زندگینامه جف بزوس

0

جفری پرستون بزوس، معروف به جف بزوس( به انگلیسی: Jeff Bezos). متولد 12 ژانویه 1964 در البوکرکی، ایالات نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا، کار آفرین و تاجر بزرگ آمریکایی است که شرکت نامدار آمازون را تاسیس کرد. جف بزوس هم اکنون به عنوان ثروتمند ترین شخص جهان شناخته می شود. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به زندگی او. تا انتها با صفر و یک همراه باشید.

مشخصات کلی جف بزوس

نام کامل: جفری پرستون بزوس

تاریخ تولد: 12 ژانویه 1964

محل تولد: البوکرکی، نیومکزیکو، آمریکا

شناخته شده برای: تاسیس و مدیریت فروشگاه اینترنتی آمازون

ثروت خالص: 117.2 میلیارد دلار( آوریل 2020)

زندگینامه جف بزوس

جف بزوس کیست؟

جف بزوس کارآفرین و پیشگام در تجارت الکترونیک است که شرکت بزرگ آمازون را تاسیس کرد و هم اکنون مدیر ارشد آن است. او همچنین صاحب روزنامه واشنگتن پست و بنیانگذار شرکت اکتشافات فضایی بلو اوریجین است که به کار هایی همچون سهولت مسافرت و زندگی در سایر سیارات مشغول است. سرمایه گذاری های موفق و شرکت های پر سود او باعث شده اند جف بزوس به ثروتمند ترین مرد جهان تبدیل شود. بزوس متولد 1964 در نیومکزیکو است. او عاشق کامپیوتر بوده و در دانشگاه پرینستون در رشته کامپیوتر و مهندسی برق تحصیل کرده است. او پس از فارغ التحصیلی کار خود را در وال استریت آغاز کرد و در سال 1990 به جوانترین معاون شرکت D.E. Shaw تبدیل شد.

زندگینامه جف بزوس

چهار سال بعد جف بزوس به دنبال کار جدید خود رفت و شرکت آمازون را بنیاد نهاد. آمازون در ابتدا یک شرکت کتاب فروشی بود آنلاین بود و سپس به دنبال موفقیت هایش به فروشگاهی برای همه چیز تبدیل شد. در سال 2013 بزوس روزنامه واشنگتن پست را خرید و در سال 2017 نیز به Whole Foods دست یافت.

برای آشنایی با شرکت آمازون، اینجا کلیک کنید.

 

اوایل زندگی و تحصیلات

جف بزوس در 12 ژانویه 1964 با نام جفری پرستون جورگنسن، در البوکرکی نیومکزیکو به دنیا آمد. زمانی که او به دنیا آمد مادرش یک دانش آموز 17 ساله دبیرستانی بود و پدرش یک دوچرخه فروشی داشت. جف تنها چهار سال داشت که پدر و مادرش از هم جدا شدند. مادرش با یک مهاجر کوبایی به نام میگل بزوس ازدواج کرد. آنها همچنین جف را در کنار خود نگهداشتند و از آن پس نام خانوادگی او به بزوس تغییر یافت. چند وقت بعد پدر خوانده جف بزوس در دانشگاه ایالتی نیومکزیکو مهندسی برق گرفت و بعد از آن، خانواده به هیوستون تگزاس مهاجرت کردند تا پدرخوانده بزوس در شرکت نفت اکسون مشغول به کار شود. جف بزوس از کلاس چهارم تا ششم را در مدرسه ابتدایی ریو اوکس در هیوستون سپری کرد.

