بزرگترین شرکت های جهان

0

بزرگترین شرکت های جهان را می توان بر اساس معیار های متفاوتی رتبه بندی کرد. معیار هایی همانند ارزش بازار، تعداد کارمندان، سود خالص و… اما معمولا شرکت ها بر پایه درآمد خود رتبه بندی می شوند که به نظر معیار مناسبی برای بزرگی یک شرکت به شمار می آید. همانطور که در ادامه شاهد خواهید بود اغلب شرکت های این لیست شامل شرکت های نفت و گاز هستند. البته اگر ارزش بازار را در نظر می گرفتیم شرکت های بزرگ تکنولوژی سرآمد این لیست بودند. البته به نظر می رسد در آینده این رویه تغییر کرده و  این شرکت های تکنولوژی و خدمات باشند که بخش بزرگی از لیست بزرگترین شرکت های جهان را به خود اختصاص دهند. در ادامه به صفرویک همراه باشید تا 10 مورد از بزرگترین شرکت های جهان را با هم مرور کنیم.

 

شماره 1: والمارت

درآمد: 514 میلیارد دلار

سود خالص: 6.6 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های جهان

والمارت، سلطان خرده فروشی جهان است. والمارت با در اختیار داشتن در حدود 11500 شعبه در سراسر جهان به عرضه همه گونه محصولی در قالب فروشگاه های بزرگ خود میپردازد. این فروشگاه زنجیره ای در سال 1950 توسط سام والتون تاسیس شد و نام والتونز بر آن گذاشته شد. سپس در سال 1969 این نام به وال-مارت تغییر کرد. در 1970 نیز این شرکت به وال-مارت استور تغییر نام یافت و این نام تا سال 2019 بر آن قرار داشت تا اینکه در این سال رسما به والمارت تغییر نام یافت. در فروشگاه های والمارت کالاهایی شامل، وسایل الکترونیکی، لباس، فیلم، موسیقی، جواهرات، اسباب بازی و… عرضه می شود. در حال حاضر مدیریت والمارت بر عهده گرگ پنر است و ریاست هیئت مدیره بر عهده داگ مک میلان است. اما همچنان خانواده والتون ها با در اختیار داشتن 51 درصد از کل سهام والمارت، بیشترین سهام این شرکت را در دست دارند. این خانواده هم اکنون ثروتمند ترین خانواده جهان محسوب می شود.

بزرگترین شرکت های جهان

والمارت علاوه بر خدمات خرده فروشی به ارائه سرویس هایی همچون خدمات مالی، نرم افزار های پرداخت و… نیز می پردازد. والمارت یکی از بزرگترین شرکت ها از نظر تعداد کارمند نیز محسوب می شود. والمارت در سال 2018 دارای 2.2 میلیون کارمند در سراسر جهان بوده است که البته 1.5 میلیون نفر آن در ایالات متحده بوده اند. البته والمارت شرکت های بسیاری نیز به عنوان زیر مجموعه در سراسر جهان دارد که تعداد کارکنان آنها لحاظ نشده است. بنابر آمار سال 2019 والمارت دارای 514.405 میلیارد دلار درآمد، 21.957 میلیارد دلار سود ناخالص و 6.6 میلیارد دلار سود خالص بوده است. در همین زمان ارزش دارایی های 219 میلیارد دلار و سهام آن 79.6 میلیارد دلار برآورد شده است. بنابراین با رتبه نخست از بین بزرگترین شرکت های جهان روبرو هستیم.

 

شماره 2: شرکت پتروشیمی چین

درآمد: 414 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های جهان

مدتی است که شرکت های چینی در حال رشد انفجار گونه ای هستند. وجود نیروی کار ارزان نیروی محرکه اصلی اقتصاد چین است که به نظر می رسد از سال 1980 به این موضوع پی برده شده است! اقتصاد این کشور در اغلب بخش های حساس همانند انرژی یک اقتصاد دولتی است. شرکت پتروشیمی چین که با نام Sinopec Group نیز معروف است بزرگترین شرکت پتروشیمی جهان است. این شرکت که بزرگترین تولید کننده محصولات پتروشیمی است دارای برخی از بزرگترین پالایشگاه های جهان است. این شرکت در سال 1998 در پکن پایتخت چین تاسیس شده است و یک شرکت دولتی است. شرکت پتروشیمی چین البته تماما دولتی نیست و مقداری از سهام آن در بازار سهام نیز منتشر می شود. گروه Sinopec دارای چند زیرمجموعه نیز هست که مهم ترین آنها شرکت چین پترولیوم و شرکت شیمایی(کمیکال کورپریشن). در حال حاضر مدیریت این شرکت بر عهده دای هولیانگ است.

