زندگینامه لری پیج ، پدر گوگل

0

لارنس ادوارد پیج، مشهور به لری پیج( به انگلیسی: Larry Page)، متولد 26 مارس 1973 در لنسینگ ایالات میشیگان، ایالات متحده آمریکا. موسس گوگل و یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. با صفر و یک در بررسی زندگی لری پیج همراه باشید.

مشخصات کلی لری پیج

نام کامل: لارنس ادوارد پیج

تاریخ تولد: 26 مارس 1973

محل تولد: لنسینگ، میشیگان، آمریکا

شناخته شده برای: تاسیس و مدیریت گوگل

ثروت: 48 میلیارد دلار (در سال 2020)

زندگینامه لری پیج

لری پیج کیست؟

اگر با نتایج سرچ گوگل به این صفحه آمده باشید، باید بدانید لری پیج همان کسی است که گوگل را ساخت. والدین لری پیج هر دو متخصص کامپیوتر بودند. او نیز در دانشگاه استنفورد به تحصیل در رشته کامپیوتر پرداخت. در آنجا با سرگی برین آشنا شد. این دو با کمک هم یک موتور جستجو ساختند که گوگل نام گرفت. پس از آن لری پیج به عنوان مدیر عامل گوگل منسوب شد و تا سال 2019 در این منصب بود تا اینکه در این سال منصبش را به یک هندی داد و از مدیریت گوگل کنار کشید.

اوایل زندگی و تحصیلات اولیه

لری پیج در 26 مارس 1973 در لانسینگ ایالت میشیگان متولد شد. پدر او کارل ویکتور پیج دکترای کامپیوتر از دانشگاه میشیگان داشت. ویل اسمیت، خبرنگار بی.بی.سی، او را پیشگام در علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی توصیف کرده است. او استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالتی میشیگان بود. مادر پیج نیز در رشته کامپیوتر تحصیل کرده بود و استاد برنامه نویسی کامپیوتر در کالج لیمان بریگز از دانشگاه میشیگان بود. مادر پیج یهودی بود اما با این حال لری پیج خود را پیرو هیچ دینی نمی داند. لری پیج در مصاحبه ای گفت در دوران کودکی، خانه اش معمولا به هم ریخته و پر از کامپیوتر بود و مجلات علمی و فناوری در همه جا پخش شده بود. لری پیج که در چنین فضایی بزرگ شده بود همواره عاشق مطالعه مجلات و مطالب علمی بود. او در نامه بنیانگذاران گوگل در سال 2013 منتشر شد نیز گفت در کودکی وقت زیادی را برای مطالعه صرف می کرده است. به گفته نیکلاس کارلسون، عواملی همچون مطالعه مجلات علمی و فضای خانه که متاثر از والدین کامپیوتر دوست پیج بود باعث شدند خلاقیت ها و استعداد های لری شکوفا شوند.

زندگینامه لری پیج

لری پیج همچنین علاقه زیادی به موسیقی داشت و مطالعات و کار هایی نیز در این زمینه انجام می داد. او به دلیل همین علاقه به موسیقی در کمپ موسیقی تابستانی Interlochen شرکت کرد. او بعدا گفت موسیقی تاثیر به سزایی در کار هایی که در گوگل انجام داد داشته است. اولین بار زمانی که لری پیج تنها 6 سال داشت به رایانه جذب شد. رایانه های شخصی نسل اول که توسط پدر و مادر پیج استفاده می شد، به یک اسباب بازی عالی برای لری تبدیل شده بود او به همه بخش های کامپیوتر بازی می کرد. پیج سپس به مدرسه رفت و هوش درخشان خود را در مدرسه نشان داد. او در مدرسه به اولین دانش آموزی تبدیل شد که توانست یک کلمه را بخش بخش بخواند.

