوی و به تدریج تمام دانشگاه های ایالات متحده و کانادا گسترش یافت. تا سپتامبر 2006 این شبکه توسط هر کسی که یک ایمیل معتبر داشت و حداقل 13 سال داشت قابل استفاده بود.

فیس مش ، پدر فیسبوک

فیس مش در سال 2003 توسط مارک زاکربرگ افتتاح شد. او وقتی در سال دوم دانشگاه بود یک نرم افزار برای وبسایت فیس مش ایجاد کرد. این وبسایت به نوعی یک بازی Hot or Not بود که برای دانشجویان هاروارد توسعه یافته بود. در این بازی، بازدید کنندگان از فیس مش این امکان را داشتند که تصویر دو نفر را تماشا کنند و سپس بگویند کدام یک جذاب تر است. به طور شگفت انگیزی بازدید بسیار زیادی از این ساخته مارک زاکربرگ شد به گونه ای که در چهار ساعت اول افتتاح آن، 450 بازدید کننده و بیش از 22.000 بازدید از آن رقم خورد. همه چیز خوب پیش می رفت تا اینکه این برنامه توسط دانشگاه هاروارد متوقف شد. دانشگاه هاروارد، مارک زاکربرگ را متهم کرد که امنیت دانشجویان و حریم خصوصی آنها را نقض کرده و قانون کپی رایت را نیز رعایت نکرده است. این اتهامات باعث شدند مدیریت دانشگاه خواستار اخراج مارک زاکربرگ شود. اما پس از چندی زاکربرگ از این اتهامات تبرئه شد.

facebook history
مارک زاکربرگ در خوابگاه دانشگاه هاروارد

اما مارک زاکربرگ از این اتفاقات دلسرد نشد و به سرعت یک وبسایت دیگر افتتاح کرد. او در این وبسایت به اشتراک گذاری تصاویر هنری می پرداخت. سیستم این وبسایت به گونه ای بود که هر کس می توانست در زیر آن کامنت بگذارد. زاکربرگ نیز از همکلاسی های خود خواست تا به این وبسایت بپیوندند. نهایتا در 25 اکتبر 2010 فیس مش با قیمتی حدود 30 هزار دلار فروخته شد.

فیسبوک متولد می شود

پس از آن بود که مارک زاکربرگ به ارائه یک طرح جدید پرداخت. Face book در واقع کتابی از عکس های فارغ التحصیلی دانشجویان به همراه اطلاعات پایه ای از آنها بود که تا آن زمان تنها به صورت کاغذی تهیه و در داخل دانشگاه توزیع می شد. مارک زاکربرگ تصمیم گرفت یک وبسایت برای این کتاب بسازد که تمامی این تصاویر در آن موجود باشند. زاکربرگ در آن زمان گفته بود این خیلی مسخره است که دانشگاه چنین کتاب آنلاینی ندارد و ساخت آن برایش سالها به طول خواهد انجامید اما من می توانم به سرعت و تنها در یک هفته آن را بسازم. مارک زاکربرگ سپس در ژانویه 2004 شروع به کد نویسی وبسایت جدید خود، موسوم به TheFaceBook کرد. مارک زاکربرگ  سپس با ادواردو ساورین از همکلاسی های خود ملاقات کرد و آنها قرار گذاشتند هر یک مبلغ 1000 دلار در این پروژه سرمایه گذاری کنند. در نهایت در 4 فوریه 2004 بود که وبسایت آنها با نام TheFaceBook.com راه اندازی شد.