بزرگترین شرکت های جهان

این شرکت در سال 2019 درآمدی بالغ بر 414 میلیارد دلار بوده است. سود خالص شرکت پتروشیمی چین در سال 2014 در حدود 32 میلیارد یوان بوده است. در همین زمان دارای های این شرکت به 2.2 تریلیون یوان و سهام آن 735 میلیارد یوان بوده است. با این آمار و ارقام، شرکت پتروشیمی چین در جایگاه دومین شرکت از بین بزرگترین شرکت های جهان قرار می گیرد.

 

شماره 3: رویال داچ شل

درآمد : 396 میلیارد دلار

سود خالص: 24 میلیارد دلار

وبگاه : www.Shell.com

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت رویال داچ شل از ادغام دو شرکت رویال داچ هلند و شل بریتانیا در سال 1907 ایجاد شد. این شرکت در واقع پاسخ اروپایی ها به حکمرانی راکفلر و شرکت استاندارد اویل او بر صنعت نفت جهان بود. رویال داچ شل اوج قدرت خود را در دهه ها 1920 و 1930 سپری کرد. این شرکت در آن زمان 15 درصد کل نفت جهان را تامین می کرد و یکی از اعضای اصلی غول های نفتی موسوم به هفت خواهران نفتی بود. یکی از نقاط عطف این شرکت کشف بزرگترین میدان گازی جهان یعنی پارس جنوبی بود که در سال 1971 انجام شد. رویال داچ شل هم اکنون در 90 کشور جهان فعالیت داشته و 47 پالایشگاه در اختیار دارد. البته این شرکت دارای شمار زیادی دارایی های فرعی همچون پمپ بنزین های بسیاری در سراسر جهان است. سهام رویال داچ در سه بازار سهام یعنی بورس لندن، بورس نیویورک و بورس آمستردام تقسیم شده است.

بزرگترین شرکت های جهان

رویال داچ شل برای مدیریت کسب و کار خود، شعبه های بسیاری را در کشور های گوناگون تاسیس کرده است که برخی از آنها شامل شل استرالیا، شل کانادا، شل مصر و… می شود. در حال حاضر رویال داچ شل به عرضه محصولاتی شامل LNG، روانساز ها، گاز طبیعی، محصولات پتروشیمی و بنزین می پردازد. رویال داچ شل در سال 2019 دارای 395 میلیارد دلار درآمد بوده است که از این جهت در رتبه سوم بزرگترین شرکت های جهان قرار می گیرد. سود ناخالص این شرکت در سال 2018 بالغ بر 35 میلیارد دلار و سود خالص آن در حدود 24 میلیارد دلار بوده است. شمار کارکنان رویال داچ شل در سال 2018، 82 هزار نفر بوده است. ارزش دارایی های این شرکت در سال 2018 بالغ بر 399 میلیارد دلار و سهام آن 202 میلیارد دلار بوده است.

شماره 4: شرکت ملی نفت چین

درآمد: 392 میلیارد دلار

سود خالص: 44.5 میلیارد یوان

سایت : www.cnpc.com.cn

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت ملی نفت چین یکی از بزرگترین شرکت های فعال در حوزه نفت و گاز است که در سال 1988 تاسیس شد. پیش از تاسیس شرکت ملی نفت چین شرکت ها و وزارت خانه هایی در حوزه انرژی چین مشغول به کار بودند. در سال 1988 تصمیم گرفته شد تمامی این شرکت منحل شده و در یک شرکت با هم ادغام شوند. نتیجه این کار تمرکز بالاتر و بهتر بر حوزه انرژی در کشور بود. شرکت ملی نفت چین در کشور های مختلفی مشغول به کار و سرمایه گذاری است که شامل مالزی، قزاقستان، روسیه، نیوزلند و…. می باشد که در هر کدام سرمایه گذاری هایی برای ایجاد پالایشگاه ها و کشف و استخراج نفت و گاز انجام داده است. البته شرکت ملی نفت چین در ایران نیز فعالیت هایی داشته است که به دلیل تحریم های ایران از ادامه کار منصرف شد.

بزرگترین شرکت های جهان

این شرکت کاملا دولتی نیست و سهام آن در بورس نیز عرضه می شود به گونه ای که ارزش سهام شرکت ملی نفت چین که در بورس عرضه می شود بالغ بر 2 تریلیون یوان است. شرکت ملی نفت چین همچنین یکی از بزرگترین شرکت ها از نظر میزان کارکنان است به گونه ای که تعداد کارکنان این شرکت در سال 2014 بیش از 1.6 میلیون نفر بوده است. در حال حاضر شرکت ملی نفت چین درآمدی 392 میلیارد دلار دارد که از این رو به عنوان چهارمین شرکت در لیست بزرگترین شرکت های جهان قرار می گیرد.

