زندگینامه بیل گیتس

0

ویلیام هنری گیتس سوم، معروف به بیل گیتس( به انگلیسی: Bill Gates). متولد 28 اکتبر 1955 در سیاتل، ایالت واشنگتن، ایالات متحده آمریکا. کارآفرین، نابغه، سرمایه دار، نیکوکار و بازرگان بزرگ و مشهور آمریکایی است. در این زندگینامه از صفرویک همراه باشید تا به زندگینامه بیل گیتس، این نابغه خالق مایکروسافت بپردازیم.

مشخصات کلی بیل گیتس

  • نام کامل: ویلیام هنری گیتس سوم، معروف به بیل گیتس
  • تاریخ تولد: 28 اکتبر 1955
  • محل تولد: سیاتل، ایالت واشنگتن، آمریکا
  • شناخته شده برای: تاسیس مایکروسافت
  • ثروت: 99.5 میلیارد دلار (در آوریل 2020)

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس کیست؟

بیل گیتس به همراه شریک خود یعنی پل آلن، بزرگترین شرکت نرم افزاری جهان یعنی مایکروسافت را به وجود آوردند. مایکروسافت از طریق نوآوری ها استراتژی های جدید کاری خود توانست به یکی از موثر ترین شرکت های جهان در دوران ما تبدیل شود. بیل گیتس با تاسیس این شرکت توانست به ثروتمند ترین مرد جهان تبدیل شود که البته بعضی اوقات این جایگاه را به جف بزوس می دهد و برخی اوقات نیز آن را پس می گیرد. بیل گیتس در سال 2006 از مدیرعاملی مایکروسافت کناره گیری کرد تا به کار های خیر خواهانه اش بپردازد. اما تا سال 2014 سمت خود در راس هیئت مدیره مایکروسافت را حفظ کرده بود که در نهایت در سال همین سال از تمامی مسئولیت های خود در مایکروسافت کناره گیری کرد اما همچنان به عنوان یکی از بزرگترین سهامداران این شرکت محسوب می شود. بیل گیتس نهایتا در سال 2020 از هیئت مدیره مایکروسافت خارج شد.

زندگینامه بیل گیتس

اوایل زندگی

بیل گیتس در 28 اکتبر 1955 در سیاتل ایالت واشنگتن و در یک خانواده طبقه متوسط رو به بالا به دنیا آمد. بیل با خواهر بزرگتر خود یعنی کریستین و خواهر کوچکترش یعنی لیبی بزرگ شد. خانواده بیل گیتس از جمله خانواده های سرشناس و ریشه دار ایالت واشنگتن بودند. پدر او یعنی ویلیام هنری گیتس دوم به شغل وکالت مشغول بود و مادرش یعنی مری ماکسول گیتس، عضو هیئت علمی دانشگاه بود. فضای خانواده پنج نفره گیتس بسیار گرم و صمیمی بود. والدین معمولا کودکان را تشویق می کردند تا رقابتی سالم برای رشد شخصی و حرفه ای خود داشته باشند. زمانی که خانواده بیل گیتس به خانه تابستانی شان در Puget Sound رفته بودند، بیل اولین نشانه های شخصیت خود که یک شخصیت رقابت طلب و پیشرو بود را نشان داد.

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس روابط بسیار خوب و نزدیکی با مادرش مری داشت. مری که در آن زمان معلم بود، همیشه سعی می کرد بتواند وقت کافی را برای تربیت فرزندانش و همچنین فعالیت در امور خیریه اختصاص دهد. مری گیتس همچنین در هیئت مدیره چند شرکت از جمله اولین بانک بین ایالتی سیاتل که توسط پدربزرگش تاسیس شده بود عضویت داشت. شرکت دیگر، شرکت بزرگ کامپیوتری IBM بود. مادر گیتس هر وقت می خواست برای کار های خیریه به جایی برود، بیل را نیز با خود همراه می کرد. این همراهی ها در آینده بیل گیتس تاثیر بسیاری گذاشت و فعالیت های نیکوکارانه بیل گیتس در حال حاضر در واقع ریشه در آن دوران دارد.

