آموزش تصویری فلش کردن گوشی | برای همه گوشی ها

آیا دائما با مشکلات گوناگون در گوشی تان روبرو هستید؟ صفحه گوشی تان سیاه شده و اصلا کار نمی کند؟ اپلیکیشن هایتان مدام خراب می شوند؟ اگر راه های مختلفی را برای حل این مشکلات امتحان کرده اید و به جایی نرسیده اید، راهکار شما فلش کردن گوشی است. معمولا مغازه های خدمات موبایل خوشحال می شوند که در ازای مبلغی این کار را برای شما انجام دهند اما اگر نمیخواهید دست به جیب شوید در این آموزش با صفر و یک همراه باشید تا آموزش فلش کردن گوشی های سامسونگ، هواوی و اپل را به شما آموزش دهیم.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ:

بخش اول: آماده سازی گوشی

گام اول: گوشی خود را به طور کامل شارژ کنید. فلش کردن گوشی کار زمانبری است. با مراحل طولانی راه اندازی مجدد، بازیابی و… باتری گوشی شما به سرعت خالی می شود. پس گوشی تان را تا 100 درصد شارژ کنید چرا که اگر در وسط کار شارژ گوشی تمام شود با مشکل مواجه می شوید.

گام دوم: از اطلاعات خود بک آپ تهیه کنید. باید بدانید که فلش کردن گوشی باعث حذف کلیه اطلاعات گوشی می شود. پس قبل از هر کار از تمامی اطلاعاتتان بک آپ تهیه کنید. پس از فلش کردن تمامی تصاویر، فیلم ها، پیام ها، اطلاعات تماس ها، یادداشت ها و… پاک می شوند، بنابراین تهیه بک آپ بسیار مهم است.

گام سوم: اطلاعات کافی از فلش کردن بدست آورید. همانطور که در گام قبل گفتیم فلش کردن باعث از بین رفتن تمام اطلاعت می شود. اما این فقط یکی از مشکلاتی است که پس از فلش کردن با آن مواجه می شوید. پس در مورد فلش کردن گوشی خود تحقیق مفصلی کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

گام چهارم: درایور USB سامسونگ را روی گوشی خود نصب کنید: برای اطمینان از اتصال صحیح باید حتما درایور USB را بر روی گوشی خود نصب کنید.

 

بخش دوم: آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ با چند کلیک

گام اول: فلش کردن یک کار طولانی است و ممکن است وسط کار با مشکلاتی مواجه شوید. بنابراین بهتر است از قبل برنامه بسیار کار آمد تعمیر گوشی dr.fone – System Repair (Android)  را نصب کنید. برای دانلودdr.fone – System Repair (Android) ، اینجا کلیک کنید.

گام دوم: برنامه dr.fone – System Repair (Android) را دانلود کرده و روی کامپیوتر خود نصب کنید. سپس با استفاده از کابل USB درست حسابی، گوشی خود را به کامپیوتر متصل کنید. سپس با اجرای برنامه، شاهد تصویر زیر خواهید بود

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام سوم: به System Repair وارد شوید. پس از ورود به این بخش در سمت چپ خود شاهد سه بخش هستید. بالایی IOS Repair است و وسطی Android Repair. آخری هم iTunes Repair است. مطمئن شوید که Android Repair را انتخاب کرده اید. سپس بر روی گزینه Start کلیک کنید.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام چهارم: اطلاعات گوشی خود را وارد کنید. در این مرحله باید جزئیات گوشی خود را بدانید و آن را در برنامه وارد کنید. سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید. پس از آن دوباره بر روی Next کلیک کنید.

 گام پنجم: برنامه شروع به کار کرده و به دانلود firmware می پردازد. برای برقرای ارتباط گوشی خود و قرار دادن آن در حالت دانلود، از دستور العمل هایی که روی صفحه ظاهر می شود استفاده کنید و سپس بر روی Next کلیک کنید تا دانلود ادامه پیدا کند.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام ششم: روند تعمیرات شروع می شود: پس از دانلود، برنامه به طور خودکار شروع به تعمیر می کند. پس از انجام کار با پیامی Repair of the Operating system is completed روبرو می شوید.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام سوم: فلش کردن با odin:

Odin یک ابزار چند منظوره است که کار مختلفی را برای گوشی شما انجام می دهد. این برنامه کاملا رایگان بوده و می تواند ابزار مفیدی برای گوشی شما باشد. در ادامه روش استفاده از odin برای فلش کردن گوشی سامسونگ را به شما آموزش می دهیم.

نکته: در این آموزش از کلید Home استفاده شده است. از آنجا که گوشی های جدید فاقد این کلید هستند، می توانید به جای از Bixby استفاده کنید.

گام اول: برای شروع کار درایور USB سامسونگ و Stock Rom سازگار با دستگاه خود را دانلود کرده، سپس فایل های برنامه را اکسترکت کنید و آن را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.

