نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

0

هاسلبلاد X1D II 50c یکی از برترین دوربین های مدیوم فرمت موجود در بازار است که توسط شرکت صاحب نام هاسلبلاد تولید شده است. در ادامه با نقد و بررسی این دوربین فوق العاده با صفر و یک همراه باشید. قبل از ارائه توضیحات، با هم مشخصات این دوربین را بررسی می کنیم.

Sensor: 50MP medium format CMOS, 43.8 × 32.9 mm
AF points: 117 contrast AF
ISO range: 100 to 25,600
Max image size: 8,272 × 6,200
Metering modes: Spot, centre weighted and centre spot
Video: “To be enabled at a later date”
Viewfinder: OLED EVF,  3.69m dots, 100% coverage, 0.87x magnification
Memory card: Dual SD cards (UHS-II compatible)
LCD: 3.6-inch touchscreen, 2.36m dots
Max burst: 2.7fps
Connectivity: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, USB-C (3.0
Size: 148 x 97 x 70mm (body only
Weight: 766g (body only, with battery and SD card

بی اغراق باید گفت هاسلبلاد بهترین سازنده دوربین عکاسی در جهان است و اگر تاکنون زیاد با آن آشنا نشده اید به این دلیل بوده است که دوربین های ساخت این کمپانی به دلیل کیفیت بسیار بالا، قیمت بسیار بالایی نیز دارند و همین امر باعث شده در سطح بازار کمتر شاهد حضور اینگونه دوربین ها باشیم. برخی از این دوربین ها همچون H6D در نسخه های سطح بالای خود قیمتی فراتر از یک خودروی شاسی بلند دارند.

گسترش بازار هاسلبلاد

اما هاسلبلاد در فکر گسترش بازار خود بوده و با معرفی سری دوربین های X1D که قیمتی مناسب دارند توانسته است لذت در دست داشتن یک هاسلبلاد را برای طیف گسترده تری از مردم فراهم کند. اما همین حالا بگوییم دوربین X1D با اینکه ارزان ترین ساخته هاسلبلاد است ولی از بسیاری دوربین های بازار بسیار گران تر است بنابراین از نخست باید بدانیم معنی ارزانی از نظر هاسلبلاد بسیار متفاوت است!

دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

هاسلبلاد با معرفی نخستین نسل از دوربین X1D در سال 2016 ، عکاسی با دوربین های مدیوم فرمت را وارد دوران جدیدی کرد. دورانی که در آن عکاسی با مدیوم فرمت ها پیچیدگی ها و سختی های قبل را نداشت و کاربر می توانست به سادگی یک دوربین DSLR ساده از آنها استفاده کند. پیش از معرفی هاسلبلاد X1D II 50c بسیاری گمان می کردند هاسلبلاد نسل جدید این دوربین را با سنسور 100 مگاپیکسلی عرضه می کند، اما هاسلبلاد به آپدیت نسل قبل بسنده کرده است چرا که هم اینک در سبد محصولات خود یک غول 100 مگاپیکسلی به نام H6D دارد و نیازی ندیده از سنسور آن و یا سنسور مشابه در دوربین های ارزان قیمت تر خود استفاده کند.

معرفی دوربین هاسلبلاد

دوربین هاسلبلاد X1D II 50c در سال 2019 معرفی شد. این دوربین تغییرات انقلابی نسبت به نسل قبل تجربه نکرده است اما بزرگتر و سریع تر شده است و هم اینک عکس های با کیفیت تری ثبت می کند. نسل دوم این دوربین با سرعت بیشتری راه اندازی می شود، اتصالات در آن بهبود یافته و قابل حمل تر از قبل شده است. سبک تر شدن این دوربین که حالا به اندازه یک دوربین 35 میلی متری DSLR وزن دارد و به راحتی قابل حمل است یکی از مهم ترین بهبود های این دوربین بوده است.

