بهترین بازی های استراتژیک تاریخ

بهترین بازی های استراتژیک
1

بازی های استراتژیک همواره جایگاه ویژه ای در بین بازی های کامپیوتری داشته اند حتی برخی از محبوب ترین بازی های موبایلی نیز از نوع استراتژیک هستند(مانند کلش آو کلنز). در این مطالب با صفرویک همراه باشید تا به بررسی بهترین بازی های استراتژیک تاریخ بپردازیم. لازم به ذکر است در این مقاله صرفا ده مورد از برترین ها را آورده ایم و رتبه ای برای بازی ها در نظر نگرفته ایم. در این مطلب از بررسی سایت هایی همچون استیم و IGN استفاده شده است.

 

Stronghold: Crusader – بازی استراتژیک جنگ های صلیبی

تاریخ انتشار: سال 2002

Stronghold: Crusader

امروزه از بین گیمر ها کمتر کسی است که نام بازی های استرانگ هولد یا قلعه را نشنیده باشد. هر کدام از عناوین بازی های قلعه توانسته اند به چنان محبوبیتی دست یابند که خود تعریفی از بازی استراتژیک شده اند. اما یکی از برترین  بازی های سبک استراتژیک جنگ های صلیبی، نسخه قلعه: جنگ های صلیبی است که در زمان انتشار خود غوغایی به پا کرد. این بازی جزء محدود بازی هایی است که از استیم نمره 10 از 10 را گرفت. در این بازی به سرزمین مقدس سفر می کنید و باید با دشمنان خود نبرد کنید. شما در بخش داستانی این بازی می توانید در سری جنگ های متفاوتی شرکت کنید که از جنگ های صلاح الدین ایوبی تا جنگ های ریچارد شیردل را شامل می شود. اما بخش جنگ های صلیبی بخش اصلی این بازی را تشکیل می دهد. در این بخش باید 50 مرحله متفاوت را طی کنید که هر مرحله سخت از مرحله قبل می شود.

بهترین بازی های استراتژیک

البته در آپدیت های این بازی 30 مرحله دیگر نیز اضافه شده است و مجموعا 80 مرحله را باید طی کنید. شما در این بازی در نقش لرد یک قلعه عمل می کنید. باید قلعه خود را مستحکم کرده و برای مردم خود غذا تهیه کرده و برایشان کار ایجاد کنید. البته وظیفه بسیار مهم دیگری نیز دارید که آن جمع آوری ارتش و حمله به قلعه های دیگر و فتح آنهاست. شما در این بازی می توانید انواع سربازان صلیبی یا عرب مسلمان را انتخاب کنید حتی می توانید لرد خود را یک اروپایی مسیحی یا یک مسلمان انتخاب کنید. این بازی چنان زیبا ساخته شده است که توضیح درباره همه چیز آن از فرصت این مقاله خارج است و به نظر میرسد تنها با ارجاع به همان جمله که گفتیم این بازی نمره 10 را از استیم گرفته است و دانستن اینکه هنوز این بازی یکی از پر طرفدار ترین بازی های آنلاین و حتی آفلاین جهان است، متوجه می شویم با یکی از بهترین بازی های استراتژیک سر و کار داریم.

ویدئوی کوتاه از معرفی بازی استراتژیک جنگ های صلیبی :


 

Rome II: Total War

تاریخ انتشار: سال 2013

بازی Rome II: Total War

بازی های توتال وار را باید خدای استراتژیک ها دانست. این بازی ها با چنان دقت و جزئیاتی ساخته می شوند که هر کسی را شگفت زده می کنند. نقشه های وسیع، بتل مپ های فوق العاده، سربازان با جزئیات بالا و تاریخی هر کدام تنها جنبه کوچکی از بازی های توتال وار هستند. در این بین روم 2، توتال وار ها را به دنیای جدیدی وارد کرد و همان کاری را کرد که پدرش یعنی روم 1 کرده بود. در این بازی میتوانید ملت های گوناگون را انتخاب کنید که همگی تاریخی هستند. روم 2 چند دوران مختلف تاریخی را به شما ارائه می کند، اما مهم ترین آنها گرند کمپین، امپرور ادیشن و امپایر دیوایدد هستند. (دوران هایی همچون دوران جنگ سزار در گل، جنگ های هانیبال با روم، دوران ایجاد جمهوری روم و جنگ های یونان باستان نیز در این بازی وجود دارد). در هر کدام از کمپین های این بازی می توانید فکشن مورد نظر خود را انتخاب کرده و با تصرف سرزمین های دیگر بر وسعت قلمرو خود افزوده و از طرفی با پیشرفت در صنعت و تجارت، کشور خود را قدرتمند کنید.