زندگینامه بیل گیتس

تحصیلات بیل گیتس

بیل گیتس از همان کودکی، علاقه بسیاری به پیشرفت، کتاب خواندن و موفقیت های بزرگ داشت. بیل از همان کودکی ساعتهای زیادی را صرف خواندن کتاب می کرد که از جمله کتاب های مورد علاقه اش کتاب های بزرگ علمی و مرجع بودند. دانشنامه های بزرگ و چند جلدی از جمله کتاب های مورد علاقه بیل گیتس بودند. در حدود 11 سالگی بود که والدین بیل گیتس از رفتار های او ابراز نگرانی کردند. بیل در مدرسه بسیار خوب بود و از جمله بهترین دانش آموزان کلاس بود. اما والدینش متوجه شدند بیل کم کم دارد به یک فرد تنها و بی حوصله تبدیل می شود.

زندگینامه بیل گیتس

زمانی که بیل گیتس 13 ساله بود، والدینش او را در یکی از بهترین مدارس سیاتل یعنی Lakeside ثبت نام کردند. گیتس در این مدرسه نیز بسیار عالی بود. او در درست های ریاضیات و علوم توانست سرآمد مدرسه باشد. او همچنین در کار های نمایشی و درس ادبیات نیز به خوبی ظاهر شد. زمانی که بیل گیتس در این مدرسه مشغول تحصیل بود، یک شرکت کامپیوتری در سیاتل به مدرسه لیک ساید پیشنهاد کرد زمانی را نیز برای یادگیری کامپیوتر به دانش آموزان اختصاص دهد. در این زمان این شرکت تعدادی تله پرینتر برای دانش آموزان این مدرسه خرید. بیل گیتس آنقدر به این تله پرینتر ها و سپس به کامپیوتر علاقه مند شد که بخش زیادی از وقت آزاد خود را به کار با این کامپیوتر ها سپری می کرد.

بیل گیتس کم کم استعداد های خود را شکوفا کرد و مدتی بعد از آشنایی با کامپیوتر به طرز شگفت انگیزی توانست یک برنامه  tic-tac-toe را به زبان کامپیوتری BASIC بنویسد. این برنامه این امکان را به کاربران می داد تا بتوانند با کامپیوتر بازی کنند. چیزی که تا آن زمان سابقه نداشت.

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس در سال 1973 از مدرسه لیک ساید فارغ التحصیل شد. او توانست در آزمون SAT، نمره فوق العاده 1590 از 1600 را کسب کند. این یک دستاورد بسیار بزرگ برای او محسوب می شد. بیل گیتس آنقدر از این نمره خوشحال بود که تا سالهای سال به آن مباهات می کرد و هر وقت با فرد جدیدی آشنا می شد در معرفی خود میگفت که در SAT توانسته است نمره 1590 را کسب کند. (آزمون SAT یکی از آزمون های اصلی برای ورود به دانشگاه های آمریکاست. نمره 1590 در آزمون SAT شبیه این است که کسی در کنکور ایران رتبه ای بین 1تا 3 را کسب کند)

بیل گیتس در سال 1973 در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد. او ابتدا به توصیه خانواده اش به فکر تحصیل در رشته حقوق بود. اما دانشگاه نمی توانست آرزو های دور و دراز او را برآورده کند. پس از آن بود که گیتس با وجود مخالفت و ناراحتی والدینش تصمیم گرفت از دانشگاه هاروارد خارج شود. نهایتا او در سال 1975 از دانشگاه خارج شد و به دنبال رویای خود یعنی تاسیس یک شرکت کامپیوتری رفت. بچگی بیل گیتس در دورانی گذشت که کامپیوتر ها بسیار بزرگ و گرانقیمت بودند. اما او همواره به این فکر بود که کامپیوتر ها بتوانند آنقدر ارزان و کوچک شوند که هر فرد بتواند یک کامپیوتر برای خود داشته باشد.