شماره 5: شرکت برق چین

درآمد: 387 میلیارد دلار

سود خالص: 8 میلیارد دلار

بزرگترین شرکت های جهان

برای برق رسانی به حدود یک و نیم میلیارد نفر باید بزرگترین شرکت برق جهان را داشته باشید. شرکت استیت گرید کورپریشن چین که همان شرکت برق چین است بزرگترین شرکت برق در جهان است که در سال 2002 تاسیس شد. همانطور که از نام این شرکت مشخص است، وظیفه آن تولید، انتقال و توزیع برق در سراسر چین است. به این سبب این شرکت دارای نیروگاه های تولید برق بسیاری در سراسر چین است که در انواع مختلف از جمله نیروگاه های تولید برق هسته ای هستند. این شرکت که زیر نظر کمیسیون نظارت و مدیریت بر دارایی های دولتی فعالیت می کند یک شرکت نیمه دولتی است به گونه ای که بخشی از سهام آن در بازار های بورس نیز عرضه می شود.

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت برق چین در خود چین به چند شاخه تقسیم می شود که هر کدام بخشی از کشوری را پوشش می دهد. اما این شرکت در کشور های دیگری نیز مشغول فعالیت است که از جمله آنها در فیلیپین، استرالیا، برزیل، ایتالیا، پرتغال، یونان و… است. شرکت برق چین در هر کدام از کشور های نام برده به میزان مختلفی به فعالیت های تولید و توزیع برق مشغول است. شرکت برق چین در سال 2017 دارای حدود 914 هزار کارمند بوده است. میزان درآمد این شرکت 387 میلیارد دلار و سود خالص آن 8 میلیارد دلار بوده است. همچنین میزان دارایی های این شرکت در سال 2017 بالغ بر 585 میلیارد دلار برآورد شده است. سهام منتشره شرکت برق چین نیز در همین تاریخ 207 میلیارد دلار بوده است. با این آمار و ارقام با پنجمین شرکت بزرگ از بین بزرگترین شرکت های جهان مواجه هستیم.

شماره 6: سعودی آرامکو

درآمد: 356 میلیارد دلار

سود خالص: 111 میلیارد دلار

سایت : www.saudiaramco.com

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت سعودی آرامکو ،(به عربی: أرامكو السعودية) (به انگلیسی: Saudi Aramco) شرکت ملی نفت عربستان سعودی است که فعالیت های نفتی این شرکت از جمله کشف، استخراج و پالایش آن را بر عهده دارد. این شرکت بازمانده شرکت کالیفرنیا-عربین استاندارد اویل است که در سال 1933 تاسیس شد و بعد ها در سال 1988 به سعودی آرامکو تبدیل شد. مقر اصلی این شرکت در شهر ظهران عربستان قرار گرفته است. سعودی آرامکو با تولید روزانه 12 میلیون بشکه نفت به دومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان بعد از آمریکا بدل شود. اما این شرکت با صادراتی در حدود 10 میلیون بشکه نفت در روز توانسته بزرگترین صادرکننده نفت جهان لقب گیرد. عمده تولید نفت سعودی آرامکو از میدان نفتی غوار در شمال شرق عربستان است. همچنین بیشتر پالایشگاه های این شرکت در همین محدوده قرار گرفته اند. سعودی آرامکو برای مدتها یک شرکت دولتی محسوب می شد اما برای برنامه توسعه ای عربستان قرار شد بخشی از سهام این شرکت یعنی 1.5 درصد آن در بازار بورس عرضه شود.

بزرگترین شرکت های جهان

مدتی قبل از عرضه سهام سعودی آرامکو به بازار بورس ناگهان چند فروند تیر غیب باعث به آتش کشیده شدن یکی از مهمترین پالایشگاه ها و یکی از مهم ترین میادین نفتی این شرکت شد که باعث سقوط تولید آن به کمتر از نصف گردید. این حملات باعث ایجاد ابهامات جدی در عرضه سهام این شرکت شدند اما نهایتا سهام سعودی آرامکو در دسامبر 2019 به بازار سهام عرضه شد و ازقبل عرضه سهام، 25 میلیارد دلار به این شرکت و عربستان رسید. در حال حاضر مدیریت این شرکت بر عهده امین حسن الناصر است. درآمد این شرکت در سال 2019 در حدود 356 میلیارد دلار بوده است که از این نظر ششمین مورد از بزرگترین شرکت های جهان محسوب می شود. سعودی آرامکو با 111 میلیارد دلار سود در سال 2018 توانسته است به سود ده ترین شرکت جهان تبدیل شود.

