راهنمای خرید کارت گرافیک | تیر 99

راهنمای خرید جامع برای انتخاب بهترین کارت گرافیک با بودجه های مختلف

0

راهنمای خرید کارت گرافیک در صفرویک به شما کمک می کند بهترین کارت گرافیک را با توجه به بودجه خود برای گیمینگ خریداری کنید. ما در این مقاله از صفر تا صد خرید یک کارت گرافیک گیمینگ را به شما توضیح می دهیم. از برند های مطرح در این زمینه گرفته تا، بهترین کارایی در برابر قیمت، بهترین پردازنده برای همراهی کارت گرافیک، مادربرد مورد نیاز و… پس تا انتها با ما همراه باشید.

نکات مهم پیش از خرید کارت گرافیک

راهنمای خرید کارت گرافیک را با نکات مهم آن آغاز می کنیم. در این نکات به بهترین برند ها، ویژگی های فنی، رابط ها، قدرت نمایش تصاویر و… می پردازیم. پیش از بیان این نکات لازم است بگوییم ما سعی کرده ایم تمامی نکات را به زبان ساده بیان کنیم و از استفاده از مباحث تخصصی مهندسی کامپیوتر و ریاضیات پیشرفته که در ساخت کارت گرافیک استفاده شده است اجتناب کنیم تا این مقاله برای تمامی خوانندگان قابل استفاده باشد.

راهنمای خرید کارت گرافیک

شرکت های تولید کننده کارت گرافیک

در حال حاضر سه کمپانی هستند که کارت گرافیک تولید می کنند. این سه کمپانی شامل انویدیا، AMD و اینتل می شوند.

انویدیا: این شرکت بزرگترین تولید کننده کارت گرافیک است. کارتهای گرافیک ساخت این کمپانی از جمله قدرتمند ترین و پیشرفته ترین کارتهای گرافیک موجود در بازار هستند. انویدیا در حال حاضر تنها شرکتی است که کارتهای گرافیکی با فناوری رهگیری پرتر می سازد. کارت های گرافیک این شرکت در طیف وسیعی از قدرت و قیمت ساخته می شوند که از کارتهای گرافیک گیمینگ تا کارتهای گرافیک ویژه رندرینگ را در بر می گیرند.

AMD: این شرکت تنها رقیب انویدیا محسوب شده و کارتهای گرافیکی با قدرت و کیفیت بالا و در عین حال قیمتی مناسب تولید می کند. ADM نتوانسته است در زمینه فروش به انویدیا برسد اما با این حال کارتهای گرافیک این شرکت بسیار پیشرفته و کارآمد هستند. کیفیت کارتهای گرافیک ADM به اندازه ای است که مدتهاست در کنسول های پلی استیشن و ایکس باکس از کارتهای گرافیک ساخت این کمپانی استفاده می شود که جدید ترین آنها کارت گرافیک ساخت AMD موجود در پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس است.

اینتل: این شرکت را به پردازنده هایش می شناسند اما اینتل گرافیک های Onboard نیز تولید می کند که در حال حاضر از نوع UHD بوده و برای کاربری روزانه مناسب هستند. اینتل همچنین قرار است در آینده به جمع سازندگان کارت گرافیک پیوسته و این رقابت را داغ تر از قبل کند.

راهنمای خرید کارت گرافیک شرکت های سازنده

برند های سازنده قطعات کارت گرافیک

حال که با شرکت های سازنده کارت گرافیک آشنا شدیم خوب است با شرکت هایی که این کارت های گرافیک را عرضه می کنند نیز آشنا شویم. در واقع کارتهای گرافیک تولید شده توسط انویدیا و AMD به صورت فاندر ادیشن هستند. فاندر ادیشن به نسخه پایه یک کارت گرافیک اطلاق می شود که هیچ قدرت اضافی ندارد. اما معمولا کسی کارت گرافیک فاندر ادیشن نمیخرد و برای خرید کارت گرافیک به سراغ سازندگان قطعات می روند. از جمله این سازندگان می توان به ایسوس، MSI، گیگابایت، زوتک و… اشاره کرد. قدرت کارتهای گرافیک ساخت هر کدام از این برند ها از نسخه های فاندر ادیشن بیشتر است. در واقع هر کدام از این شرکت ها خود کارت گرافیک را از شرکت های انویدیا و AMD خریداری می کنند و سپس قطعات خود همچون خنک کننده ها و تجهیزات جانبی را به آن اضافه می کنند. این موضوع باعث می شود با کارتهای گرافیکی به مراتب قدرتمند تر مواجه باشیم.

راهنمای خرید کارت گرافیک شرکت های سازنده سازندگان کارت گرافیک

دلیل تفاوت قیمت دو کارت گرافیک مشابه چیست؟

شاید بارها با این مسئله روبرو شده باشید که دو کارت گرافیک مشابه فرضا دو کارت گرافیک RTX 2070 SUPER قیمت های متفاوتی دارند. این تفاوت قیمت ها می تواند به چندین میلیون نیز برسد. دلیل اصلی در تفاوت قطعات جانبی است. به طور مثال شرکتی می تواند از یک کارت گرافیک سرعت کلاک بالاتری بگیرد و یا خنک کننده بهتری بر روی آن قرار دهد، در نتیجه قیمت دو کارت گرافیک مشابه ممکن است به شدت متفاوت باشد. برای نمونه به شرکت MSI نگاه می اندازیم. این شرکت کارتهای گرافیک خود را در سری های ARMOR، TERIO ، TERIO Z، GAMING X، VENTUS، LIGHTNING، LIGHTNING Z و… عرضه می کند. در همین مثال RTX 2070 SUPER، شرکت MSI این کارت گرافیک را در نسخه های متعددی عرضه می کند که در هر کدام از این نسخه ها سرعت کلاک و سرعت مموی و… تفاوت دارد. برای نمونه نسخه GeForce RTX 2070 SUPER GAMING Z TRIO دارای سرعت کلاک 1815 مگاهرتز و سرعت حافظه 15.5 گیگابایت بر ثانیه است ولی نسخه GeForce RTX 2070 SUPER ARMOR دارای سرعت کلاک 1770 و سرعت حافظه 14 گیگابایت بر ثانیه است. بنابراین نسخه اول که قوی تر است به مراتب گرانتر است.