زندگینامه بیل گیتس

ملاقات و همکاری با پل آلن

بیل گیتس با پل آلن که دو سال از او بزرگتر بود در مدرسه لیک ساید آشنا شده بود. این دو به سرعت با هم دوست شدند. در واقع این شور و شوق و علاقه بسیار زیاد هر دو طرف به کامپیوتر و نرم افزار بود که این دو را به هم نزدیک کرد. پل آلن یک فرد گوشه گیر و خجالتی بود در حالی که بیل گیتس فردی بود بسیار برون گرا که عاشق مبارزه برای رسیدن به اهدافش بود. صرف نظر از تفاوت رفتاری این دو، آنها مقدار زیادی از وقت آزاد خود را صرف کار کردن روی برنامه های خود کردند. آنها با هم یک آزمایشگاه کامپیوتر راه انداختند و در آن مشغول فعالیت شدند. این دو با هم اختلاف نظر ها و مشاجراتی نیز داشتند. موضوع مشاجره آنها این بود که چه کسی باید آزمایشگاه را اداره کند. در نهایت کار به جایی رسید که پل آلن، بیل گیتس را از آزمایشگاه رایانه اخراج کرد. اما پس از مدتی به دلیل مشکلاتی که ایجاد شده بود مدرسه این آزمایشگاه را تعطیل کرد اما پس از مدتی آزمایشگاه کامپیوتر دوباره مشغول به کار شد و گیتس و آلن دوباره شروع به همکاری با هم کردند.

بیل گیتس و پل آلن
بیل گیتس و پل آلن

پس از آن بیل گیتس برای یک شرکت کامپیوتری یک برنامه برای حقوق و دستمزد نوشت. سپس در سال 1970 یعنی زمانی که گیتس 15 سال داشت، او و پل آلن با هم شروع به همکاری برای تهیه Traf-o-Data کردند. Traf-o-Data یک نرم افزار بود که بر الگوی ترافیک در سیاتل نظارت می کرد. پل و آلن این نرم افزار را به قیمت 20000 دلار فروختند. بیل گیتس در این زمان می خواست از مدرسه خارج شود تا شرکت کامپیوتری خودش را راه اندازی کند اما والدینش اصرار داشتند او مدرسه را تمام کند و سپس به کالج برود تا بتواند وکیل شود.

بیل گیتس و پل آلن

آلن به دانشگاه ایالتی واشنگتن رفت در حالی که گیتس به دانشگاه هاروارد رفت. البته این دو ارتباطشان را با هم حفظ کردند. آلن نیز همچون گیتس نتوانست دانشگاه را تحمل کند و پس از دو سال از دانشگاه خارج شد و به شهر بوستون در ایالت ماساچوست رفت تا برای شرکت فنی مهندسی هانی‌ول کار کند. این یک اتفاق خوب بود چرا که بوستون همان شهری بود که بیل گیتس نیز در آن بود.( دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج یعنی در کنار شهر بوستون قرار دارد). در این زمان پل آلن یک صفحه از مجله الکترونیک به گیتس نشان داد که در آن مقاله ای در مورد کیت مینی کامپیوتر Altair 8800 بود. هر دوی آنها پس از دیدن این مجله به شدت مجذوب کار هایی شدند که این کامپیوتر می تواند انجام دهد. Altair 8800 توسط یک شرکت کوچک به نام MITS یا همان Micro Instrumentation and Telemetry Systems ساخته شده بود که مقر آن در آلبوکرک ایالات نیومکزیکو بود. پل آلن و بیل گیتس با این شرکت تماس گرفتند و گفتند در حال کار بر روی یک نرم افزار در زبان BASIC هستند که می توان آن را بر روی کامپیوتر های Altair نصب کرد. در واقع اصلا آن دو هیچ کاری برای چنین برنامه ای نکرده بودند و اصلا این برنامه وجود نداشت. اما آلن و گیتس می خواستند بدانند شرکت MITS به کسانی که بتوانند چنین برنامه ای بسازند احتیاج دارد یا خیر.