گام دوم: گوشی خود را خاموش کنید و سپس گوشی خود را در حالت  download mode روشن کنید. برای این کار به طور همزمان کلید “کم کردن صدا” و کلید “Home” و “Power” را نگه دارید. هنگامی که گوشی لرزید، کلید power را رها کنید اما همچنان دو کلید دیگر را نگهدارید.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام سوم: صفحه هشدار زیر ظاهر می شود. برای ادامه کافی است دکمه “زیاد کردن صدا” را فشار دهید تا این صفحه را رد کنید.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام چهارم: اکنون برنامه odin را در کامپیوتر خود دانلود کرده و فایل های آن را اکسترکت کنید. گوشی خود را به کامپیوتر متصل کرده و بر روی فایل odin 3 کلیک کنید.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام پنجم: به odin اجاره دهید تا دستگاه را به طور خودکار تشخیص دهد. سپس با پیام Added مواجه می شوید.

گام ششم: پس از شناسایی دستگاه توسط odin بر روی دکمه AP یا PDA کلیک کنید. سپس فایل md5 یعنی همان Stock rom را که قبلا دانلود کرده بودید وارد کنید.

گام هفتم: برای شروع فرایند فلش کردن بر روی دکمه  Start کلیک کنید.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام هشتم: اگر با پیام Green Pass Message مواجه شدید، کابل USB را از دستگاه جدا کنید. گوشی سامسونگ شما به طور خودکار دوباره راه اندازی می شود.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

گام نهم: مشاهده می کنید که گوشی شما در حالت بازیابی stuck می ماند. برای این کار به این روش عمل کنید. سه کلید Home، Volume up و Power را با هم نگهدارید. پس از لرزش گوشی کلید Power را رها کنید ام همچنان دو کلید دیگر را نگهدارید.

گام دهم: در حالت Recovery، گزینه Wipe Data/Factory Reset را انتخاب کنید. هنگامی که حافظه کش پاک شد، گوشی را مجددا راه اندازی کنید. کار تمام است. گوشی شما بدون هیچ مشکلی دوباره راه اندازی می شود.

آموزش فلش کردن گوشی سامسونگ

 

فلش کردن گوشی آیفون:

از جمله مهم ترین مزیت های گوشی های آیفون وجود سیستم عامل و رابط کاربری منحصر به فرد آنها یعنی IOS است. سیستم عامل گوشی های آیفون به دلیل یکپارچگی بسیار خوبی که با سخت افزار گوشی دارند، بسیار سریعتر از گوشی های دیگر هستند. با این حال بهترین سیستم عامل جهان نیز ممکن است دچار مشکلاتی شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم چگونه می توانید گوشی آیفون خود را فلش کرده و مشکلات گوشی را حل کنید.

راه اول: فلش کردن آیفون با استفاده از iTunes

نرم افزار iTunes امکانات بسیار بالایی را برای گوشی های آیفون ایجاد می کند. یکی از این امکانات قابلیت فلش کردن آیفون با استفاده از iTunes است. پیش از شروع کار لازم است  firmware گوشی خود را پیدا کنید و دانلود کنید.

فلش کردن گوشی آیفون

گام اول: نرم افزار iTunes را در کامپیوتر خود نصب و اجرا کنید.

گام دوم: آیفون خود را کامپیوتر متصل کنید. زمانی که گوشی شما با موفقیت به کامپیوتر متصل شده، iTunes از شما اجازه دسترسی به آیفونتان را می خواهد. Trust on iPhone انتخاب کنید. سپس می توانید اطلاعات آیفون را ببینید و آنها را مدیریت کنید.

گام سوم: اگر از کامپیوتر های مک استفاده می کنید بر روی گزینه option کلیک کنید و سپس Update و یا Restore را انتخاب کنید. اگر از کامپیوتر های ویندوزی استفاده می کنید، کلید Shift را نگهداشته و سپس گزینه Update و یا Restore را انتخاب کنید.

گام چهارم: اگر آپدیت  firmware برای شما موجود است گزینه Select the firmware برای شما ظاهر می وشد. شما در اینجا باید firmware که قبلا دانلود کرده بودید را انتخاب کنید و سپس بر روی OK کلیک کنید.

فلش کردن گوشی آیفون

مشکلات فلش کردن آیفون با آیتونز:

فلش کردن آیفون با استفاده از iTunes یک راه رسمی و مورد تایید اپل است. اما این راه بدون مشکل نیست و مخصوصا ممکن است برای افراد مبتدی مشکلی پیش بیاید. اولین مشکل این است که اگر آپدیتی در دسترس نباشد نمی توانید در آن زمان آیفون خود را فلش کنید. مراحل انجام کار برای کاربرانی که از تکنولوژی چیز زیادی نمی دانند مقداری پیچیده است. پیدا کردن firmware مخصوص گوشی تان نیز کار زمانبری است. اینجا ممکن است بپرسید آیا راه ساده تری نیز وجود دارد؟ بله. خوشبختانه این امکان وجود دارد تا گوشی خود را بدون استفاده از iTunes نیز به فلش کنید. در ادامه راه دوم را به شما آموزش می دهیم.