راهنمای خرید کارت گرافیک تفاوت قیمت

حافظه گرافیکی

حافظه گرافیکی از جمله مهم ترین مولفه ها برای خرید یک کارت گرافیک محسوب می شود. در حال حاضر می توان کارت های گرافیکی با حافظه چند مگابایتی تا ده ها گیگابایتی در بازار پیدا کرد. اما به طور معمول بازی های امروزی به حافظه گرافیکی بین 4 تا 12 گیگابایت نیاز دارند تا به خوبی اجرا شوند. این که چه حجمی از حافظه گرافیکی برای شما مناسب است به کیفیتی بر میگردد که میخواهید با آن کیفیت بازی کنید در زیر هر حافظه گرافیکی مورد نیاز برای هر کیفیت را شرح داده ایم:

 • حافظه 2 گیگابایتی: این مقدار حافظه برای اجرای بازی های قدیمی با کیفیت بالا و همچنین بازی های جدید با کیفیت پایین تا متوسط (البته با رزولوشن 720p) مناسب است.
 • حافظه 4 گیگابایتی: این مقدار حافظه برای اجرای بازی های جدید با تنظیمات متوسط تا بالا و با کیفیت 1080p مناسب است.
 • حافظه 6 گیگابایتی: با این مقدار حافظه می توانید بازی های جدید را با تنظیمات حداکثری و با کیفیت 1080p بازی کنید. همچنین می توانید بازی های را با تنظیمات بالا و با کیفیت 1440p نیز بازی کنید. همچنین امکان بازی با تنظیمات متوسط با کیفیت 2160p نیز وجود دارد.
 • حافظه 8 گیگابایتی: با 8 گیگابایت حافظه گرافیکی قادر خواهید بود تا بازی هایی را با تنظیمات حداکثری با کیفیت 1080p، تنظیمات حداکثری با کیفیت 1440p و تنظیمات بالا با کیفیت 2160p بازی کنید.
 • حافظه 12 گیگابایتی: حافظه گرافیکی 12 گیگابایتی یا 11 گیگابایتی به طور ویژه برای اجرای بازی ها با تنظیمات حداکثری و با کیفیت 2160p یا همان 4K ساخته شده است. بنابراین می توانید بازی ها را با تنظیمات حداکثری در سایر کیفیت ها نیز اجرا کنید.
 • حافظه 24 گیگابایتی: در حال حاضر کارت گرافیک TITAN RTX انویدیا با این حجم عرضه می شود(البته در بین کارتهای گرافیک گیمینگ). این مقدار حافظه گرافیکی سه کاربرد دارد، اول اینکه بخواهید بازی هایی با کیفیتی فراتر از 4K بازی کرده که در این صورت یا باید مانیتوری با این کیفیت داشته باشید و یا چند مانیتور را با هم مرتبط کنید، دو اینکه بخواهید با همان کیفیت 4K بالاتری میزان فریم را تجربه کنید و سوم اینکه بخواهید کار های رندرینگ انجام دهید که البته در مورد آخر بهتر است از کارتهای گرافیک سری کوادروی انویدیا استفاده کنید.

راهنمای خرید کارت گرافیک مموری کارت گرافیک

اما حجم حافظه همه چیز نیست!

حال که در راهنمای خرید کارت گرافیک با حجم حافظه گرافیکی آشنا شدیم، خوب است نوع حافظه و پهنای باند نیز بپردازیم. در واقع دو کارت گرافیک که هر دو حجم حافظه گرافیک مشابهی داشته باشند را نمی توان برابر دانست. به عنوان مثال کارت گرافیک GTX 1070 دارای 8 گیگابایت حافظه گرافیکی است در حالی که کارت گرافیک RTX 2080 SUPER نیز دارای همان میزان 8 گیگابایت است. اما 2080 SUPER قدرت به مراتب بالاتری داشته و می تواند بازی ها را با نرخ فریم بسیار بالاتری نسبت به 1070 اجرا کند. این موضوع دلایل زیادی دارد. دلیل اول پهنای باند است. پهنای باند یک حافظه هر چقدر بیشتر باشد، قدرت اجرای بازی ها توسط آن نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. یعنی ممکن است یک کارت گرافیک با حافظه 6 گیگابایتی به مراتب قدرتمندتر از یک کارت گرافیک با حافظه 8 گیگابایتی باشد. در حال حاضر کارتهای گرافیک از حافظه GDDR6 بهره می برند که آخرین نوع حافظه است. دلایل دیگری نیز وجود دارد که بسیار مهم هستند و در جای خود بررسی خواهند شد از جمله تعداد ترانزیستور، تعداد هسته و… بنابراین در این بخش از راهنمای خرید کارت گرافیک نتیجه میگیریم که مقدار حافظه گرافیکی بسیار مهم است اما به تنهایی نمی تواند عاملی تعیین کننده باشد.