زندگینامه بیل گیتس
کامپیوتر Altair 8800

از قضا شرکت MITS که رئیس آن اد رابرتز بود، جواب مثبت داد و گفت چنین برنامه ای می خواهد. پس از آن آلن و گیتس دو ماه وقت گرفتند تا در آزمایشگاه کامپیوتر دانشگاه هاروارد چنین نرم افزاری بسازند. در این زمان آلن به آلبوکرک سفر کرد تا این نرم افزار را به شرکت MITS نشان دهد. این یک ریسک بود چون اصلا تا آن زمان این نرم افزار امتحان نشده بود. در واقع اصلا کامپیوتر های Altair در دسترس آلن و گیتس نبود که بتوانند این برنامه را بر روی آن امتحان کنند. اما بخت با این دو نابغه یار بود و این نرم افزار به خوبی بر روی کامپیوتر های شرکت MITS کار کرد. پس از آن شرکت MITS به سرعت پل آلن را استخدام کرد و پس از آن نیز بیل گیتس از هاروارد خارج شد تا با او همکاری کند.

بیل گیتس و پل آلن

در این زمان بود که بیل گیتس و پل آلن با هم شرکتی را بنا نهادند که آینده جهان را عوض کرد. آنها مایکروسافت را ساختند. این دو نابغه تا چند سال با هم در مایکروسافت کار کردند تا اینکه در سال 1983 یک بیماری در پل آلن تشخیص داده شد و او برای مداوا از شرکت خارج شد. با اینکه پس از یک سال پل آلن سلامتی خود را باز یافت اما از مایکروسافت استعفا داد. شایعات زیادی در مورد دلیل بیرون رفتن آلن از مایکروسافت وجود دارد. برخی می گویند بیل گیتس او را اخراج کرد و برخی نیز معتقدند آلن خود می خواست از مایکروسافت خارج شود تا تجربه های جدیدی کسب کند و یا بتواند در یک کسب و کار پر سود تر سرمایه گذاری کند.

بیل گیتس و پل آلن

بیل گیتس و تاسیس مایکروسافت

بیل گیتس و پل آلن در سال 1975 شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند. نام این شرکت ترکیبی بود از واژه های  micro-computer و software. در ابتدا نام این شرکت به صورت Micro-Soft نوشته می شد اما پس از مدتی خط وسط آن برداشته شد تا نام آن به همان Microsoft آشنا تبدیل شود. اولین محصول این شرکت یک نرم افزار BASIC بود که بر روی کامپیوتر های Altair شرکت MITS اجرا می شد. اما فروش این نرم افزار زیاد هم موفقیت آمیز نبود. علاوه بر حق الزحمه ای که تنها توانست هزینه ها را جبران کند، این نرم افزار سود زیادی عاید مایکروسافت نکرد. در واقع تنها 10 درصد از کسانی که در این نرم افزار استفاده کرده بودند هزینه آن را پرداختند. در واقع BASIC یک نرم افزار محبوب بین دوست داران کامپیوتر بود اما آنها ترجیح می دادند نسخه های پرمارکت آن را که به طور رایگان تکثیر و توزیع می شد را بدست آورند. البته در آن زمان بسیاری از دوست داران کامپیوتر، پول زیادی نداشتند که بتوانند چنین نرم افزار هایی را تهیه کنند. همین موضوع باعث شده بود زمانی که کسی این نرم افزار را خریداری می کرد، آن را بین دوستانش نیز توزیع کند. اما بیل گیتس این کار را سرقت می دانست چرا که این نرم افزار برای فروش ساخته شده بود و هر کس باید بهای آن را می پرداخت.