زندگینامه جف بزوس

جف همواره از همان کودکی علاقه زیادی به کامپیوتر و الکترونیک داشت. پس از مدتی خانواده او به میامی در ایالت فلوریدا مهاجرت کردند و جف بزوس در دبیرستان پالمتو در نزدیکی پینکستر فلوریدا مشغول تحصیل شد. در حالی که بزوس به دبیرستان می رفت، به عنوان آشپز پاره وقت در مک دونالد کار می کرد. با این حال بزوس در دبیرستان به یکی از برترین دانش آموزان تبدیل شد و توانست جایزه شوالیه نقره ای را در سال 1982 کسب کند. بزوس در سخنرانی فارغ التحصیلی خود گفت روزی را می بیند که بشر فضا را تسخیر کرده و سیارات را به استعمار خود درآورد. بزوس سپس به دانشگاه پرینستون رفت. دانشگاه پرینستون یکی از برترین دانشگاه های جهان است که روزگاری آلبرت انیشتین در آن تدریس می کرد. او در دانشگاه، مسئول بخش دانشجویانی بود که بر روی اکتشافات و توسعه فضایی کار می کردند. بزوس در سال 1986 با مدرک مهندسی برق و علوم کامپیوتر از پرینستون فارغ التحصیل شد.

زندگینامه جف بزوس

مشاغل جف بزوس

جف بزوس پس از فارغ التحصیلی از پرینستون، کار در چندین شرکت در وال استریت را آغاز کرد. از جمله آن شرکت ها Fitel، Bankers Trust و بودند. او در سال 1990 به معاونت شرکت D.E. Shaw رسید. در حالی که این مشاغل سود زیادی برای جف بزوس داشتند و او از نظر مالی مشکلی نداشت، تصمیم گرفت یک کار جدید راه اندازی کند. کاری که به دنیای جدید تجارت الکترونیک ربط داشته باشد. به همین دلیل در سال 1994 کار خود را رها کرد و به سیاتل نقل مکان کرد. در آنجا یک کتابفروشی آنلاین راه اندازی کرد.

 

تاسیس آمازون

جف بزوس در تاریخ 16 ژوئیه 1995، به درخواست 300 تن از دوستانش، نسخه بتای سایت خود یعنی Amazon.com را راه اندازی کرد. نام آمازون برگرفته از جنگل و رودخانه بزرگ آمازون در آمریکای جنوبی بود. آمازون سرزمینی پر از شگفتی و جایی اسرار آمیز بود که با هر جای دیگری از جهان تفاوت داشت.. به جز آن، آمازون که با حرف A شروع می شد در هر لیستی اول بود. بزوس هم دقیقا می خواست شرکتش همین ویژگی ها را داشته باشند. کار آمازون در همان ابتدای کار فوق العاده بود. آمازون در همان 30 روز اول فعالیت خود توانست در سراسر ایالات متحده و همچنین 45 کشور خارجی دیگر فروش داشته باشد که یک رکورد فوق العاده محسوب می شد. در طی دو ماه، فروش آمازون به 20.000 دلار در هفته رسید. این بسیار سریع تر از آن چیزی بود که جف بزوس و حتی تیم او پیش بینی کرده بودند.

زندگینامه جف بزوس

در سال 1997 سهام آمازون عرضه عمومی شد. دو سال بعد از آن آمازون پیشرفت های شگفت انگیز خود را ادامه داد و با پشت سر نهادن رقبا به رهبر تجارت آنلاین بدل شد. جف بزوس در سال 1998 فروش سی دی و فیلم و بعد از آن لباس، کالای الکترونیک، اسباب بازی و چیز های دیگر را در آمازون آغاز کرد. همچنین با همکاری که با شرکت ها خرده فروشی انجام داد باعث گسترده شده هر چه بیشتر سبد محصولات آمازون شد. پیشرفت های آمازون در حالی بود که بسیاری از شرکت های دهه 90 به سرعت ورشکست می شدند ولی فروش آمازون سر به آسمان می کشید. فروش آمازون در سال 1995 سالانه 510000 دلار بود که در سال 2011 به بیش از 17 میلیارد دلار در سال رسیده بود. آمازون در سال 2018 پس از اپل به دومین شرکتی تبدیل شد که بیش از یک تریلیون دلار ارزش دارد.