شماره 7: بی پی (بریتیش پترولیوم)

درآمد: 303 میلیارد دلار

سود خالص: 9.3 میلیارد دلار

سایت : www.bp.com

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت بریتیش پترولیوم باز مانده شرکت نفت ایران و انگلیس است که در سال 1909 به عنوان یک شرکت فرعی از شرکت نفت برمه که آنهم متعلق به انگلیسی ها بود تشکیل شد. این شرکت برای مدتها به عنوان اصلی ترین شرکت نفت در خاورمیانه مطرح بود تا اینکه نفت ایران ملی شد و امتیازات نفت این شرکت لغو شد. پس از این اتفاق این شرکت به بریتیش پترولیوم تغییر نام داد و تا به امروز با این نام مشغول به کار است. شرکت بریتیش پترولیوم فعالیت بسیار گسترده ای در صنعت نفت جهان دارد و در اقصی نقاط جهان دارای پالایشگاه، پمپ بنزین، مخازن ذخیره و… است. همچنین این شرکت دارای تعداد زیادی نفتکش است که کار انتقال نفت این شرکت را بر عهده دارند. بریتیش پترولیوم از جمله شرکت هایی است که علاوه بر نفت و سوخت های فسیلی به انرژی های تجدید پذیر نیز علاقه نشان داده و در این حوزه نیز سرمایه گذاری کرده است. بخش بی پی سولار به طور تخصصی در این زمینه مشغول به کار است.

بزرگترین شرکت های جهان

هم اکنون ریاست هیئت مدیره شرکت بی پی بر عهده هلگ لوند است. طبق آمار سال 2018 شرکت بی پی در حدود 3.7 میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است. بی پی دارای 303 میلیارد دلار درآمد است که از مقدار، بیش از 19 میلیارد دلار آن سود ناخالص و در حدود 9.5 میلیارد دلار آن سود خالص است. مجموعه تمامی دارایی های این شرکت به 282 میلیارد دلار می رسد و میزان سهام آن 101 میلیارد دلار است. با این تفاسیر، بریتیش پترولیوم به عنوان هفتمین شرکت از بین بزرگترین شرکت های جهان شناخته می شود.

شماره 8: اکسون موبیل

درآمد: 290 میلیارد دلار

سود خالص: 20 میلیارد دلار

سایت : www.exxonmobil.com

بزرگترین شرکت های جهان

در سال های اولیه کشف و استخراج نفت، این کمپانی استاندارد اویل بود که با هوشمندی صاحب خود یعنی جان دی راکفلر موفق شد بخش عظیمی از تجارت نفت را در دست بگیرد. این شرکت عظیم در سال 1911 دچار قوانین ضد انحصار شد و به 33 شرکت کوچکتر تقسیم شد. از این تعداد یکی اکسان و دیگری موبیل نام داشت که در سال 1999 با هم ادغام شدند و اکسون موبیل را تاسیس کردند. اکسون موبیل به عنوان ششمین شرکت بزرگ نفتی جهان  بر پایه درآمد شناخته می شود، اما اگر این رتبه بندی را بر اساس تولید نفت در نظر بگیریم، اکسون موبیل پس از سعودی آرامکو و گازپروم روسیه، با تولید 4.9 بشکه نفت در روز در رتبه سوم قرار می گیرد.

بزرگترین شرکت های جهان

این شرکت در حال حاضر در 21 کشور جهان دارای 37 پالایشگاه بزرگ و کوچک است. تولیدات اکسون موبیل شامل بنزین، گاز طبیعی، فرآورده های نفتی و… است. همچنین این شرکت در زمینه ساخت نیروگاه ها نیز فعالیت دارد. در حال حاضر دارن وودز ریاست هیئت مدیره و مدیر عاملی اکسون موبیل را بر عهده دارد. او جانشین رکس تیلرسون شد که به مدت ده سال از 2006 تا 2016 در این سمت مشغول کار بود و سپس به وزارت امور خارجه آمریکا رسید. بنابر آمار سال 2019 این شرکت دارای 290 میلیارد دلار درآمد بوده است. همچنین میزان سود ناخالص اکسون موبیل در سال 2018 21 میلیارد دلار و سود خالص آن 20 میلیارد دلار بوده است. اکسون موبیل دارای 71 هزار کارمند، 346 میلیارد دلار دارایی و 192 میلیارد دلار سهام است. با این اعداد و ارقام این شرکت به عنوان هشتم در بین بزرگترین شرکت های جهان دست می یابد.