facebook history
Thefacebook

پس از راه اندازی این وبسایت، مارک زاکربرگ شروع به رویا پردازی های بزرگتر کرد. TheFaceBook.com تنها برای دانشگاه هاروارد بود اما مارک زاکربرگ میخواست چیزی بسازد که تمامی مردم در هر جای جهان را به یکدیگر متصل کند. در همین زمان بود که سه نفر از دانشجویان هاروارد با نام های تایلر وینکلنووس، کامرون وینکلنووس و دیوا ناندرا از مارک زاکربرگ به دلیل دزدیدن طرح آنها به روزنامه دانشگاه هاروارد یعنی کریسمون شکایت کردند. این شکایت از آنجا ناشی می شد که این سه تن مدعی بودند زاکربرگ با فریب آنها میخواسته در ساخت شبکه اجتماعی دانشگاه هاروراد یعنی HarvardConnection.com همکاری کند اما در نهایت زاکربرگ نوآوری ها و تفکرات آنها را دزدیده و با آن فیسبوک را ساخته است. این شکایت حقوقی سپس به خارج از دانشگاه و به دادگاه کشیده شد. نهایتا در سال 2008 ، دادگاه، زاکربرگ را مکلف کرد یک میلیون و دویست هزار سهم از سهام فیسبوک را به این سه شاکی بدهد. اینگونه نخستین دعوای حقوقی facebook  خاتمه یافت.

به سال 2004 برگردیم، در این سال تقریبا نیمی از دانشجویان کارشناسی دانشگاه هاروارد به فیسبوک پیوسته بودند. در این زمان چند تن از دوستان مارک زاکربرگ به facebook  پیوستند. این افراد شامل :اندرو مک کلوم به عنوان گرافیست، داستین موسکوویتز به عنوان برنامه نویس و کریس هیوز برای تبلیغات. ادواردو ساورین نیز که پیش تر به زاکربرگ پیوسته بود در بخش مالی مشغول به کار شد. در ماه مارس 2004، فیسبوک به دانشگاه های استنفورد، کلمبیا و ییل راه پیدا کرد. سپس تمامی اعضای لیگ آیوی و تمامی دانشگاه های بوستون به آن پیوستند. به تدریج این گسترش به تمامی دانشگاه های آمریکا و کانادا رسید.

facebook history

در تابستان 2004 فیسبوک رسما به عنوان یک کمپانی، دارای شخصیت حقوقی شد. در آن زمان شان پارکر که خود یک کارآفرین موفق بود و Napster را تاسیس کرده بود ، به طور غیر رسمی به زاکربرگ مشاوره می داد. بر طبق مشاوره های شان پارکر بود که مقر اصلی facebook  به پالو آلتو در کالیفرنیا انتقال یافت و سپس با خرید دامنه جدید به مبلغ 200 هزار دلار، The از نام سایت حذف شد و رسما Facebook.com زاده شده. در این زمان که facebook  به یک کمپانی تبدیل شده بود نیاز به یک رئیس داشت.

مارک زاکربرگ نیز شان پارکر را به عنوان رئیس معرفی کرد. به این ترتیب شان پارکر نخستین رئیس facebook  شد. در همین زمان بود که فردی به نام پیتر تیل (یکی از موسسین پی پل) با سرمایه گذاری 500 هزار دلاری ، 10.2 درصد از کل سهام فیسبوک را خریداری کرد. این یک اتفاق بسیار خوب برای فیسبوک بود و از آن به عنوان فرشته نجات یاد می شود چرا که facebook  در آن سالها به شدت به این پول و سرمایه گذاری احتیاج داشت. پس از این سرمایه گذاری پیتر تیل به هیئت مدیره فیسبوک پیوست. در سال 2005 نیز Accel Partners 12.7 میلیون دلار در facebook  سرمایه گذاری کرد که در آن زمان رقم بسیار بالایی محسوب می شد.