راهنمای خرید کارت گرافیک، اجزای داخلی کارت گرافیک
اجزای داخلی کارت گرافیک

توان مصرفی

از جمله پر مصرف ترین بخش های یک کامپیوتر، کارت گرافیک آن است. یک کارت گرافیک بسته به توان خود که شامل تعداد ترانزیستور ها، هسته ها، حجم حافظه و … می شود و همچنین بسته به فناوری ساخت خود، توان متفاوتی دارد. بنابراین یکی از مهم ترین مسائل در خرید کارت گرافیک این است که میزان کارایی به مصرف یک کارت گرافیک را بدانید. یک کارت گرافیک اگر از تکنولوژی قدیمی برخوردار باشد، با مصرف مقدار زیادی انرژی، قدرت کمی تولید می کند اما چنانچه یک کارت گرافیک با فناوری های نوین داشته باشید، شاهد مصرف کمتر و در عین حال قدرت بالاتر هستیم.

راهنمای خرید کارت گرافیک توان مصرفی

استفاده همزمان از چند کارت گرافیک

شما می توانید همزمان از چندین کارت گرافیک استفاده کنید. اما چه زمانی باید این کار را انجام داد؟ یکی از موارد استفاده از چند کارت گرافیک همزمان برای مواقعی هست که قدرت یک کارت گرافیک برای شما کافی نیست. دوم اینکه هر کارت گرافیک به تعداد محدودی مانیتور متصل میشه و اگر بخواید به طور همزمان از چند مانیتور استفاده کنید، بسته به تعداد مانیتور ها باید از چند کارت گرافیک استفاده کنید. در اینجا چند نکته مهم وجود داره:

 • برای استفاده همزمان از دو کارت گرافیک، باید هر دو کارت گرافیک دقیقا مثل هم باشند. یعنی مثلا فقط می تونید دوتا 2080 یا دوتا 1050 رو با هم استفاده کنید. و فرضا نمیشه یه 2070 و یه 1080 رو با هم استفاده کرد.
 • استفاده از دو کارت گرافیک همزمان باعث 2 برابر شدن قدرت نمیشود، در واقع زمانی که از دو کارت گرافیک استفاده می کنید، قدرتی در حدود 1.5 برابری رو تجربه می کنید.
 • قبل از خرید چند کارت گرافیک، تعداد اسلات های مادربرد را چک کنید. بسیاری مادربرد ها 3 کارت گرافیک همزمان رو پشتیبانی می کنند و برخی دیگه 4 تا رو. اصولا بیشتر از 4 کارت گرافیک رو نمی تونید همزمان استفاده کنید.
 • برای اتصال کارت های گرافیک به همدیگر نیاز به یک بریج (همون پل) دارید که به عنوان کانکتور عمل کنه. بسته به اینکه چند تا کارت گرافیک استفاده می کنید، نوع بریج متفاوته.
 • اگر بازی خاصی مد نظرتون هست، از قبل چک کنید که اون بازی از چند کارت گرافیک همزمان پشتیبانی کنه
 • اصلا با وجود اینهمه تنوع تو بازار، چرا میخواید از چند تا کارت گرافیک استفاده کنید؟ نهایتش یه TITAN RTX بخرید و خیال خودتون را راحت کنید.
 • انویدیا و AMD سیستم استفاده همزمان از چند کارت گرافیک مخصوص خودشون را دارند که برای انویدیا SLI نام داره که مخفف Scalable Link Interface هست و AMD از سیستم Crossfire استفاده می کنه. هر دو یک کار رو انجام میدن و تفاوت خاصی ندارند.

راهنمای خرید کارت گرافیک SLI بستن

تکنولوژی رفع پارگی تصاویر

هر دو شرکت انویدیا و AMD تکنولوژی هایی برای رفع پارگی تصویر ارائه می دهند. اما پارگی تصویر چیست. پارگی تصویر یا همان Screen Tearing زمانی ایجاد می شود که فرکانس و سیگنال کارت گرافیک و مانیتور همخوانی نداشته باشند، در این حال تصویر دچار شکست و پارگی می شود. انویدیا برای جلوگیری از این کار، فناوری G-sync را توسعه داده است و AMD نیز فناوری Freesync. هر دو این فناوری ها به نحو بسیار خوبی پارگی تصاویر را برطرف می کنند. اما باید در خرید کارت گرافیک دقت داشته باشید که آیا کارت گرافیک شما از چنین تکنولوژی بهره می برد یا خیر. و از طرفی مانیتور شما از این تکنولوژی ها پشتیبانی می کند یا خیر. اگر مانیتوری دارید که از این تکنولوژی ها پشتیبانی نمی کند پس وجود این فناوری در کارت گرافیک به کارتان نمی آید. کارتهای گرافیک سطح متوسط به بالای بازار چندین سال است از این فناوری پشتیبانی می کنند اما برخی مانیتور ها، به خصوص مانیتور هایی که به طور ویژه برای گیمینگ طراحی نشده اند از این فناوری پشتیبانی نمی کنند. همچنین مهم است که بدانید مانیتوری که خریداری می کنید از فناوری کدام شرکت پشتیبانی می کند. اگر کارت گرافیک AMD خریده اید پس مانیتوری بخرید که از فناوری Freesync پشتیبانی می کند اما اگر کارت گرافیک انویدیا خریده اید باید مانیتوری بخرید که از فناوری G-sync پشتیبانی می کند. در نهایت بهتر است مانیتوری خریداری کنید که از هر دو فناوری پشتیبانی می کند.