زندگینامه جف بزوس

در پایان سال 2018 آمازون اعلام کرد که حداقل دستمزد کارگران خود را به 15 دلار در ساعت افزایش می دهد. البته آمازون همچنان به دلیل شرایط کار نامطلوب خود مورد انتقاد قرار دارد و در ژوئیه 2019 اعتراضات کارگری بر علیه شرایط کار در آمازون و بر علیه جف بزوس در گرفت.

در سال 2006 آمازون خدمات ویدئویی را راه اندازی که در ابتدا با نام Amazon Unbox در TiVo شناخته می شد و سپس به Amazon Instant Video تغییر کرد. جف بزوس در سال 2013، Amazon Studios را راه اندازی کرد. آمازون اولین فیلم بلند خود با نام  Spike Lee’s Chi-Raq را در سال 2015 تولید و منتشر کرد. در سال 2016 خود جف بزوس در فیلم Star Trek Beyond جلوی دوربین رفت که از علاقه همیشگی او به Star Trek ناشی می شد. این بازی جف بزوس باعث شد او به عنوان یک Starfleet در وبسایت IMDb معرفی شود.

زندگینامه جف بزوس

در اوایل سال 2018، آمازون به منظور بهبود خدمات خود، یک دستیار دیجیتالی راه اندازی کرد. آمازون در سال 2007 یک کتابخوان دیجیتالی به نام Kindle منتشر کرد که برای خواندن و ذخیره کتاب ها کاربرد داشت. سپس در سال 2011 جف بزوس از با پرده برداری از Kindle Fire وارد بازار تبلت ها شد. او سپس از تبلت Kindle Fire HD رونمایی کرد که به گفته خودش می خواهد رقیبی برای آیپد های اپل باشد. جف بزوس در این مورد به ABC News گفت ما بهترین تبلت را با بهترین قیمت ممکن ساخته ایم.

زندگینامه جف بزوس

در اوایل سال 2013 جف بزوس از ابتکار جدید آمازون یعنی Amazon Prime Air رونمایی کرد که در حقیقت پهپاد هایی بودند که برای رساندن سفارشات استفاده می شدند. بزوس گفت این پهپاد ها می توانند اقلامی به وزن 5 پوند را تا مسافت 10 مایلی جابجا کنند. اولین تحویل سفارش توسط این پهپاد ها در 7 دسامبر 2016 در کمبریج انگلیس انجام شد.

زندگینامه جف بزوس

با وجود موفقیت های بسیار اما همه کار های بزوس و آمازون موفق نبودند. جف بزوس در سال 2014 خط تولید گوشی هوشمند آمازون یعنی Fire Phone را راه اندازی کرد. این یک اشتباه بزرگ برای آمازون بود و سال بعد این خط تولید تعطیل شد. سپس بزوس چشم به بازار تحویل غذا دوخت. در سال 2017 آمازون اعلام کرد شرکت Whole Foods را با قیمت 13.7 میلیارد دلار پول نقد بدست آورده است که یکی از گرانترین خرید های جهان به شمار می رفت. این شرکت می تواند با استفاده از سایت آمازون سفارش دریافت کرده و در کمتر از 2 ساعت سفارشات غذایی را تحویل می دهد. این اقدام آمازون با واکنش رقبا روبرو شد و شرکت های خرده فروشی همچون والمارت نیز شروع به ایجاد سیستم تحویل غذا کردند.

