تلاش کنگره آمریکا برای تضعیف رمزگذاری اپل، گوگل و سایر شرکت های فناوری

0

قانون گذاران آمریکا در تلاشند قوانینی وضع کنند که شرکت های فناوری همچون گوگل و اپل را ملزم به تضعیف رمزنگاری محصولات خود می کند. طبق این قانون باید رمزنگاری End-to-End به پایان برسد. اینگونه رمزنگاری بسیار قدرتمند است و برای حفظ حریم شخصی افراد به کار می رود اما قانون گذاران آمریکا متعقدند یک شخص عادی نباید از چنین سطحی از رمزگذاری استفاده کند چراکه زمینه ساز وقوع جرم می شود.

این طرح که با عنوان EARN IT Act شناخته می شود بیان می کند که چنین رمزنگاری هایی باعث سهولت وقوع جرم در کشور می شود. این طرح در سنای آمریکا توسط لیندزی گراهام، از سناتور های با نفوذ جمهوری خواه، و ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات حمایت می شود. طرفداران این طرح استدلال می کنند، وجود چنین سطحی از رمزنگاری باعث شده افراد سودجود به انتشار محتوای های غیر قانونی در گوگل، فیسبوک و… بپردازند که مهم ترین آنها محتوای جنسی غیر قانونی است. ، انتشار چنین محتوا هایی بر پایه مصونیت شرکت های ارائه دهنده شبکه های اجتماعی، موسوم به سکشن 230 انجام می شود که به نظر می رسد در این قانون قرار است این مصونیت لغو شود. مطابق قانون موسوم به “سکشن 230” شرکت های ارائه دهنده پلتفرم های آنلاین همچون گوگل، فیسبوک، توییتر و… مسئول محتوا هایی که کاربران آنها ارسال می کنند نیستند. اما تصویب این قانون ممکن است باعث لغو سکشن 230 شده و در نهایت باعث ایجاد پرونده های قضایی علیه مدیران شبکه های اجتماعی شود.

تضعیف رمزگذاری

اگرچه ارائه دهندگان این طرح تاکید دارند هدفشان جلوگیری از جرائم سایبری و سوء استفاده از شبکه های اجتماعی است اما مخالفان این طرح استدلال می کنند، این طرح باعث نقض آزادی بیان حریم خصوصی می شود. البته زمزمه هایی از چنین طرحی در گذشته نیز مطرح بوده است. ماه پیش بود که سناتور های دو حزب جمهوری خواه و دموکرات به شرکت های فناوری هشدار دادند باید طبق دستور دادگاه، رمزگذاری محصولات خود را دگرگون کنند.

موضوع رمزگذاری همواره مسئله مهمی بین دولت آمریکا و شرکت های فناوری بوده است. به عنوان مثال پس از تیراندازی در سن برناردینو، پلیس در جریان تحقیقاتش با آیفون رمزگذاری شده مهاجم روبرو شد که کار را بسیار سخت کرد و نهایتا پای اپل به ماجرا کشیده شد. اخیرا نیز در حمله ای که در فلوریدا انجام شد، پلیس با چنین مشکی مواجه شد. البته نهایتا FBI توانست با ابزار جدید خود قفل آیفون ها را بشکند ولی همچنان اپل از تضعیف رمزگذاری امتناع کرده است.

انتظار می رود متن اصلی قانون EARN IT Act در هفته های آینده منتشر شود که به نظر می رسد با حمایتی که از طرف هر دو حزب اصلی آمریکا دارد به زودی تصویب شده و به قانون تبدیل شود. اما از طرفی باید انتظار یک مبارزه جدی از طرف شرکت های فناوری بر علیه این قانون را نیز داشته باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.