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس در فوریه 1976 نامه ای سرگشاده برای علاقه مندان به کامپیوتر نوشت و در آن گفت: ادامه توزیع و تکثیر نرم افزار ها بدون پرداخت هزینه آن، از ساخت نرم افزار های جدید و خوب جلوگیری می کند، این کار باعث می شود سازندگان نرم افزار از وقت و هزینه ای که برای ایجاد یک نرم افزار صرف می کنند دلسرد شده و از ادامه کار منصرف شوند. در این هنگام رابطه بیل گیتس و رابرتز(مدیر MITS) بسیار بد شده بود و گیتس او را متهم می کرد که در نشر و تکثیر نرم افزار های ساخته شده توسط مایکروسافت دخیل است اما رابرتز این اتهام را رد می کرد. در نهایت در سال 1977 بود که رابرتز شرکت MITS را فروخت و برای تحصیل در دانشکده پزشکی و دکتر شدن به جورجیا رفت. در این هنگام بیل گیتس و پل آلن باید برای دریافت حق خود از مالک جدید شرکت MITS شکایت کردند و مشکلات خود را با او پیگیری کردند.

زندگینامه بیل گیتس

پس از آن مایکروسافت نرم افزار هایی با فرمت های مختلف برای شرکت های گوناگون کامپیوتری نوشت. در ابتدای سال 1979 بود که بیل گیتس مقر اصلی مایکروسافت را به شهر بلویو یعنی درست در کنار سیاتل در واشنگتن منتقل کرد. گیتس حالا بسیار خوشحال بود که در خانه است. در این زمان مایکروسافت 25 کارمند داشت. این 25 کارمند جوان تمامی کار های مایکروسافت از ساخت نرم افزار تا توسعه بازار ها را بر عهده داشتند. مایکروسافت تا سال 1979 توانست به درآمد 2.5 میلیون دلاری برسد. بیل گیتس در سن 23 سالگی خود را به عنوان رئیس شرکت معرفی کرد. از آن زمان بیل گیتس به طور رسمی مایکروسافت را رهبری می کرد و به مدیر بلامنازع آن تبدیل شد.

زندگینامه بیل گیتس

روابط مایکروسافت با IBM

در سال های آینده شرکت های بزرگی همچون اپل، اینتل و IBM هر یک در حال تبدیل شدن به غولی در صنعت کامپیوتر بودند. در این زمان بیل گیتس در این فکر بود که شایستگی های مایکروسافت در زمینه ساخت نرم افزار برای کامپیوتر های ساخت این شرکت ها را نشان دهد. همانطور که در ابتدا گفتیم مادر بیل گیتس یعنی مری گیتس از اعضای هیئت مدیره IBM بود. بیل گیتس توانست از طریق مادرش با رئیس شرکت IBM آشنا شود و با او ملاقات کند. در نوامبر 1980 شرکت IBM به دنبال نرم افزاری بود تا بتواند آن را بر روی کامپیوتر های شخصی خود نصب کند. طبق شایعات اولین بار که بیل گیتس وارد شرکت IBM شد، یکی از کارمندان آنجا، گیتس را با آبدارچی اشتباه گرفت و از او خواست برایش قهوه بیاورد!!!

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس در آن سالها بسیار جوان بود ولی توانست به سرعت توانست مدیران IBM را تحت تاثیر قرار داده و آنها را متقاعد کند که او و شرکتش یعنی مایکروسافت می توانند نیاز های نرم افزاری IBM را برآورده کنند. تنها مشکل این بود که در آن زمان هنوز مایکروسافت سیستم عاملی را که بتوان با آن کامپیوتر های IBM را کنترل کرد توسعه نداده بود. بیل گیتس در این زمان یک نرم افزار که برای رایانه های مشابه رایانه های شخصی IBM توسط شرکت SCP ساخته شده بود را خریداری کرد. او توانست با سازنده نرم افزار وارد مذاکره شده و مایکروسافت را به عنوان تنها نماینده مجاز استفاده و پخش آن نرم افزار تبدیل کند. اما گیتس اصلا چیزی درباره معامله با IBM به آنها نگفت.!!

