زندگینامه استیو جابز

زندگینامه استیو جابز موسس و رئیس شرکت اپل

0

استیون پاول جابز، معروف به استیو جابز (به انگلیسی: Steve Jobs) متولد 24 فوریه 1955 در سان فرانسیسکو، کالیفرنیا، درگذشته 5 اکتبر 2011 در پالو آلتو ایالت کالیفرنیا و یکی از بزرگ ترین نابغه ها، کارآفرینان و از پیشرو های صنعت دیجیتال در قرن بیستم و بیست و یکم بود که شرکت اپل را تاسیس کرد. در ادامه با صفر و یک همراه باشید تا به مرور زندگینامه استیو جابز، این مرد دوست داشتنی دنیای تکنولوژی بپردازیم.

برای آشنایی با شرکت اپل و تاریچه آن، اینجا کلیک کنید.

استیو جابز کیست؟

استیو جابز یک مخترع، طراح و کار آفرین آمریکایی بود که همراه با استیو وازنیک،شرکت اپل را بنیان گذاشت و تا سالها مدیرعامل این شرکت بود. محصولات انقلابی اپل تحولی شگرف در دنیای فناوری ایجاد کردند و کامپیوتر ها را وارد دنیای جدیدی کردند. استیو جابز با معرفی آیفون به عنوان گوشی هوشمند ساخت اپل، توانست این شرکت را به چنان محبوبیت و سود دهی برساند تا کمتر شرکتی بتواند با آن رقابت کند. به جز اپل، وی موسس شرکت های پیکسار و نکست نیز هست.

استیو جابز

افرادی که آنقدر دیوانه هستند که فکر می کنند می توانند دنیا را تغییر دهند، همان کسانی هستند که واقعا این کار را انجام می دهند. استیو جابز

اوایل زندگی

استیو جابز فرزند نامشروع مادری آلمانی-سوئیسی به نام ژوئن کارول شیبل و یک پدر سوری به نام عبدالفتاح جان جندلی است. این دو دانشجو از آنجا که توانایی نگهداری از فرزند خود را نداشتند، او را به دو نفر دیگر به نام های پل جابز و کلارا جابز سپردند و این نوزاد توسط آن دو به فرزند خواندگی پذیرفته شد. البته استیو جابز شخصا این موضوع را قبول نداشت و اصرار داشت پل جابز پدر واقعی اوست. پل جابز یک مکانیک ماهر بود. استیو به خاطر می آورد که پدرش در کار خود بسیار ماهر بود. در سال 1961 یعنی زمانی که استیو جابز پنج شش ساله بود، خانواده او به  Mountain View مهاجرت کردند. این منطقه درست در جنوب پالو آلتو کالیفرنیا واقع شده بود و در حال تبدیل شدن به یک مرکز الکترونیک بود. الکترونیک که پایه و اساس وسایلی همچون کامپیوتر، تلویزیون، رادیو و… بود باعث شد این منطقه به مرکز تکنولوژی های جدید تبدیل شود. رفته رفته مردم این منطقه را با نام “سیلیکون ولی” نامیدند، این نام به دلیل ماده ای به نام سیلیکون است که در ساخت قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

استیو جابز

جابز در کودکی علاقه زیادی به کار های تیمی نداشت و همیشه ترجیح می داد کار ها را به صورت انفرادی انجام دهد. با اینکه در سالهای کودکی استیو جابز، وسایل الکترونیکی زیادی وجود نداشت اما او هر بار با دیدن وسایل الکترونیکی، علاقه شدید خود به آنها را نشان می داد. جابز کلاس چهارم دبستان بود که با تشویق معلم خود توانست استعداد های خود را کشف کند. او در آن سالها وقت زیادی را در گاراژ همسایه یعنی هیولت پاکارد می گذراند. هیولت پاکارد را به عنوان موسسان سیلیکون ولی می شناسند که کار خود را در یک گاراژ آغاز کردند. استیو جابز از همان زمان در کلاب اکسپلور هیولت پاکارد ثبت نام کرد. او در آنجا با دنیای جدیدی از تکنولوژی آشنا شد. جابز 12 ساله بود که اولین کامپیوتر عمر خود را از نزدیک دید. جابز به شدت تحت تاثیر کامپیوتر قرار گرفت و علاقه وافری به کار با کامپیوتر پیدا کرد. پس از آن خودش تلاش کرد چیزی شبیه کامپیوتر های هیولت پاکارد بسازد. استیو جابز در حالی که در دوران دبیرستان بود در یک سخنرانی در کارگاه هیولت پاکارد شرکت کرد. جابز پس از آن سخنرانی به جسارت از ویلیام هیولت، رئیس اچ پی در مورد کار هایی که باید برای تکمیل پروژه خود کند سوال کرد. هیولت چنان از صحبت ها و کار استیو جابز تحت تاثیر قرار گرفت که بخش هایی که او نیاز داشت را به او داد و جابز را به دوره کارآموزی تابستانی در هیولت-پاکارد دعوت کرد.