 

شماره 9: فولکس واگن

درآمد: 278 میلیارد دلار

سود خالص: 14 میلیارد دلار

سایت : www.vw.com

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت فولکس واگن بزرگترین شرکت خودرو سازی جهان است که در سال 1937 در آلمان هیتلری تاسیس شد. معنی نام فولکس واگن، خودروی مردم است که اشاره به هدف ساخت این شرکت داشت که بنابر دستور هیتلر باید خودرویی تولید می کرد که تمامی افراد جامعه با هر سطحی از درآمد توانایی خرید آن را داشته باشند. هم اکنون فولکس واگن با تولید بیش از 11 میلیون خودرو در سال در جایگاه نخست خودرو سازی جهان قرار گرفته است. این شرکت به صورت خوشه ای کار می کند به گونه ای که صاحب تعداد بسیار زیادی از شرکت های خودرو سازی مطرح جهان است که گروه فولکس واگن را تشکیل می دهند. برخی از شرکت های زیرمجموعه فولکس واگن شامل: آئودی، پورشه، لامبورگینی، بوگاتی، بنتلی، دوکاتی، مان، اسکانیا و… می شود که به این صورت به بزرگترین گروه خودرو سازی جهان تبدیل شده است.

بزرگترین شرکت های جهان

البته فولکس واگن تنها به تولید خودرو اشتغال ندارد بلکه در زمینه هایی همچون خدمات مالی، تجهیزات دریایی، بانکداری و… نیز مشغول به کار است. بنابرا آمار و ارقام، فولکس واگن دارای 278 میلیارد دلار درآمد است. همچنی فولکس واگن دارای حدود 14 میلیارد یورو سود ناخالص و در حدود 12 میلیارد یورو سود خالص است. مجموع دارایی های این شرکت در حدود 458 میلیارد یورو، سهام آن 117 میلیارد یورو و تعداد کارکنان آن 302 هزار نفر برآورد می شود. بنابراین اعداد و ارقام می توان نتیجه گرفت که فولکس واگن در جایگاه نهم بزرگترین شرکت های جهان قرار می گیرد.

 

شماره 10: تویوتا

درآمد: 272 میلیارد دلار

سود خالص: 17 میلیارد دلار

سایت : www.toyota-global.com

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن در سال 1937 و به دست کیشیرو تویودا تاسیس شد. این شرکت در حال حاضر دومین شرکت بزرگ خودرو سازی جهان بعد از فولکس واگن است و اگر تولیداتش به تنهایی محاسبه شود خود به تنهایی بزرگترین تولید کننده خودرو محسوب می شود. میزان خودرو های تولید شده توسط گروه تویوتا در سال 2018 بیش از 10 میلیون دستگاه بوده است. شرکت تویوتا را معمولا به خودرو های جان سخت و خراب نشدنی اش می شناسند. اما این شرکت یک بخش لوکس دارد که این خودرو های خراب نشدنی را لوکس تر می کند و آن لکسوس است. شرکت خودرو سازی تویوتا حضور گسترده ای در اغلب بازار های جهان دارد به گونه ای که برخی از محصولات این شرکت در آمریکا که خود یکی از بزرگترین صنایع خودرو سازی را دارد، آنقدر خوش درخشیده اند که در گروه خود به پرفروش ترین ها تبدیل شده اند.

بزرگترین شرکت های جهان

شرکت تویوتا از سیستم تولید منحصر به فرد خود یعنی تولید به هنگام استفاده می کند به گونه ای که این شرکت انباری برای نگهداری نداشته و مواد مورد نیازش به سرعت وارد خط تولید شده و کالای تولید شده نیز به سرعت از خط تولید خارج می شوند به این صورت هیچ انباری نیاز نیست که این موضوع باعث صرفه جویی بسیار زیاد در هزینه ها و وقت می شود. در حال حاضر مدیریت شرکت تویوتا بر عهده نوه کیشیرو تویودا یعنی آکیو تویودا است. بنابر آمار سال 2019، شرکت تویوتا دارای 30 تریلیون ین  درآمد بوده است که از این مقدار 2.5 تریلیون آن  سود نا خالص و در حدود 2 تریلیون آن سود خالص بوده است. در همین زمان جمع دارایی های تویوتا بالغ بر 51 تریلیون ین، سهام آن 20 تریلیون ین و تعداد کارمندان آن بیش از 370 هزار نفر بوده است. بنابراین تویوتا به عنوان دهمین شرکت بزرگ در بین بزرگترین شرکت های جهان قرار می گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.