بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان

0

در این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی 10 تا از بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان بر حسب درآمد آنها پرداخته و اطلاعات جالبی از آنها بدست آوریم.

اگر از اوایل تا اواسط قرن بیستم این شرکت های نفتی بودند که جهان را تحت کنترل خود داشتند، از اواخر قرن بیستم رفته رفته، شرکت های تکنولوژی توانستند جایگاه غول های نفتی را تصرف کرده و به برخی از مهم ترین شرکت های جهان تبدیل شوند. این شرکت ها با ارائه خدمات باعث شده اند با کمترین هزینه ها، بیشترین سود ارائه شود. منظور ما از خدمات این است که بسیاری از کالا های تولیدی این شرکت ها جنبه فیزیکی نداشته ولی درآمد سرشاری برای آنها به ارمغان می آورد.

یکی از این نمونه ها، مایکروسافت است. ویندوز به عنوان اصلی ترین نرم افزار تولیدی این کمپانی چنان سود سرشاری برایش به ارمغان آورده است که به یکی از شرکت هایی با ارزش بیش از یک تریلیون دلار در جهان تبدیل شده است. البته شرکت های تکنولوژی تنها به ساخت محصولات نرم افزاری مشغول نیستند بلکه تجارت وسیعی در زمینه گجت ها نیز دارند. نمونه بارز این شرکت ها اپل است که توانسته است با فروش آیفون، به عنوان سود ده ترین بخش خود، ارزشش را به بیش از یک تریلیون دلار برساند. در ادامه با صفرویک همراه باشید تا به بررسی بزرگ تریم شرکت های تکنولوژی جهان بپردازیم. با این توضیح که این شرکت ها را بر پایه درآمد آنها لیست کرده ایم. (آمازون از این پس در بین شرکت های خرده فروشی لیست می شود و نه شرکت های تکنولوژی بنابراین در این لیست شرکت آمازون معرفی نشده اس).

 

شماره یک: اپل

درآمد: 265 میلیارد دلار

سود خالص: 55 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

خب شکی هم وجود نداشت که پادشاه سیلیکون ولی را در رتبه نخست بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان ببینیم. اپل در سال 2019 درآمدر بالغ بر 265 میلیارد دلار داشت. شرکت اپل در سال 1977 توسط استیو جابز و استیو وازنیک تاسیس شد. این شرکت همواره برای نوآوری هایش زبانزد بوده است. اپل کار خود را با کامیپوتر های All in One شروع کرد اما اینک بیشترین سود خود را از گوشی های هوشمندش یعنی آیفون می برد. آیفون های اپل معمولا به عنوان برترین گوشی های بازار شناخته می شوند چرا که همه چیز را به اندازه داشته و در عوض عملکردی بسیار فراتر از سایر رقبا ارائه می دهند. اپل همچنین به ساخت تبلت هایی با نام آی پد، لپ تاپ هایی با نام مک بوک و کامپیوتر های All in One به نام آی مک مشغول است. البته اینها تنها تولیدات اپل نیستند.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

اپل در زمینه های نرم افزاری نیز از برترین های جهان به شمار می رود. مهم ترین نرم افزاری که توسط اپل ساخته می شود، سیسیتم عامل IOS است که بر روی تمامی محصولات این شرکت(البته در نسخه های مختلف) نصب است و همواره رقیبی بسیار جدی برای ویندوز مایکروسافت و اندروید گوگل بوده است. به جز اینها اپل خدمات بسیار زیادی همچون اپل پی، اپل نیوز و… نیز ارائه می دهد. اپل در سال 2019 دارای 137هزار کارمند بوده است. سود عملیاتی این شرکت63.9 میلیارد دلار و سود خالص آن 55.256 میلیارد دلار بوده است. همچنین ارزش دارایی های اپل در همین سال در حدود 338.5 میلیارد دلار و میزان سهام آن 90.4 میلیارد دلار برآورد شده است. با این تفاسیر می توانیم بگوییم با بزرگترین شرکت تکنولوژی جهان روبرو هستیم.