بهترین بازی های استراتژیک

البته هر کدام از کار هایی که در این بازی انجام میدهید پیچیدگی های خود را دارند. به طور مثال نمی توانید صرفا روی اقتصاد تمرکز کنید چرا که مراکز اقتصادی باعث پایین آمدن رضایت مردم می شوند پس باید با ساخت امکان تفریحی و مذهبی در کنار مراکز اقتصادی، مردم خود را راضی نگه دارید. توتال وار ها همواره دو نقشه داشته اند، یکی کمپین مپ است که یک نقشه بزرگ از کشور به شما نشان می دهد و با آن می توانید اقصی نقاط قلمروی خود را مدیریت کنید. دیگری بتل مپ است که در هنگام نبرد به آنها منتقل می شوید(البته می توانید جنگ را بر عهده ژنرال خود گذاشته و مستقیما وارد جنگ نشوید). بخش مهم دیگری که توتال وار ها و به خصوص روم 2 دارد، بخش دیپلماسی است. شما در بخش دیپلماسی می توانید با سایر کشور ها متحد شوید، با آنها تجارت کنید، اعلان جنگ دهید، هدیه بدهید، دختران یا پسران خود را با ازدواج دختران یا پسران پادشاه آن کشور درآورید و از این طریق به آن کشور نزدیک شوید و… همانطور که می بینیم این بازی بسیار پر جزئیات و پیچیده است و باید آن را در بین بهترین بازی های استراتژیک تاریخ قرار داد.

بیشتر بخوانید

هر آنچه از بازی Assassin’s Creed Valhalla میدانیم

RUSE

تاریخ انتشار: سال 2010

بازی RUSE

ژانر جنگ جهانی دوم همواره طرفداران خاص خود را داشته است و بازی های بسیاری بر اساس آن ساخته شده اند. اما یکی از بهترین این بازی ها، RUSE  نام دارد که در سال 2010 منتشر شد و در IGN نمره 8 از 10 را کسب کرد. شما در این بازی در نقش یک فرمانده آمریکایی وارد جنگ می شوید. شما در ابتدا تنها هدایت تعداد اندکی سرباز پیاده را در دست دارید اما رفته رفته ارتقاء پیدا کرده و به درجه ژنرالی می رسید. هنگامی که به درجه ژنرالی رسیدید ارتش های بزرگی تحت کنترل شما قرار می گیرد و علاوه بر نیروی زمینی به نیروی هوایی نیز دسترسی پیدا می کنید. این بازی از صحرای آفریقا شروع شده و سپس به ایتالیا، فرانسه و نهایتا آلمان می رسد. این بازی به واسطه ارائه گرافیک بسیار عالی و امکانات بسیاری که در اختیار گیمر قرار میدهد مشهور شده است.

بهترین بازی های استراتژیک

در این بازی می توانید انواع شگرد ها و تاکتیک های نظامی را اجرا کنید. به عنوان مثال می توانید تعدادی ماکت از تانک، خودرو ها و… بسازید و آنها را به سمت یک هدف دشمن به حرکت آورید در حالی که حمله اصلی از جای دیگری انجام می شود. از طرفی می توانید دستور دهید در جا هایی بیسیم نیرو هایتان خاموش شود تا به نوعی برای دشمن نامرئی شوید یا ساختمان های خود را استتار کنید و… RUSE در دو بخش داستانی و جنگ های انتخابی ارائه می شود. در جنگ های انتخابی می توانید هر کدام از کشور های اصلی جنگ جهانی دوم را انتخاب کنید و با کشور های دیگر درگیر جنگ شوید. بدون شک حجم عظیم تجهیزاتی که می توانید به کار گیرید(از تانک، هواپیما، توپخانه و…) شما را شگفت زده خواهد کرد. اما جذاب ترین بخش این بازی، بخش آنلاین است که می توانید به صورت مالتی پلیر بازی کنید. با این ویژگی های جذاب میتوان گفت RUSE یکی از بهترین بازی های استراتژیک تاریخ است.