دوربین سبک وزن هاسلبلاد

البته دوربین های سبک وزن را در بسیاری از برند ها مشاهده می کنیم اما ارائه یک دوربین سبک وزن که به راحتی قابل حمل باشد توسط هاسلبلاد به واقع یک شاهکار محسوب می شود چرا که سایر دوربین های ساخت این شرکت بسیار سنگین وزن هستند. (البته باز هم باید بگوییم سبک شدن این دوربین نیز با استاندارد های هاسلبلاد بوده است چرا که معمولا یک دوربین عکاسی 650 گرمی، جزء دوربین های سبک وزن محسوب نمی شود!) البته این دوربین همچنان از برخی معایب خود همچون فوکوس کند و شاتر آهسته رنج برده و همچنان توانایی فیلم برداری ندارد. شاید همین مشکلات باشد که باعث شده هاسلبلاد X1D II 50c نتواند به راحتی تاج پادشاهی دوربین های هم رده خود را بر سر بگذارد. هر چند باید گفت کیفیت تصاویر ثبت شده با این دوربین را تنها در دوربین های سطوح بالاتر خود هاسلبلاد می توان یافت.

نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

سنسور 50 مگاپیکسلی

دوربین هاسلبلاد X1D II 50c  از سنسور 50 مگاپیکسلی سود می برد و در بهترین حالت تصاویری با رزولوشن 6200×8272 ثبت می کند. در حال حاضر دوربین های دیگری نیز سنسور هایی نزدیک به این دوربین را مورد استفاده قرار می دهند که از جمله آنها دوربین Nikon Z7  با سنسور 45.7 مگاپیکسلی و دوربین Panasonic S1R با سنسور 47.2 مگاپیکسلی هستند اما سنسور مورد استفاده در هاسلبلاد X1D II 50c در حدود 67 درصد بزرگتر از رقبا است به همین دلیل قادر به دریافت نور بیشتر، مقیاس تصویر بزرگ تر، جزئیات بیشتر و عمق میدان بیشتر است. بنابراین نباید فریب عدد مگاپیکسل را خورد. البته هر دو دوربین Nikon Z7 و Panasonic S1R هر دو دارای کیفیت عکاسی مثال زدنی هستند اما همچنان دوربین های 35 میلی متری هستند ، به این معنی که هیچ گاه نمی توانند با دوربینی همچون هاسلبلاد X1D II 50c رقابت کنند.

تفاوت های نسل اول و دوم هاسلبلاد X1D

شمار تغییرات در نسل دوم زیاد نیستند اما همین تغییرات اندک نیز باعث ایجاد تفاوت های بسیار خوبی در کیفیت تصویر و اجزای دوربین شده است. در X1D II 50c منظره یاب الکترونیکی بهبود یافته است. همچنین صفحه نمایش پشت دوربین نیز با بهبود های قابل توجهی روبرو شده است. اکنون در حالت لایو ویو می توانید نرخ 60 فریم بر ثانیه و با کاهش تاخیر شاتر دوربین دیده می شود که بهبود های بسیار خوبی محسوب می شوند.

سیستم منظره یاب

سیستم منظره یاب در دوربین هاسلبلاد X1D II 50c به صورت 3.6 میلیون نقطه ای و از نوع OLED بوده که پیشرفت مناسبی نسبت به منظره یاب 2.5 میلیون نقطه ای نسل قبل محسوب می شود. همچنین این منظره یاب دارای 0.87 بزرگنمایی بیشتر است. اما یکی از مهم ترین بهبود های هاسلبلاد X1D II 50c این است که هم اکنون منوی دوربین حتی در هنگامی که منظره یاب در حال جستجوی منظره است نیز در دسترس بوده که کارایی بالایی در راحتی و سرعت استفاده از این دوربین دارد.

نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

صفحه نمایش لمسی پشت دوربین هم اکنون از سایز 3.6 اینچی بهره برده و نسبت به نسل قبل بسیار روان تر و پاسخگو تر شده است. همچنین برخی ویژگی های جالب و کاربردی به این صفحه نمایش اضافه شده است. به عنوان مثال حالا می توانید از قابلیت درگ اند دراپ برای فوکوس در منظره یاب الکترونیکی استفاده کنید و با یک دکمه ، قابلیت فوکوس خودکار را تنظیم کنید. دوربین هاسلبلاد X1D II 50c توانایی ثبت تصاویر در فرمت JPEG را داشته که این فرمت نسبت به نسل قبل بهبود یافته است. شما در این فرمت شاهد تکنولوژی Natural Colour Solution هاسلبلاد هستید که باعث می شود تصاویر در فرمت JPEG نیز همچنان کیفیت رنگ های خود را به نحو مطلوبی حفظ کنند.

