نرخ رفرش 120 هرتزی باتری سامسونگ گلکسی S20 Ultra را می‌بلعد

بررسی ها و آزمایشات انجام شده باعث شده به تاثیر بالای نرخ رفرش 120 هرتزی بر باتری سامسونگ گلکسی S20 Ultra پی ببریم.

در حالی که مطمئنا داشتن نرخ رفرش بالا تجربه بسیار خوبی برای کاربران ایجاد می کند، اما در اینجا یک معامله وجود دارد. نرخ رفرش بالا در مقابل مصرف بالای باتری. همین موضوع است که باعث می شود اغلب سازندگان گوشی های هوشمند نرخ های 60 تا 90 هرتز را در صفحه نمایش گوشی های خود ارائه می دهند. اما سامسونگ گلکسی S20 Ultra دوست دارد همه چیز را در بالاترین سطح خود ارائه دهد. به همین خاطر شاهد صفحه نمایش 120 هرتزی در پرچمدار جدید سامسونگ هستیم. این موضوع تاثیر به سزایی بر مصرف باتری سامسونگ گلکسی S20 Ultra داشته باعث شده باتری این گوشی در حالت رفرش بالا به سرعتی حتی بالاتر از یک گوگل پیکسل 4XL خالی شود. برای مقایسه خوب است بدانید باتری سامسونگ گلکسی S20 Ultra دارای حجم 5000 میلی آمپر ساعتی است در حالی که باتری گوگل پیکسل 4XL تنها 3700 میلی آمپر ساعت حجم دارد. تفاوتی که باعث این موضوع شده نرخ رفرش 90 هرتزی گوگل در مقابل 120 هرتزی سامسونگ است.

سامسونگ گلکسی S20 Ultra
سامسونگ گلکسی S20 Ultra

البته موضوع به همینجا ختم نمی شود. در سامسونگ گلکسی S20 Ultra قابلیت تنظیم نرخ رفرش وجود دارد و شما می توانید نرخ رفرش را بر روی 60 هرتز نیز تنظیم کنید. ما همین کار را انجام دادیم و با روشنایی 150 نیت به وبگردی با این گوشی پرداختیم. پس از بررسی رقیب مستقیم آن، یعنی آیفون 11 پرو مکس، دریافتیم باتری S20 Ultra در اینجا نیز عملکرد مناسبی نداشته و با وجود حجم بسیار بیشتر، تقریبا در یک بازه زمانی با آیفون 11 پرو مکس خالی می شود.

با تنظیم نرخ رفرش بر روی 60 هرتز که نرخ استاندارد در اغلب گوشی های بازار است، این گوشی توانست تا 12 ساعت شارژدهی داشته باشد. این در حالی است که اگر نرخ رفرش را بر روی 120 هرتز قرار دهید شاهد افت محسوس باتری بوده زمان شارژدهی به 9 ساعت کاهش پیدا می کند. بنابراین می توان دریافت با استفاده از نرخ رفرش 120 هرتزی، میزان مصرف باتری 25 درصد افزایش خواهد یافت. در تصویر زیر شاهد مقایسه شارژدهی باتری سامسونگ گلکسی S20 Ultra با رقبای آن در نرخ رفرش 60 هرتزی هستیم.

سامسونگ گلکسی S20 Ultra

با این تفاسیر بهتر است زمانی که در حال تماشای محتوای ایستا هستید از نرخ 60 هرتزی استفاده کنید چرا که نرخ  رفرش در محتوای ایستا اهمیتی ندارد. از طرفی باید توصیه کنیم برای کار های معمولی مانند مرورگری وب یا مرور شبکه های اجتماعی نیز از همان نرخ 60 هرتز استفاده کنید و تنها در بازی ها از نرخ 120 هرتز استفاده کنید . البته لازم به ذکر است که نرخ 120 هرتز در همه رزولوشن ها در دسترس نبوده و نهایتا در رزولوشن Full HD Plus در دسترس است. بنابراین اگر رزولوشن نهایی یعنی 3200 در 1400 را انتخاب کنید باید به همان نرخ 60 هرتزی قانع باشید. البته گفته شه سامسونگ در نظر دارد با به روز رسانی سیستم عامل سامسونگ گلکسی S20 Ultra، نرخ رفرش 120 هرتزی را تا رزولوشن WQHD Plus یعنی 1440×3040 ارائه دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.