Whole Foods

بدست آوردن واشنگتن پست

جف بزوس در 5 اوت 2013 با پرداخت 250 میلیون دلار اقدام به خرید روزنامه واشنگتن پست و تمامی نشریات وابسته به آن کرد. این توافقنامه باعث پایان سلطنت چهار نسل از خانواده گراهام بر واشنگتن پست بود. دونالد گراهام، رئیس واشنگتن پست درباره این معامله گفت: واشنگتن پست با این معامله می تواند در آینده زنده بماند و برای آینده قابل پیش بینی سود ده باقی بماند. در مورد این معامله گفته شد ارزش های واشنگتن پست تغییری نمی کند اما وجود اینترنت باعث تغییرات بسیاری در کار خبر رسانی شده است و فرایند خبر گیری و انتشار آن را بسیار ساده تر و سریع تر کرده است.

زندگینامه جف بزوس

جف بزوس پس از خرید واشنگتن پست، صد ها خبرنگار و سردبیر استخدام کرد و از طرفی کارمندان بخش فناوری را سه برابر کرد. (صد ها نفر از کارمندان این بخش در تابستان 2018 در نامه ای سرگشاده خواهان حقوق و مزایای بهتر شدند). یکی از نقاط عطف گزارش های واشنگتن پست، زیر نظر آمازون، افشای خبر تماس های مایکل فیلین (مشاور امنیت ملی ترامپ) با روسیه بوده است که منجر به استعفای او شد. واشنگتن پست در سال 2016 اعلام کرد سود آور بوده است. این روزنامه در سال بعد 100 میلیون دلار تبلیغی داشته است.

زندگینامه جف بزوس

جف بزوس و بلو اوریجین

جف بزوس در سال 2000 شرکت بلو اوریجین را تاسیس کرد. بلو اوریجین یک شرکت هوافضا است که هدف آن پایین آوردن هزینه سفر به فضا از طریق به خدمت گیری فناوری های جدید برای این کار است تا پس از آن تعداد بسیار بیشتری از افراد بتوانند به سفر های فضایی بروند. برای بیش از یک و نیم دهه این شرکت بی سر و صدا کار می کرد. سپس در سال 2016 جف بزوس از خبرنگاران دعوت کرد. بزوس در این دیدار آینده ای را توصیف کرد که در آن نه تنها انسان بتواند به فضا سفر کند بلکه بتواند فضا را تسخیر کرده و به استعمار خود درآورد. جف بزوس قول داده است هر سال به اندازه یک میلیارد دلار از سهام آمازون را برای تامین اعتبار بلو اوریجین بفروشد. دو سال بعد یعنی سال 2019 بزوس اعلام کرد که بلو اوریجین در حال کار و آزمایش موشک هایی است که می توانند در چند دقیقه انسان را به فضا برسانند.

زندگینامه جف بزوس

جف بزوس گفت ما می خواهیم راهی برای رسیدن به فضا بسازیم و پس از آن چیز های شگفت انگیزی خواهیم دید. در آگوست 2019 ناسا اعلام کرد که بلو اوریجین را از بین 13 شرکت برای همکاری در 19 پروژه برای سفر به ماه و مریخ انتخاب کرده است. بلو اوریجین در حال کار بر روی یک سیستم فرود ایمن و دقیق بر روی ماه و همچنین خروجی های موتور پیشرفته تر برای موشک هایی با سوخت مایع است. بلو اوریجین همچنین با ناسا برای ساخت و پرتاب موشک های قابل استفاده مجدد همکاری می کند.

زندگینامه جف بزوس

ثروت، درآمد و صندوق های خیریه جف بزوس

از اوت 2019 هر دو مجله فوربس و بلومبرگ، ارزش خالص دارایی های جف بزوس را 110 میلیارد دلار یا در حدود 2 میلیون برابر درآمد خانواده های آمریکایی تخمین زدند. این موضوع باعث شد جف بزوس از بیل گیتس پیشی گرفته و به ثروت مند ترین شخص جهان تبدیل شود. البته همه این ثروت به صورت پول نقد در حساب جف بزوس نیست و اغلبش سهام آمازون و سایر شرکت هایی است که توسط جف بزوس اداره می شود. بزوس از سال 1998 تا کنون همه ساله در آمازون 81.840 دلار حقوق دریافت کرده است و تا به امروز هرگز سهام جایزه نیز دریافت نکرده است. در یک تحلیل که در سال 2018 منتشر شد گفته شد جف بزوس می تواند هر روز 260 میلیون دلار پول نقد به خانه ببرد.