 

MEN OF WAR

تاریخ انتشار: سال 2009

بازی MEN OF WAR

بازی مرد جنگ در نسخه های بسیاری عرضه شده است اما نسخه 2009 یکی از بهترین های این مجموعه است. همه چیز در این بازی از چنان جزئیاتی برخوردار است که در کمتر بازی دیگری می توان مشاهده کرد. در MEN OF WAR می توانید برای هر سرباز سلاح خاصی انتخاب کنید تعداد گلوله ها، کلاهخود، نارنجک، چاقو و… همگی برای هر سرباز متفاوت است. سربازان میزان گلوله های مختلفی حمل می کنند و چنانچه گلوله ها تمام شود باید سرباز مورد نظر را به جستجوی گلوله بفرستید که آن را می توانید از سربازان کشته شده دشمن یا جعبه های مهمات پیدا کنید. این حجم از جزئیات برای سایر وسایل نیز وجود دارد. در این بازی می توانید تانک داشته باشید یا تانک های خراب شده دشمن را تعمیر کرده و از آنها استفاده کنید.

بهترین بازی های استراتژیک

میزان جزئیات در این جا نیز شگفت انگیز است به گونه ای که هر سرباز که وارد تانک می شود یک وظیفه خاص دارد. یکی راننده یکی توپچی، یکی تیربارچی و… است. در نبرد تانک با تانک، قدرت توپ هر تانک و استحکام زره هر تانک بحث اساسی است به گونه ای که توپ های قوی به راحتی زره های سبک را میشکافند اما برای زره های سنگین تر باید توپ های قوی تری داشت. در MEN OF WAR می توانید پشتیبانی هوایی بگیرید که البته تعداد محدودی دارد. این بازی با مراحل آسان و کوچک آغاز شده و با تهاجم های وسیع و ادامه پیدا می کند. موفقیت این بازی باعث شد نسخه های متعددی از MEN OF WAR عرضه شود، نسخه پیراهن حمله 1 و 2، ویتنام، جنگ سرد و… عرضه شده است که هر کدام مانند نسخه 2009، بسیار پر جزئیات هستند و شایسته قرار گرفتن در لیست بهترین بازی های استراتژیک تاریخ. (جدیدترین نسخه این بازی Men of War: Assault Squad 2 – Cold War نام دارد که در سال 2019 عرضه شده است).

Civilization VI

تاریخ انتشار: سال 2016

بازی Civilization VI

کمتر بازی هایی هستند که همچون civilization vi گیمر را تا برای ساعتها به خود مشغول کنند. راستش civilization v اینقدر خوب ساخته شده بود که در زمان عرضه civilization vi انتظارات بسیار بالا رفت و البته کمپانی سازنده انتظارات را به نحو مطلوبی برآورده کرده است. در بازی شاهد 19 تمدن گوناگون خواهید بود که هر کدام رهبر های خود را در طول دوران های مختلف دارند. در این بازی شاهد گرافیک بسیار دلچسب و خودمانی خواهید بود که ساعتهای طولانی بازی را برای شما بسیار لذت بخش می کنند. در این بازی باید تمدن خود را با تحقیق، توسعه و سرمایه گذاری توسعه دهید تا بر سایر تمدن ها غلبه کنید. ویژگی های جالب civilization در این نسخه به اوج خود رسیده است.