 

شماره دو: سامسونگ الکترونیک

درآمد: 221 میلیارد دلار

سود خالص: 40 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

سامسونگ غول فناوری کره ای است. این شرکت در 1938 در کره، که در آن دوران جزئی از قلمرو امپراتوری ژاپن بود، تاسیس شد ما معمولا این شرکت را با گجت ها و لوازم خانگی اش می شناسیم اما خوب است بدانیم این شرکت یک شرکت خوشه ای است و در زمینه های بسیار زیادی از جمله تولید کشتی های عظیم نفتکش، ساختمان سازی، خدمات مالی و… نیز مشغول است. اما در اینجا صرفا زیر مجموعه الکترونیک سامسونگ را مورد بررسی قرار می دهیم که در سال 1969 ایجاد شد. امروزه سامسونگ الکترونیک طیف وسیعی از محصولات از جمله لوازم خانگی و کالا های دیجیتال را تولید می کند.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

سامسونگ الکترونیک در زمینه لوازم خانگی، رقیب سرسخت هم وطن خود یعنی ال جی است و در زمینه تولید کالا های دیجیتال همچون موبایل و تبلت، اپل و هواوی را به مبارزه دعوت می کند. معمولا محصولات دیجیتال سامسونگ را رقیب اصلی محصولات اپل می دانند که مهم ترین این رقابت در بین گوشی های سری گلکسی اس سامسونگ با آیفون های اپل در جریان است و همواره هر دو تلاش کرده اند گوی سبقت را در فروش از رقیب بربایند. سامسونگ در سال 2019 دارای بیش از 320 هزار کارگر بود. این شرکت همانطور که گفتیم درآمد بیش از 221 میلیارد دلار داشت و سود عملیاتی آن به 53.5 میلیارد دلار می رسد. سود خالص سامسونگ در همین سال 40.3 میلیارد دلار بوده است. ارزش دارایی های سامسونگ به 308.5 میلیارد دلار و تمام سهام آن به 225.5 میلیارد دلار می رسد. با این تفاسیر می توان رتبه دوم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان را به سامسونگ اعطا کرد.

 

شماره سه: فاکس کان

درآمد: 175 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

شرکت فاکس کان یک شرکت تایوانی است که در سال 1975 تاسیس شد و هم اینک مرکز آن در تایپه قرار دارد. این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان قطعات کامپیوتری در جهان به شمار می آید. فاکس کان همکاری نزدیکی با بسیاری از شرکت های تکنولوژی جهان همچون سونی، اینتل، توشیبا، مایکروسافت، اپل و… دارد و همواره بخش های مهمی از قطعات مورد نیاز محصولات این شرکت ها را تولید کرده است. فاکس کان در ساخت محصولات مشهوری همچون آیفون ها و آیپد های اپل و پلی استیشن سونی، نقش مهمی داشته است. این شرکت با اینکه تایوانی است اما بخش مهمی از آن در چین قرار گرفته به گونه ای که بزرگترین کارخانه آن در شهر شنزن چین واقع شده و صد ها هزار کارمند در آن مشغول به کار هستند.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

فاکس کان دارای بیشترین تعداد کارکنان در بین تمامی شرکت های تکنولوژی جهان است به گونه ای که در سال 2015 شمار کارکنان فاکس کان به 1.300.000 نفر می رسید که باعث می شد با فاصله بسیار زیاد بیشترین کارمند را در بین شرکت های همکارش داشته باشد. فاکس کان البته دست به یک تعدیل نیروی اساسی زد به گونه ای که شمار کارکنان آن در سال 2017 به 803 هزار نفر و در سال 2019 به 667 هزار نفر رسیده است. با این وجود هنوز با اختلاف بسیار، بیشترین کارکنان را دارد. فاکس کان در سال 2019، 175 میلیارد دلار درآمد کسب کرد. سود این شرکت در سال 2019 در دسترس نیست اما میدانیم فاکس کان در سال 2017 دارای 4.5 میلیارد دلار سود ناخالص و در حدود 115 میلیون دلار سود خالص بوده است. با وجود چنین درآمدی می توان نتیجه گرفت فاکس کان در رتبه سوم از بین بزرگترین شرکت ها تکنولوژی جهان قرار می گیرد.

 

شماره چهار: آلفابت

درآمد: 161 میلیارد دلار

سود خالص: 34 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

شاید اگر می گفتیم گوگل، بسیار بهتر متوجه می شدید درباره چه شرکتی صحبت می کنیم. غول جستجوی جهان یعنی گوگل در سال 1998 تاسیس شد و از همان زمان شروع به پیشرفتی خارق العاده کرد. با گسترش روز افزون گوگل و خرید شرکت ها و سایت های بسیار زیاد، نیاز به یک هماهنگی بین این شرکت ها وجود داشت به همین دلیل در اکتبر 2015 یک شرکت مادر به نام آلفابت تاسیس شد. هم اکنون تمامی شرکت ها و وبسایت هایی همانند گوگل، یوتیوب، اندروید، گوگل مپس و… همگی زیر نظر آلفابت هستند. آلفابت در ژانویه 2020 توانست به جمع شرکت هایی با ارزش بیش از یک تریلیون دلار پیوسته و چهارمین عضو این خانواده شود. (البته فعلا آمازون به دلیل مشکلاتش خانواده را ترک کرده و خانواده سه نفره شده است تا زمانی که آمازون برگردد). همانطور که گفتیم آلفابت بخش های زیادی دارد.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