خانه جف بزوس
خانه جف بزوس

جف بزوس از سال 2017 با بیل گیتس بر سر عنوان ثروتمند ترین فرد جهان در رقابت بوده است. تا اینکه در ژانویه 2018 توانست رکورد ثروت قبلی بیل گیتس که 105 میلیارد دلار بود را بشکند و به ثروتمند ترین شخص جهان تبدیل شود. البته اگر نرخ تورم را نیز در محاسبات دخیل کنیم متوجه می شویم که در اواخر دهه 1990 بیل گیتس ثروتی داشته که از ثروت بزوس بسیار بیشتر بوده است. زمانی که به گذشته نگاه کنیم و نرخ تورم را محاسبه کنیم در می‌یابیم که ثروت کسانی چون جان راکفلر، اندرو کارنگی و هنری فورد به مراتب از جف بزوس بیشتر بوده است.

زندگینامه جف بزوس

در سال 2018 جف بزوس صندوق  Bezos Day One Fund را تاسیس کرد. این صندوق به تامین بودجه برای کمک به خانواده های بی خانمان و همچنین ایجاد شبکه ای از مراکز آموزشی در جوامع کم بضاعت تمرکز داشت. قبل از اینکه بزوس از همسر سابق خود یعنی مک کنزی جدا شود، این سازمان را با هم تاسیس کرده بودند و بزوس 2 میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را برای تامین بودجه به این صندوق اهدا کرده بود. این کار به این دلیل انجام گرفت که بزوس بر خلاف سایر ثروتمندان جهان همچون بیل گیتس یا وارن بافت، تلاشی برای کار های خیریه و بشردوستانه انجام نداده بود و از این بابت مورد انتقادات بسیاری قرار گرفته بود.

زندگینامه جف بزوس

در تاریخ 30 ژانویه 2018 سه ابر شرکت آمریکایی یعنی برکشایر هاتاوی، جی پی مورگان چیس و آمازون در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کردند قصد دارند با همکاری یکدیگر شرکتی برای مراقبت های بهداشتی از کارمندان آمریکایی تاسیس کنند. بر اساس این بیانیه این شرکت ها تلاش می کنند با استفاده از فناوری های جدید نسبت به افزایش خدمات بهداشتی و مراقبت های پزشکی از بیماران تلاش کنند. بزوس همچنین در تاریخ 17 فوریه 2020 اعلام کرد قصد دارد برای مقابله با پدیده گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی یک صندوق جدید به نام Bezos Earth Fund راه اندازی کند که برای کمک به دانشمندان و فعالان محیط زیستی کار می کند و بودجه مورد نیاز آنان را تامین خواهد کرد. بزوس 10 میلیارد دلار را به این صندوق اهدا کرد.

زندگینامه جف بزوس

زندگی شخصی

جف بزوس زمانی که در حدود سال های 1990 برای شرکت D.E. Shaw کار می کرد، با مک کنری تاتل که او هم در همان شرکت مشغول به کار بود، آشنا شد. آنها سپس در 1993 ازدواج کردند. مک کنزی بخشی جدا ناپذیر از تاسیس و موفقیت های آمازون بوده است و به عنوان اولین حسابدار این شرکت کار کرده است. مک کنزی همچنین یک نویسنده است که باعث علاقه بیشتر او به فروش کتاب در آمازون شد. پس از گذشت 25 سال از ازدواج آنها، جف بزوس و مک کنزی در سال 2019 از یکدیگر جدا شدند. به عنوان بخشی از حل و فصل طلاق، جف بزوس 4 درصد از سهام آمازون را به مک کنزی داد که باعث شد سهام جف بزوس از 16 درصد به 12 درصد در آمازون سقوط کند. مک کنزی پس از این طلاق به چهارمین زن ثروتمند جهان تبدیل شد مک کنزی گفته است می خواهد نیمی از ثروت خود را به خیریه اهدا کند. جف بزوس و مک کنزی صاحب چهار فرزند شدند که شامل سه پسر و یک دختر می شود.