راهنمای خرید کارت گرافیک پارگی تصویر
پارگی تصویر

نرخ فریم یا FPS چیست؟

نرخ فریم همان تعداد فریم نمایش داده شده در یک تصویر در زمان یک ثانیه است. اگر متوجه نشدید باید بگوییم نرخ فریم بالاتر یعنی بازی روان تر. در واقع مهمترین موضوع در سنجش قدرت یک کارت گرافیک، میزان فریمی است که آن کارت ارائه می دهد. اگر ساده تر بخواهیم بگوییم، وقتی میگوییم یک کارت گرافیک از تمامی جهات(تعداد هسته، حجم حافظه گرافیکی، تعداد ترانزیستور و…) برتر است، یعنی این کارت گرافیک می تواند در بازی ها نرخ فریم بالاتری را نمایش داده و در نتیجه اجرای بازی با این کارت گرافیک روان تر باشد. در واقع نرخ فریم، نتیجه سخت افزار قدرتمند تر یک کارت گرافیک است که با چشم دیده می شود. نهایتا وقتی گفته میشه فلان کارت گرافیک میتونه یک بازی رو با کیفیت 4K اجرا کنه یعنی میتونه اون بازی رو در این کیفیت و با نرخ فریم مناسب اجرا کنه وگرنه GTX 1050 و RTX 2080 Ti هر دو می تونن یک بازی را با کیفیت 4K اجرا کنند اما نرخ فریمه که تعیین کنندست به صورتی که اگر یک بازی رو با کیفیت 4K با GTX 1050 اجرا کنید، تصویر به سختی تکون میخوره اما اگر همون بازی رو با RTX 2080 Ti اجرا کنید، بازی به شدت روان خواهد بود.

راهنمای خرید کارت گرافیک نرخ فریم
تفاوت نرخ فریم 30 و 60

فناوری رهگیری پرتو

فناوری رهگیری پرتو یا همان Ray Tracking به فناوری اشاره دارد که با استفاده از آن، کارت گرافیک می تواند رفتار نور را تشخیص داده و آن را در تصاویر پیاده کند. منظور از رفتار نور 4 نوع رفتاری است که نور در برخورد را اشیاء دارد. رفتار اول جذب شدن است که باعث ایجاد سطحی کدر می شود. رفتار دوم بازتاب است که در سطوحی همچون آینه ها رخ می دهد. رفتار سوم شکست نور است که در آب رخ می دهد و رفتار چهارم عبور نور است که از اجسام شفافی همچون شیشه رخ می دهد. کارتهای گرافیک پیش از این می توانستند دو رفتار اول را شبیه سازی کنند. اما شبیه سازی دو رفتار دوم که در واقع برخی جا ها با هم و با رفتار های اول ترکیب می شوند کار آسانی نیست. به طور مثال زمانی که نور به سطح آب برخورد می کند، بخش از آن از آب عبور می کند، بخش از آن بازتاب پیدا می کند، بخش جذب می شود بخش دیگر نیز می شکند. اما اگر به بازی های قدیمی توجه کنید متوجه می شوید که در همه آنها آب به صورت تقریبا کدر نمایش داده می شود. اما فناوری رهگیری پرتو می کوشد رفتار نور را همانگونه که هست شبیه سازی کند. با اینکه رفتار نور به طور 100 درصد شبیه سازی نمی شود اما با این حال بسیار بهتر از قبل بوده و تصاویری بسیار واقعی تر را شاهد خواهیم بود.

راهنمای خرید کارت گرافیک رهگیزی پرتو
سمت راست رهگیری پرتو روشن است و سمت چپ خاموش

فناوری رهگیری پرتو اولین بار در کارتهای گرافیک سری 20 انویدیا معرفی شد و انقلابی در زمینه کارتهای گرافیکی ایجاد کرد. AMD نیز با درک این مسئله توانست در کارتهای گرافیک آینده خود که دارای معماری RDNA2 هستند از این فناوری استفاده کند. کارتهای گرافیک AMD که از این فناوری استفاده می کنند ابتدا در کنسول های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس استفاده می شوند و در اواخر سال 2020 به دسکتاپ ها نیز خواهند رسید. اما هنوز نتوانسته ایم کیفیت این فناوری را در کارتهای گرافیک AMD مشاهده کنیم تا بتوانیم آن را با رهگیری پرتو در انویدیا مقایسه کنیم.

راهنمای خرید کارت گرافیک با قیمت کمتر از 5 میلیون تومان

راهنمای خرید کارت گرافیک را با کارت های گرافیک ارزان قیمت بازار شروع می کنیم. این کارتهای گرافیک برای کار هایی همچون کاربری روزانه تا  گیمینگ با تنظیمات متوسط و بالا با کیفیت 1080p مناسب هستند. لازم به ذکر است از آنجا که از هر کارت گرافیک نسخه های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد، ما مشخصات و قدرت نسخه پایه را در نظر گرفته ایم. همچنین زمانی که از تنظیمات و کیفیت بازی ها نام میبریم، منظورمان بازی ها روز است.