زندگینامه لری پیج

لری پیج یک برادر بزرگتر هم داشت که با او بزرگ شد. برادرش او را تشویق می کرد که هر دستگاهی را باز کند تا ببیند چطور کار می کند. پیج می گوید از همان بچگی می دانستم می خواهم یک چیزی را اختراع کنم، به همین دلیل به فناوری و تجارت علاقه مند شدم. او می گوید از سن 12 سالگی می دانستیم می خواهم یک شرکت راه اندازی کنم. پیج بین سالهای 1975 تا 1979 به مدرسه Okemos Montessori می رفت. او در سال 1991 از دبیرستان فارغ التحصیل شد. پیج سپس به دانشگاه میشیگان رفت و در رشته مهندسی کامپیوتر شروع به تحصیل کرد تا لیسانس خود را گرفت. سپس به دانشگاه استنفورد رفت در آنجا فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر گرفت. زمانی که لری پیج در دانشگاه میشیگان بود با آجر های لگو یک پرینتر جوهر افشان ساخت(در واقع یک نقشه کش خطی ساخت). پیج همچنین در آن زمان به دانشگاه میشیگان پیشنهاد کرد که سیستم حمل و نقل اتوبوسی خود را با یک سیستم حمل و نقل شخصی سریع جایگزین کند که در اصل یک مونوریل بدون راننده بود که برای هر مسافر اتومبیل های جداگانه ای در نظر گرفته می شد. او در همین زمان یک نرم افزار برای یک شرکت ساخت که در موسیقی کاربرد داشت.

دوره دکترا و تحقیقات

لری پیج دوره دکترای خود را نیز در دانشگاه استنفورد آغاز کرد. پیج برای پایان نامه دکترای خود شروع به تحقیقات گسترده ای روی شبکه جهانی اینترنت و بررسی ویژگی ها آن کرد تا ساختار آن را تشخیص دهد. استاد راهنمای او یعنی تری وینوگراد، او را به شدت به ادامه این تحقیقات و بررسی ها تشویق کرد. بعد ها در سال 2008 لری پیج گفت این یکی از بهترین توصیه هایی است که تاکنون به او شده است. او همچنین در این مدت تحقیقات درباره اتومبیل های خودران را نیز دنبال می کرد. او با تحقیق و بررسی بیشتر در مورد اینکه در اینترنت چه صفحاتی به هم مرتبط هستند کار خود را ادامه داد. در این زمان یکی از دانشجویان دکترای دانشگاه استنفورد به نام سرگی برین به پروژه تحقیقاتی لری پیج یعنی BackRub پیوست. این دو با هم یک مقاله تحقیقاتی با نام ” آناتومی یک موتور جستجوی وب بزرگ مقیاس” تالیف کرند. این مقاله به یکی از مهم ترین اسناد علمی در تاریخ اینترنت تا آن زمان تبدیل شد.

زندگینامه لری پیج

گوگل متولد می شود

لری پیج در پروژه BackRub به دنبال این بود تا اهمیت یک صفحه وب را مشخص کند به همین دلیل بود که سرگی برین و لری پیج، الگوریتم  PageRank را توسعه دادند. آنها متوجه شدند می شود با این الگوریتم یک موتور جستجوی بسیار قدرتمند تر و بهتر از موتور های جستجوی موجود ساخت. این آلگوریتم ها با فناوری جدیدی ساخته شده بودند که می توانست ارتباط بین یک صفحات مختلف وب را شناسایی کند و از طریق لینک های ورودی، اهمیت یک صفحه را مشخص کنند. پیج و برین با استفاده از زبان HTML یک صفحه برای موتور جستجوی خود ساختند. این دو سپس شروع به جمع آوری سخت افزار لازم برای پشتیبانی از وبسایت خود کردند. این موتور جستجو از همان ابتدا در دانشگاه استنفورد بسیار محبوب شد. اما نیاز به سرور ها و سخت افزار لازم روز به روز بیشتر می شد. در آگوست 1996 نسخه اولیه گوگل که تا آن زمان هنوز BackRub نام داشت، بر روی سرور های دانشگاه استنفورد قرار گرفت.

زندگینامه لری پیج

موتور جستجوی BackRub یک سری از ویژگی های اساسی و پایه که یک موتور جستجو نیاز دارد را داشت. این موتور جستجو یک ورودی برای وارد کردن متن داشت و سپس لیستی از نتایج را به نمایش می گذاشت. این موتور جستجو به سرعت پیشرفت کرد. لری پیج در اواسط سال 1998 گفت موتور جستجوی آنها روزانه 10.000 جستجو داشته است. موتور جستجوی ساخته شده توی پیج و برین آنقدر خوب بود که برخی به آنها لقب یوهانس گوتنبرگ جدید دادند. (یوهانس گوتنبرگ مخترع دستگاه چاپ بود). گوتنبرگ توانسته بود سرعت نشر و دسترسی مردم به مطالب را بسیار سریعتر کند، از آنجا که گوگل نیز این کار را به نوع دیجیتالی انجام داده بود چنین مقایسه ای بسیار به جا بود.