روابط با لورن سانچز

درست پس از آنکه جف بزوس در ژانویه 2019 از مک کنزی جدا شد. نشریه نشنال اینکوایر با رسانه ای کردن 11 صفحه  اعلام کرد که جف بزوس با مجری تلویزیونی یعنی لورن سانچز ارتباط داشته است. پس از این افشاگری، بزوس با تیم کاراگاهی شخصی خود شروع به تحقیق درباره انگیزه های نشنال اینکوایر و شرکت مادر آن یعنی American Media Inc کرد. پس از آن AMI بزوس را تهدید کرد که اگر از تحقیقات دست بر ندارد، عکس های برهنه او و سانچز را منتشر می کند.

زندگینامه جف بزوس

کار این افشاگری ها به نهاد های بالاتر رسید. جف بزوس معتقد است به دلیل دوستی رئیس AMI با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، او و محمد بن سلمان در این افشاگری نقش داشته اند. این احتمال از آنجا مطرح شد که جمال خاشقجی که در سفارت عربستان در آنکارا کشته شد، نویسنده واشنگتن پست بوده است، یعنی روزنامه ای که تحت تملک جف بزوس است. پس از آن دیلی بیست مدعی شد که برادر لورن سانچز در این افشاگری دست داشته است و دولت آمریکا و ترامپ در این موضوع دخالتی نداشته اند.

زندگینامه جف بزوس

جف بزوس امروز

جف بزوس هم اکنون 56 ساله است و به عنوان یکی از جوانترین کسانی شناخته می شود که تا این اندازه ثروتمند هستند. بزوس مدتها با این انتقاد روبرو بود که با وجود ثروت هنگفت خود هیچ تلاشی برای امور خیریه و نیکوکاری نمی کند که بزوس نیز با تاسیس چند صندوق خیره به این موضوع واکنش نشان داد. جف بزوس همواره متهم شده است که کارمندان و کارگران شرکت هایش را آنطور که باید تامین مالی و شغلی نمی کند. این موضوع باعث شد چندین تجمع کارگری در آمازون و واشنگتن پست شکل بگیرد.

زندگینامه جف بزوس

در واقع می توان موفقیت های جف بزوس را بیشتر از آنکه همانند موفقیت های کسانی مانند استیو جابز، وارن بافت و بیل گیتس و… ناشی از خلاقیت ها و تلاش های شبانه روزی دانست، بیشتر ناشی از شانس و اقبال عمومی به شرکت های خرده فروشی اینترنتی دانست. پر واضح است که بزوس به دلیل شرایط کاری بدی که برای کارمندان شرکت هایش به وجود آورده به هیچ روی نتوانسته است آن محبوبیت عمومی شخصی همچون بیل گیتس را بدست آورد. شرکت آمازون که جف بزوس آن را ایجاد کرد به بزرگترین شرکت خرده فروشی جهان تبدیل شده  است. این شرکت همچنین یکی از بزگترین و سریعترین سرویس ها تحویل کالای جهان یا همان آمازون پرایم را دارد که باعث شده حتی بسیاری اوقات خرید از آمازون سریعتر باشد تا خرید از یک فروشگاه واقعی. در سال 2020 و با شیوع گسترده کرونا که به مردم توصیه می شد در خانه بمانند، فروش آمازون به شدت افزایش یافت.

بیشتر بخوانید:

زندگینامه وارن بافت

زندگینامه بیل گیتس

زندگینامه استیو جابز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.