شماره1: کارت گرافیک 2 گیگابایتی NVIDIA GeForce GT 1030

قیمت: 1.3 تا 2 میلیون تومان

GT1030 راهنمای خرید کارت گرافیک

این کارت گرافیک برای استفاده های روزمره بسیار مناسب است. اگر کامپیوتری دارید که می خواهید صرفا کار های اداری با آن انجام دهید و یا می خواهید از کامپیوتر خود صرفا برای فیلم دیدن استفاده کنید، کارت گرافیک GT1030 یک گزینه ایده آل و خوش قیمت محسوب می شود. همچنین می توانید بازی های قدیمی را با این کارت گرافیک اجرا کنید. مموری این کارت گرافیک از نوع GDDR5 بوده و پهنای باند 48.06 گیگابایت بر ثانیه دارد. سرعت کلاک آن در حالت پایه به 1228 و در حالت بوست به 1468 مگاهرتز می رسد. نرخ پیکسل آن 23.49 گیگاپیکسل بوده و نرخ تکسچر آن به 35.23 گیگاتکسل بر ثانیه می رسد. توان مصرفی این کارت گرافیک 30 وات است. استفاده از 8 گیگابایت حافظه رم برای این کارت گرافیک کفایت می کند. چنانچه در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال یک کارت گرافیک ارزان قیمت که بتواند نیاز های معمولی روزانه شما را برآورده کند هستید، GT 1030 را انتخاب کنید.

شماره 2: کارت گرافیک 4 گیگابایتی NVIDIA GeForce GTX 1050Ti

قیمت: بین 2.5 تا 3.5 میلیون تومان

1050 ti راهنمای خرید کارت گرافیک

این کارت گرافیک برای کاربری روزانه و بازی با تنظیمات پایین مناسب است. NVIDIA GeForce GTX 1050Ti دارای 4 گیگابایت حافظه از نوع GDDR5 بوده و پهنای باند آن به 112 گیگابایت بر ثانیه می رسد. همچنین سرعت کلاک آن در حالت پایه 1291 مگاهرتز بوده و در حالت بوست به 1392 مگاهرتز می رسد. نرخ پیکسل آن 44.54 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسچر آن 66.82 گیگاتکسل بر ثانیه است. توان مصرفی این کارت گرافیک نیز 75 وات است که از این نظر یک کارت گرافیک کم مصرف محسوب می شود. بهترین پردازنده برای این همراهی این کارت گرافیک، پردازنده Core i5-6500 ساخت اینتل است و بهتر است این کارت گرافیک را با حداقل 8 گیگابایت حافظه رم همراه کنید. چنانچه در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال یک کارت گرافیک ارزان قیمت برای کار های روزانه و تا حدودی گیمینگ با کیفیت پایین هستید، GTX 1050Ti گزینه بسیار مناسبی است.

شماره 3: کارت گرافیک 4 گیگابایتی NVIDIA GeForce GTX 1650

قیمت: بین 3 تا 4.5 میلیون تومان

GTX 1650 راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک GTX 1650  یک کارت گرافیک بسیار خوب برای اجرای بازی ها با تنظیمات متوسط تا بالا با کیفیت 1080P است. این کارت گرافیک دارای حافظه ای از نوع GDDR5 بوده و سرعت کلاک آن بین 1485 تا 1665 مگاهرتز است. همچنین پهنای باند مموی این کارت گرافیک به 128 گیگابایت بر ثانیه می رسد. نرخ پیکسل آن 53.5 گیگا پیکسل بر ثانیه، نرخ تکسچر آن 93.24 گیگاتکسل بر ثانیه است و توان مصرفی آن نیز به 75 وات می رسد. بهترین پردازنده برای همراهی با این کارت گرافیک، پردازنده Core i5-8400 ساخت اینتل است. بهتر است این کارت گرافیک را با حداقل 8 گیگابایت حافظه رم همراه کنید. چنانچه در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال یک گزینه ارزان قیمت با کارایی مناسب هستید باید GTX 1650 را انتخاب کنید.

شماره 4: کارت گرافیک 8 گیگابایتی AMD Radeon RX 580

قیمت: از 3 تا 4.5 میلیون تومان

AMD Radeon RX 580 راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک RX 580 با حافظه 8 گیگابایتی و قیمت مناسب خود یک گزینه بسیار با ارزش محسوب می شود. البته نسخه های سطح بالای این کارت گرافیک با قیمتی در حدود 8 میلیون تومان عرضه می شوند اما می توان نسخه های معمولی آن را با قیمتی زیر 5 میلیون تومان خریداری کرد. این کارت گرافیک دارای 2304 هسته بوده و از حافظه GDDR5 بهره می برد. پهنای باند مموری آن 256 گیگابایت بوده و سرعت کلاک آن بین 1257 در کلاک پایه تا 1340 مگاهرتز در بوست کلاک متغیر است. نرخ پیکسل آن به 42.88 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسچر آن به 193 گیگاتکسل بر ثانیه می رسد. توان مصرفی کارت گرافیک RX 580 به 185 وات می رسد. بهترین پردازنده برای همراهی این کارت گرافیک، پردازنده Core i5-7500 ساخت اینتل است. بهتر است این کارت گرافیک را با حداقل 8 گیگابایت حافظه رم همراه کنید. چنانچه در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال یک کارت گرافیک با ارزش خرید بالا هستید، RX 580 یک گزینه مناسب محسوب می شود.

راهنمای خرید کارت گرافیک با قیمت بین 5 تا 12 میلیون تومان

کارتهای گرافیک این رده قیمتی، گزینه های بسیار خوبی برای اجرای اکثریت قریب به اتفاق بازی های روز با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 1080p هستند. کارتهای گرافیک این رده همچنین می توانند اغلب بازی های روز را با تنظیمات حداکثری با کیفیت 1440p اجرا کنند.