فیسبوک به اوج میرود

در یکم اکتبر 2005 تعداد اعضای فیسبوک از 6 میلیون نفر گذشت. در همین تاریخ بود که facebook  به 21 دانشگاه در انگلستان و نقاط بسیاری در جهان گسترش یافت. اما دانشگاه ها کافی نبود، به همین دلیل در سال 2005 ، facebook  یک نسخه مخصوص دبیرستان را راه اندازی کرد. اما نسخه دبیرستانی فیسبوک متفاوت بود و در آن زمان برای عضویت در آن فرد باید دارای دعوت نامه می بود. گسترش facebook  تنها در میان فضا های آموزشی نبود، فیسبوک در همین سال برای کارمندان شرکت هایی همچون اپل و مایکروسافت نیز عرضه شد. سپس در 11 دسامبر 2005 facebook  به دانشگاه های استرالیا و نیوزلند نیز گسترش یافت. در این زمان فیسبوک در بیش از 2000 دانشگاه و 25.000 دبیرستان گسترش یافته بود که دانشگاه ها و دبیرستان هایی را در سراسر ایالات متحده، کانادا، مکزیک، انگلستان ، استرالیا ، نیوزلند و… شامل می شد. پس از آن در 26 سپتامبر 2006 ، فیسبوک به طور واقعی عمومی شد و تمامی افرادی که یک ایمیل معتبر و حداقل 13 سال سن داشتند می توانستند به آن بپیوندند.

در اواخر سال 2007 facebook  دارای بیش از 100 هزار صفحه برای شرکت ها بود که شرکت ها در آن می توانستند کالا ها و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند. در این زمان که facebook  در حال پیشرفت بود، مایکروسافت 1.6 درصد از کل سهام فیسبوک را به مبلغ 240 میلیون دلار خریداری کرد که یک خبر خوب برای فیسبوک بود. در سال بعد یعنی اکتبر 2008 بود که facebook  اعلام کرد مقر جدید خود را در دوبلین ایرلند راه اندازی خواهد کرد، این مقر تاکنون یکی از مهم ترین بخش های facebook  بوده است به گونه ای که تمامی کاربران facebook  در خارج از آمریکای شمال، به بخش ایرلندی فیسبوک متصل هستند.

facebook history

در این سال تعداد کاربران فیسبوک از 100 میلیون نفر گذشت. در سال 2009 یک رویداد عظیم در facebook  و در کل شبکه های اجتماعی رخ داد. فیسبوک در این سال امکان ساخت پیج برای هر کاربر را فراهم کرد که تحولی شگرف در شبکه های اجتماعی محسوب می شد و همچنان این قابلیت در اغلب شبکه های اجتماعی وجود دارد. در سال 2010 facebook  به فکر گسترش کار خود افتاد. به این منظور از افرادی که دارای قابلیت های کافی بودند استخدام به عمل آمد و تیم فیسبوک گسترش چشمگیری یافت.

در سال 2011 فیسبوک با داشتن بیش از 100 میلیارد عکس، به بزرگترین میزبان عکس آنلاین تبدیل شد که توسط اپلیکیشن خود فیسبوک و اپلیکیشن Pixable در فیسبوک آپلود می شدند. در این زمان کاربران فیسبوک به بیش از 600 میلیون نفر رسید. با ورود بیش از پیش گوشی های هوشمند به بازار، کاربران فیسبوک افزایش چشمگیری پیدا کرد به گونه ای که 350 میلیون کاربر که از تلفن همراه استفاده می کردند، 33 درصد از کل ترافیک فیسبوک را به خود اختصاص دادند. در سال 2012 مشکل جدید برای facebook  ایجاد شد.

در 12 مارس 2012 یاهو از facebook  به دادگاه فدرال ایالات متحده شکایت برد. مبنای شکایت یاهو این بود که فیسبوک ده نوآوری ثبت شده آنها را دزدیده است که شامل تبلیغات در سایت، حریم خصوصی و … می شد. این موضوع یک ماه پیش از ارائه شکایت بین دو غول فناوری ایجاد شده بود. facebook  در پاسخ به شکایت یاهو گفت ما بسیار متاسفیم که یاهو با سابقه طولانی شراکت با facebook  و سود هنگفتی که از ارتباط با فیسبوک برده است حالا به شکایت متوسل شده است. این شکایت نیز برای مدتی فیسبوک را به خود مشغول کرد. facebook  در طول حیات خود بخش های بسیار زیادی را به خود افزوده است که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

