زندگینامه وارن بافت

وارن ادوارد بافت، مشهور به وارد بافت (به انگلیسی: Warren Buffett). متولد 30 آگوست 1930 در شهر اوماها، ایالت نبراسکا، ایالات متحده آمریکا. سرمایه دار، تاجر و نیکوکار آمریکایی است که هدایت شرکت خوشه ای برکشایر هاتاوی را بر عهده دارد. در ادامه با صفر و یک همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به این بیزنسمن بزرگ قرن.

مشخصات کلی وارن بافت

نام کامل: وارن ادوارد بافت

تاریخ تولد: 30 آگوست 1930

محل تولد: اوماها، ایالت نبراسکا، آمریکا

شناخته شده برای: هدایت و رهبری برکشایر هاتاوی

ثروت: 70.5 میلیارد دلار (آوریل 2020)

زندگینامه وارن بافت

وارن بافت کیست؟

وارن بافت را می توان یکی از بزرگترین تاجران عصر حاضر دانست. او در سال 1956 شرکت Buffett Partnership Ltd را تاسیس کرد. بافت در سال 1965 با سرمایه گذاری های گسترده توانست زمام امور برکشایر هاتاوی را در دست گرفته آن را از یک شرکت که بر صنعت نساجی تمرکز داشت، به یک ابر شرکت خوشه ای که تمرکز اصلی آن بر سرمایه گذاری های کلان در سایر شرکت ها و ارائه خدمات مالی است تبدیل کند. تاثیر وارن بات بر برکشایر هاتاوی چنان عمیق بوده است که بسیاری معتقدند این شرکت دوباره به دست وارن بافت تاسیس شد. وارن بافت با ثروت 70.5 میلیارد دلاری خود به عنوان یکی از ثروتمند ترین مردان جهان شناخته می شود که در زمان هایی حتی توانسته است لقب ثروتمند ترین فرد جهان را نیز به خود اختصاص دهد.

زندگینامه وارن بافت

اوایل زندگی و تحصیلات

وارن بافت در 30 آگوست 1930 در یک خانواده که از پیشینه سیاسی و اقتصادی بالایی برخوردار بودند به دنیا آمد. پدر او یعنی هاوارد بافت(1964-1903)، در چهار دوره نماینده مجلس نمایندگان آمریکا بوده است و علاوه بر آن از جمله سرمایه داران و تاجران زمان خود بوده است. مادر او نیز لیلا بافت نام داشت. وارن تنها فرزند پسر در بین سه فرزند خانواده بود. وارن بافت تحصیلات خود را در دبستان Rose Hill آغاز کرد. زمانی که بافت 12 ساله بود، پدرش در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا پیروز شد. به همین دلیل وارن با همراه خانواده به پایتخت کشور یعنی واشنگتن دی.سی رفتند. او در آنجا پس از اتمام مدرسه ابتدایی، وارد دبیرستان آلیس دیل جونیور شد. سپس او به دبیرستان Woodrow Wilson رفت و در سال 1947 از آنجا فارغ التحصیل شد.

زندگینامه وارن بافت

وارن بافت در همان کودکی و نوجوانی علاقه وافری به تجارت و سرمایه گذاری و در یک کلام پول درآوردن نشان داد. یکی از کتاب هایی که تاثیر زیادی بر بافت جوان گذاشت، کتاب “هزار راه برای کسب 1000 دلار” بود که از کتابخانه عمومی اوماها قرض گرفته بود و در سن 7 سالگی می خواند. بافت از همان بچگی شروع به کار کرد، او ابتدا کارش را با فروش خانه به خانه آدامس، کوکاکولا و مجلات هفتگی آغاز کرد. بعضی اوقات نیز در فروشگاه مواد غذایی پدربزرگش مشغول کار می شد. وارن بافت زمانی که دبیرستانی بود شروع به کار های دیگری از جمله روزنامه فروشی، فروش توپ، تمبر و پوستر خودرو ها می کرد. زمانی که بافت 15 ساله بود و به دبیرستان می رفت، او و یک دوستش با 25 دلار یک دستگاه پینبال خریدند و آن را در یک آرایشگاه محلی قرار دادند. طی چند ماه از سودی که این کار عایدشان کرده بود توانستند دو دستگاه دیگر بخرند و در مجموع سه دستگاه داشته باشند که در سه آرایشگاه قرار گرفته بود. آنها بعدا این کسب و کار را به قیمت 1200 دلار به یک کهنه سرباز جنگ فروختند.

