پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما

لیست پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما در جهان

0

پرفروش ترین فیلم ها معمولا بر اساس باکس آفیس فیلم ها تعیین می شوند. البته درآمد هر فیلم بسیار بیشتر از فروش آن در باکس آفیس است. فیلم های سینمایی معمولا به صورت دیسک نوری، دانلود اینترنتی و یا پخش توسط برخی شبکه ها نیز در دسترس هستند که هر کدام درآمد سرشاری برای سازندگان آن دارند. از طرفی برخی فیلم ها به دلیل محبوبیت خاصشان در بازی های ویدئویی استفاده می شوند که از آن هم درآمد سرشاری به سازندگان فیلم می رسد.

البته همواره مبنای رتبه بندی فروش یک فیلم همان فروش باکس آفیس بوده است چرا که سایر درآمد ها به سختی قابل اندازه گیری هستند. (در فروش باکس آفیس یک زمان معین که فیلم بر پرده سینما است در نظر گرفته می شود ولی در فروش های دیگر ممکن است سالها بعد از اکران فیلم، آن فیلم به صورت DVD فروخته شود). همانطور که می دانیم رتبه بندی بر مبنای پول است و ارزش پول در هر زمان متفاوت است، بنابراین باید تجدید نظری دائمی در رتبه بندی صورت گیرد که این کار امکان پذیر نیست، بنابراین ما در رتبه بندی پرفروش ترین فیلم های جهان ، از همان سبک مرسوم استفاده می کنیم و فروش هر فیلم به صورت باکس آفیس و به قیمت زمان اکران را حساب می کنیم. در ادامه با صفر و یک همراه باشید.

شماره 10: Frozen II 2019

فروش: 1.431.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

Frozen II فیلم تخیلی موزیکال سه بعدی ساخت کمپانی خوشنام والت دیزنی است که در سال 2019 عرضه شده است. Frozen II، 58مین انیمیشن ساخت والت دیزنی است که در ادامه Frozen  (محصول سال 2013) ساخته می شود. این فیلم توسط کریس باک به همراه جنیفر لی ساخته شده است. تهیه کننده آن پیتر دل وجو بوده است. بازیگران اصلی آن شامل ایدینا منزل، کریستین بل و جاناتان گروف می شود. Frozen II در سه سال بعد از Frozen اتفاق می افتد، جایی که السا، آنا، کریستف، اولاف و سون در حال سفر و ماجراجویی برای کشف منشاء قدرت های جادویی السا هستند و در این راه به سفر های طولانی و خارج از قلمرو پادشاهی خود یعنی آرتنل می روند. این فیلم بزرگترین افتتاحیه برای یک فیلم انیمیشن در جهان را داشت. همچنین Frozen II دومین انیمیشن پر فروش جهان محسوب می شود. از طرفی Frozen II در جایگاه سومین فیلم پرفروش سال 2019 جای گرفته است. این فیلم در اسکار 2019 نامزد دریافت جایزه بهترین آهنگ اصلی شد.

شماره 9: Furious 7 2015

فروش: 1.516.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

به نظر می رسد سازندگان Furious 7 قبل از ساخت فیلم از خود پرسیده اند چطور فیلمی بسازیم که خفن ترین فیلم تاریخ محسوب شود؟ خب برای این کار باید هیجان، انتقام جویی، مبارزه و… را با هم ترکیب کرد تا به یک فیلم واقعا هیجان انگیز رسید. این فیلم توسط یونیورسال پیکچرز و به کارگردانی جیمز وان ساخته شده است. این فیلم در میانه کار خود با یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای یک فیلم در حال تولید رخ دهد مواجه شد. پل واکر، یکی از بازیگران نقش اصلی این فیلم در میانه تهیه فیلم در یک حادثه رانندگی کشته شد. پس از این اتفاق ناگهانی، فیلم نامه Furious 7 تغییر کرد اما همچنان از بدل پل واکر استفاده شد. این فیلم نهایتا در یکم آوریل 2015 در لس آنجلس اکران شد که یک موفقیت بزرگ برای آن بود. این فیلم در یک هفته اول اکران خود توانست 397 میلیون دلار درآمد داشته باشد که از این نظر در جایگاه دهم فیلم های تاریخ قرار گرفته است.