Facebook App Center مرکزی برای تمام اپلیکیشن ها

در سال 2012 Facebook App Center به عنوان فروشگاه آنلاین گوشی موبایل تاسیس شد. در این فروشگاه نخست 500 اپلیکیشن ارائه شده بود که اغلب آنها را بازی ها تشکیل می دادند. این اپ ها توسط کاربران سازنده آنها به اشتراک گذاشته می شود اما پیش از عرضه عمومی باید توسط تیم فیسبوک مورد ارزیابی قرار گیرد و سپس عرضه عمومی می شود. در Facebook App Center اپ هایی برای پلتفرم های IOS و اندروید ارائه می شود. ایجاد Facebook App Center یکی از پیشرفت های بزرگ دنیای تکنولوژی بود چرا که با افتتاح این فروشگاه آنلاین، تمامی کسانی که توانایی برنامه نویسی و ارائه بازی و اپ داشتند می توانستند محصولات خود را از این طریق معرفی کرده و به فروش برسانند. در Facebook App Center بخش های جدید همچون نظرات کاربران درباره اپلیکیشن و رتبه بندی اپلیکیشن ها و سازندگان آنها به وجود آمد که بعد ها در بسیار فروشگاه های آنلاین از آنها استفاده شد.

facebook history
Facebook App Center

 

News Feed ؛ امروز چه خبر؟

News Feed یکی از ویژگی های شبکه اجتماعی فیسبوک است که کاربران با آن از محتوای ارسال شده و سایر اخبار آن روز همانند پیوستن اعضای جدید و… مطلع می شوند. علاوه بر آن اخبار دیگری نیز در News Feed منتشر می شود. با توجه به اینکه هر ماه بیش از 2 میلیارد نفر ( نزدیک به یک سوم جمعیت جهان) از فیسبوک بازدید می کنند، اخبار منتشره در News Feed تاثیر به سزایی دارد. News Feed نخستین بار در 6 سپتامبر 2006 آغاز به کار کرد. در آن زمان فیسبوک وسعت چندانی نداشت و News Feed به این دلیل ایجاد شده بود تا کاربران لیستی از اتفاقات روز را دریافت کنند. در ابتدای تاسیس این خبر خوان، کاربران از آن شاکی بودند و می گفتند News Feed بیش از حد مزاحم است و حریم خصوصی آنها را نقض می کند. این شکایت ها داشت به جا های خطرناکی کشیده می شد به گونه ای که برخی خواستار تحریم facebook  شدند .

در این زمان مارک زاکربرگ با انتشار نامه ای سرگشاده از کاربران عذرخواهی کرد. در سال 2010 News Feed با یک سری دکمه های کشویی همراه شد که به کاربر این امکان را می دادند که تازه های مورد نظر خود را انتخاب کند. بنابراین هر کاربر با توجه به علایق خود می توانست کشوی مربوط با بازی ها، آپدیت عکس ها ، پیوند ها و… را باز کند و اینگونه از شلوغی و مزاحمت News Feed  کاسته شد. در سالهای 2013 و 2014 نیز آپدیت های بسیار زیادی در زمینه های محتوایی و ظاهری برای News Feed  ارائه شد اما همچنان انتقاد ها ادامه داشته است.  همانطور که گفته شد اخبار دیگری نیز در News Feed منتشر می شود. به دلیل کاربران بسیار زیاد و حجم بالای اخبار و اطلاعات، کنترل آنها برای فیسبوک سخت شده است.

facebook history
News Feed

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 هر دو طرف رقابت به پخش حجم عظیمی از اخبار دروغین و جعلی علیه یکدیگر در News Feed  پرداختند. با این اتفاقات و در سال 2018 بود که مارک زاکربرگ اعلام کرد تغییرات اساسی در اهداف فیسبوک خواهد داد. پس از آن در نظر خواهی از کاربران این نتایج حاصل شد که بیشتر اخبار News Feed باید شخصی بوده و در مورد دوستان و بستگان و فعالیت آنها در فیسبوک باشد. در مورد اخبار جهانی نیز این نتیجه بدست آمد که اخبار باید منبع معتبری داشته باشند.