بهترین بازی های استراتژیک Civilization VI

شما می توانید نمایندگان سیاسی به سایر تمدن ها بفرستید، از تمدن های دیگر جاسوسی کنید، هیات های تجاری را رهسپار سفر های تجاری کنید و… بنابراین با دنیایی زیبا و بسیار پیچیده از سیاست، اقتصاد و نظامی گری مواجه خواهید شد. ویژگی جالب دیگری که در این بازی وجود دارد رهبران مختلف هر کشور است. رهبران هر کشور می توانند برای تعامل با آن کشوری در بخش دیپلماسی بسیار تعیین کننده باشند. این ویژگی ها بر اساس ویژگی های تاریخی هر کدام از افراد ایجاد شده اند پس اگر مقداری تاریخ خواهنده باشید به راحتی می توانید هر کدام از رهبران را بشناسید. با اینکه در نگاه اول گیم پلی بازی به نظر سخت و پیچیده به نظر می رسد اما با مقداری کار کردن با قابلیت های گوناگون و امتحان کردن آنها به راحتی می توانید به گیم پلی مسلط شوید. در طول تاریخ بازی های کامپیوتری بازی های بسیاری آمده اند که در دوران های مختلفی روایت می شوند اما سری civilization و به خصوص civilization vi توانسته اند بهترین آنها بوده و در بین بهترین بازی های استراتژیک تاریخ قرار گیرند.

 

 Company of Heroes 2

سال عرضه: 2013

بازی  Company of Heroes 2

company of heroes 2 را می توان یک شبیه ساز تمام عیار از جنگ جهانی دوم دانست. این بازی برای این ساخته شده است که گیمر ها را از قرن 21م به سالهای جنگ جهانی دوم ببرد. در  company of heroes 2 نبرد هایی را در نقشه های بزرگی تجربه می کنید. در این بازی سعی شده همه چیز دقیقا مطابق واقعیت ساخته شود(البته نمی توان از تحریف ارتش آلمان گذشت چرا که در این بازی که یک طرف اصلی آن ارتش آلمان نازی است، هیچ خبری از صلیب شکسته آلمان نازی نیست). در  company of heroes 2 تعداد بسیار زیادی وسایل و ابزار و نفرات در اختیار دارید که همه به صورت تاریخی ساخته شده اند. حتی برخی تجهیزات و وسایلی که به طور گسترده وارد جنگ نشدند هم در این بازی موجود هستند. سازندگان  company of heroes 2 همه چیز را با دقت وسواس گونه اس ساخته اند به گونه ای که برای صدای تانک ها، از تانک های واقعی بر جای مانده از جنگ جهانی دوم صدا برداری کرده اند. در مورد تفنگ ها، هواپیما ها و… نیز همین روند وجود داشته است بنابراین می توانیم شاهد یک بازی بسیار عالی و با جزئیات مثال زدنی باشم.

 Company of Heroes 2

در این بازی بدست آوردن منابع بسیار مهم است. شما با سه منبع سر و کار دارید. یکی نیروی کار که بسیار مهم است و برای تمامی تجهیزات و نفرات کاربرد دارد، سوخت که برای بدست آوردن تانک ها و خودرو های زرهی کاربرد دارد و در نهایت مهمات است. در نقشه بازی به جز نقاط اصلی که برای پیروزی باید به تصرف شما درآیند، مناطقی وجود دارند که مقداری از منابع مورد نیاز شما را تامین می کنند و با تصرف این مناطق می توانید منابع فراوانی بدست آورید. البته همچون واقعیت، داشتن منابع تنها کافی نیست و برای ساخت تجهیزات به زمان نیاز دارید. این بازی شامل پنج نیرو است که شامل دو گروه متحدین و متفقین می شوند. متفقین شامل آمریکا، بریتانیا و شوروی است، متحدین نیز شامل دو بخش از ارتش آلمان نازی می شود. هر کدام از نیرو ها دارای فرماندهانی با ویژگی های مخصوص به خود هستند که از بین آنها می توانید بهترین را انتخاب کنید. با توجه به چنین میزانی از شبیه سازی جنگ جهانی دوم، می توان گفت  company of heroes 2 یکی از بهترین بازی های استراتژیک تاریخ است.