زندگینامه بیل گیتس

بعدا اما شرکت SCP از بیل گیتس شکایت کرد ولی بیل گیتس با دادن مبلغی به آن شرکت توانست از زیر این اتهام خارج شود و اتهامی علیه او و مایکروسافت ثبت نشد. گیتس مجبور بود نرم افزار های خریداری شده را برای کار با کامپیوتر های شخصی IBM هماهنگ کند. بعد از اعمال تغییرات، این نرم افزار با قیمت 50.000 دلار به IBM تحویل داده شد. در واقع این همان پولی بود که گیتس برای خرید نرم افزار پرداخت کرده بود. اما IBM به این نرم افزار راضی نبود و می خواست کد منبع آن را از گیتس بخرد. اما بیل گیتس از این کار امتناع می کرد. نرم افزاری که بیل گیتس به IBM داد همان MS-DOS بود که در واقع پدر ویندوز های امروزی است. این نرم افزار آنقدر خوب ظاهر شد و کارایی بالایی داشت که سایر شرکت ها نیز برای ساخت نرم افزار به مایکروسافت مراجعه کردند. این شرکت همچنین در همان سالها یک نرم افزار بر پایه مایکروسافت BASIC برای APPLE II ساخت.

پس از ساخت این نرم افزار ها برای IBM و اپل، مایکروسافت رشد انفجار گونه ای را تجربه کرد. به گونه ای که تعداد کارمندان این شرکت از 25 نفر به 128 نفر رسید و در آمد آن از 2.5 میلیون دلار به 16 میلیون دلار رسید. در سال 1981 بیل گیتس مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره بود و پل آلن نیز به عنوان معاون او مشغول به کار بود. در سال 1983 مایکروسافت دفاتری را در بریتانیا و ژاپن تاسیس کرد. در همان سالها بود که 30 درصد از کل کامپیوتر های موجود در جهان از نرم افزار های مایکروسافت استفاده می کردند.

 

رقابت بیل گیتس و استیو جابز

مایکروسافت و اپل در ابتدا بسیاری از نوآوری های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذاشتند. در سال 1981 که استیو جابز رهبری اپل را بر عهده داشت از بیل گیتس و مایکروسافت برای توسعه نرم افزار کامپیوتر های مک دعوت کرد. این یکی از چند همکاری اولیه مایکروسافت و اپل با هم بود که بعدا از همکاری به رقابت تبدیل شد.در این زمان بود بیل گیتس اعلام کرد مایکروسافت شروع به ساخت سیستم عاملی به نام ویندوز کرده است در حالی که اصلا هیچ برنامه ای برای ساخت این سیستم عامل وجود نداشت. پیش از آن شرکت اپل سیستم عاملی برای مکینتاش ساخته بود. این سیستم عامل از طریق ماوس کار می کرد و از تعدادی آیکن گرافیکی تشکیل شده بود که می توانستند کامپیوتر را کنترل کنند.

استیو جابز و بیل گیتس
استیو جابز و بیل گیتس

این سیستم عامل تفاوت عمده ای با سیستم عامل MS-DOS داشت که مبتنی بر متن و صفحه کلید بود و این موضوع یک تهدید جدی برای مایکروسافت محسوب می شد. تا مدتها این موضوع مطرح بود که مایکروسافت ویندوز را بر مبنای سیستم عامل مکینتاش اپل ساخته است اما بیل گیتس این اتهام را رد می کرد. در نهایت در 20 نوامبر 1985 ویندوز 1 عرضه شد. این سیستم عامل بسیار شبیه به سیستم عامل مکینتاش بود که اپل دو سال پیش از آن منتشر کرده بود. کار این دو شرکت به دادگاه کشید و در نهایت گیتس و مایکروسافت از دادگاه پیروز بیرون آمدند. بیل گیتس و استیو جابز دو رقیب و در عین حال دو دوست باقی ماندند. بعد از عرضه ویندوز، مایکروسافت به جایگاه بالاتری در صنعت نرم افزار رسید و به یکی از بزرگترین شرکت های کامپیوتری تبدیل شد.