راه دوم: فلش کردن گوشی آیفون از طریق نرم افزار شخص ثالث Third-Party.

به دلیل مشکلاتی که بسیاری برای فلش کردن آیفون با استفاده از iTunes دارند، استفاده از یک نرم افزار مانند iMyFone Fixppo بسیار مفید خواهد بود. مهم ترین مزیت این نرم افزار این است که با استفاده از آن می توانید بدون از دست رفتن اطلاعات، گوشی خود را فلش کنید. iMyFone Fixppo نه تنها ابزاری مفید برای فلش کردن آیفون است، بلکه می توانید انواع مشکلات آیفون و آی پد خود را نیز با این نرم افزار حل کنید. پس گام های زیر را دنبال کنید تا به راحتی بتوانید آیفون خود را فلش کنید.

برای دانلود iMyFone Fixppo برای ویندوز اینجا کلیک کنید.

برای دانلود iMyFone Fixppo برای مک اینجا کلیک کنید.

گام اول: برنامه را باز کرده و آن را در حالت استاندارد قرار دهید. اکنون آیفون خود را به کامپیوتر متصل کنید و سپس Next بزنید. اگر از IOS 12 و بالاتر استفاده می کنید، ابتدا گوشی خود را آنلاک کرده و سپس Next بزنید. مقداری صبر کنید تا نرم افزار گوشی شما را شناسایی کند. اگر گوشی شناسایی نشد باید گوشی خود را در حالت DFU و یا حالت ریکاوری قرار دهید.

فلش کردن گوشی آیفون

گام دوم: هنگامی که آیفون در حالت DFU و یا حالت ریکاوری قرار گرفت، به راحتی توسط نرم افزار شناسایی می شود. اکنون Fixppo تمامی نسخه های موجود firmware را روی صفحه نمایش می دهد. مناسب ترین آنها را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک کنید تا دانلود آغاز شود.

فلش کردن گوشی آیفون

گام سوم: پس از دانلود firmware، فایل مورد نظر تایید شده و نرم افزار استخراج می شود. به محض آماده شدن firmware بر روی دکمه Start کلیک کنید. Fixppo شروع به فلش کردن گوشی شما خواهد کرد.

فلش کردن گوشی آیفون

فلش کردن گوشی هواوی:

اگر مقالات نقد و بررسی گوشی های هواوی در صفر و یک را دنبال کرده باشید حتما میدانید نرم افزار گوشی های چینی همچون هواوی، چیزی از فاجعه کم ندارند. حالا فکر کنید این نرم افزار خراب هم شود!!!! وجود رابط کاربری ناکارآمد با انبوهی از برنامه های بدردنخور ساخت خود هواوی باعث شده نرم افزار این گوشی از جمله نقاط ضعف همیشگی آن باشد. البته هواوی تلاش زیادی برای بهبود این نرم افزار می کند اما گویا تلاش ها فقط به ظاهر نرم افزار مرتبط بوده و به هیچ وجه با رابط کاربری در سطح دیگر گوشی های اندرویدی روبرو نیستیم.  خب اگر با این مشکل روبرو شدید راه حل زیر را در پیش بگیرید.

گام اول: ابتدا به یک کارت حافظه جانبی نیاز دارید. در کارت حافظه جانبی خود یک پوشه بسازید و نام dload را برای آن قرار دهید.

گام دوم: firmware گوشی خود را دانلود کرده و سپس آن را در کامپیوتر خود اجرا کنید. پس از آن با فایلی به نام UPDATE.APP روبرو می شوید.

گام سوم: اکنون فایل UPDATE.APP را در پوشه dload که قبلا در کارت حافظه جانبی گوشی خود ساخته بودید کپی کنید.

گام چهارم: گوشی خود را خاموش کنید.

گام پنجم: حالا سه دکمه: بلند کردن صدا، کم کردن صدا و دکمه Power را با هم فشار دهید. پس از چند 5 یا 6 ثانیه فرایند آپدیت به صورت خودکار آغاز می شود.

گام ششم: آپدیت دستگاه ممکن است بین 5 تا 10 دقیقه به طول بیانجامد. پس صبر کنید تا آپدیت انجام شود.

گام هفتم: پس از اینکه آپدیت تمام شد گوشی به طور خودکار ریبوت شده و آماده کار می شود.

 

راه های فلش کردن گوشی هایی که در بالا بیان شده تنها بخشی از راه های موجود بوده است. راه های عنوان شده به عنوان ساده ترین و کارآمد ترین راه ها برای فلش کردن پر فروش ترین گوشی های جهان یعنی اپل، سامسونگ و هواوی است. امیدواریم این آموزش برای شما مفیده بوده باشد.

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اپل آیدی به صورت تصویری

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم ؟

آموزش حذف اکانت اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.