شماره 8: The Avengers 2012

فروش: 1.519.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

پیش از اینکه The Avengers 2012 ساخته شود همواره فکر میکردیم چگونه خواهد شد اگر ثور، کاپیتان آمریکا، هالک و… در یکجا با هم باشند؟ خب مارول با اکران The Avengers 2012 به همه نشان داد چگونه می شود اگر این ابرقهرمانان با هم باشند. اونجرز یک فیلم ابرقهرمانی ساخت آمریکاست که در سال 2012 بر پایه کمیک های مارول ساخته شد. The Avengers 2012 در واقع ششمین فیلم مارول است. این فیلم توسط مارول استودیوز و به کارگردانی جاس ویدون ساخته شده است. بازیگران مطرح این فیلم شامل: رابرت داونی جونیور، کریس ایوانز، کریس همسورث، جرمی رنر و… هستند که در سایر فیلم های مارول نیز حضور داشته اند. The Avengers 2012 یکی از تحسین شده ترین فیلم های تاریخ است. این جایزه های بسیاری از جمله جایزه اسکار و بفتا را برای جلوه های ویژه خود بدست آورد. از طرفی این فیلم توانست یکی از پرفروش ترین فیلم های تاریخ در هفته اول اکران شود. از طرفی The Avengers 2012 از نظر فروش در سال 2012 رتبه اول را به خود اختصاص داد. این فیلم توسط مجله امپایر، به عنوان یکی از 100 فیلم برتر تاریخ شناخته شده است.

شماره 7: The Lion King 2019

شماره: 1.657.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

بدون شک، شیر شاه محصول 1994، یکی از آن فیلم هایی است که بسیاری از ما در کودکی مان با آن خاطرات بسیاری داریم. حتی برخی صحنه های این فیلم برای سالها، جایگاه ویژه ای در فرهنگ عامه داشتند. خب والت دیزنی که می دانست این فیلم چه جایگاهی در قلب مردم دارد، یک نسخه جدید از آن را در سال 2019 عرضه کرد. این فیلم به کارگردانی و تهیه کنندگی جان فاورو ساخته شده است. موسیقی متن فیلم نیز توسط هانس زیمر، یکی از بزرگترین موسیقی دانان حال حاضر جهان ساخته شده است. والت دیزنی پیش از The Lion King، انیمیشن دیگری به نام کتاب جنگل را نیز بازسازی کرده بود که در ساخت The Lion King از تجارب آن نیز بسیار بهره برد. The Lion King با واکنش ها متفاوتی روبرو شد به گونه ای که واکنش ها به آن نه کاملا مثبت و نه کاملا منفی بود. البته بدون شک با توجه به تجربه هایی که از The Lion King 1994 وجود داشت این انتظار می رفت که نسخه بازسازی شده آن نیز همانگونه خوب باشد اما معمولا فیلم های بازسازی شده در عین حالی که فروش خوبی دارند به دلیل مشخص بودن ماجرا، فاقد داستانی جذاب هستند. علارغم اینکه گفته می شود The Lion King 2019 انیمیشن نیست، ولی اگر آن را انیمیشن به حساب بیاوریم، با پشت سر گذاشتن Frozen II 2019 توانست به عنوان پرفروش ترین فیلم انیمیشن تاریخ محسوب می شود.

شماره 6: Jurassic World 2015

فروش: 1.672.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

اگر از طرفداران سه گانه بی نظیر پارک ژوراسیک بوده اید قطعا Jurassic World 2015 را هم دیده اید. داستان این فیلم 22 سال پس از سه گانه پارک ژوراسیک اتفاق می افتد. در این فیلم نیز شاهد داستانی هستیم که بی شباهت به پارک ژوراسیک نیست. در Jurassic World 2015 شاهد ایجاد یک دایناسور بسیار بزرگ به نام جیگانوتوسور هستیم که از تغییرات DNA دایناسور های دیگر به وجود آمده است به گونه ای که ترکیبی از تی‌رکس و رپتور است. این فیلم توسط یونیورسال استودیوز و به کارگردانی کالین ترورو ساخته شده است. ستارگان این فیلم کریست پرت و برایس دالاس هاوارد هستد.  Jurassic World 2015 اولین قسمت از سه گانه ای است که قرار است به تدریج اکران شود. دومین قسمت Jurassic World  با نام Jurassic World: Fallen Kingdom در سال 2018 عرضه شد که یک موفقیت بزرگ دیگر برای سازندگان این مجموعه به شمار میرود. هر چند نتوانست رکورد قسمت اول را بشکند. قرار است امسال (2020) سومین قسمت از این مجموعه اکران شود که به نظر می رسد یکی از پرفروش ترین فیلم های سال 2020 شود.