پس از آن لری پیج و سرگی برین نیاز به پول داشتند. پول مورد نیاز برای راه اندازی این کسب و کار از طریق خانواده، دوستان و دانشگاه تامین شد. همچنین اندی بچتولشیم نیز یک چک 100.000 دلاری در وجه گوگل به پیج و برین داد اما یک مشکلی وجود داشت. هنوز شرکتی به نام گوگل وجود نداشت. در سال 1998 بود که لری پیج و سرگی برین شرکت گوگل را رسما ثبت کردند. اما نام گوگل از کجا آمده بود. نام Google از واژه googol آمده است. این واژه که در ریاضیات کاربرد دارد به عدد 10 به توان 100 اشاره دارد. پیج و برین نیز این نام را از آن جهت انتخاب کردند تا بزرگی پروژه خود را نشان دهند.

زندگینامه لری پیج

تا ژوئن سال 2000، گوگل یک میلیارد آدرس اینترنتی را فهرست کرده بود که باعث می شد گوگل به قدرتمند ترین موتور جستجو تا آن زمان تبدیل شود. در 26 ژوئن همان سال گوگل گفت دارای 560 میلیون صفحه وب فهرست بندی شده و 500 میلیون آدرس اینترنتی دارای URLs جزئی است.

لری پیج بر مسند مدیریت گوگل

لری پیج در اولین دوره مدیریت خود بر گوگل تغییر و تحولات زیادی به وجود آورد. یکی از مهم ترین تغییرات در سلسله مراتب مدیریتی بود. به گونه ای که بعد از آن بسیاری از مدیران و مهندسان گوگل باید مستقیما به خود پیج جواب می دادند. او حتی اصول مدیریتی خود را پیاده کرد که شامل پنج جزء اساسی بود که شامل موارد زیر است.

  • کار خود را به دیگران واگذار نکنید. هر کاری که خودتان می توانید انجام دهید تا کار ها سریعتر پیش برود
  • اگر کاری که انجام می دهید ارزش افزوده ندارد، آن کار را انجام ندهید.
  • بوروکرات نباشید(البته گویا منظور پیج این بوده است که بوروکراسی بیش از اندازه خوب نیست).
  • ایده ها مهم تر از سن هستند. پس اگر فردی جوان است به این معنی نیست که او لایق احترام و همکاری نیست.
  • بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است کار های شخصی را با گفته کلمه وقت تمام است، متوقف کنید. باید روش های بهترین برای این کار پیدا کرد.

زندگینامه لری پیج

این اصول بسیار مترقی بودند که باعث شد در بسیاری از دیگر شرکت ها نیز به کار گرفته شوند. اما در این بین برخی از کارمندان از روش های اجرا و برخی کار های جانبی که از این اصول ناشی می شدند راضی نبودند. لری پیج سپس فکر کرد که یک موتور جستجو هرچقدر سریع تر باشد، افراد بیشتری از آن استفاده می کنند. به همین دلیل بود که او از مهندسانش خواست تا راه حل های جامع و کاملی برای سریعتر کردن موتور جستجو پیدا کنند.

گسترش گوگل و تغییرات مدیریتی

مدتی پس از مدیریت لری پیج بر گوگل، سرمایه گذاران زیادی وارد آن شدند. سرمایه گذاران جدید تا 50 میلیون دلار در گوگل سرمایه گذاری کردند. اما آنها می خواستند یک مدیر با تجربه به جای پیج را به عنوان مدیر عامل گوگل منسوب کنند که در طبقه مدیران ارشد جهانی باشد. نهایتا در سال 2001 بود که لری پیج، اریک اشمیت را به عنوان مدیرعامل گوگل معرفی کرد و خودش به ریاست بخش محصولات گوگل رسید. سرگی برین نیز به در همان کار قبلی خود که ریاست بخش فناوری گوگل بود ماند. تحت رهبری اشمیت، گوگل رشد زیادی کرد. او همواره کار هایش را با مشورت پیج و برین انجام می داد. در واقع از نظر بسیاری از کارمندان گوگل، لری پیج هنوز هم مدیر اصلی گوگل بود چرا که همه تصمیمات مهم و استخدام ها و… با تایید او انجام می شد. در دوران رهبری اشمیت یعنی در 20 اوت 2004، سهام گوگل عرضه عمومی شد. این عرضه سهام باعث شد لری پیج میلیاردر شود.