فرمت ثبت عکس این دوربین

حال که صحبت از فرمت شد خوب است اشاره کنیم که این دوربین توانایی ثبت عکس با  سه فرمت مختلف را داد که نخستین آنها فرمت RAW نام دارد که فرمت خام تصاویر بوده و از بالاترین کیفیت برخوردار است. سایز تصاویر ثبت شده در این فرمت به 106 مگابایت می رسد. فرمت دیگر JPEG است که نسخه فشرده شده تصویر را به نمایش می گذارد و دارای حجم 22 مگابایت و یا بیشتر است. فرمت بعدی  TIFF نام داشته و از نوع 8 بیتی است که سایز تصاویر ثبت شده با آن به دلیل نمایش جزئیات فوق العاده زیاد ، بسیار بالا بوده و به بیش از 154 مگابایت می رسد.

نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

دوربین هاسلبلاد X1D II 50c به لطف استفاده از یک پلتفرم الکترونیکی جدید بسیار سریع تر شده، به نحوی که در بررسی ها مشخص شد این دوربین 46 درصد نسبت به نسل قبل خود سریع تر عمل می کند. سرعت عکس برداری متوالی به 2.7 فریم در ثانیه می رسد که نسب به نرخ 2.0 فریم بر ثانیه در نسل قبل پیشرفت نشان می دهد. نسل دوم این دوربین هم اکنون از کارت های حافظه UHS-II SD استفاده می کند که باعث سرعت بسیار بیشتر این دوربین در ذخیره و نمایش تصاویر شده است.

مزیت های استفاده کارت حافظه

مزیت های استفاده از این کارت حافظه به خصوص در زمان استفاده از فرمت RAW یا TIFF که حجم های بالایی دارند بیش از پیش به چشم می خورد. کاربر می تواند تا حداکثر حافظه یک ترابایت از حافظه UHS-II SD استفاده کند. بنا به گفته هاسلبلاد، شما می توانید در یک کارت حافظه با حجم 64 گیگابایتی، تا 600 عکس با فرمت RAW و یا 6000 عکس با فرمت JPEG را ذخیره کنید.

این دوربین از اتصال USB-C استفاده می کند که باعث می شود بتوانید در هنگام اتصال به لپ تاپ یا کامپیوتر نیز دوربین خود را شارژ کنید. دیگر پورت مورد استفاده در دوربین هاسلبلاد X1D II 50c از نوع USB-3 بوده که از حداکثر سرعت انتقال 5 گیگابایت بر ثانیه برخوردار می باشد. یکی از ویژگی های این دوربین برخورداری از Phocus Mobile 2 است که به کاربر امکان می دهد بتواند با استفاده از این برنامه و اتصال به Wi Fi به دستگاه های آی مک پرو و آی پد پرو (نسخه 2019) متصل شده و تصاویر را در این دستگاه ها به نمایش درآورده و ویرایش کند. این قابلیت در نسل اول وجود نداشت.

نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

عملکرد دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

دوربین هاسلبلاد X1D II 50c همچنان از سنسور نسل نخست خود بهره می برد و به همین دلیل عملکرد و کارایی این نسل نیز تفاوت چندانی با نسل قبل ندارد هر چند عکاسی با آن سریع تر شده است.  این بدان معناست که می توانید تصاویری با کیفیت ، جزئیات و عمق عالی ثبت کنید. همانطور که پیش از این گفتیم دوربین های دیگری که چنین تعداد مگاپیکسلی ارائه می کنند اغلب 35 میلی متری هستند بنابراین نباید تصاویر دوربین هاسلبلاد X1D II 50c را با آن دوربین ها مقایسه کرد.

لنز های این دوربین

این دوربین که در زمره X System های هاسلبلاد محسوب می شود، میتواند از تمامی لنز هایی که برای این سیستم تهیه شده اند استفاده کند. لنز Hasselblad XCD 35-75 و یا نسخه جدید آن یعنی Hasselblad XCD 2,8/65 توانایی ثبت تصاویری با عمق و ابعاد بسیار عالی را به کاربر می دهد که به جز در دیگر دوربین های هاسلبلاد، در دوربین های سایر شرکت ها نظیر ندارد.

نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
عکس ثبت شده توسط دوربین هاسلبلاد X1D II 50C برای دیدن کیفیت اصلی، اینجا کلیک کنید.

چنانچه به عمق زیاد نیاز نداشتید و به پورتره گرفتن علاقه مند هستید می توانید از لنز های Hasselblad XCD 1,9/80 و یا Hasselblad XCD 2,8/135 استفاده کنید که عمق را کم کرده و در عوض پرتره هایی بسیار با کیفیت برای شما ثبت می کند. هم اکنون 11 لنز با کارایی های مختلف برای این دوربین ساخته شده است که با توجه به نیاز خود می توانید از آنها استفاده کنید. البته اینجا نیز باید به موضوع قیمت ها بپردازیم که ممکن است برای برخی مهم باشد!

لنز های هاسلبلاد

برخی از این لنز های زیبای هاسلبلاد که برای این دوربین ساخته شده اند ، قیمتی هم سطح “گرانترین دوربین های نیکون و کانن” دارند!! پس با دقت خرید کنید! (جالب است بدانید ایکس سیستم ها، ارزان ترین محصولات هاسلبلاد هستند!) با وجود کیفیت بسیار بالای عکس های ثبت شده در دوربین هاسلبلاد X1D II 50c  باید گفت کیفیت تصاویر نسبت نسل قبل بهبود محسوسی نداشته اند.

نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c
لنز های ارائه شده برای این دوربین

سیستم فوکوس

سیستم فوکوس از آن چیز هایی است که نیاز است در این دوربین بهبود پیدا کنند. در واقع ما برای فوکوس مطلوب در این دوربین باید چند بار تلاش میکردیم تا فوکوس مناسب ایجاد شود. در واقع سیستم فوکوس خودکار یکی از مشکلات اصلی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c است. دلیل این موضوع این است که این دوربین تنها از یک سیستم تشخیص کنتراست بهره برده و از هیچگونه الگوریتم ردیابی هوشمندانه و یا تشخیص چشم ها بهره نمی برد. این مسائل باعث می شوند سیستم فوکوس خودکار در این دوربین تا حدودی نسبت به سایر دوربین ها کارایی کمتری داشته باشد. این مسئله باعث می شود تلاشی بیشتری برای دست آوردن فوکوس مناسب کنید که در نتیجه باعث کاهش سرعت عکاسی می شود.

hasselblad
عکس ثبت شده توسط دوربین هاسلبلاد X1D II 50C برای دیدن کیفیت اصلی، اینجا کلیک کنید.

سرعت شاتر

مورد بعدی که باعث ضعف دوربین هاسلبلاد X1D II 50c است، سرعت شاتر آن است که هر چند نسبت به نسل پیشین بهبود یافته اما هنوز هم کند است و مقداری تاخیر دارد. به گونه ای که پس از فشردن دکمه شاتر ، بین نیم تا 2 ثانیه زمان لازم است تا عکس ثبت شود. بنابراین استفاده از این دوربین برای عکاسی از صحنه هایی مانند صحنه های ورزشی انتخاب خوبی نیست. در عوض می توانید با استفاده از این دوربین از صحنه هایی همچون طبیعت و اشیاء ثابت، عکاسی بی نظیری داشته باشید.

این تاخیر ها باعث می شود چنانچه بخواهید از فردی عکس بگیرید مدت باید زمان زیادی از او بخواهید ثابت بماند چرا که هم برای فوکوس خوب و هم عملکرد شاتر زمان زیادی گرفته می شود. اما زمانی که تصویر ثبت می شود و نتیجه خارق العاده آن را مشاهده می کنید، به نظر می رسد این تاخیر ارزشش را داشته است چرا که هیچ بخشی از تصویر از چشم این دوربین دور نمی ماند و لنز آن تمامی جزئیات را به دقت هر چه تمام تر ثبت می کنند.