من همیشه میدانستم میخواهم ثروتمند باشم، حتی لحظه ای به این خواسته ام شک نکردم. وارن بافت

اولین بار که وارن بافت با بورس آشنا شد مربوط به زمانی بود که او مدتی را در سالن مشتریان یک کارگزاری محلی که نزدیک محل کار پدرش بود گذراند. بافت زمانی که 10 سال داشت در سفری به نیویورک از بورس اوراق بهادار نیویورک که در وال استریت بود بازدید کرد. او در سن 11 سالگی سه سهم از شرکت Cities Service Preferred برای خودش و سه سهم برای خواهرش خرید. وارن بافت در آن سالها که به کار روزنامه فروشی اشتغال داشت توانست ماهانه بیش از 175 دلار روزنامه واشنگتن پست را بفروشد که رقمی فوق العاده بالا بود. او همچنین زمانی که دبیرستانی بود در شرکت پدرش سرمایه گذاری کرد و یک مزرعه 40 هکتاری که توسط یک کشاورز مستاجر اداره می شد را خریداری کرد. او این زمین را هنگام 14 سالگی با 1200 دلار پس انداز خود خریداری کرد و شروع به کار بر روی آن کرد. زمانی که وارن بافت از دانشگاه فارغ التحصیل شد، 9800 دلار (به پول امروز، 105.000 دلار یا قیمت یک مرسدس بنز کلاس S) پول جمع کرده بود.

زندگینامه وارن بافت

در سال 1947، وارن بافت که تنها 16 سال داشت، وارد یکی از بهترین دانشگاه های اقتصادی جهان، یعنی دانشکده وارتون دانشگاه پنسیلوانیا شد. البته بافت با اصرار پدر وارد این دانشکده شد، او خودش می خواست کسب و کار های خودش را دنبال کند اما پدرش اصرار داشت که او باید به دانشگاه برود. بافت در دانشکده وارتون به انجمن برادری   Alpha Sigma Phi پیوست. او سپس به دانشگاه نبراسکا منتقل شد. بافت در 19 سالگی و با لیسانس علوم مدیریت تجاری فارغ التحصیل شد. او سپس خواست وارد دانشکده اقتصاد دانشگاه هاروارد شود از ورود به آن ناکام ماند. از آنجا که اساتید بسیار بزرگ علم اقتصاد همچون بنجامین گراهام در دانشگاه کلمبیا نیز تدریس می کردند، بافت وارد دانشکده اقتصاد دانشگاه کلمبیا شد. او در سال 1951 کارشناسی ارشد اقتصاد را از دانشگاه کلمبیا کسب کرد. پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه، وارن بافت وارد موسسه مالی نیویورک شد.

زندگینامه وارن بافت

سرمایه گذاری های وارن بافت

وارن بافت بین سالهای 1951 تا 1954 در شرکت Buffett-Falk & Co سرمایه گذاری کرد، سپس از سال 1954 تا 1956  در Graham-Newman Corp به عنوان یک تحلیلگر بورس اوراق بهادار کار کرد. او سپس در سال 1956 در شرکت Buffett Partnership, Ltd یعنی شرکت خودش مشغول به کار شد و سپس از سال 1970 به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی منصوب شد.

زندگینامه وارن بافت

وارن بافت در سال 1956 شرکت Buffett Partnership, Ltd را در زادگاه خود یعنی اوماها تاسیس کرد. او در اداره این شرکت از تکنیک هایی که از بنجامین گراهام آموخته بود استفاده کرد. مطابق این تکنیک ها باید به دنبال شرکت های کوچکی میگشت که آینده روشنی میداشتند. وارن بافت این کار را به بهترین شکل ممکن انجام داد و از اینجا بود که به یک میلیونر تبدیل شد. در این میان یکی از شرکت هایی که وارن بافت بر روی ارزش و کار ها آن مطالعه کرده بود یک شرکت نساجی به نام برکشایر هاتاوی بود. بافت از این شرکت خوشش آمد و در آغاز دهه 1960 کم کم شروع به خرید سهام این شرکت کرد تا اینکه نهایتا در سال 1965 آنقدر سهام از برکشایر هاتاوی خریده بود تا توانست کنترل آن را بدست بگیرد. قیمت سهام برکشایر هاتاوی در سال 1960 که بافت شروع به خرید سهام آن کرد، 7.6 دلار به ازای هر سهم بود که در سال 1965 به 14.86 دلار رسیده بود.

زندگینامه وارن بافت

وارن بافت از زمانی که به برکشایر هاتاوی آمد، در طول زمان کم کم از بخش نساجی برکشایر هاتاوی کم کرد. کارخانه های پارچه بافی یکی پس از دیگری تعطیل شدند. بافت اصلا علاقه ای به تجارت پارچه نداشت و یک بار گفته بود تجارت پارچه بدترین تجارت ممکن است. تعطیلی کارخانه های نساجی برکشایر هاتاوی تا سال 1985 که آخرین کارخانه فروخته شد ادامه یافت. بافت همواره تلاش می کرد بخش مالی کارخانه را گسترش دهد. یکی از این بخش ها بیمه بود. بافت علاقه زیادی به این بخش داشت و همواره در تلاش بود تا برکشایر را به یکی از بزرگترین شرکت های بیمه جهان تبدیل کند.