 

Empire Total War

تاریخ انتشار: سال 2009

بازی Empire Total War

امپایر توتال وار شما را به عصر با شکوه امپراتوری ها می برد. در این بازی همچون سایر بازی های توتال وار می توانید یک فکشن انتخاب کنید. فکشن خود را توسعه داده و به ارباب جهان تبدیل شوید. در این بازی برای نخستین بار شاهد وجود بتل مپ برای نیروی دریایی هستیم به گونه ای که می توانید ناوگانی متشکل از کشتی های عظیم بادبانی که صد ها توپ دارند را هدایت کنید. گستردگی یونیت ها از جمله نقاط قوت این بازی به شمار می رود. شما می توانید در امپایر توتال وار یونیت های تفنگ دار خود را هدایت کرده و با استراتژی و تاکتیک های خود به پیروز نبرد تبدیل شوید. البته برای پیروزی در این نبرد ها راه آسانی در پیش نخواهید داشت چرا که عوامل مهمی در پیروزی شما نقش خواهند داشت. از جمله این عوامل داشتن توپخانه مناسب است. توپخانه را در بخش های انتهایی بازی مدیوال2 دیده بودیم اما در اینجا توپخانه های مدرن تری را شاهد خواهیم بودیم که هر کدام دارای برد، دقت و قدرت خاص خود هستند. مپ اصلی بازی شامل سه بخش است.

Empire Total War

بخش اصلی در اروپا روایت می شود که شامل پادشاهی های اروپایی و البته برخی کشور های شرقی همچون ایران و عثمانی است. بخش دیگر در آمریکای تحت استعمار است  و بخش آخر نیز در هند روایت می شود. در این بازی بخش دیپلماسی بسیار خوب ساخته شده است و می توانید با کشور های دیگر از راه دیپلماسی متحده شده، تجارت کنید، هدیه بدهید، تکنولوژی بگیرید و تکنولوژی بدهید و… پس از عرضه امپایر توتال وار با بازخورد های بسیار خوبی که از آن دریافت شد، ناپلئون توتال وار ساخته شده که در اغلب موارد شبیه به امپایر توتال وار است اما جنگ های ناپلئون را روایت می کند. در این بازی باید با ناپلئون همراه شوید و به شمال ایتالیا و مصر سفر کرده و دشمنان را در هم بکوبید و در نهایت با نقشه بزرگ اروپا مواجه می شوید که باید تا مسکو پیش روید. بدون اغراق می توان گفت امپایر توتال وار و ناپلئون توتال وار از جمله بهترین بازی های استراتژیک تاریخ هستند که رویداد های عصر اکتشاف و استعما را روایت می کنند.

 

XCOM 2

تاریخ انتشار: سال 2016

بازی XCOM 2

بازی XCOM 2 از آن بازی هایی است که جهان در حال نابودی یا تصرف توسط موجودات بیگانه است و شما باید جهان را نجات دهید. البته سبک این بازی با بازی های دیگر استراتژیک فرق دارد. در این بازی خبری از کار هایی که در بازی هایی همچون توتال وار یا استرانگ هولد می کنید نیست. شما باید در XCOM 2 نیرو های خود را در مناطق مختلف وارد جنگ با فضایی هایی کنید که زمین را اشغال کرده اند و کاری به ساخت ساختمان ها ندارید به این صورت خواهید توانست تمرکز اصلی خود را بر نبرد با فضایی ها بگذارید. از جمله ویژگی های این بازی آپدیت سربازان است.

XCOM 2

شما میتوانید هر سرباز را با توجه به میزان تجربه و امتیازاتی که کسب کرده است آپدیت کنید. آپدیت ها به این صورت است که هر کدام از سرباز ها در یک بخش خاص پیشرفت می کند. مثلا می توانید یک سرباز را در استفاده تفنگ آپدیت کنید یا یک سرباز را به یک پزشک خوب تبدیل کنید. معمولا در وسط بازی ماموریت های متفاوتی را تجربه خواهید کرد به عنوان مثال می توانید انسان هایی را نجات دهید و یا یک جای مهم را تصرف کنید. در مجموع باید گفت XCOM 2 بیشتر روی تاکتیک ها تمرکز دارد تا استراتژی بازی. این بازی در استیم نمره 9 از 10 را کسب کرد که به معنی یک بازی فوق العاده است. با این توضیحات و کسب چنین نمره ای می توان گفت XCOM 2 یکی از بهترین بازی های استراتژیک تاریخ است که می توانید بازی کنید.