steve jobs biography

دوران کالج و مسافرت

استیو جابز در سال 1972 و پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان به Reed College در پورتلند، اورگان رفت. او پس از گذشت یک ترم و برای بازدید از هند و یادگیری در مورد ادیان شرقی به آن کشور سفر کرد. این سفر تاثیر عمیقی بر جابز گذاشت به طوری که شیفته فرهنگ شرقی شد و حتی در بازگشت به آمریکا یک لباس هندی پوشید. استیو جابز نمی توانست کالج را تحمل کند و آن را مایه عقب ماندگی خود می دانست، بنابراین در سال 1974 از کالج خارج شد. جابز در همان سال 1974 وارد شرکت آتاری شد و در آن شرکت مشغول به طراحی بازی شد. در سال 1975 بود که جابز به گروهی که به عنوان باشگاه کامپیوتر Homebrew شناخته می شدند پیوست. در این زمان بود که با شخصی که می شود او را یک جادوگر الکترونیکی نامید یعنی استیو وازنیک آشنا شد. جابز و وازنیک در دبیرستان نیز همدیگر را ملاقات کرده بودند اما رابطه خاصی بین آنها نبود. وازنیک در تلاش بود یک کامپیوتر کوچک و پیشرفته بسازد. جابز مجذوب این کار وازنیک شد و خواست برای بازاریابی این دستگاه جدید کمک کند. استیو جابز در این باشگاه کامپیوتری توانست روابط خوبی با وازنیک پیدا کند و کم کم دانستند که با هم می توانند یک گروه عالی باشند.

steve jobs biography

بنابراین یک سال بعد از آشنایی یعنی در سال 1976 این دو تصمیم به کاری مهم گرفتند که تاثیر بزرگی بر دنیای امروز ما داشته است. این دو نابغه تصمیم گرفتند شرکتی را بنیان بگذارند و نام “اپل” را برای آن انتخاب کردند. در واقع نام ابتدایی این شرکت، کمپانی کامپیوتر اپل یا همان Apple Computer Company بود. این دو نفر برای آغاز کار خود به پول نیاز داشتند و با فروش میکرو باس استیو جابز و ماشین حساب وازنیک توانستند 1300 دلار پول برای آغاز کار خود بدست آورند و در گاراژ خانه جابز کار خود را آغاز کردند.  این دو کار خود را با برد ها جریان جامد آغاز کردند که برای داخل کامپیوتر ها استفاده می شد. این در حالی بود این دو بر روی نمونه اولیه کامپیوتر خود نیز کار می کردند.

اپل…

جابز یکی از اولین کسانی بود که دریافت آینده متعلق به کامپیوتر های شخصی خواهد بود و در آینده چنین وسایلی به شدت فراگیر شده و مخاطبان گسترده ای پیدا خواهند کرد. در آن زمان کامپیوتر ها همه از انواع بزرگ بودند. این کامپیوتر ها آنقدر بزرگ بودند که یک اتاق کامل را به خود اختصاص می دادند و البته آنقدر گران بودند که معمولا دولت ها و شرکت های بزرگ توانایی خریدن آن را داشتند. در واقع داشتن یک کامپیوتر در آن زمان مانند این بود که در حال حاضر کسی یک بوئینگ 747 برای خودش داشته باشد.

استیو جابز و استیو وازنیک
استیو جابز و استیو وازنیک

شرکت اپل در سال 1976 اولین محصول خود یعنی Apple I را ساخت که در واقع ساخته وازنیک بود. پس از آن بود که وازنیک با تشویق استیو جابز به ساخت نسخه دوم کامپیوتر های خود یعنی Apple II پرداخت. اپل 2 در واقع نسخه بهبود یافته اپل 1 بود. اپل 2 در سال 1977 به سرانجام رسید و یک موفقیت بزرگ برای شرکت اپل محسوب می شود. فروش اپل 2 چشمگیر بود. این کامپیوتر توانست 2.7 میلیون دلار فروش داشته باشد که فوق العاده بود. در مدت سه سال این رقم به 200 میلیون دلار رسید که یک رکورد بود. در واقع اینجا بود عصر کامپیوتر های کوچک خانگی آغاز شد. در سال 1981 بود که اپل سهام خود را به طور عمومی عرضه کرد. در سال 1983 بود که این شرکت به لیست فورچون 500 وارد شد که در آن زمان برای یک شرکت که ده سال از عمرش نمی گذشت بسیار خوب بود.