یوتیوب که در سال 2005 تاسیس شد و در سال 2006 توسط گوگل خریداری شد. یوتیوب بزرگترین سرویس اشتراک ویدئو در جهان به شمار می رود که تاکنون هیچ رقیبی نداشته است. زیر مجموعه بعدی آلفابت، اندروید است که معرف حضور همگان است. این سیستم عامل نخستین بار در سال 2008 عرضه شد. هم اکنون اندروید رقیب اصلی سیستم عامل IOS اپل محسوب می شود. اندروید نه تنها در گوشی ها که در طیف وسیعی از وسایل به کار می رود به عنوان مثال اندروید توانسته جای خود را در تلویزیون ها نیز باز کند و به یکی از اصلی ترین سیستم عامل های نصب شده بر روی تلویزیون های هوشمند تبدیل شود. آلفابت در سال 2019 بیش از 161 میلیارد دلار درآمد داشت که از این مقدار در حدود 35 میلیارد دلار آن سود عملیاتی و حدود 34 میلیارد دلار آن سود خالص بوده است(این درصد از سود خالص شگفت انگیز است). در همین سال آلفابت دارای 118 هزار کارمند بوده است. ارزش تمامی دارایی های آلفابت به 275 میلیارد دلار و میزان سهام آن 201 میلیارد دلار است. با این تفاسیر آلفابت به جایگاه چهارم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان تکیه می زند.

 

شماره پنج: مایکروسافت

درآمد: 125 میلیارد دلار

سود خالص: 39 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

کمتر شرکتی را میتوان یافت که محصولاتش به اندازه خودش و بنیانگذرش بیش از خودش معروف باشد. در واقع ویندوز که محصولی از شرکت مایکروسافت است، به دلیل استفاده بسیار گسترده در کامپیوتر ها، از چنان محبوبیت و شهرتی برخوردار است که به نظر کمتر کسی را می توان یافت که نام ویندوز را نشنیده باشد. از طرفی بیل گیتس به عنوان ثروتمند ترین مرد جهان(به تازگی جایگاهش را از جف بزوس پس گرفت) یکی از مشهور ترین مردان جهان است. مایکروسافت در سال 1975 به وسیله بیل گیتس و پاول آلن تاسیس شد. این شرکت انواع نرم افزار های بسیار کاربردی را ساخته و عرضه می کند که به ویندوز به عنوان یکی از مهم ترین آنها اشاره کردیم. آفیس نیز یکی دیگر از نرم افزار های بسیار کاربردی مایکروسافت محسوب می شود.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

اهمیت و فراگیری محصولات مایکروسافت به اندازه ای است که امروزه به کسی مدرک ICDL، یعنی توانایی کار با کامپیوتر، را می دهند که بتواند با ویندوز و آفیس کار کند. البته مایکروسافت تنها به عرضه نرم افزار قانع نشد و گجت های بسیار خوبی را نیز تولید می کند. تبلت ها، لپ تاپ ها و بقیه کامپیوتر های تولید این شرکت با نام سرفیس شناخته می شود. به جز سرفیس ها، مایکروسافت در دنیای گیمینگ نیز بسیار فعال بوده و ایکس باکس مشهور، ساخته این کمپانی است. مایکروسافت در سال 2019 بیش از 125 میلیارد دلار درآمد داشت که از این مقدار 43 میلیارد دلار سود نا خالص و 39 میلیارد دلار سود خالص بوده است. در همین زمان ارزش تمامی دارایی های مایکروسافت به 286.5 میلیارد دلار، سهام آن به 102 میلیارد دلار و تعداد کارکنان آن به بیش از 148هزار نفر می رسیده است. با این اعداد و ارقام می توان نتیجه گرفت مایکروسافت، جایگاه پنجم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان را ازآن خود می کند.