شماره 5: Avengers: Infinity War 2018

فروش: 2.048.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

سومین قسمت از اونجرز غوغایی به پا کرد. این فیلم که یکی دیگر از فیلم های کمیک مارول است در سال 2018 اکران شد که ادامه ای بر فیلم Avengers: Age of Ultron است. این فیلم توسط مارول استودیوز و به کارگردانی آنتونیو روسو و جوزف روسو ساخته شده است. برخی از بازیگران مطرح این فیلم شامل: رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، مارک رافلو و… می شوند. Avengers: Infinity War 2018 از ابتدای اکران خود با واکنش های مثبتی از طرف طرفداران و منتقدین سینما روبرو شد. این فیلم یکی از موفق ترین فیلم های مارول محسوب می شود. این فیلم نخستین فیلم ساخت مارول است که از فروش 2 میلیارد دلاری گذشت. فروش این فیلم به اندازه ای بود که توانست در دو هفته نخست اکران، بیش از 1 میلیارد دلار فروش داشته باشد به گونه ای که پر فروش ترین فیلم در سال 2018 و چهارمین فیلم پر فروش در تاریخ شد(در آن زمان). Avengers: Infinity War 2018 جوایز بسیاری بدست آورد که مهم ترین آنها جایزه اسکار جلوه های ویژه بود. قسمت بعدی اونجرز با نام Avengers: Endgame در سال 2019 اکران شد.

شماره 4: Star Wars: The Force Awakens

فروش: 2.068.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

جنگ ستارگان را همه می شناسند. این فیلم ها که در سبک اپرای فضایی ساخته شده اند همواره جزء معروف ترین ها پر بیننده ترین فیلم های تاریخ سینما بوده اند. Star Wars: The Force Awakens در سال 2015 اکران شده است. این فیلم توسط والت دیزنی و به کارگردانی جی. جی. آبرامز ساخته شده است. تهیه کنندگی این فیلم بر عهده جی. جی. آبرامز و کاتلین کندی بوده است. اگر از طرفداران قدیمی جنگ ستارگان باشید حتما دلتان برای بازیگران قدیمی آن تنگ شده است. اما در Star Wars: The Force Awakens شاهد حضور برخی چهره های قدیمی جنگ ستارگان هستیم که پس از 30 سال به این فیلم برگشته اند. این فیلم در حوزه های مختلفی تحسین شده است. Star Wars: The Force Awakens با فروش بیش از 2 میلیارد دلاری خود توانست عنوان پر فروش ترین فیلم سال 2015 رتبه سوم پرفروش ترین فیلم جهان تا آن روز را ازآن خود کند. Star Wars: The Force Awakens در پنج حوزه برای 88مین جایزه اسکار و 4 حوزه برای جایزه بفتا نامزد شد.

شماره 3: Titanic 1997

فروش: 2.187.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

تایتانیک! شاید نتوانیم این فیلم عاشقانه را توصیف کنیم ولی سعی می کنیم اندکی در مورد آن صحبت کنیم. شاید پیش از اکران فیلم تایتانیک بسیاری از افراد با کشتی تایتانیک و داستان آن آشنایی نداشتند اما فیلم تایتانیک باعث شد بسیاری از افراد از تراژدی کشتی تایتانیک مطلع شوند. این فیلم در واقع هم یک داستان تاریخی و هم یک داستان تخیلی را بیان می کند. داستان تاریخی همان ماجرای کشتی تایتانیک و غرق شدن آن است اما داستان تخیلی که اصلی ترین بخش زیبای داستان است، داستان عاشقانه و تخیلی است که در بطن ماجرای تاریخی روایت می شود. تایتانیک در سال 1997 ساخته شد. این فیلم توسط سه استودیوی بزرگ یعنی فاکس قرن بیستم، پارامونت پیکچرز و لایتستروم اینترتیمنت ساخته شد. جیمز کامرون نویسندگی و کارگرانی تایتانیک را بر عهده داشت. دو بازیگر اصلی این فیلم شامل لئوناردو دی کاپریو و کیت وینسلت بود که البته هیچ کدام از شهرت زیادی برخوردار نبودند ولی با بازی در این فیلم توانستند به شهرتی جهانگیر دست یابند. بعد از این فیلم داستان عاشقانه جک و رز از چنان سطحی از شهرت برخوردار شد که برخی آن را در سطح آثار کلاسیکی همچون رومئو و ژولیت اثر شکسپیر قرار دادند. تایتانیک نه تنها در زمینه فروش جزء پرفروش ترین فیلم های جهان است، بلکه در زمینه جایزه های اسکار نیز غوغایی به پا کرد. این فیلم در 14 زمینه نامزد دریافت جایزه اسکار شد که نهایتا 11 جایزه اسکار را به خود اختصاص داد تا به یکی از برترین های جهان بدل شود. در سال 2012 و به مناسبت صدمین سالگرد غرق شدن تایتانیک، یک نسخه سه بعدی از این فیلم منتشر شد.