استیو جابز

در سال 1980 اپل برای اینکه بتواند حکومت خود بر بازار کامپیوتر ها را حفظ کند، شروع به ارتقاء محصولات خود کرد چرا که در آن زمان رقبای بیشتری در حال ورود به بازار بودند. اپل در سال 1980 نسل سوم کامپیوتر های خود یعنی Apple III را روانه بازار کرد. اپل 3 دارای مشکلاتی بوده که تا مدتی فروش آن متوقف شد و سپس دوباره وارد بازار شد. در آن سالها همچنان استیو جابز به عنوان بازاریاب اپل بود و استیو وازنیک نیز به عنوان مغز متفکر سازنده کامپیوتر ها. در واقع توانایی مدیریتی جابز در کنار توانایی فنی استیو وازنیک توانسته بود اپل را به شرکتی موفق تبدیل کند. در سال 1983 بود که جابز از محصول جدید اپل یعنی لیزا رونمایی کرد. این کامپیوتر بسیار گران بود و از طرفی یک محصول انقلابی نیز محسوب نمی شد. به همین دلیل بود که رقیب اصلی اپل یعنی شرکت عظیم IBM توانست نیمی از بازار محصولات کامپیوتری را از دست اپل خارج کند.

استیو جابز

مکینتاش وارد می شود

هم اکنون کامپیوتر های سری مک اپل به عنوان ادامه دهنده راه محصولات اولیه اپل شناخته می شوند که سلسله آنها در سال 1984 آغاز شد. در آن سال جابز از محصول انقلابی جدید اپل یعنی مکینتاش رونمایی کرد. این محصول از آنجا انقلابی بود دارای صفحه نمایشی بود که در آن صفحه نمایش یک سری آیکون به نمایش در می آمد. کاربر با کلیک بر روی هر آیکون می توانست وارد یک بخش خاص از کامپیوتر شود. با اینکه چنین چیزی در حال حاضر بسیار پیش پا افتاده محسوب می شود، ولی در آن زمان یک انقلاب در صنعت کامپیوتر و نرم افزار محسوب می شد. چنین فناوری باعث شده بود کار با مکینتاش بسیار ساده باشد. با اینکه مکینتاش یک کامپیوتر عالی محسوب می شد اما فروش مناسبی نداشت. این موضوع از آنجا نشات می گرفت که این کامپیوتر از برخی ویژگی های دیگر کامپیوتر های آن زمان همانند داشتن پرینتر با کیفیت داشت، کاهش فروش مکینتاش باعث سقوط استیو جابز نیز شد. جابز در سال 1985 از شرکتی که خود یکی از دو پایه اصلی آن بود اخراج شد. هر چند سمت ریاست هیئت مدیره را حفظ کرد.

استیو جابز

نکست

استیو جابز مردی نبود که اخراج از یک شرکت بتواند پایان کار او باشد، حتی اگر از شرکتی باشد که خودش تاسیس کرده بود باشد. جابز به سرعت تعدادی از همکاران سابق خود را جمع کرد و با همکاری آنها شرکت جدید خود یعنی NeXT را در سال 1985 و در ردوود سیتی کالیفرنیا تاسیس کرد. تمرکز نکست بر روی کامپیوتر های آموزشی برای دانشگاه ها و مدارس بود. این شرکت در سال 1988 از نکست کامپیوتر رونمایی کرد. این دستگاه یک کامپیوتر از نوع ورک استیشن بود که برای فضا های آموزشی توسعه یافته بود. در این کامپیوتر بود که برای نخستین بار در سال 1990 یک مرورگر وب به نام ورلدوایدوب ایجاد شد که البته بعدا برای اینکه با شبکه جهانی وب اشتباه نشود به نکسوس تغییر نام داد.

استیو جابز

نکست کامپیوتر یک کامپیوتر بسیار پیشرفته بود که در زمان خود از یک پردازشگر قدرتمند، صفحه نمایشی با گرافیک عالی و سیستم صوتی برجسته سود میبرد. البته نکست هیچگاه فروش فوق العاده ای نداشت. این کامپیوتر گران قیمت بود و صفحه نمایش سیاه و سفید داشت و از طرفی نمی توانست به سایر کامپیوتر ها متصل شود. در مجموع تمامی فروش نکست به حدود 50 هزار دستگاه رسید که واقعا مقدار کمی بود و یک شکست برای جابز محسوب می شد.

