10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

0

برای دانستن راهکار های افزایش سرعت ویندوز 10 با صفر و یک همراه باشید تا ده راه برای داشتن ویندوزی پر سرعت را با هم بررسی کنیم.

بدون شک ویندوز 10 کارآمد ترین ویندوزی است که تاکنون توسط مایکروسافت تولید گردیده است. اما این ویندوز به دلیل امکانات بسیار زیاد خود به سیستم قدرتمندی نیاز دارد و چنانچه بر روی سیستم های ضعیف تر نصب شود، کند شده و کارایی اش کمتر می شود. اما مایکروسافت فکر اینجای کار را نیز کرده است و قابلیت هایی در این ویندوز قرار داده است که ضروری نبوده و غیر فعال نمودن آنها باعث بهینگی و سرعت بالای ویندوز 10 در سیستم های ضعیف تر می شود.

همانطور که گفتیم ویندوز 10 به دلیل امکانات خود ممکن است کند باشد اما این کندی بیش از اینکه به خود ویندوز مربوط باشد به سیستم کاربران مربوط است. در مجموع می توان گفت دلیل کندی ویندوز 10 یکی از عوامل زیر است:

  • ضعف سخت افزاری
  • ویروس
  • حجم زیاد فایل در حافظه موقت

راهکار تمامی اینها مشخص است اما ما در این آموزش می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه ویندوز 10 را سریع تر کنیم بدون اینکه تغییرات اساسی در سیستم خود ایجاد کنیم. در این مطلب 10 راهکار شامل افزودن سخت افزار بهتر، غیر فعال کردن برخی قابلیت ها و… را بررسی می کنیم تا بهترین نتیجه را برای افزایش سرعت ویندوز 10 بدست آوریم. با ما همراه باشید.

1- کامپیوتر خود را ریستارت کنید:

برخی کاربران به مدت طولانی یعنی تا بیش از یک هفته به طور مداوم از سیستم خود کار می کشند. با اینکه ممکن است طبق تنظیمات، ویندوز به صورت خودکار صفحه نمایش کامپیوتر را خاموش کند اما همچنان تمامی فرایند ها جریان داشته و از سیستم استفاده می شود. با استفاده از سیستم فایل های بسیار زیادی در حافظه موقت دستگاه ذخیره شده و باعث کند شدن ویندوز 10 می شود. برای اینکه ریستارت کرد کامپیوتر بیشترین تاثیر ممکن را داشته باشد، سعی کنید تمامی برنامه های در حال اجرا را ببندید و از طریق بخش Power در منوی استارت، کامپیوتر را ریستارت کنید. هر چند در صورتی که کامپیوتر شما بیش از اندازه سنگین شده باشد، استفاده از دکمه ریستارت دستی نیز مشکلی نیست.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

2- آپدیت، آپدیت و آپدیت

شاید برای ما که در ایران زندگی می کنیم، به دلیل کرکی بودن اغلب ویندوز ها، آپدیت مداوم و رسمی ویندوز 10 کار راحتی نباشد. اما باید گفت که مایکروسافت همواره آپدیت هایی را برای ویندوز 10 منتشر می کند. برخی از این آپدیت ها بسیار جزئی بوده و برخی نیز تغییرات کلی را شامل می شوند. به هر روی، هر کدام از این آپدیت ها باعث حل باگ ها و رفع مشکلات ویندوز 10 می شوند و به سرعت و بهینگی آن می افزایند. بنابراین چنانچه از نسخه های رسمی ویندوز 10 استفاده می کنید، می توانید کلمه update را در بخش جستجو سرچ کنید و به بخش آپدیت دستگاه وارد شوید.

اگر آپدیت عمده ای را مشاهده می کنید، اطمینان پیدا کنید که پیش از انجام آپدیت از فایل های خود بک آپ تهیه کرده باشید. توجه داشته باشید که برای اعمال تمامی به روز رسانی های موجود ممکن است سیستم شما چندین بار ریستارت شود. پس از اینکه چند مدتی از آپدیت سیستم شما گذشت ، حتما به لیست آپدیت ها مراجعه کنید تا مطمئن شوید ویندوز شما به روز است و چنانچه آپدیتی منتشر شده باشد آن را نصب کنید.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

3- برنامه های Startup را غیرفعال کنید.