زندگینامه لری پیج

در سال 2005 لری پیج توانست سیستم عامل اندروید را با قیمت 50 میلیون دلار خریداری کند. این خرید بدون اطلاع اشمیت انجام شد ولی بعد از آن هم اشمیت مخالفتی نداشت. در سال 2006 گوگل توانست محبوب ترین وبسایت اشتراک ویدئو یعنی یوتیوب را با قیمت 1.65 میلیارد دلار خریداری کند که به صورت سهام پرداخت شد. در سال 2008 پس از مذاکراتی که انجام شد، نهایتا اندروید توانست به عنوان سیستم عامل گوشی T-Mobile G1 انتخاب شود. اندروید یک موفقیت بزرگ بود و تا سال 2010 تا 17.2 درصد از کل گوشی های موجود در بازار از سیستم عامل اندروید استفاده می کردند. این موفقیت حجم از بازار باعث شد گوشی های اندرویدی بخش بزرگتری از بازار را نسبت به اپل به خود اختصاص دهند. پس از مدت کوتاهی نیز اندروید با قاطعیت به محبوب ترین سیستم عامل جهان تبدیل شد. نهایتا در 4 آوریل 2011، لری پیج به مدیریت گوگل برگشت. در این زمان گوگل بیش از 180 میلیارد دلار سرمایه داشت و تعداد کارمندانش به 24000 نفر رسیده بود.

دوران دوم مدیریت لری پیج و محصولات جدید

در سپتامبر 2013 لری پیج توانست به عنوان یکی از ثروتمند ترین افراد آمریکا در فهرست فوربس 400 قرار بگیرد. او در همان سال توانست به عنوان 17مین مرد قدرتمند جهان قرار گیرد. پیج در دوارن مدیریت خود اهداف جدیدی را در پیش گرفت، او استقلال بیشتری برای مدیران سطوح پایین تر در نظر گرفت. پیج همچنین تیمی به نام L-Team را تشکیل داد. این تیم شامل تعدادی از مدیران و معاونان گوگل بود که باید مستقیما به خود پیج جواب میدادند. او همچنین بخش های مختلف گوگل همچون موتور جستجوی گوگل، یوتیوب و… را با مدیریت جدید سازماندهی کرد. او همچنین با سیاست های جدید تر، مدیریت گوگل را بسیار منسجم تر و کارآمد تر کرد. لری پیج همچنین در حدود 70 محصول و خدمات گوگل را که سود زیادی نداشتند را تعطیل کرد. در این زمان جان ویلی، طراح اصلی بخش جستجوی گوگل، تغییرات اساسی در این موتور جستجو اعمال کرد.

زندگینامه لری پیج

لری پیج با دیدن موفقیت های بزرگ فیسبوک، می خواست به آن پاسخ دهد. به همین دلیل بود که یک شبکه اجتماعی به نام گوگل پلاس را ساخت. پیج همچنین در آگوست 2011 اعلام کرد که 12.5 میلیارد دلار، موتورولا را خواهد خرید. این خرید البته برای حفظ حق ثبت اختراع برای محافظت از اندروید در برابر اپل صورت گرفت. چرا که در آن زمان شرکت های مایکروسافت و اپل، تحرکات بالایی برای از میان برداشتن اندروید آغاز کرده بودند. نهایتا در سال 2014، لری پیج موتورولا را با قیمت 2.9 میلیارد دلار به شرکت چینی لنوو فروخت. این فروش باعث ضرر 9.5 میلیارد دلاری شد اما جان اندروید را نجات داد. گوگل در این دوران وارد بخش سخت افزار شد و در ماه مه 2012 از Chromebook رونمایی کرد. کروم بوک یک لپ تاپ با سیستم عامل Chrome OS بود.

زندگینامه لری پیج

در سپتامبر 2013 لری پیج از ابتکاری به نام Calico خبر داد که یک پروژه در زمینه تحقیق و توسعه در زمینه بیولوژیکی محسوب می شد. پیج گفت این پروژه به سلامت انسان کمک خواهد کرد و می توان زندگی میلیون ها نفر را بهبود ببخشد. پیج در اکتبر 2014 از طرح های جدیدی خبر داد که از جمله آنها Google X بود که برای پیشبرد های عظیم فناوری و تحت ریاست سرگی برین تاسیس شد. این پروژه یک پروژه نیمه سری است که اطلاعات زیادی به جز کلیات آن در دسترس نیست. پروژه دیگر گوگل، Google Fiber نام داشت که به ارائه اینترنت بسیار سریعتر متمرکز بود و به صورت آزمایشی اجرا شد. پروژه بعدی Nest Labs نام داشت که در زمینه فناوری های مربوط به اتوماسیون خانگی کار می کند و در سال 2015 تا 1100 کارمند داشته است.

