هر آنچه از بازی Assassin’s Creed Valhalla میدانیم

به دنیای وایکینگ ها خوش آمدید. بازی Assassin’s Creed Valhalla شما را به دنیای پر رمز و راز و خشن وایکینگ ها می برد. با صفر و یک همراه باشید تا در بررسی اولیه بازی Assassin’s Creed Valhalla همه چیز هایی که از آن می دانیم را با شما به اشتراک بگذاریم.

نام بازی از کجا آمده است؟

در اساطیر نورس، جهان شامل نه بخش است. مهم ترین و بالاترین بخش جهان، آسگارد است. این بخش در آسمان واقع شده و با دیواری از بخش های دیگر جهان جدا می شود. آسگارد محل اقامت خدایان است و با پلی به میدگارد یا همان زمینی که انسان ها بر روی آن زندگی می کنند متصل می شود. اودین، خدای خدایان نورس، فرمانروای آسگارد است. اودین در آسگارد تالاری ساخته که به نام “وال هول” یا همان تالار کشته شدگان شناخته می شود. این تالار در زبان انگلیسی به والهالا تغییر کرده است.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

وایکینگ هایی که در جنگ ها کشته می شوند به والهالا می روند. والهالا از تیرک هایی از نیزه، سقفی از سپر و میز هایی از زره ساخته شده است.جنگجویان کشته شده در این تالار به جشن و پایکوبی می پردازند تا اینکه زمان راگناروک یا همان قیامت نورسی فرا برسد و نبرد نهایی در بگیرد. البته همه کسانی که در جنگ کشته می شدند نیز وارد این تالار نمی شدند و تنها افرادی که با پهلوانی و شجاعت در میدان جنگ می جنگیدند وارد این تالار می شدند. این افراد با نام اینهریار شناخته می شد(همون شهید خودمون). اینهریار ها در والهالا همراه با اودین جشن می گیرند و وقت خود را به باده نوشی و جنگ سپری می کنند. این افراد در والهالا بارها و بار ها با هم می جنگیدند و هر بار کشته می شدند ولی پس از آن زنده می شدند و دوباره می جنگیدند و این روند همینطور ادامه داشت. به نظر می رسد با توجه به اینکه بازی Assassin’s Creed Valhalla با همین نام نامگذاری شده است و اولین چیز هایی که در تریلر بازی مشاهده می کنیم مربوط به مراسمات مذهبی وایکینگ هاست، شاهد طیف وسیعی از داستان ها و ماجرا های اسطوره ای باشیم.

 

جغرافیا و محیط بازی

بازی Assassin’s Creed Valhalla شما را به سرزمین های شمال اروپا می برد. این بازی در سرزمین وایکینگ ها و همچنین در انگلستان جریان دارد. بازی در سرزمین وایکینگ ها در دانمارک و یا نروژ آغاز خواهد شد و سپس باید سوار بر کشتی شوید و به بریتانیا سفر کنید. در بریتانیا شاهد سواحل صخره ای و سرزمین های بکر و زیبا خواهید بود. البته دشمنان قسم خورده نیز انتظار شما را می کشند و به محض ورود شاهد نبرد های نفس گیر خواهید بود(حداقل از تریلر و گیم پلی چنین بر می آید.). چیزی که در گیم پلی و تریلر بازی مشاهده کردیم، فضا هایی سرسبز و روستا ها و مناطقی هستند که جزئیات و طراحی آنها به نحو بسیار زیبایی صورت گرفته است. در این بازی علاوه و بر روستا ها و طبیعت اطراف آنها، به سه شهر مهم خواهید رفت. نخستین آنها شهر یا همان قلعه یورک است که وایکینگ ها آن را Jórvík می نامیدند. این شهر یکی از اولین مناطقی بود که به دست وایکینگ ها افتاد و به مرکز آنها در بریتانیا تبدیل شد. شهر بعدی وینچستر است که در آن زمان پایتخت وسکس بود و به نظر باید بزرگترین شهر بازی باشد. سومین شهر نیز لندن است که با اینکه در آن زمان پایتخت نبود اما شهر مهمی محسوب می شد.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