شماره 1: کارت گرافیک 6 گیگابایتی NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti

قیمت: 5 تا 7.5 میلیون تومان

GTX 1660 TI راهنمای خرید کارت گرافیک

کارتهای سری 16 انویدیا برای کسانی ساخته شده اند که کارت گرافیکی قدرتمند می خواهند و در عین حال نمی خواهند برای کارتهای گرافیک گرانقیمت سری 20 پول بدهند. در راس این کارتهای گرافیک، GTX 1660Ti قرار گرفته است. این کارت گرافیک دارای 6 گیگابایت حافظه از نوع GDDR6 بوده و پهنای باند 288 گیگاپیکسل را ارائه می کند. سرعت کلاک این کارت گرافیک در حالت پایه 1500 مگاهرتز و در حالت بوست 1770 مگاهرتز است. همچنین نرخ پیکسل آن به 84.96 گیگاپیکسل و نرخ تکسچر آن به 169.9 گیگاتکسل می رسد. GTX 1660Ti تا 120 وات برق مصرف می کند. بهتر است این کارت گرافیک را با 16 گیگابایت رم همراه کنید. اگر در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال یک کارت گرافیک هستید که بتوانید بازی های بسیاری را با تنظیمات بالا با کیفیت 1080p اجرا کنید، کارت گرافیک GTX 1660Ti یک گزینه عالی برای شماست.

شماره 2: کارت گرافیک 8 گیگابایتی AMD Radeon RX Vega 64

قیمت: 7 تا 8 میلیون تومان

AMD Radeon VEGA 64 راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت های گرافیک سری VGA شرکت AMD از جمله کارت های قدرتمند و خوش قیمت بازار هستند. اما متاسفانه در ایران کمیاب هستند ولی چنانچه بخواهید با مقداری جستجو در بازار می توانید این کارتها را پیدا کنید. AMD Radeon RX Vega 64 دارای 8 گیگابایت حافظه HBM2 است که پهنای باند 483 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می کند. این کارت گرافیک دارای سرعت کلاک پایه 1247 مگاهرتز است که در حالت بوست به 1546 مگاهرتز می رسد. نرخ پیکسل وگا 64 به 98.94 گیگاپیکسل بر ثانیه می رسد و نرخ تکسچر آن به 395.8 گیگاتکسل بر ثانیه می رسد. نقطه ضعف AMD Radeon RX Vega 64 در توان مصرفی آن است که به 295 وات می رسد که نسبت به کارایی خود بسیار پرمصرف است. بهترین پردازنده برای همراهی این کارت گرافیک، پردازنده Ryzen R7 1800X ساخت AMD است. همچنین بهتر است این کارت گرافیک را در سیستمی با 16 گیگابایت رم به کار بگیرید. نهایتا اگر در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال کارت گرافیکی هستید که به راحتی اکثریت قریب به اتفاق بازی های روز را حداکثر تنظیمات و با کیفیت 1080p اجرا کند و حتی بتواند بازی های زیادی را با نرخ فریم مناسب در حداکثر تنظیمات و با کیفیت 1440p اجرا کند و در عین حال قیمت مناسبی داشته باشید، خرید AMD Radeon RX Vega 64 را به شما توصیه می کنیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ میان رده

شماره 3: کارت گرافیک 8 گیگابایتی NVIDIA GeForce RTX 2060 Super

قیمت: 9 تا 10 میلیون تومان

RTX 2060 SUPER راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 2060 Super یک کارت گرافیک فوق العاده است. این کارت گرافیک که نسخه پایه کارتهای گرافیک سری 20 محسوب می شود، دارای 8 گیگابایت حافظه گرافیکی از نوع GDDR6 است که پهنای باندی برابر با 448 گیگابایت بر ثانیه دارد. سرعت کلاک آن در حالت پایه 1470 است که در حالت بوست به 1650 مگاهرتز می رسد. NVIDIA GeForce RTX 2060 Super از فناوری رهگیری پرتو استفاده می کند که باعث شده شاهد کیفیت و واقع گرایی بسیار بالا در بازی ها باشیم. این کارت گرافیک دارای نرخ پیکسل 105.6 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسچر 224.4 گیگاتکسل بر ثانیه می باشد. توان مصرفی این کارت گرافیک به 175 وات می رسد. بهترین پردازنده برای همراهی این کارت گرافیک، پردازنده Ryzen 5 3600X ساخت AMD است و بهتر است با 16 گیگابایت حافظه رم همراه شود. اگر در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال یک کارت گرافیک برای اجرای تمامی بازی های روز با تنظیمات بسیار بالا و با کیفیت 1080p هستید و یا میخواهید بازی هایی با تنظیمات بالا با کیفیت 1440p انجام دهید، کارت گرافیک RTX 2060 SUPER یک گزینه عالی محسوب می شود.