یک سری برنامه ها هستند که در هنگام اجرای ویندوز 10 همراه با آن اجرا می شوند. در یک کامپیوتر معمولی این برنامه ها معمولا شامل آنتی ویروس، دانلود منیجر و… هستند. این برنامه ها هنگام اجرا باعث کند شدن ویندوز می شوند پس بهتر است آنها را غیرفعال کنید با این توضیح که غیرفعال کردن آنها هیچ آسیبی به کامپیوتر شما وارد نمی کند. برای این کار باید وارد تسک منیجر شوید.

راه های زیادی برای ورود به تسک منیجر وجود دارد. دو راه ساده برای آن، فشردن همزمان کلید های Ctrl + Shift + Esc است. راه ساده دیگر، راست کلیک بر روی تسک بار و انتخاب گزینه Task Manager است. زمانی که تسک منیجر را باز کردید، از سربرگ های آن، گزینه Startup را انتخاب کنید و هر کدام از برنامه ها را که نمی خواهید با راست کلیک و انتخاب گزینه Disable ، غیرفعال کنید. به خصوص برای کامپیوتر های ضعیف، این یکی از برترین راه های افزایش سرعت ویندوز 10 می باشد.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

4- از برنامه Disk Cleanup استفاده کنید.

برنامه Disk Cleanup یکی از کاربردی ترین برنامه های موجود بر روی ویندوز است. شما می توانید با این برنامه به راحتی فایل های موقت فراوانی که در نتیجه کار های شما ایجاد شده، همانند ریز عکس ها، صفحات وب آفلاین و… را حذف کنید. برای استفاده از این برنامه ابتدا منوی استارت (یا منوی ویندوز) را باز کنید و عبارت Disk Cleanup را در آن سرچ کنید. و سپس آن را باز کنید.

در این مرحله می توانید فایل هایی را که می خواهید حذف شوند را انتخاب کرده و سپس گزینه Clean up system Files را انتخاب کنید. با این کار نه تنها ویندوز شما سریع تر می شود بلکه فضای ذخیره سازی بیشتری نیز در دسترس قرار می گیرد. البته توجه داشته باشید فایل های اضافی معمولا در درایوی هستند که ویندوز در آن نصب است (معمولا درایو C). پس چنانچه به یک راهکار خوب برای افزایش سرعت ویندوز 10 و  همچنین فضای ذخیره سازی بیشتر نیاز داشتید می توانید روی Disk Cleanup حساب کنید.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

5- نرم افزار های بلااستفاده را حذف کنید.

زمانی که کامپیوتر جدیدی خریداری می کنید و یا ویندوز آن را تعویض می کنید معمولا تعداد زیادی نرم افزار توسط فروشنده بر روی سیستم شما نصب می شود. در نتیجه این نرم افزار ها باعث کاهش سرعت ویندوز شما می شوند. بنابراین یکی از بهترین راه ها برای افزایش سرعت ویندوز 10 ، حذف برنامه های بلااستفاده است. البته توجه داشته باشید برای حذف کامل یک نرم افزار باید آن را از کنترل پنل حذف کنید و حذف آیکن آن هیچ سودی ندارد. برای حذف کامل نرم افزار ها به آدرس زیر بروید:

Control Panel\All Control Panel Items\Programs and Features

سپس هر نرم افزاری را که نیازی به آن نداشتید را با راست کلیک و انتخاب گزینه Uninstall به طور کامل حذف کنید. در این بین ممکن است ویندوز به شما هشدار دهد که ممکن است حذف این برنامه مضر باشد با این حال می خواهید آن را حذف کنید؟ اگر از بلااستفاده بودن نرم افزاری که انتخاب کرده اید مطمئن هستید اجازه دهید آن نرم افزار حذف شود. این راهکار نیز همانند راهکار قبلی علاوه بر اینکه باعث افزایش سرعت ویندوز 10 می شود، باعث افزایش فضای ذخیره سازی نیز می شود.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