بازی Assassin’s Creed Valhalla در چه زمانی جریان دارد؟

اگر سریال Vikings و The last Kingdom را تماشا کرده باشید تا حد زیادی به داستان بازی Assassin’s Creed Valhalla پی می برید. در سال 793 میلادی یعنی اواخر قرن هشتم، وایکینگ ها در سفر های خود به سمت غرب اسکاندیناوی رفته و به جزیره ای با یک صومعه به نام لیندسفارن می رسند. از نظر تاریخی دقیقا مشخص نیست رهبر این گروه از وایکینگ ها چه کسی بوده است  اما ساگا ها به فردی به نام رگنار لودبروک اشاره دارد.(ساگا ها شامل زندگی نامه ها و ماجرا های نوشته شده توسط مردم نورس هستند). غارت لیندسفارن نقطه شروعی بر آشنایی وایکینگ ها با بریتانیا بود. پس از این حمله، وایکینگ های بسیار بیشتری برای جنگ با بریتانیا و غارت سرزمین های ثروتمند آن راهی می شوند. حملات آنقدر ادامه پیدا می کنند تا نهایتا به حمله عظمی منجر می شود که باعث از بین رفتن کامل پادشاهی نورث آمبریا شده و پادشاهی وسکس نیز هرچند نابود نمی شود اما بخش اعظم آن غارت می شود و پادشاهی آن برای مدتی فرو می پاشد.

بازی Assassin’s Creed Valhalla
نقشه حمله بزرگ وایکینگ ها به بریتانیا در سال 865 میلادی

پادشاهان وسکس در تلاش های متعدد خود نهایتا قلمرو خود را باز پس می گیرند اما نورث آمبریا برای همیشه از بین می رود و تا سالیان درازی تحت فرمان وایکینگ ها باقی می ماند. بعد ها هر چند وقت یک بار فرماندهان جدیدی از اسکاندیناوی به بریتانیا می رفتند و یورش های جدیدی را علیه وسکس آغاز می کردند که یکی از مهم ترین آنها شاه گاتروم بود که در سال 878 میلادی جنگ خود با آلفرد را آغاز کرد ولی نهایتا شکست خورد و به مسیحیت پیوست. فرمانروایی وایکینگ ها بر بریتانیا تا سال 954 میلادی ادامه داشت. در تریلر این بازی شاهد شخصیت آلفرد کبیر هستیم. این پادشاه بین سالهای 866 تا 899 بر وسکس حاکم بود. این دوران اوج یورش وایکینگ ها محسوب می شود پس به نظر می رسد بازی در سالهایی بین این حکومت آلفرد جریان داشته باشد.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

بیشتر بخوانید

بهترین بازی های سوم شخص

وضعیت بریتانیا در بازی

بریتانیا پس از اینکه در قرن پنجم میلادی حکومت رومیان در آن فروپاشید، به دست قبایل محلی همچون پیکت ها افتاد. اما در سالهای بعد یعنی اواخر قرن پنجم تا هفتم اقوامی به نام آنگل ها و ساکسون ها از شمال آلمان به جزیره بریتانیا مهاجرت می کنند. آمیختن این دو گروه باعث شکل گیری قومی به نام آنگلو-ساکسون ها می شود. این قوم بر بریتانیا مسلط شده و قبایل محلی را عقب می رانند و سه پادشاهی در آن سرزمین ایجاد می کنند. پادشاهی نورث‌آمبریا در شمال شرق، پادشاهی مرسیا در غرب و شمال غرب و در نهایت پادشاهی وسکس در جنوب این سرزمین شکل می گیرد. بعد ها پادشاهی وسکس و مرسیا با هم ادغام می شوند. شما بازی را در زمانی شروع می کنید که بخش بزرگی از بریتانیا یعنی نورث آمبریا و آنگلیای شرق در دست وایکینگ هاست و بخش جنوبی و غربی بریتانیا در دست وسکس است.