قانون شماره 1: هرگز پولی از دست ندهید. قانون شماره 2: هرگز قانون شماره 1 را فراموش نکنید. وارن بافت

با وجود موفقیت هایی که وارن بافت در شرکت اول خود کسب کرده بود، آن را تعطیل کرد تا تمام تمرکز خود را بر روی برکشایر هاتاوی بگذارد. بافت پس از اینکه صنعت بیمه را در برکشایر هاتاوی نهادینه کرد، شروع به خرید سهام سایر شرکت ها کرد که شامل روزنامه واشنگتن پست، شرکت بیمه GEICO و شرکت نفت اکسون بود. در این زمان بود اوراکل اوماها دست به هر چیز می زد طلا می شد. او توانست سهام بسیاری از شرکت ها کوچک را بخرد و سپس آنها را به جاهای بالایی برساند. پس از آن بافت رو به سمت کوکا کولا آورد و پس از سرمایه گذاری قابل توجهی که در این شرکت کرد، بین سالهای 1989 تا 2006 توانست به عنوان مدیر این شرکت منصوب شود. در حال حاضر برکشایر هاتاوی مالک 9.3 درصد از کل سهام کوکاکولا است.  البته این تنها سمت مدیریتی وارن بافت نبود. او در زمان های مختلف در شرکت هایی همچون Citigroup Global Markets Holdings و Graham Holdings Company and The Gillette Company. نیز مدیر بوده است.

زندگینامه وارن بافت

در سال 1967 یعنی دو سال پس از اینکه بافت رهبری برکشایر هاتاوی را بر عهده گرفته بود، این شرکت شروع به سود دهی کرد و اولین سود خود را در آن سال و به ازای 10 سنت برای هر سهم پرداخت کرد. بافت در آن زمان سالانه 50 هزار دلار درآمد برای زندگی خود داشت که البته منهای سهامش است. در سال 1973 بود که وارن بافت متوجه خرید سهام همان روزنامه ای شده بود که در کودکی از فروش آن پول در می آورد. او در آن سال با کاترین گراهام که کنترل واشنگتن پست را در دست داشت، دوست شد. او سپس اقدام به خرید سهام این روزنامه کرد. در سال 1979 بود که وارن بافت شروع به سرمایه گذاری در سهام شبکه ABC کرد. در سال 1985 وارن بافت با 3.5 میلیون دلار، سرمایه گذاری هنگفتی در شبکه ABC کرد که باعث تعجب همگان شد. سرمایه گذاری های وارن بافت همچنان ادامه پیدا کرد.

زندگینامه وارن بافت

او درک اینکه آینده متعلق به تکنولوژی و کامپیوتر است، در شرکت های بزرگ کامپیوتری سرمایه گذاری کرده است. یکی از مهم ترین سرمایه گذاری های او در شرکت اپل بوده است. هم اکنون شرکت برکشایر هاتاوی با داشتن 5.6 درصد از کل سهام اپل، به عنوان دومین سهامدار بزرگ این شرکت محسوب می شود.

به جای آنکه هر چه از درآمدتان باقی ماند را سرمایه گذاری کنید، هر چه از سرمایه گذاری هایتان باقی ماند را خرج کنید. وارن بافت

ثروت وارن بافت

در 29 مه 1990 زمانی که وارن بافت فروش سهام کلاس A برکشایر هاتاوی را آغاز کرد و این سهام به قیمت هر سهم 7175 دلار رسید، بافت میلیاردر شد. ثروت وارن بافت در طی سال های متمادی همواره افزایش داشته است. با اینکه او در جریان بحران مالی سال 2007-2008 دچار مشکلاتی شد و ثروت زیادی را از دست داد اما سال 2008 همان سالی بود که وارن بافت توانست لقب ثروتمند ترین مرد جهان را بدست آورد. در حال حاضر وارن بافت دارای 70.5 میلیارد دلار ثروت است که باعث می شود پس از جف بزوس و بیل گیتس به عنوان سومین مرد ثروتمند جهان شناخته شود. عمده ثروت وارن بافت از برکشایر هاتاوی است که 30 درصد از سهام آن را در اختیار دارد. وارن بافت البته یک نیکوکار و خیر بزرگ نیز محسوب می شود. یکی از بزرگترین کار های خیریه او، کمک های هنگفت او به بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس است. او با ورود به این بنیاد خیریه توانست آن را دو برابر گسترش دهد. همچنین در سال 2012 که متوجه شد بیماری سرطان دارد، با اینکه بعدا سلامتی خود را بدست آورد، گفت 99 درصد از ثروتش را به خیریه اهدا خواهد کرد.