6- جلوه های ویژه را غیر فعال کنید:

جلوه های ویژه ویندوز 10 که برای زیباسازی آن به کار می روند بسیار حجیم و سنگین هستند. بنابراین می توانید آنها را غیرفعال کنید. البته باید گفت یکی از ویژگی هایی که ویندوز 10 به ویندوز 10 تبدیل کرده، حداقل از نظر ظاهری همین جلوه های ویژه هستند. بنابراین توصیه می کنیم حدالامکان از حذف آنها خودداری کنید. اما چنانچه به غیر فعال کردن و یا تغییر این افکت ها نیاز دارید، می توانید با مراجعه منوی استارت، در قسمت سرچ، عبارت System را جستجو کنید و با وارد شدن به آن، از برگ Advanced Settings گزینه Performance Settings را انتخاب کنید. در زبانه باز شده بر روی Visual Effects کلیک کنید.

سپس از بخش Custom می توانید تیک آن ویژگی هایی را که نمی خواهید بردارید و سپس با فشردن دکمه Apply این تغییرات اعمال می شوند. این راه کمکی به افزایش فضای ذخیره سازی نمی کند اما تاثیر مناسبی در افزایش سرعت ویندوز 10 خواهد داشت.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

7- اثر شفافیت (transparency effects ) را خاموش کنید.

از جمله ویژگی هایی که باعث کندی سرعت سیستم شما می شود، ویژگی transparency effects است. در واقع ویندوز 10 با داشتن قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی همچون ویژگی های انیمیشنی خود، باعث می شود بخش زیادی از سخت افزار سیستم شما به این ویژگی ها معطوف باشد. اما یکی از ویژگی هایی که باعث کار کشیدن زیاد از سیستم می شود، ویژگی transparency effects است که در جا های نیمه شفاف همچون تسک بار به کار گرفته می شود. این ویژگی به ظاهر ساده باعث استفاده بسیار زیاد از سخت افزار می شود.

برای غیرفعال کردن این قابلیت می توانید پس از اجرا منوی استارت، وارد بخش personalization شده و سپس از قسمت Color به اعمال تغییرات و یا غیر فعال سازی قابلیت transparency effects بپردازید. همچنین در اینجا دو گزینه به نام های Light و Dark دارید که با انتخاب Dark ، ویندوز به نظر سریع تر می آید هر چند واقعا سریعتر نشده است! این راهکار نیز همانند راهکار قبل، کمکی به افزایش فضای ذخیره سازی نمی کند اما تاثیر مناسبی در افزایش سرعت ویندوز 10 خواهد داشت.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

8- RAM سیستم خود را افزایش دهید.

ویندوز 10 برای اجرای مناسب و یکنواخت خود در کیفیت فول اچ دی، به 4 گیگابایت حافظه RAM دارد. این مقدار برای آپدیت های سال 2018 به بعد به 8 گیگابایت رسیده است. بنابراین اگر بخواهید بر روی ویندوز 10 بازی و یا برنامه های سنگینی اجرا کنید نیاز به حافظه رم بالایی دارید. برای دانستن مقدار حافظه رم دستگاه خود می توانید به تسک منیجر مراجعه کنید که روش ورود به آن در راهکار شماره 3 آورده شده است. پس از ورود به تسک منیجر، سربرگ Performance را باز کنید. در این سربرگ می توانید ویژگی های مختلف سخت افزار کامپیوتر خود از جمله CPU و RAM (که در این لیست با نام Memory) آورده شده است را مشاهده کنید. در راه ساده تر اما با جزئیاتی کمتر، می تواند بر روی This Pc راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید و در بخش System مقدار رم کامپیوتر خود را مشاهده کنید.