بازی Assassin’s Creed Valhalla
شاه آلفرد کبیر در بازی Assassin’s Creed Valhalla

گیم پلی

بازی Assassin’s Creed Valhalla ترکیبی است از نبرد های عظیم گروهی و همچنین عملیات های مخفی کاری که پیش از این نیز در بازی های اساسینز کرید دیده بودیم. در این بازی شما در نقش فردی به نام آوور هستید و می تواند مرد بودن یا زن بودن او را تعیین کنید. همچون گذشته گزینه های شخصی سازی بسیاری در این بازی وجود دارد. از جمله شخصی سازی سلاح ها، لباس ها، چهره و… ه شما همراه با سایر وایکینگ ها به جنگ با ساکسون ها می روید و قلمرو آنها را غارت می کنید. مطابق چیزی که در گیم پلی بازی ارائه شده است، شاهد نبرد های گروهی برای قلعه گیری هستیم که بی شباهت به بازی For Honor نیست. سازندگان بازی گفته اند نبرد های این بازی بسیار خشن و خونین و سنگین هستند. ما در گذشته و در سایر بازی های اساسینز کرید نیز شاهد نبرد هایی بوده ایم که البته بخش مهمی از بازی را تشکیل نمی دادند. به طور مثال در اساسینز کرید 3 شاهد جنگ های استقلال آمریکا بودیم که البته زیاد بزرگ نبودند. اما گویا در این بازی شاهد نبرد های بزرگ بیشتری خواهیم بود و اصل مخفی کاری و عملیات های مخفیانه در بازی Assassin’s Creed Valhalla کمرنگ شده است. آنچه در تریلر این بازی دیده ایم هجوم گسترده به قلعه و استفاده از ابزار قلعه گیری همچون کله قوچی هاست از طرفی مطابق آنچه در تریلر بازی دیده ایم در این بازی شاهد ساخت و ساز خواهیم بود که در اساسینز های گذشته به این شکل وجود نداشت. نبرد های این بازی به نظر بسیار چشمگیر می آیند به گونه ای که تاکنون در هیچ اساسینز کریدی شاهد آن نبوده ایم. این موضوع باعث می شود کسانی که عاشق جنگ های بزرگ هستند کاملا راضی شوند اما در مقابل ممکن است دوستداران مخفی کاری از این شیوه خوششان نیاید و همان شیوه مخفی کاری کلاسیک اساسینز کرید ها را ترجیح دهند. ما نبرد های بزرگ را تا حدودی در Assassin’s creed odyssey دیده بودیم اما در آن بازی این نبرد ها بخش مهمی از داستان و بازی را تشکیل نمی دادند ولی در اینجا یکی از مهمترین بخش ها همین یورش های بزرگ است. در حال حاضر می دانیم که در بازی Assassin’s Creed Valhalla می توانید بین دو چیز انتخاب کنید اما دقیقا نمی دانیم این انتخاب ها تا چه اندازه گسترده هستند. مثلا آیا می توانیم برای یک ماموریت بین یورش بزرگ و یا مخفی کاری یکی را انتخاب کنیم یا خیر؟ آنچه تاکنون دیده ایم شامل یورش های روزانه و شبانه ای بوده است که به نظر می رسد می توانید بین آنها یکی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید کارت گرافیک

بازی Assassin’s Creed Valhalla

ما ساخت و ساز را در اساسینز هایی همچون بلک فلگ دیده بودیم ولی گویا در اینجا ساخت و ساز به طور گسترده تری جریان داشته و بخش مهمی از بازی را تشکیل می دهد. شما در این بازی می توانید روستا هایی برای خودتان ساخته و از آن به عناون مقر اصلی استفاده کنید. همچنین خاندان و دوستان شما نیز در این روستا ها زندگی می کنند. به نظر بازی دارای سیستم منابع برای ساخت و ساز نیز باشد. همچنین به نظر برای جمع آوری نیرو به پول احتیاج خواهید داشت. مطابق تریلر، بازی در دهکده های اسکاندیناوی آغاز خواهد شد. چیزی که از تصاویر بر می آید این است که بازی در تنگه کتگات(در دانمارک امروزی) آغاز می شود و سپس به بریتانیا خواهید رفت. در بازی Assassin’s Creed Valhalla شما می توانید هدایت یک کشتی را در دست داشته باشید. درازکشتی ها اصلی ترین وسیله جابجایی وایکینگ ها بودند. با این کشتی ها می توانید یورش های آبی خاکی انجام دهید و به مستقیما از کشتی وارد نبرد زمینی شوید. شما سپس وارد بریتانیا می شوید و باید به غارت و چپاول دهکده های بریتانیا و شهر ها پرداخته و سپس مردم خود را در آنجا اسکان دهید. به نظر می رسد همچون وایکینگ های اصیل، سلاح اصلی شما در این بازی تبر و شمشیر وایکینگی خواهد بود اما مشخص است که از هیدن بلید نیز که نمادی از اساسینز هاست نیز استفاده خواهید کرد. ولی شما از سلاح های پرتابی همچون نیزه نیز استفاده خواهید کرد. همچنین می توانید تبر خود را نیز هم به صورت معمولی استفاده کنید و هم آن را پرتاب کنید. همچنین می توانید از دو سلاح همزمان در هر دو دست استفاده کنید به طور مثال دو تبر در دست داشته باشید، تهران لوستر یک تبر و یک شمشیر، یک تبر و یک سپر و… چنین تنوعی باعث لذت بخش تر شدن نبرد ها شده و می توانید دو سلاح دلخواه را همزمان استفاده کنید. همچنین می توانید سلاح هایتان را به صورت که بخواهید شخصی سازی کرده و آنها را ارتقاء دهید. در واقع قابلیت ارتقاء تجهیزات باعث شده اگر از یک سلاح خوشتان آمد، بدون نیاز به خرید سلاح جدید، همان سلاح را همواره ارتقاء دهید تا برای مراحل سخت بازی نیز مناسب باشد. دشمنان در این بازی تنوع خوبی دارند و از سربازان عادی تا فرماندهان قدرتمند را شامل می شوند. در اینجا نیز همچنان عقاب را همراه خود خواهید داشت و از دید عقاب بهره مند خواهید شد اما احتمالا این دید نسبت به گذشته تغییراتی خواهد داشت و بهتر خواهد شد. نکته مهم بعدی وجود درخت مهارت است که در نسخه های گذشته نیز شاهد آنها بودیم.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