من تنها شخصی هستم که می داند از دست دادن 250 میلیون دلار در یک سال، شخصیت انسان را قوام می دهد. استیو جابز

پیکسار

با اینکه نسکت برای استیو جابز موفقیت بزرگی نبود، اما او دست از تلاش برنداشت. جابز در سال 1986 شرکتی کوچک به نام پیکسار را از فیلمساز معروف، جورج لوکاس خریداری کرد. تخصص اصلی پیکسار در ساخت انیمیشن ها بود. نه سال بعد از اینکه استیو جابز پیکسار را خریداری کرد، این شرکت دست به ساخت یک سری موفق به نام توی استوری زد. این مجموعه بسیار موفق بود و سود کلانی نسیب پیکسار کرد. بعد از آن مجموعه های بسیار موفق دیگری همچون کمپانی هیولا ها، زندگی یک حشره و در جستجوی نمو نیز ساخته شد که همه آنها توسط والت دیزنی توزیع شدند و به برخی از پرفروش ترین انیمیشن های جهان تبدیل شدند. انیمیشن کمپانی هیولا ها بیشترین فروش بلیط آخر هفته برای یک انیمیشن را در تاریخ ثبت کند. این فروش بالای محصولات پیکسار برای استیو جابز بسیار سودمند بود و پول کلانی را روانه جیب او کرد. در سال 2006 والت دیزنی که خود از جمله بزرگترین شرکت ها در زمینه انیمیشن محسوب می شد، شرکت پیکسار را به مبلغ 7.4 میلیارد دلار خریداری کرد. این پول با 7 درصد از کل سهام والت دیزنی پرداخت شد که در نتیجه استیو جابز توانست با این درصد از سهم به بزرگترین سهام دار این کمپانی تبدیل شود.

استیو جابز

استیو جابز به خانه باز می گردد

در سال 1996 اپل توانست نکست را به قیمتی بیش از 400 میلیون دلار خریداری کند. با این خرید، استیو جابز به اپل برگشت و به عنوان مشاور نیمه وقت مدیر عامل اپل مشغول به کار شد. سال بعد در طی یک رویداد غیر منتظره، نیویورک تایمز گزارش داد که اپل و مایکروسافت توافق کرده اند در چندین بخش از جمله بخش فروش محصولات و بخش فناوری با هم همکاری کنند. در سال 1997 بود که استیو جابز رسما از فروشگاه اپل رونمایی کرد. این فروشگاه آنقدر محبوب شد که در طی یک هفته به سومین سایت بزرگ تجارت الکترونیک تبدیل شد. در همان سال نیز جابز به عنوان مدیر عامل موقت اپل منصوب شد.

استیو جابز

در سال 1998 بود که جابز از iMac رونمایی کرد. این کامپیوتر All-in-one که در واقع نوه مکینتاش محسوب می شد می توانست محاسبات پیچیده را انجام دهد و در عین حال قیمت بسیار مناسبی نیز داشت. پیشرفت های اپل در سایه مدیریت استیو جابز ادامه یافت. در ژوئیه سال 1999 جابز از iBook رونمایی کرد که یک لپ تاپ به شکل صدف بود و در رنگ های روشن عرضه می شد. این لپ تاپ دارای AirPort اپل بود که به کاربر اجازه می داد بدون نیاز به سیم تلفن به اینترنت متصل شود. در سال 2000 جابز از استراتژی جدید اپل در زمینه اینترنت رونمایی کرد که شامل گروهی از اپلیکیشن های آنلاین بود که برای مک عرضه می شد. در همین سال 2000 بود که استیو جابز به سمت مدیر عامل دائم اپل منصوب شد.

استیو جابز

آیفون و آیپد

گوشی های هوشمند ساخت شرکت اپل با نام آیفون شناخته می شوند. به راحتی می توان گفت این گوشی ها به عنوان معروف ترین گوشی های جهان شناخته می شوند. استیو جابز در سال 2007 از اولین آیفون یعنی آیفون 2G پرده برداشت. پسوند 2G به این معنا بود که این گوشی از اینترنت 2G بهره میبرد. پس از آن استیو جابز از آیفون 3G رونمایی کرد که پسوند آن به پشتیبانی از اینترنت 3G اشاره دارد. از نسل سوم آیفون ها یعنی آیفون 4 به بعد دیگر این پسوند ها استفاده نشد و تا امروز که شاهد آیفون 11 هستیم. آی پد های اپل نیز در همان سال 2007 توسط جابز رونمایی شد. در همان ابتدای کار آی پد فروشی شگفت انگیز داشت که حتی از آیفون جلو زد. هم اکنون آیپد های جدید نیز از جمله برترین تبلت های جهان هستند اما فروش سابق را ندارند.