خانه وارن بافت
خانه وارن بافت

وارن بافت معمولا ابراز می کند اهل تجمل و خرج های بیهوده نیست. او همچنان در خانه ای که در سال 1958 در زادگاه خود یعنی شهر اوماها، به قیمت 31500 دلار خریداری کرده بود زندگی می کند. البته او صاحب یک خانه 4 میلیون دلاری در لاگونا بیچ کالیفرنیا است. او یک کادیلاک DTS دارد و زیاد اهل ماشین بازی نیست. اما او در سال 1989 بنا به نیازش یک جت شخصی خرید که البته از جت شخصی بسیاری از ثروتمندان کوچکتر و ارزان تر بوده و تنها 6.7 میلیون دلار قیمت داشت. حقوق سالانه وارن بافت در سال 2006 برابر با 100.000 دلار بوده است که در مقابل حقوق سایر مدیرعامل ها حقوق بسیار اندکی محسوب می شود.

زندگینامه وارن بافت

زندگی شخصی

وارن بافت علاقه ویژه ای به ساز زدن دارد. ساز مورد علاقه او یوکللی است که در سال 1949 با آن آشنا شده است. این علاقه به ساز او را با سوزان تامپسون آشنا کرد که او نیز علاقه وافری به این ساز داشت. این دو در سال 1952 با هم ازدواج کردند. حاصل این ازدواج سه فرزند بود به نام هام سوزی، هاوارد و پیتر. بافت و همسرش از سال 1977 شروع به زندگی جداگانه کردند اما رسما از یکدیگر جدا نشدند تا اینکه در سال 2004 سوزان بافت از دنیا رفت. در سال 2006 که وارن بافت 76 ساله بود، با با دوست دیرینه خود یعنی آسترید منکس که در آن زمان 60 سال داشت ازدواج کرد. در واقع از سال 1977 که بافت و همسرش زندگی جداگانه داشتند، وارن بافت با آسترید منکس زندگی می کرد و در سال 2006 این رابطه رسمیت یافت.

وارن بافت و همسرش
وارن بافت و همسرش

در گذشته گفته می شد بافت به مذهب پرسبیترینیسم اعتقاد دارد اما در نهایت خود او گفت به هیچ دین و مذهبی اعتقاد نداشته و آگنوستیک است. البته در برخی سخنان وارن بافت می توان اشاراتی به کتاب مقدس مسیحیان را مشاهده کرد.  شایعات بسیاری در این مورد وجود دارد که وارن بافت از تکنولوژی های روز استفاده نمی کند. این شایعات تا حد زیادی غلط هستند. طبق گفته خودش، از موتور جستجوی گوگل و یا در سال 2013 یک گوشی نوکیا خریده بود. او در فوریه سال 2020 در مصاحبه با شبکه CNBC گفت به تازگی یک گوشی آیفون برای خودش خریده است. بافت علاقه قدیمی خود به روزنامه را حفظ کرده است. او طبق عادت هر روزه اش پنج روزنامه می خواند که اولین آنها روزنامه Omaha World Herald است. او سهام این روزنامه را در سال 2011 خریداری کرد.

ویژگی یک ثروتمند واقعی این است که اگر همه دارایی هایش را هم از دست بدهد باز می تواند آنها را بدست آورد. وارن بافت

سخنان وارن بافت به دلیل ترکیب مباحث بسیار مهم اقتصادی با طنز، بسیار مشهور است. او هر ساله مجمع صاحبان سهام شرکت برکشایر هاتاوی را در Qwest Center در شهر اوماها برگزار می کند. برای این رویداد بیش از 20 هزار نفر از ایالات متحده و حتی از خارج از کشور جمع می شوند. به این مجمع لقب Woodstock of Capitalism را داده اند. در نهایت باید گفت وارن بافت یکی از بزرگترین مردان دوران ما محسوب می شود. این مرد بزرگ کار خود را از نوشابه فروشی آغاز کرد و سپس به ریاست کوکا کولا رسید. او در کودکی روزنامه فروشی می کرد اما زمانی توانست عمده سهام روزنامه واشنگتن پست را خریداری کند و بعدا صاحب چند روزنامه دیگر نیز شود. وارن بافت نمونه یک فرد موفق است که با کار، تلاش و کوشش های بی وقفه توانسته است به سومین مرد ثروتمند جهان تبدیل شود. همه اینها باعث می شود ما به احترام تاجر پیر اوماها کلاه از سر برداریم.

زندگینامه وارن بافت

بیشتر بخوانید:

زندگینامه استیو جابز

زندگینامه بیل گیتس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.