 

شماره شش: هواوی

درآمد: 121 میلیارد دلار

سود خالص: 8 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

از زمانی که چین از لاک انزوا طلبی خود بیرون آمده است تا کنون شاهد رشد بی امان شرکت های چینی بوده ایم. چین و شرکت هایش از سال 1980 تا کنون چنان پیشرفت شگرفی داشته اند که باعث شده این کشور از یک کشور با اقتصاد کشاورزی به یکی از قطب های صنعت جهان تبدیل شود. هواوی که در سال 1987 و توسط رن ژنگفی تاسیس شد، در این بین یکی از پیشگامان بوده است. هواوی را معمولا با گوشی ها هوشمندش می شناسند اما هواوی در زمینه های مختلف ارتباطی از جمله تامین تجهیزات عظیم مخابراتی و تجهیزات اینترنت نیز فعال بوده و یکی از برترین های جهان به شمار می آید.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

همچنین با تحریم های آمریکا بر علیه هواوی و قطع دسترسی محصولات این شرکت به اندروید، هواوی در حال ساخت یک سیستم عامل برای خود است که به نظر می رسد با معرفی آن به رقیبی جدی برای اندروید و IOS تبدیل شود. هواوی نیز مانند سایر هموطنان خود اقدام به خرید تعداد زیادی شرکت های دیگر کرده است که باعث شده شرکت اصلی به عنوان یک شرکت مادر مطرح شود. هواوی در سال 2019 درآمدی بالغ بر 121 میلیارد دلار کسب کرده است که از این بین 10 میلیارد دلار آن سود ناخالص و 8 میلیارد دلار آن سود خالص بوده است. در همین زمان ارزش دارایی های هواوی 97 میلیارد دلار، سهام آن در حدود 34 میلیارد دلار و تعداد کارکنان آن 194 هزار نفر برآورد شده است. بنابراین هواوی در جایگاه ششم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان بر پایه درآمد قرار می گیرد.

شماره هفت: دل

درآمد: 90 میلیارد دلار

ضرر خالص: 2.3 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

شرکت دل در سال 1984 توسط مایکل دل تاسیس شد و هم اکنون دفتر مرکزی آن در شهر Round Rock ایالت تگزاس قرار گرفته است. این شرکت در زمینه های مختلف تکنولوژی فعال بوده و انواع دستگاه های کامپیوتری را میسازد. از جمله تولیدات دل شامل کامپیوتر ها رو میزی، موبایل، تبلت، لپ تاپ، دستگاه های اداری( همچون پرینتر، اسکنر) و.. می باشد. این شرکت در طول حیات خود موفق شده است در بین برترین تولید کنندگان تجهیزات کامپیوتری قرار گیرد به نوعی که در سال 2016 توانست به عنوان دومین تولید کننده لپ تاپ در جهان دست یابد. این شرکت همچنین در زمینه گیمینگ فعال بوده و بخش مخصوص به گیمینگ خود را داشته که با نام Alienware شناخته می شود.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

در سال 2016 دل به دلیل پراکندگی در مدیریت و تلاش برای یکپارچه سازی خود، اقدام به تغییر ساختار خود کرد. در این زمان شرکت دل تکنولوژی تاسیس شد و تمامی شرکت های دیگر همچون دل و Alienware به عنوان زیر مجموعه این شرکت محسوب شدند. در حال حاضر دل شرایط خوبی نداشته و نه تنها سود ده نیست بلکه با ضرر مواجه شده است. این شرکت در سال 2019 درآمدی بالغ بر 90 میلیارد دلار داشته که آن را به عنوان هفتمین شرکت در لیست بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان قرار داده است. اما دل در همین سال ضرر ناخالص 191 میلیون دلاری را تجربه کرد که اگر ضرر خالص را حساب کنیم به ضرر خالص 2.3 میلیارد دلاری می رسیم. در همین زمان دارایی های دل 111 میلیارد دلار و تعداد کارکنان آن 157 هزار نفر برآورد شده است.

شماره هشت: هیتاچی

درآمد: 85 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

هیتاچی یکی از قدیمی ترین شرکت های تکنولوژی جهان است که در سال 1910 توسط نامیهی اودیرا در ژاپن تاسیس شد. هیتاچی فعالیت بسیار وسیعی در زمینه تکنولوژی داشته و انواع تجهیزات همچون قطعات کامپیوتری، تجهیزات فضایی، تجهیزات مخابراتی، ماشین آلات صنعتی، نیروگاه ها و… را می سازد. این شرکت با همکاری با سایر شرکت های فناوری توانسته است به یکی از برترین تامین کنندگان سخت افزار در بین شرکت ها تکنولوژی جهان تبدیل شود. همانطور که گفتیم هیتاچی فعالیت بسیار گسترده ای دارد. این شرکت برای مدیریت فعالیت های خود دست به تاسیس شمار زیادی کارخانه و دفتر در سراسر جهان زده است به گونه ای که هم اکنون کارخانه جات و دفاتری در استرالیا، کانادا، تایوان و… دارد که هر کدام قسمتی از فعالیت های این شرکت خوشه ای عظیم را مدیریت می کنند.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