شماره 4: کارت گرافیک 8 گیگابایتی AMD Radeon RX 5700 XT

قیمت: 8 تا 12 میلیون تومان

5700 XT راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک AMD Radeon RX 5700 XT همچون سایر کارتهای گرافیک ساخت AMD، ارزش بالایی نسب به قیمت خود دارد. این کارت گرافیک دارای 8 گیگابایت حافظه از نوع GDDR6 است و پهنای باند آن به 448 گیگابایت بر ثانیه می رسد. سرعت کلاک این کارت بین 1605 در حالت پایه تا 1905 مگاهرتز در حالت بوست متغیر است. این کارت گرافیک دارای نرخ پیکسل 121.9 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسل 304.8 گیگاتکسل بر ثانیه می باشد. توان مصرفی این کارت گرافیک به 225 وات می رسد که با توجه به مشخصات آن مقداری زیاد است. شما با AMD Radeon RX 5700 XT می توانید تمامی بازی های روز را با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 1080P بازی کنید. همچنین میتوانید اکثریت قریب به اتفاق بازی های روز را با تنظیمات حداکثری و با کیفیت 1440P بازی کنید. همچنین محدود بازی هایی را می توانید با نرخ فریم مناسب و با کیفیت 2160P بازی کنید. بهترین پردازنده برای همراهی با این کارت گرافیک، پردازنده Ryzen 7 2700X ساخت AMD بوده و بهتر است این کارت گرافیک با 16 گیگابایت رم همراه شود. پس اگر به دنبال یک کارت گرافیک با قیمت مناسب هستید که نرخ فریم مناسبی در کیفیت 1440P به شما بدهد، کارت گرافیک AMD Radeon RX 5700 XT یک گزینه عالی محسوب می شود.

راهنمای خرید کارت گرافیک با قیمت بیش از 12 میلیون تومان

کارتهای گرافیک این رده قیمتی، بهترین کارتهای گرافیک بازار برای گیمینگ محسوب می شوند. این کارتهای گرافیک می توانند اکثریت قریب به اتفاق بازی های روز را با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 4K اجرا کنند. اجرای بازی های روز بازار با حداکثر تنظیمات و با کیفیت های 1080p و 1440p برای این کارتهای گرافیک بسیار آسان است و نرخ فریم بسیار بالایی را در این کیفیت ها ارائه می دهند. همچنین با این کارتهای گرافیک به راحتی می توانید بازی های VR را بر روی هدست اجرا کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های شوتر اول شخص

شماره 1: کارت گرافیک 11 گیگابایتی NVIDIA GeForce GTX 1080Ti

قیمت: 14 تا 17 میلیون تومان

GTX 1080 TI راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 1080Ti، پرچمدار نسل قبل کارتهای گرافیک انویدیا است. این کارت گرافیک هنوز هم آنقدر قدرتمند است که تنها کارتهای گرافیک 2080 SUPER به بالا می توانند با آن رقابت کنند. این کارت گرافیک قدرتمند به راحتی می تواند هر بازی روزی را با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 1440p اجرا کند. همچنین می توان از این کارت گرافیک توانایی اجرای بسیاری از بازی ها با کیفیت 4K را نیز دارد. کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 1080Ti دارای 11 گیگابایت حافظه از نوع GDDR5X است که پهنای باند 484.4 گیگابایت بر ثانیه را ارائه می دهد. سرعت کلاک این کارت گرافیک در حالت پایه 1481 مگاهرتز بوده و در حالت بوست به 1582 مگاهرتز می رسد. نرخ پیکسل این کارت گرافیک، 139.2 گیگاپیکسل و نرخ تکسچر آن 354.4 گیگاتکسل بر ثانیه است. توان مصرفی این کارت گرافیک 250 وات است. بهترین پردازنده برای همراهی این کارت گرافیک، پردازنده Core i7-7700K ساخت اینتل است. بهتر است این کارت گرافیک را با حداقل 16 گیگابایت حافظه رم همراه کنید

شماره 2: کارت گرافیک 8 گیگابایتی NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER

قیمت: 12 تا 20 میلیون تومان

RTX 2070 SUPER راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER دارای 8 گیگابایت حافظه از نوع GDDR6 بوده که پهنای باند 448 گیگابایت بر ثانیه را فراهم می آورد. این کارت گرافیک دارای سرعت کلاک 1605 در حالت پایه و 1770 مگاهرتز در حالت بوست است. نرخ پیکسل این کارت گرافیک به 113.3 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسچر آن به 283.2 گیگاتکسل بر ثانیه می رسد. همچنین توان مصرفی آن نیز به 215 وات می رسد. بهترین پردازنده برای همراهی با NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER، پردازنده Core i7 9700K ساخت اینتل است. همچنین بهتر است این کارت گرافیک را در سیستمی با حداقل 16 گیگابایت حافظه رم استفاده کنید. اگر در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال کارت گرافیکی هستید که بتواند تمامی بازی های روز را با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 1440p اجرا کند و در عین حال بتواند تعدادی از بازی های روز را با حداکثر تنظیمات و کیفیت 4K نیز اجرا کند و البته توانایی اجرای بازی های VR با کیفیت مناسب را نیز داشته باشید، NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER یک گزینه بسیار عالی براش شماست.

شماره 3: کارت گرافیک 8 گیگابایتی NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER

قیمت: 16 تا 25 میلیون تومان

2080 SUPER راهنمای خرید کارت گرافیک

سری SUPER انویدیا شامل بهبود هایی در زمینه قدرت پردازشی و همچنین بهبود کیفیت رهگیری پرتو می شوند. از آنجا که 2080 Ti SUPER عرضه نشده است، RTX 2080 SUPER به عنوان پرچمدار این سری شناخته می شود. NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER دارای 8 گیگابایت حافظه گرافیکی از نوع GDDR 6 بوده و پهنای باند 495.9 گیگابایت بر ثانیه را ارائه می دهد. سرعت کلاک این کارت گرافیک در حالت پایه به 1650 و در حالت بوست به 1815 مگاهرتز می رسد. نرخ پیکسل این کارت به 116.2 گیگاپیکسل و نرخ تکسچر آن به 348.5 گیگاتکسل بر ثانیه می رسد. این کارت گرافیک توان مصرفی 250 واتی دارد. بهترین پردازنده برای همراهی با NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER، پردازنده Core i9 9900K ساخت اینتل است و بهتر است از این کارت گرافیک در سیستمی با حداقل 16 گیگابایت حافظه رم استفاده شود. اگر در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال کارت گرافیکی هستید که بتوانید تمامی بازی های روز را با حداکثر تنظیمات با کیفیت 1440p بازی کنید و همچنین بتوانید تعداد زیادی از بازی ها را با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 4K بازی کنید، NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ حرفه ای