تاسیس آلفابت

وجود محصولات و خدمات بسیار زیاد در گوگل باعث شدند لری پیج به فکر ایجاد یک شرکت مادر برای مدیریت تمامی این محصولات و خدمات بیوفتد. در 10 آگوست 2015 پیج اعلام کرد که گوگل و شرکت های زیر مجموعه آن در زیر نام شرکت جدیدی به نام آلفابت متمرکز خواهد شد. لری پیج در اینباره گفت انگیزه ایجاد چنین شرکت مادری، جمع و جور تر شدن و پاسخگوتر شدن گوگل است. همچنین او گفت وجود چنین شرکتی بر شفافیت و نظارت بر عملکرد گوگل تاثیر مثبتی خواهد داشت. در تاریخ 3 دسامبر 2019، لری پیج اعلام کرد که از سمت مدیر عاملی آلفابت کناره گیری می کند. پس از اینکه این نابغه بزرگ از مدیر عاملی گوگل کناره گیری کرد، یک مهاجر هندی به نام سوندار پیجای رئیس گوگل شد. همچنین در این زمان سرگی برین نیز از سمت های مدیریتی گوگل کناره گیری کرد تا راس گوگل از هر دو نابغه دنیای تکنولوژی خالی شود.

زندگینامه لری پیج

زندگی شخصی لری پیج

در سال 2007، لری پیج با لوسیندا ساوتورث ازدواج کرد. مراسم ازدواج آنها در جزیره نکر در دریایی کارائیب برگزار شد که متعلق به ریچارد برانسون بود. لوسیندا ساوتورث خود یک دانشمند و پژوهشگر است که در رشته بیومدیکال درس خوانده است. حاصل این ازدواج دو فرزند بود که اولی در سال 2009 و دومی در سال 2011 به دنیا آمدند. در 18 فوریه 2005 پیج خانه خودش را طراحی کرد که در پالو آلتو کالیفرنیا ساخته شد. لری پیج همچنین در سال 2011 یک سوپر یات 59 متری به نام سنس را با قیمت 45 میلیون دلار خریداری کرد.

زندگینامه لری پیج

پیج در مه 2013 در گوگل پلاس خود نوشت که از مشکلاتی در پرده های صوتی خود رنج می برد. او گفت 14 سال است این مشکل را داشته و تاکنون پزشکان نتوانسته اند دلیل آن و یا درمان آن را پیدا کنند. پیج همچنین گفت مبلغ قابل توجهی را به یک پروژه تحقیقاتی که درباره عملکرد پرده های صوتی تحقیق می کند پرداخت کرده است.(بعد ها منابعی اعلام کردند که این مبلغ بیش از 20 میلیون دلار بوده است) بعد ها بیزنس اینسایدر گزارش داد که مشکل پیج در واقع یک بیماری خود ایمنی است.در نوامبر سال 2014، بنیاد یادبود کارل ویکتور پیج که گفته می شود دارایی آن بیش از یک میلیارد دلار است، 15 میلیون دلار را برای کمک به ریشه کنی ابولا در غرب آفریقا پرداخت کردند.

لری پیج برای ما چه کرد؟

لری پیج و دوستش سرگی برین را می توان دو مرد بزرگ قرن بیست و یکم نامید. اگر شما امروزه می توانید به راحتی از طریق گوگل به سایت های مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید، اگر می توانید به راحتی آدرس جایی را در گوگل مپ پیدا کنید، اگر می توانید کلمات را بین ده ها زبان مختلف ترجمه کنید و… همه اینها محصول تلاش های لری پیج و سرگی برین هستند که چنین موتور جستجوی قدرتمندی ساخته اند. شاید برای اینکه بهتر بدانیم گوگل چه نقشی در زندگی ما دارد، تنها فکر کنیم اگر گوگل نبود چه می شد؟ بدون شک گوگل بزرگترین و قدرتمند ترین موتور جستجوی جهان است و تاکنون حتی غول هایی نظیر مایکروسافت و یاهو نیز نتوانسته اند رقیبی جدی برای گوگل بسازند. هم اکنون گوگل تنها یکی از بخش های آلفابت که توسط لری پیج ساخته شد. دو بخش بسیار مهم دیگر آلفابت ، یوتیوب و اندروید هستند. یوتیوب به عنوان برترین سرویس اشتراک گذاری فیلم و اندروید به عنوان پر استفاده ترین سیستم عامل موبایلی مطرح هستند. مسلما رشد و پیشرفت تمامی اینها مرهون تلاش های لری پیج و سرگی برین است.

زندگینامه لری پیج

بیشتر بخوانید:

زندگینامه استیو جابز

زندگینامه بیل گیتس

زندگینامه وارن بافت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.