زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد چارلز نیکلاس برانسون، مشهور به ریچارد برانسون (به انگلیسی: Richard Branson) متولد 18 جولای 1950 در لندن، انگلستان. تاجر، سرمایه دار و مدیر ارشد اجرایی که است که گروه ویرجین را بنا نهاد. در بررسی زندگینامه ریچارد برانسون با صفر و یک همراه باشید.

مشخصات کلی ریچارد برانسون

نام کامل: ریچارد چارلز نیکلاس برانسون

تاریخ تولد: 18 جولای 1950

محل تولد: لندن، انگلستان

شناخته شده برای: پایه گذاری و مدیریت گروه ویرجین

ثروت: 4 میلیارد دلار (سال 2019)

زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد برانسون کیست؟

ریچارد برانسون در انگلستان متولد شد، در سن 16 سالگی به دلیل مشکلاتی که داشت از مدرسه خارج شد و پس از آن تصمیم به تاسیس گروه ویرجین گرفت. پروژه های این گروه در زمینه های مختلفی همچون هوانوردی، موسیقی، و… باعث شدند گروه ویرجین به یکی از بزرگترین گروه های سرمایه گذاری جهان تبدیل شود و ریچارد برانسون نیز به فردی بسیار ثروتمند. برانسون مدتی است به دنبال سرمایه گذاری در سفر های فضایی بوده و می خواهد از این طریق گردشگری فضایی را بنیان نهد. ریچارد برانسون همچنین به دلیل کار های ماجرا جویانه خود معروف است. او در یک مورد توانست با بالن هوای گرم از اقیانوس اطلس بگذرد.

اوایل زندگی

ریچارد برانسون در سال 1950 در لندن به دنیا آمد. پدر او ادوارد جیمز برانسون نام داشت و به شغل وکالت مشغول بود. مادرش اوه برانسون نیز در یک شرکت هوایی مشغول به کار بود. ریچارد برانسون از همان کودکی به دیسلکسیا یا همان خوانش پریشی دست به گریبان بود. به همین دلیل دوران مدرسه بسیار سختی را پشت سر گذاشت. او برای تحصیل وارد مدرسه Scaitcliffe شد ولی به دلیل همین مشکل نتوانست در آن بماند و در سن 13 سالگی وارد مدرسه Stowe در باکینگهام شایر شد. اما مشکل دیسلکسیا باعث شد او نتواند این مدرسه را نیز به اتمام برساند و نهایتا در سن 16 سالگی از این مدرسه نیز خارج شد.

زندگینامه ریچارد برانسون

ریچارد برانسون پس از خروج از مدرسه، یک مجله به نام مجله Student (دانش آموز) را در سال 1966 بنا نهاد که به مسائل فرهنگی جوانان می پرداخت. این مجله بسیار موفق بود و در نخستین چاپ خود توانست تا 8000 دلار فروش داشته باشد. در واقع 50.000 نسخه اولیه به صورت رایگان عرضه می شد و برانسون برای جبران هزینه ها، در مجله خود تبلیغات قرار می داد. در این هنگام ریچارد برانسون به فکر ایجاد یک شرکت پستی افتاد تا از این طریق بتواند به مجله خود کمک کند. او برای این شرکت نام ویرجین را انتخاب کرد. این شرکت ابتدا در یک فروشگاه در خیابان آکسفورد لندن شروع به کار کرد. کار فروشگاه موفقیت آمیز بود و او توانست یک استودیو در آکسفورد شایر نیز بسازد. این موفقیت ها بود که او را به ترک تحصیل وادارد.

بیشتر بخوانید:

زندگینامه استیو جابز

زندگی نامه بیل گیتس

ویرجین ریکوردز

او نام استودیوی جدید خود را ویرجین ریکوردز نهاد و اولین هنرمندی که در آن اجرا کرد، Mike Oldfield بود که تک آهنگ Tubular Bells را با کمک گروه برانسون در آن اجرا کرد. این آهنگ توانست تا 247 هفته در جدول آهنگ های انگلستان باقی بماند. پس از این موفقیت، گروه های موسیقی دیگری نیز مشتاق کار با ویرجین ریکوردز شدند. از جمله آنها گروه Pistols بود. پس از آن موفقیت ها ویرجین موزیک توانست به عنوان یکی از شش شرکت برتر جهان در زمینه موسیقی تبدیل شود.