ما به این دنیا آمده ایم که در آن اثری بگذاریم. وگرنه اصلا چرا بدنیا آمده ایم؟ استیو جابز

زندگی شخصی استیو جابز

در اواخر دهه 1970 بود که استیو جابز برای اولین بار با کسی وارد رابطه عاطفی شد. این شخص کریس برنان نام داشت و رابطه استیو جابز با اون به تولد اولین فرزند استیو جابز یعنی لیزا انجامید. استیو جابز تا سالها پدری لیزا را انکار کرد اما در نهایت پذیرفت که لیزا دختر اوست. مسائل متعددی بر سری رابطه بین جابز با دخترش پیش آمد که تا هم اکنون نیز سخن های بسیاری در مورد آن گفته می شود. اما جابز در سال 1991 یعنی زمانی که 36 سال سن داشت با یک دانشجوی دانشگاه استنفورد به نام لورن پاول ازدواج کرد. نتیجه ازدواج این دو سه فرزند به نام های ریدپاول، ارین سینا و اوه بود.

استیو جابز

وضعیت جسمانی و مرگ

در سال 2003 یک سرطان لوزالمعده در استیو جابز تشخیص داده شد. اما او به جای اینکه به درمان های پزشکی همچون جراحی و دارو درمانی بپردازد، به پزشکی سنتی و رژیم سبزیجات روی آورد. یکی از دلایل عدم تن دادن به جراحی این بود که از آنجا که استیو جابز به عنوان نماد اپل شناخته می شد، با انتشار خبر بیماری او سهام اپل سقوط کند. سرانجام در سال 2004 جابز تن به جراحی داد و در نهایت جراحی با موفقیت انجام شد. پس از مدتی کوتاه برای بهبودی، جابز به اپل برگشت و خبر بیماری خود را علنی کرد. اما در سال 2008 بود که جابز به سرعت دچار کاهش وزن شد و این گمانه را دامن زد که بیماری او دوباره برگشته است.

استیو جابز

در 9 ژانویه 2009 جابز در طی بیانیه ای اعلام کرد که مشکل او در عدم تعادل هورمونی بر میگردد ولی مشکل اساسی وجود نداشته و به کار خود ادامه می دهد. جابز سپس بیان کرد که مسئله سلامتی او یک مسئله شخصی است و ربطی به اپل ندارد. جابز پس از مدتی به کار برگشت اما با وخیم تر شدن حالش در ژانویه 2011 به مرخصی پزشکی رفت. او در ماه اوت از سمت مدیر عاملی اپل استعفا داد. استعفای استیو جابز با سقوط 5 درصدی سهام اپل روبرو شد که بار دیگر نشان داد جابز در اپل چه جایگاهی دارد. پس از او تیم کوک به مدیر عاملی اپل منصوب شد. جابز البته همچنان به عنوان رئیس هیئت مدیره به کار ادامه میداد.

استیو جابز
استیو جابز و بیل کلینتون، رئیس جمهور آمریکا

سرانجام دو ماه پس از کناره گیری استیو جابز از مدیریت اپل، جابز درگذشت. درگذشت او موجی از غم و اندوه را نه تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان به وجود آورد. شخصیت های سیاسی همچون باراک اوباما ریاست جمهوری وقت ایالات متحده به مناسبت درگذشت استیو جابز بیانه ای در تمجید او صادر کرد. بسیاری از شخصیت های بزرگ دنیای فناوری همچون بیل گیتس، لری پیج، مایکل دل و… هر یک در بیانیه های جداگانه ای درگذشت این نابغه را تسلیت گفتند.

استیو جابز

استیو جابز را می توان یکی از بزرگترین شخصیت های دنیای فناوری دانست. او با نبوغ و مدیریت عالی خود توانست دنیای کامپیوتر ها را تغییر دهد و یکی از موثر ترین افرادی بود که باعث شده است شما هم اکنون بتوانید این متن را در یک صفحه نمایش ببینید. استیو جابز با کمک استیو وازنیک توانست دنیای کامپیوتر ها را از کامپیوتر هایی که برای استفاده از آنها یک سالن نیاز است به کامپیوتر هایی که در جیب جا می شوند تغییر دهد. او همچنین با تاسیس شرکت های مختلف توانست به عنوان یکی از برترین کارآفرینان در قرن های بیستم و بیست و یکم شناخته شود.

استیو جابز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.