خرید Instagram 

اینستاگرام که با نام IG یا Insta نیز شناخته می شود یک سرویس رایگان اشتراک عکس و فیلم است که در سال 2010 تاسیس شد. در 9 آوریل 2010 ، فیسبوک اینستاگرام را به مبلغ یک میلیارد دلار شامل 300 میلیون دلار پول نقد و 25 میلیون سهام خریداری کرد، این خرید درست پیش از عرضه عمومی سهام اینستاگرام صورت گرفت بنابراین facebook  با این خرید سود زیادی بدست آورد چرا که پس از عرضه سهام اینستاگرام، قطعا ارزش آن بسیار افزایش پیدا می کرد. در تاریخ 6 سپتامبر 2012 و پس از تاییدیه های حقوقی، اینستاگرام رسما به فیسبوک پیوست. مارک زاکربرگ تاکید کرد فیسبوک به صورت همه جانبه از توسعه اینستاگرام حمایت می کند و در عین حال مدیریت اینستاگرام همچنان مستقل خواهد بود. در نوامبر 2012 اینستاگرام بخش وب خود را راه اندازی کرد که به کاربران دسترسی های محدودی برای دیدن عکس ها و پروفایل دیگران را می داد و به تازگی این کاربری ها افزایش پیدا کرده است هر چند هنوز امکان ارسال پست و استوری توسط نسخه وب محیا نیست.

facebook history

اینستاگرام در پناه فیسبوک توانست پیشرفت های چشمگیری را تجربه کند. شمار کاربران اینستاگرام در سال 2019 از یک میلیارد نفر گذشت که نشان از محبوبیت فراوان این شبکه اجتماعی دارد. اینستاگرام تاثیر بسیاری بر دنیای مجازی گذاشته است. از زمانی که اینستاگرام تاسیس شده است، عکاسی در جهان به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است که عکس های سلفی جایگاه ویژه ای در این میان دارند. اینستاگرام همچنین از اشتراک فیلم پشتیبانی می کند که در پست ها محدود بوده و پس از ارائه اینستاگرام تی ( IG TV ) این محدودیت یک دقیقه ای برداشته شد به گونه ای که این امکان وجود دارد که برای تماشای ادامه یک فیلم از پست به آی جی تی وی منتقل شد. امکان لایو گذاشتن در این شبکه اجتماعی از جمله مهم ترین قابلیت های آن است. بدون شک خرید اینستاگرام یکی از بهترین سرمایه گذاری های facebook  تا به امروز بوده است.

 

خرید WhatsApp

واتساپ یکی از شناخته شده ترین مسنجر ها است که فعالیت خود را در سال 2009 آغاز کرد. این مسنجر توسط یان کوم و براین اکتین ساخته شده است. در 19 فوریه سال 2014 فیسبوک اعلام کرد در یک قرارداد به مبلغ 19 میلیارد دلار توانسته است واتس آپ را بدست آورد. این بزرگترین خرید فیسبوک محسوب می شود. این خرید با 4 میلیارد دلار پول نقد، 12 میلیارد دلار سهام و 3 میلیارد دلار برای موسسین واتساپ انجام شد. در پی خرید واتساپ توسط فیسبوک کاربران برای مدتی با مشکلاتی مواجه شدند که باعث شکایت آنها شد ولی این مشکلات به مرور برطرف شد. این مشکلات باعث شد تعدادی از کاربران واتساپ به سایر مسنجر ها همچون تلگرام و لاین مهاجرت کنند. در آن زمان تلگرام اعلام کرد 8 میلیون کاربر جدید بدست آورده است که این رقم برای لاین 2 میلیون نفر بود. سه روز پس از این خرید، یان کوم، گفت در حال کار برای ایجاد امکان تماس صوتی توسط واتساپ هستیم و همچنین این شرکت در نظر دارد گوشی های هوشمندی با برند واتساپ عرضه کند. در سال 2014 که این خرید انجام شد، واتساپ بیش از 600 میلیون کاربر داشت که در ژانویه 2015 به 700 میلیون نفر رسیدند که باعث شد روزانه بیش از 30 میلیارد پیام بین کاربران در سراسر جهان رد و بدل شود.