پس اگر دیدید حافظه رم شما کم است، به اندازه کافی RAM خریداری کنید، یک مچ بند ضد الکتریسیته ساکن به مچ دست خود ببندید تا از آسیب رساندن به اجزای حساس کامپیوتر جلوگیری شود و سپس به راحتی حافظه RAM جدید را نصب کنید. البته اگر در انجام این کار مشکل دارید، فروشگاه های تعمیرات کامپیوتر، با هزینه ای اندک از انجام این کار برای شما خوشحال خواهند شد!

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

9- از حافظه SSD استفاده کنید

آیا دوران HDD ها به پایان رسیده است؟ نه تا زمانی که SSD ها اینقدر گران هستند. اما استفاده از یک حافظه SSD با حجم معقول (از 250 گیگابایت به بالا) می تواند به شدت باعث افزایش سرعت ویندوز 10 شود. اگر همزمان می خواهید از حافظه HDD نیز استفاده کنید می توانید حافظه SSD را تنها برای درایو ویندوزی خود قرار دهید. حافظه های SSD سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالایی داشته و از این رو باعث می شوند سرعت بوت شدن و اجرای ویندوز شما به شدت بهبود پیدا کند.

همانطور که گفتیم SSD ها بسیار گران قیمت هستند و به ازای هر گیگابایت هزینه به مراتب بیشتری نسبت به HDD ها مطالبه می کنند اما اگر می خواهید یک تحول اساسی برای افزایش سرعت ویندوز 10 را تجربه کنید باید به خرید SSD ها اقدام کنید. در حال حاضر یک حافظه SSD معمولی (ساخت سامسونگ) با حجم 250 گیگابایت، قیمتی در حدود یک حافظه معمولی HDD با حجم دو ترابایت (ساخت وسترن دیجیتال یا سیگیت) دارد. به عنوان نکته آخر باید بگوییم برای خرید حافظه SSD حتما به سایز آن دقت کنید چرا که این حافظه ها در سایز 2.5 اینچی برای کامپیوتر های قابل حمل و سایز 3.5 اینچی برای کامپیوتر های رومیزی عرضه می شوند.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

10- System Maintenance را اجرا کنید.

ویندوز 10 دارای یک ابزار داخلی است که وظایف نگهداری سیستم از جمله بررسی به روز رسانی ها، بررسی نرم افزار های مخرب و… را انجام می دهد. System Maintenance معمولا به دور از چشم کاربران و به صورت پنهانی انجام می شود اما در صورت مشاهده مشکل، می توانید این سیستم را به صورت دستی به کار بگیرید. برای این کار ابتدا به کنترل پنل بروید، سپس وارد بخش System and Security شوید. سپس بر روی پیکان کلیک کنید. در اینجا می توانید با کلیک بر روی Start Maintenance، ابزار System Maintenance را به صورت دستی فعال کنید. اما پیش از انجام این کار دقت داشته باشید که تمامی برنامه ها بسته شده باشند. این ابزار می تواند با عیب یابی سیستم باعث افزایش سرعت ویندوز 10 شود.

10 راهکار فوق العاده برای افزایش سرعت ویندوز 10

 

جمع بندی:

ویندوز 10 یک ویندوز سنگین است. همانطور که گفتیم برای اجرای روان و راحت نسخه های 2018 به بعد این ویندوز باید حداقل 8 گیگابایت حافظه رم داشته باشید که رقم بالایی محسوب می شود. همچنین این ویندوز امکانات و ویژگی های بسیاری دارد که اغلب آنها در بین کاربران ایرانی کاربردی نداشته و صرفا باعث مصرف سخت افزار و اینترنت می شوند. بنابراین اگر بخواهیم رو راست باشیم باید بگوییم چنانچه از سیستم ضعیفی استفاده می کنید بهترین انتخاب برای شما ویندوز 8.1 است. چرا که نزدیک ترین عملکرد به ویندوز 10 را داشته و به سخت افزار سبک تری نیاز دارد. اما در پایان به این نتیجه می رسیم که چنانچه سیستم قدرتمندی دارید و می خواهید به روز باشید بهترین انتخاب برای شما همین ویندوز 10 است چرا که در کیفیت و قدرت پیشتاز بازار است. امیدواریم راهکار های افزایش سرعت ویندوز 10 برای شما مفید بوده باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.