شماره 2: Avatar 2009

فروش: 2.790.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

آواتار دیگر اثر شاخص از کارگردان تایتانیک یعنی جیمز کامرون است که در سال 2009 اکران شد. این فیلم تا به امروز جزء تنها 5 فیلمی است که توانسته اند بیش از 2 میلیارد دلار فروش داشته باشند. این فیلم در 10 دسامبر در لندن اکران شد و سپس در 18 دسامبر به ایالات متحده رسید. آواتار از زمان اولین اکران خود با موجی از واکنش ها و تحلیل های مثبت روبرو شد که مهم ترین آنها در ستایش از جلوه های ویژه ای بود که در این فیلم به کار گرفته شده است. آواتار در اکران خود رکورد ها را جابجا کرد و توانست به پرفروش ترین فیلم تاریخ بدل شود و در این زمینه به سلطنت 12 ساله تایتانیک خاتمه دهد. آواتار توانست نامزد 9 جایزه اسکار شود که نهایتا 3 جایزه را بدست آورد. همچنین این فیلم 2 جایزه گلدن گلوب و 2 جایزه بفتا را نیز ازآن خود کرد. پس از موفقیت های بزرگی که آواتار بدست آورد، جیمز کامرون برای ساخت قسمت های بعدی آن با استودیو فاکس به توافق رسید و قرار است قسمت های بعدی در سال 2021 و 2023 اکران شوند.

شماره یک: Avengers: Endgame 2019

فروش: 2.800.000.000 دلار

پرفروش ترین فیلم های جهان

مارول با Avengers: Endgame 2019 واقعا بازی را تمام کرده است. این فیلم که 22مین فیلم ساخت مارول است در واقع ادامه ای بر سه اونجرز است که در سالها 2012، 2015 و 2018 اکران شدند. Avengers: Endgame 2019 توسط والت دیزنی و به کارگردانی آنتونی روسو و جوزف روسو ساخته شده است. این فیلم در ابتدا قرار بود با نام Avengers: Infinity War – Part 2 اکران شود ولی در نهایت به نام کنونی تغییر نام داد. در این قسمت از اونجرز نیز بازیگران مطرح قسمت های قبلی و بازیگران جدیدی حضور دارند. برخی از ستارگان این فیلم عبارتند از رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، کریس ایوانز و… که برخی از بهترین بازی های خود را به نمایش گذاشته اند. این فیلم توانسته است رکورد پرفروش ترین فیلم جهان را از دست آواتار ساخته جیمز کامرون درآورده و در صدر فهرست پرفروش ترین فیلم های جهان جای گیرد. Avengers: Endgame 2019 از زمان اکران با تحسین های بسیاری روبرو شده است. این فیلم نامزد دریافت جوایز فراوانی شده است که از جمله مهم ترین آنها نامزدی در زمینه جلوه های ویژه در اسکار و بفتا بوده است.

هم اکنون که در فوریه 2020 هستیم، Avengers: Endgame 2019 رکورد فروش فیلم ها را در دست داشته و هنوز رقیبی برایش پیدا نشده است اما قطعا این رکورد نیز پایدار نخواهد بود و همواره فیلم های جدیدی رکورد ها را ازآن خود خواهند کرد. همانطور که در ابتدا گفتم ما در این لیست از محاسبه تورم خودداری کردیم. اگر تورم را در این لیست لحاظ می کردیم، رتبه اول پرفروش ترین فیلم جهان به فیلم Gone with the Wind محصول 1939 می رسید که با احتساب دلار در سال 2019، در حدود 3.713.000.000 دلار فروش داشته است. و پس از آن نیز، آواتار، تایتانیک و جنگ ستارگان(محصول 1977) قرار می گرفتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.