ارگونومی این دوربین

همانطور که در ابتدا گفتیم این دوربین سبک و به راحتی قابل حمل است اما استفاده از لنز های بزرگی همچون XCD 2,8/135 باعث افزایش قابل توجه وزن و ابعاد دوربین شده و در این حالت بهتر است از سه پایه استفاده کنید. هر چند اگر از لنز های جمع و جور تر همچون XCD 3,5/30 استفاده کنید هیچ مشکلی با اندازه و سایز دوربین نخواهید داشت. این دوربین با ارگونومی بسیار خوبی طراحی شده که استفاده از آن را راحت و لذت بخش می کند. این یک دستاورد بزرگ برای هاسلبلاد است که دوربین هایش معمولا بسیار سنگین و بزرگ هستند.

hasselblad
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

جمع بندی:

از نظر کارکرد کلی، X1D II در واقع همان X1D است و از نظر کیفیت تصویر تفاوت زیادی نداشته است. اما در این نسخه جدید، شاهد پیشرفت هایی همچون صفحه نمایشی با کارایی بیشتر، سرعت بوت شدن بیشتر و منظره یاب الکترونیکی کارآمد تر هستیم. از نظر ما چنانه از دوربین های DSLR ساده خسته شده اید و می خواهید روی دیگر عکاسی را ببینید باید به دوربین های بدون آینه و مدیوم فرمت فکر کنید.

این دوربین ها که بهترین هایشان ساخت هاسلبلاد هستند بسیار گران قیمت هستند. اما هاسلبلاد با ارائه دوربین های سری X1D  امکان استفاده از یک دوربین مدیوم فرمت با قیمت مناسب، کارایی بالا و در عین حال سبک و قابل حمل را برای تعداد بیشتری از عکاسان فراهم کرده است.

دوربین
نقد و بررسی دوربین هاسلبلاد X1D II 50c

به نظر میرسد تنها دوربین مدیوم فرمت بازار ( در این سطح قیمت) که توانایی رقابت با هاسلبلاد X1D II 50c را دارد، دوربین Fujifilm GFX 50R است. این دوربین دارای سرعت بیشتر، توانایی فیلمبرداری و قیمت ارزان تر است. اما باید بگوییم مجموعه اپتیک های دوربین هاسلبلاد را ارائه نمی دهد پس نمی توان از آن انتظار کیفیت عکس هایی همچون هاسلبلاد را داشت.

هر چند ما برای دوربین های ژاپنی احترام زیادی قائل هستیم اما صادقانه باید بگوییم اگر نیاز به برترین دوربین عکاسی دارید باید به جای سرزمین آفتاب تابان، نگاه خود را به سرزمین شفق های قطبی معطوف کنید.

کیفیت بی رقیب عکس ها

در نهایت باید گفت آنچه هاسلبلاد X1D II 50c و در کل دوربین های هاسلبلاد را از سایر دوربین ها مجزا میکند، کیفیت بی رقیب عکس های آنهاست. بنابراین چنانچه سرعت کم فوکوس و شاتر را تحمل کنید، پاداش شما عکس های بسیار با کیفیت خواهد بود چشم را نوازش می دهد و می توانید مطمئن باشید دوربین شما بهترین تصویر ممکن را ثبت می کند. قیمت این دوربین بدون هیچ گونه ابزار اضافه ای در حدود 6000 دلار است. در پایان برخی از مزایا و معایب دوربین هاسلبلاد X1D II 50c را مرور می کنیم.

مزایای هاسلبلاد X1D II 50c :

معایب هاسلبلاد X1D II 50c :

  • کیفیت عکس ها خارق العاده هستند.
  • طراحی و ارگونومی بسیار خوب
  • قیمت مناسب در مقایسه با سایر محصولات هاسلبلاد
  • سرعت و عملکرد بهبود یافته نسب به نسل قبل
  • قابلیت های جدید برای اتصال

  • فوکوس خودکار کند
  • شاتر با تاخیر و کند عمل می کند
  • هنوز از قابلیت فیلم برداری برخوردار نیست
  • نسبت به سایر دوربین های بازار گران قیمت است.

بیشتر بخوانید: بررسی دوربین هاسلبلاد اچ 6 دی ( HASSELBLAD h6d ) برترین دوربین عکاسی جهان

در پایان می توانید با مراجعه به اینجا از تصاویری که توسط دوربین هاسلبلاد X1D II 50c و سایر دوربین های هاسلبلاد ثبت شده را در ابعاد و حجم اصلی دیدن کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.