هیتاچی در سال 2019 دارای 85 میلیارد دلار درآمد بوده است که از این مقدار 4.5 میلیارد دلار سود ناخالص بوده و نزدیک به 3 میلیارد دلار آن را سود خالص تشکیل می دهد. همچنین هیتاچی در همین سال دارای 307 هزار کارمند بوده و ارزش دارایی هایش به 87 میلیارد دلار می رسد. همچنین میزان سهام این شرکت نیز در حدود 30 میلیارد دلار برآورد شده است. بنابراین هیتاچی در رتبه هشتم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان قرار می گیرد.

شماره نه: IBM

درآمد: 79 میلیارد دلار

سود خالص: 9 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

شرکت IBM در سال 1911 توسط چارلز رنلت فلینت و توماس جی واتسون تاسیس شد. همانطور که مشخص است IBM در ابتدای تاسیس در زمینه کامپیوتری فعالیت نداشت ولی رفته رفته به غول کامپیوتری جهان تبدیل شد. در واقع IBM حقی بزرگ بر گردن فناوری امروز جهان دارد. اگر این شرکت نبود بدون شک در حال حاضر شرکت هایی مانند اینتل، مایکروسافت، اپل و… نیز نمی توانستند به چنین جایی که در حال حاضر هستند دست یابند. IBM همواره با سفارش محصولات خود باعث شد شرکت های نوظهوری مانند اینتل، مایکروسافت و… پیشرفت های قابل توجهی داشته باشند. IBM زمانی به فرمانروای بلامنازع کامپیوتر های شخصی مشهور بود اما ستاره بخت IBM کم کم افول کرد و دیگر آن جایگاه گذشته را ندارد. IBM در حال حاضر تولیدات زیادی دارد که برخی از مهم ترین آنها فعالیت در زمینه های ابرکامپیوتر ها، هاستینگ، نانو و… است.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

بنابر آخرین آمار منتشره، شرکت IBM دارای 79 میلیارد دلار درآمد است که از این مقدار 14 میلیارد دلار سود ناخالص و در حدود 9 میلیارد دلار را سود خالص تشکیل می دهد. همچنین IBM بنابر آمار سال 2019 دارای 381 هزار کارمند است. ارزش دارایی های این شرکت در حدود 152 میلیارد دلار و سهام آن 16 میلیارد دلار برآورد شده است. بنابر این آمار، IBM توانسته است در رتبه نهم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان قرار گیرد.

شماره ده: سونی

درآمد: 78 میلیارد دلار

سود خالص: 8 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های تکنولوژی

سونی یکی از بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان است که در سال 1946 توسط دو کهنه سرباز جنگ جهانی دوم در ژاپن تاسیس شد. شرکت عظیم سونی در ابتدا فقط یک مغازه تعمیرات رادیو بود اما به تدریج با نوآوری های بسیار و تلاش و کوشش موسسین خود به یکی از بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی جهان تبدیل شد. سونی طیف وسیعی از کالا ها و خدمات را عرضه می کند که از جمله آنها تلویزیون، سیستم های صوتی، گوشی هوشمند، دوربین عکاسی و فیلمبرداری و… هستند. این شرکت همچنین در زمینه هایی همچون ارائه خدمات مالی و سرگرمی فعالیت گسترده ای دارد.

بزرگترین شرکت های تکنولوژی
SONY DSC

یکی از مهم ترین بخش های سونی که زیر نظر سونی اینترتیمنت فعالیت می کند بخش پلی استیشن این شرکت است. پلی استیشن که به عرضه کنسول های بازی و خدمات آنلاین سرگرمی می پردازد برای سونی بسیار سود ده است به گونه ای که بنابر گفته مدیران سونی، بیش از 70 درصد سود سونی از این بخش تامین می شود. سونی در سال 2019 درآمدی بالغ بر 78 میلیارد دلار داشته است که از این بین حدود 8 میلیارد دلار سود ناخالص و در همین حدود نیز سود خالص بوده است. در همین زمان ارزش دارایی های سونی به 190 میلیارد دلار و سهام آن به 34 میلیارد دلار می رسد. بنابر آمار سال 2019 سونی دارای 194هزار کارمند بوده است. بنابراین آمار و ارقام، سونی در رتبه دهم بزرگترین شرکت های تکنولوژی جهان قرار می گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.