استیو جابز و بیل گیتس
استیو جابز و بیل گیتس

تولد آفیس و دعوا های حقوقی

در زمانی که بیل گیتس در حال رسیدن به قله های شهرت بود، چند شرکت فناوری با رهبری IBM شروع به ساخت سیستم عاملی برای جایگزینی با MS-DOS کردند. این نرم افزار OS/2 نام داشت. بیل گیتس اما با بالابردن کارایی ویندوز به این کار واکنش نشان داد.در سال 1989 مایکروسافت از یک پکیج نرم افزاری به نام آفیس رونمایی کرد. آفیس که در فارسی به معنای دفتر کار است، آمده بود تا همه دفاتر کار را متحول کند. آفیس ترکیبی بود از چند نرم افزار بسیار کاربردی برای مدیریت همچون ورد و اکسل. این نرم افزار ابتدا برای مکینتاش معرفی شد و در سال بعد بر روی ویندوز نیز نصب شد. این برنامه ها با OS/2 سازگار نبودند. از طرفی نسخه های جدید ویندوز آنقدر موفق بودند که در طی دو هفته 100.000 نسخه فروختند. با این مسائل بود که OS/2 از بین رفت.اما کم کم مشکلاتی در حال ظاهر شدن بودند. در این هنگام “کمیسیون تجارت فدرال” تحقیقاتش درباره شیوه ناعادلانه بازار یابی مایکروسافت آغاز کرد..

زندگینامه بیل گیتس

در طول دهه 1990 مایکروسافت با تحقیقات کمیسیون تجارت فدرال و وزارت دادگستری فدرال روبرو شد. برخی از اتهامات مایکروسافت این بود که این شرکت با سازندگان کامپیوتر های شخصی معاملات ناعادلانه ای را ترتیب داده است. یکی دیگر از اتهامات این بود که مایکروسافت، نصب مرورگر اینترنت اکسپلورر را به عنوان پیش شرط فروش سیستم عامل ویندوز به شرکت های سازنده رایانه مطرح کرده است. این اتهامات دو بخش اصلی مایکروسافت یعنی بخش تولید سیستم عامل و همچنین بخش تولید نرم افزار را هدف قرار گرفته بود. این دو اتهام آنچنان سنگین بودند که در صورت به نتیجه رسیدن حتی می توانستند به نابودی این شرکت منجر شوند. اما شاکیان یک چیز را فراموش کرده بودند. رئیس مایکروسافت، بیل گیتس بود.

زندگینامه بیل گیتس

بیل گیتس از شرکت دفاع کرد و باز هم موضوع دزدی نرم افزار و تکثیر غیر قانونی آنها را پیش کشید. او بیان کرد وجود چنین محدودیت ها و مشکلاتی که دولت ایجاد می کند، تهدیدی اساسی برای نوآوری و خلاقیت در زمینه نرم افزار است. سرانجام مایکروسافت توانست با دولت به یک توافق برسد. پس از آن بیل گیتس روش های خلاقانه ای برای ادامه تبلیغات خود ایجاد کرد. اما تحقیقات در طی دهه 1990 ادامه یافتند.

زندگینامه بیل گیتس

خروج از مایکروسافت

در سال 2000، گیتس از کار مدیر عاملی مایکروسافت کناره گیری کرد و این کار را به دوست دوران کالج خود یعنی استیو بالمر سپرد. استیو بالمر از جمله افراد با تجربه مایکروسافت بود و از سال 1980 در این شرکت مشغول به کار بود. گیتس اما همچنان به عنوان رئیس هیئت مدیره باقی ماند. در سال 2006 بود که بیل گیتس اعلام کرد در حال اتمام کار خود در مایکروسافت است تا زمان بیشتری را به بنیاد خیریه اش اختصاص دهد. آخرین روز کاری او در مایکروسافت در 27 ژوئن 2008 بود. در فوریه 2014 گیتس از سمت ریاست هیئت مدیره مایکروسافت کناره گیری کرد و خود را به عنوان مشاور فنی شرکت منسوب کرد. پس از آن تغییراتی در مدیر عاملی مایکروسافت نیز به وجود آمد و  استیو بالمر با ساتیا نادلا جایگزین شد.