 

Anno 1800

تاریخ انتشار: سال 2019

بازی Anno 1800

زمانی برای آرامش! اگر از بازی های جنگی با جنگ های بزرگ و کوچک و تلاش مداوم برای ساخت ارتش های قدرتمند خسته شده اید. Anno 1800 اینجاست تا با آن آرامش یک بازی استراتژیک را تجربه کنید. این بازی بر شهر سازی تمرکز دارد و همانطور که از پسوند 1800 این بازی بر می آید، بازی در سال 1800 روایت می شود. در این بازی می توانید خانه های بزرگ و کوچک و ساختمان های مورد نیاز خود را بسازید. شما باید شهر خود را ثروتمند و نیرومند ساخته، نیاز های مردم را رفع کرده، به بهداشت مردم رسیدگی کرده و سایر مشکلات آنها را حل کنید. البته این بازی نیز همچون هر بازی استراتژیک دیگر، نبرد هایی را در خود جای داده است اما این موضوع آرامش شما را بر هم نمی زند چرا که نبرد ها توسط ناوگان دریایی شما انجام شده و شما نبرد را مشاهده نمی کنید و تنها گزارشی از نتیجه جنگ را دریافت می کنید.

Anno 1800

البته برای پیروزی در نبرد نیاز است که ناوگان خود را با مدیریت درست، قدرتمند کنید. این بازی از سه بخش تشکیل شده است. داستانی، سندباکس و بخش چند نفره سه بخش این بازی را تشکیل می دهند. شما می توانید در بخش داستانی ساعت ها سرگرم شده و به ماموریت های سرگرم کننده بازی بپردازید و با مشکلاتی که در راه این ماموریت ها برای شما پیش می آینده دست و پنجه نرم کنید. در پایان باید گفت بازی Anno 1800 با جزئیات فراوانش و در عین حال گرافیک فوق العاده خود نه تنها توانسته یکی از برترین بازی های شهر سازی باشد بلکه توانسته است یکی از بهترین بازی های استراتژیک تاریخ باشد.

 

 

Hearts of Iron IV

تاریخ انتشار: سال 2016

بازی Hearts of Iron IV

این بازی برای کسانی ساخته شده است که به بازی های استراتژی معمولی که در یکی منطقه یا شهر اتفاق می افتند راضی نیستند و صحنه بزرگتری می خواهند. در بازی Hearts of Iron IV کره زمین مپ بازی است! در واقع ما با یک بازی استراتژی کلان روبرو هستیم. پس باید همچون یک رهبر قدرتمند کشورتان را قدرتمند ساخته و ملتتان را برای جنگ رهبری کنید. در این بازی خبری از بتل مپ نیست و صرفا نقشه بزرگی از ملت ها و کشور ها را خواهید دید که می توانید هر کدام از کشور های جهان را که خواستید انتخاب کنید البته باید توجه کنید که بازی در دوران جنگ جهانی دوم روایت می شود بنابراین نقشه جهان با چیزی که امروز میبینیم فرق داشت و بسیار کشور ها هنوز مستعمره بودند.

Hearts of Iron IV

اصلی ترین کشور هایی که می توانید انتخاب کنید، کشور های متحدین و متفقین جنگ جهانی دوم هستند. در این بازی بیش از اینکه به تاکتیک نیاز داشته باشید به استراتژی نیاز دارید و در واقع باید بگوییم با یک بازی استراتژیک به تمام عیار مواجه هستیم. در Hearts of Iron IV باید امکانات، پول نیروی نظامی و… کشورتان را کنترل کرده تا بتوانید به جنگ با سایر کشور ها بپردازید و پیروز شوید. در مورد ماموریت هم در مپ اصلی محدودیتی نداشته و می توانید جهان را تصرف کنید! با این تفاسیر می توان گفت با یکی از بهترین بازی های استراتژیک تاریخ روبرو هستیم.

1 نظر
  1. Mojavad می گوید

    جای بازی های مانند
    Age of Empire III
    Red Alert 2
    خالی بود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.