facebook history

این موضوع باعث شد بازار پیامک و تماس صوتی که توسط اپراتور های تلفن همراه ارائه می شد به شدت افت کند. در آوریل 2015 مجله فوربس پیش بینی کرد طی سالهای 2012 تا 2018، اپلیکیشن هایی مانند واتساپ و اسکایپ باعث می شوند صنعت ارتباطات 386 میلیارد دلار در سراسر جهان ضرر داشته باشد. در آن ماه واتس آپ 800 میلیون کاربر داشت که تا سپتامبر به 900 میلیون نفر رسید و در فوریه سال 2016 تعداد کاربران واتس آپ از یک میلیارد نفر گذشت. تمام اینها در حالی بود که واتساپ قرار بود پس از یک سال استفاده رایگان، به ازای هر سال 99 سنت از کاربران دریافت کند اما در 18 ژانویه  2016، یان کوم اعلام کرد واتس آپ برای همیشه رایگان خواهد بود و هیچ هزینه ای برای کاربران نخواهد داشت. همچنین یان کوم اظهار داشت هیچ تبلیغاتی در واتس آپ به نمایش در نخواهد آمد. در همین سال بود که واتساپ اعلام کرد روزانه بیش از 100 میلیون تماس صوتی توسط این اپلیکیشن برقرار می شود. در نهایت باید گفت خرید واتساپ توسط فیسبوک یکی از نقاط عطف تاریخ این شرکت محسوب می شود. هم اکنون خبر ها ضد و نقیضی درباره ترکیب اپلیکیشن های تحت مالکیت facebook  شنیده می شود که تاکنون اتفاق تازه ای در این باره روی نداده است ( ژانویه 2020 )

facebook history

فیسبوک مسنجر

فیسبوک مسنجر که معمولا با نام مسنجر شناخته می شود، مسنجر اختصاصی فیسبوک است که در 9 آگوست 2011 تاسیس شد. در واقع فیسبوک مسنجر جایگزین Facebook Chat شد که در سال 2008 ساخته شده بود. فیسبوک مسنجر برای انواع پلتفرم ها شامل اندروید و IOS منتشر می شود. تا سال 2014 فیسبوک مسنجر بخشی از خود فیسبوک بود اما در آوریل سال 2014 فیسبوک اعلام کرد facebook  مسنجر از فیسبوک جدا می شود و کاربران برای استفاده از آن باید اپلیکیشن آن را به صورت جداگانه نصب کنند. در اکتبر سال 2016 ، فیسبوک نسخه ای از فیسبوک مسنجر به نام فیسبوک مسنجر لایت ( facebook messenger lite) را معرفی کرد. این نسخه امکانات کمتری نسبت نسخه اصلی داشت و برای گوشی های قدیمی و مناطقی با اینترنت کم سرعت تولید شده بود. در سال 2017 facebook  مسنجر لایت به 132 کشور گسترش یافت. در سال 2017 فیسبوک نسخه جدید از مسنجر خود با نام مسنجر کیدز ( Messenger Kids ) را معرفی کرد که برای افراد زیر 13 سال ساخته شده بود. در دسامبر 2019 فیسبوک دسترسی کاربران به فیسبوک مسنجر تنها با شماره تلفن را محدود کرد و به این ترتیب کاربران فیسبوک مسنجر باید حتما یک اکانت فیسبوک داشته باشند.