بیل گیتس و وارن بافت
بیل گیتس و وارن بافت

سبک مدیریت بیل گیتس

بیل گیتس با هوش و مدیریت فوق العاده خود توانست مایکروسافت را به یک غول تمام عیار تبدیل کند. سبک مدیریت او که با نام Confrontational Management شناخته می شد به یک افسانه تبدیل شد. گیتس از همه کارمندان خود انتظار داشت به یک اندازه برای شرکت فداکاری به خرج دهند. مدیریت بیل گیتس بر این اصل استوار بود که خلاقیت و نوآوری هیچ وقت نباید به اتمام برسد و همواره بتوان با خلاقیت ها و نوآوری های جدید بتوان مشتریان بیشتری بدست آورد. به همین دلیل او همواره از کارمندانش انتظار خلاقیت بیشتر و بیشتر داشت. گیتس در تمام اوقات در حال آنالیز شرایط اطرافش بود. او همواره می خواست ببینید کارمندانش واقعا به او و عقایدش باور دارند یا خیر.

زندگینامه بیل گیتس

زندگی شخصی بیل گیتس

در سال 1987 بود که یکی از مدیران تولید مایکروسافت به نام ملیندا فرنچ، چشم بیل گیتس 32 ساله را گرفت. ملیندا یک فرد بسیار منظم و کاردان بود.  بیل گیتس از او بسیار خوشش آمد و کم کم رابطه آنها جدی شد. بیل گیتس در و ملیندا فرنچ در اول ژانویه 1994 در هاوایی با هم ازدواج کردند. در سال 1996 دختر اول آنها یعنی جنیفر به دنیا آمد. پسر آنها یعنی روری، در سال 1999 بدنیا آمد و دختر دومشان به نام فبی در سال 2002 چشم به جهان گشود.

بیل گیتس به همراه همسرش
بیل گیتس به همراه همسرش

ثروت بیل گیتس

در مارس 1986، گیتس سهام مایکروسافت را در عرضه اولیه به بورس وارد کرد. قیمت هر سهم نیز 21 دلار تعیین شد. در آن سال بیل گیتس 31 سال داشت و به سرعت به یک میلیونر تبدیل شد. در آن زمان بیل گیتس 45 درصد از سهام مایکروسافت را در اختیار داشت که به 234 میلیون دلار می رسید. در آن زمان کل سهم مایکروسافت 520 میلیون دلار بود. با گذشت زمان بر ارزش سهام مایکروسافت افزوده شد. در سال 1987 بود که بیل گیتس به جمع میلیاردر ها پیوست. در آن زمان ارزش سهام مایکروسافت به هر سهم 90.75 دلار رسیده بود. از آن زمان تا به حال بیل گیتس توانسته است همواره در صدر یا بین بالاترین های لیست ثروتمندان جهان باشد. ثروت بیل گیتس تا 101 میلیارد دلار نیز بالا رفت اما هم اکنون او 99.5 میلیارد دلار ثروت دارد و در جایگاه دوم جهان یعنی پس از جف بزوس قرار دارد.

خانه بیل گیتس
خانه بیل گیتس

بیل گیتس همواره به فعالیت های بشر دوستانه علاقه زیادی داشته است. او در سال 2000 به همراه همسرش بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس را بنیاد نهاد. این بنیاد به کار های بشر دوستانه همچون آموزش و بهداشت در سراسر جهان می پردازد و در حال حاضر 38.7 میلیارد دلار دارایی دارد. این بنیاد ثروتمندان دیگری همچون وارن بافت را نیز به سوی خود جلب کرد که وارن بافت توانست این بنیاد را دو برابر قبل گسترش دهد. طبق خواسته بیل گیتس، پس از اینکه از دنیا رفت تمامی اموالش به خیریه داده خواهد شد.

زندگینامه بیل گیتس

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.