خدایان در بازی Assassin’s Creed Valhalla

بازی Assassin’s Creed Valhalla در زمانی جریان دارد که اوج گرایشات مذهبی در بین مردم جهان بود. در واقع این همان عصری است که به عصر ایمان معروف است. ما در تریلر بازی شاهد پیرمردی هستیم که در میانه جنگ به درختی تکیه داده است و سپس آوور یعنی همان شخصیت اصلی داستان، فریاد می زند که اودین با ماست. این موضوع باعث می شود فکر کنیم همانند Assassin’s creed odyssey در این بازی نیز اتفاقات بین افسانه و تاریخ رخ خواهند داد. مقداری هم در مورد خدایان نورس بگوییم. اودین که در تریلر بازی حضور دارد، خدای خدایان نورس است. نماد هایی برای این خدا در نظر گرفته شده است که از مردی با ریش بلند تا مردی که یک چشم نابینا دارد را شامل می شود. وایکینگ ها، اودین را آلفادر یا پدر همه چیز میخواندند. در افسانه های نورس آمده است که بسیاری از وایکینگ ها در هنگام اتفاقات مهم، همچون جنگ ها، اودین را دیده اند. اودین با شجاعت و روح جنگاوری وایکینگ ها آمیخته شده است. آنها در جنگ ها از عمق وجود نام اودین را فریاد می زندند و نامش باعث فوران خوی جنگاوری در آنها می شد. خدای دیگر نورس ها که احتمالا در بازی Assassin’s Creed Valhalla با او روبرو خواهید شد، ثور نام دارد که خدای آذرخش بوده است. در واقع وایکینگ ها چنین می پنداشتند که رعد و برق نتیجه ضربه های پتک ثور است که به زمین می خورد. در بازی شاهد ساخت معابدی خواهید بود که برای پیشکش به این خدایان ساخته می شود. در این بازی شاهد لقب Pagan  خواهید بود که به وایکینگ ها اطلاق می شود. Pagan در واقع به معنی بت پرستی، کفر، چند خدایی و… تعبیر می شود و لقبی است که مسیحیان به مردمان نورس و سایر مردمانی که خدایان ناشناخته(برای مسیحیان) را می پرستیدند اطلاق می شد.

بازی Assassin’s Creed Valhalla

جمع بندی

بازی Assassin’s Creed Valhalla پیش از تعطیلات کریسمس منتشر خواهد شد و حتی گفته می شود ممکن است زودتر منتشر شود. احتمال بسیار بالایی وجود دارد که این بازی از فناوری رهگیری پرتو نیز استفاده کند چرا که این بازی قرار است برای ایکس باکس سری ایکس و همینطور پلی استیشن 5 نیز عرضه شود که هر دو از این فناوری استفاده می کنند. همچنین این بازی برای PC و ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 نیز منتشر می شود. در پایان باید گفت اطلاعات مطرح شده در این بررسی اولیه ممکن است در طول زمان و با روشن شدن زوایای دیگر این بازی تغییر کند.

بیشتر بخوانید

بهترین بازی های شوتر اول شخص

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.