facebook history

سایر بخش های فیسبوک

فیسبوک بخش های زیادی دارد که پرداختن مفصل به تمام آنها در این مختصر نمی گنجد. یکی از بخش های فیسبوک ،  Facebook Watch نام دارد که در سال 2017 تاسیس ده است . هدف facebook  از ساخت Facebook Watch رقابت با فرمانروای اشتراک ویدئو یعنی یوتیوب بوده است. Facebook Watch برای گوشی های هوشمند، کامپیوتر و تلویزیون عرضه می شود که به پخش شبکه های تلویزیونی و ویدئو می پردازد. این شبکه دارای بخشی به نام واچ لیست است که به کاربران اجازه می دهد شبکه های محبوب خود را ذخیره کنند و به عضویت آنها در آیند، این قابلیت چیزی شبیه سابسکرایب در یوتیوب است.

facebook history
Facebook Watch

فیسبوک پرتال یکی دیگر از ساخته های فیسبوک است. گویی اربابان دنیای تکنولوژی به این واقعیت پی برده اند که خودشان هم باید گجت تولید کنند. این روند در مایکروسافت ، آمازون و گوگل سابقه داشته و حالا فیسبوک هم صفحه هوشمند خود را می خواهد. facebook  پرتال در سال 2018 وارد بازار شد و شامل 4 نسخه مختلف با نام های پرتال ، پرتال پلاس ، پرتال تی وی و پرتال مینی است. فیسبوک پرتال از طریق فیسبوک مسنجر و واتساپ امکان تماس تصویری را فراهم می کند به گونه ای که کاربر با گفتن “Hi Porta” می تواند تماس را برقرار کند. گجت دیگر عرضه شده توسط فیسبوک یک هدست واقعیت مجازی به نام آکیولس وی آر است که در سال 2012 توسط زیرمجموعه تکنولوژی فیسبوک یعنی Facebook Technologies, LLC عرضه شده است.

facebook history
Facebook Portal

با اقبال عمومی به رمز ارز ها، facebook  نیز نمی‌خواهد از این بازار پر سود عقب بماند به همین دلیل فیسبوک یک ارز دیجیتال جدید با نام لیبرا را معرفی کرده است. این ارز دیجیتال در سال 2019 معرفی شده است ولی قرار است امسال (2020) عرضه شود. به دلیل محبوبیت زیاد facebook  ، این امکان وجود دارد که این ارز دیجیتال بتواند بسیار فراگیر شده و نه تنها ارز های دیجیتال دیگر همچون بیت کوین ، بلکه کل سیستم مالی جهان را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل بسیاری از بانک ها به شدت با عرضه لیبرا مخالفت کرده اند.

facebook history
آکیولس وی آر

فیسبوک امروز

فیسبوک در سالهای اخیر به یکی از سردمداران دنیای تکنولوژی تبدیل شده است. این شرکت که روزی با توسط یک پسر جوان دچار کور رنگی در خوابگاهی در دانشگاه هاروارد ایجاد شده امروزه توانسته است به غولی در صنعت شبکه های اجتماعی و IT تبدیل شود. در واقع facebook  محصول نبوغ و پشتکار فوق العاده مارک زاکربرگ و اطرافیانش بود. فیسبوک در طول حیات خود بار ها با مشکلات عمده ای همچون پرونده های حقوقی دست به گریبان بوده است ولی همچنان راه خود را ادامه داده است. امروزه نیز facebook با اتهام نقض حریم خصوصی کاربران و انتشار اطلاعات کاربران روبرو است که هنوز این اتهام به جایی نرسیده است اما فیسبوک آن را قبول کرده است. مارک زاکربرگ امروزه با ثروتی بالغ بر 80 میلیارد دلار به عنوان پنجمین فرد ثروتمند جهان شناخته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.