شماره 4: کارت گرافیک 11 گیگابایتی NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti

قیمت: 25 تا 40 میلیون تومان

RTX 2080 TI راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti در یک کلمه، فوق العاده است. اجرای تمامی بازی های روز با حداثکر تنظیمات، آن هم در کیفیت 4K برای این هیولا یک کار سبک و آسان است. در واقع اگر کارتهای گرافیک تایتان که بیشتر برای رندرینگ مناسب هستند را در نظیر نگیریم، این کارت گرافیک قدرتمند ترین کارت گرافیکی است که می توانید برای گیمینگ خریداری کنید. این کارت گرافیک دارای 11 گیگابایت حافظه از نوع GDDR6 بوده که پهنای باند 616 گیگابایت بر ثانیه را ارائه می دهد. سرعت کلاک این کارت گرافیک در حالت پایه به 1350 و در حالت بوست به 1545 مگاهرتز می رسد. نرخ پیکسل آن به 136 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسچر آن به 420 گیگاتکسل بر ثانیه می رسد. توان مصرفی این کارت گرافیک 250 وات است. بهترین پردازنده برای همراهی با این کارت گرافیک، پردازنده Core i7 8700K ساخت اینتل است. همچنین بهتر است این کارت گرافیک را در سیستمی با حداقل 16 گیگابایت حافظه رفم استفاده کنید. در نهایت باید گفت اگر چیزی کمتر از بهترین ها شما را راضی نمی کند و در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال کارت گرافیکی هستید که بتواند تمامی بازی های روز را با هر کیفیتی و با حداکثر تنظیمات ممکن اجرا کرده و نرخ فریم عالی به شما دهد و یا حتی می خواهید از سیستم خود برای بازی های VR استفاده کنید، به چیزی به جز NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti فکر نکنید.

شماره 5: کارت گرافیک 24 گیگابایتی NVIDIA TITAN RTX

قیمت: 46 تا 55 میلیون تومان

TITAN RTX راهنمای خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک NVIDIA TITAN RTX بیش از آنکه برای گیمینگ خوب باشد، برای کار های رندرینگ مناسب است. البته این بدان معنا نیست که این کارت گرافیک برای گیمینگ خوب نیست. این کارت گرافیک حتی از RTX 2080 Ti نیز قدرتمند تر است. اما نکته مهمی در اینجا وجود دارد. NVIDIA TITAN RTX بسیار گران تر از RTX 2080 Ti است، اما عملکرد آن در بازی های آنقدر ها هم با RTX 2080 Ti تفاوت ندارد. اجازه دهید با مثال توضیح دهیم. ما بازی Assassin’s Creed Odyssey را با حداکثر تنظیمات و با کیفیت 4K با TITAN RTX اجرا کردیم و شاهد متوسط نرخ فریم 54 فریم بر ثانیه بودیم. سپس زمانی که همین بازی را با همین تنظیمات با RTX 2080 Ti تست کردیم، شاهد متوسط نرخ فریم 51 فریم بر ثانیه بودیم. مشاهده می کنید که تفاوت ها بسیار اندک هستند در حالی که قیمت ها تفاوت بسیار زیادی با هم دارند. در مثالی دیگر ما بازی The Witcher 3: Wild Hunt را حداکثر تنظیمات ممکن و با کیفیت 4K بر روی TITAN RTX تست کردیم و شاهد متوسط نرخ فریم 71 فریم بر ثانیه بودیم این در حالی است که همین بازی در RTX 2080 Ti و با همین تنظیمات و کیفیت با نرخ 65 فریم بر ثانیه اجرا می شود. پس مشاهد می کنیم که خرید این کارت گرافیک به هیچ وجه به صرفه نیست. این کارت گرافیک دارای نرخ پیکسل 169.9 گیگاپیکسل بر ثانیه و نرخ تکسچر509 گیگاتکسل بر ثانیه هست. توان مصرفی TITAN RTX به 280 وات می رسد. در نهایت باید گفت اگر کار رندرینگ انجام نمی دهید، خرید این کارت گرافیک معقول نیست اما اگر در این راهنمای خرید کارت گرافیک به دنبال بهترین بهترین ها هستید و پول برایتان مهم نیست، کارت گرافیک TITAN RTX بهترین انتخابی است که می توانید برای یک کارت گرافیک گیمینگ داشته باشید.

RTX 2080 TI راهنمای خرید کارت گرافیک

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های سوم شخص

جمع بندی

اگر راهنماهای خرید در صفرویک را خوانده باشید حتما دیده اید که همواره می گوییم قبل از خرید نیازتان را مشخص کنید و سپس خرید کنید. اما در اینجا خبری از آن جمله نیست و در راهنمای خرید کارت گرافیک می گوییم هر چه گرانتر بهتر. پس تا جایی که می توانید هزینه کنید، گرانترین کارت گرافیک را خریداری کنید چرا که در اینجا گرانتر یعنی بهتر. تمامی کارتهای گرافیکی که در این راهنمای خرید کارت گرافیک معرفی شدند در تیر ماه 1399 در بازار ایران موجود هستند. در نهایت امیدواریم این راهنمای خرید کارت گرافیک برای شما مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.