زندگینامه ریچارد برانسون

گسترش تجارت

ریچارد برانسون پس از موفقیت هایی که با استودیوی موسیقی خود بدست آورده بود، شروع به تجارت های گسترده تر کرد. او در سال 1980 شرکت مسافرتی Voyager Group و سال 1984 شرکت هواپیمایی Virgin Atlantic را تاسیس کرد. اما این شرکت ها همگی نیز موفق نبودند. به دلیل بحرانی که در سال 1992 به وجود آمد، برانسون مجبور شد شرکت خود را در همان سال به قیمت یک میلیارد دلار به Thorn EMI بفروشد. ریچارد برانسون پس از عقد این قرار داد گریه کرد و پس از آن مشکلات زیادی بر سر راهش بود. اما او همچنان مصمم بود تا در تجارت موسیقی بماند. او در سال 1993 ویرجین رادیو را تاسیس کرد و در سال 1996 یک شرکت ضبط موسیقی به نام V2 را تاسیس کرد.

زندگینامه ریچارد برانسون

گروه شرکت های ویرجین سرانجام به 35 کشور گسترش یافت و تقریبا 70.000 کارمند در انگلستان، ایالات متحده، استرالیا، کانادا، آسیا، اروپا، آفریقای جنوبی و سایر کشور ها داشت. ریچارد برانسون تجارت خود را بیش از پیش گسترش داد که شامل شرکت راه آهن، شرکت تلفن همراه، بازی های لوکس، گردشگری فضایی و ویرجین گالستیک می شد. برانسون همچنین به دلیل دستاورد های ورزشی خود شناخته می شود. از جمله این دستاورد ها، چالش Virgin Atlantic Challenger و عبور از اقیانوس اطلس با ساتفاده از بالن هوای گرم بود که در سال 1987 انجام شد و سپس عبور از اقیانوس آرام که در 1991 انجام شد. ریچارد برانسون در سال 1999 به دلیل مشارکت در کار آفرینی و گسترش کسب و کار در بریتانیا شوالیه شد و لقب “سر” گرفت. برانسون همچنین در سال 2009 در فهرست میلیاردر های جهانی که در مجله فوربز منتشر می شود قرار گرفت و ثروت او 2.5 میلیارد دلار برآورد شد و عنوان شد برانسون دارای دو جزیره شخصی نیز می باشد.

شرکت ها مسافرتی و فضایی و هتل ها

در سال های اخیر ریچارد برانسون توانسته است خود را به عنوان یک فرد ماجراجو جلو داده است. او سرمایه گذاری های گسترده ای در بخش سفر های فضایی و جهانگردی کرده است. برانسون با شرکت Scaled Composites برای ساخت سفینه های فضای همکاری کرده است. در سال 2013 این همکاری با آزمایش SpaceShipTwo دچار یک جهش بلند شد. برانسون سپس در مصاحبه ای که با NBC داشت گفت: ما بسیار خوشحال هستیم که در اولین آزمایش خود توانستیم دیوار صوتی را بشکنیم. همه چیز به خوبی پیش می رود. تا آوریل سال 2013 بیش از 500 نفر بلیط سوار شدن به سفینه فضاییVirgin Galactic  را خریداری کردند.

زندگینامه ریچارد برانسون

در سال 2015 از راه اندازی خط کشتی رانی جدید خود خبر داد که با نام Virgin Voyages شناخته می شد. در تاریخ 31 اکتبر 2017 این شرکت شروع به ساخت اولین کشتی خود کرد. این کشتی که با نام Scarlet Lady شناخته می شود در 13 فوریه سال 2020 تکمیل شد و قرار است اولین سفر خود را در 7 آگوست شروع کند که در این سفر 2800 مسافر و 1150 خدمه حضور خواهند داشت. ریچارد برانسون در سال 2010 شرکت Virgin Hotels را افتتاح کرد. در سال 2018 شرکت ویرجین با تصاحب هتل Hard Rock حضور خود را در لاس وگاس اعلام کرد.

کار های بشر دوستانه

ریچارد برانسون همراه با نلسون ماندلا و پیتر گابریل، گروهی به نام The Elders را بنا نهادند که در پی یافته راه حل هایی صلح آمیز برای درگیری های طولانی مدت و سایر مشکلات جهانی است. اعضای دیگر این گروه شامل دزموند توتو، کوفی عنان، جیمی کارتر و محمد یونس بودند. برانسون همچنین در خیریه هایی همچون آموزش در کنیا و سربازان صلح شرکت دارد. او همچنین در کمیسیون جهانی مقابله با مواد مخدر نیز عضویت دارد.

زندگی شخصی

ریچارد برانسون در حال حاضر با همسر دوم خود یعنی جوان تمپلن زندگی می کند و دو فرزند از او دارد. هالی و سام. او اغلب در جزیره نکر در جزایر ویرجین بریتانیا زندگی می کند.

زندگینامه ریچارد برانسون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.