ایکس باکس وان ، یک اسطوره

ایکس باکس وان برای اولین بار در سال 2013 وارد بازار شد. این کنسول در سه نسخه یعنی نسخه پایه، اس و ایکس عرضه شد. حالا که به روز ها پایانی عرضه ایکس باکس وان و آغاز عرضه ایکس باکس سری ایکس نزدیک می شویم، صفر و یک تصمیم گرفته است مروری کلی بر این کنسول فوق العاده داشته باشد. با ما همراه باشید.

رقابت دو غول آغاز می شود

سونی از سالها پیش با عرضه پلی استیشن توانست بازار کنسول های بازی خانگی را در دست بگیرد. کنسول های پلی استیشن آنقدر خوش فروش بودند که عمده سود سونی از آنها بود. سونی همواره تلاش داشته است تا این کنسول ها را همچنان در جایگاه برترین کنسول های بازی بازار حفظ کند و البته تا حد زیادی هم موفق بوده است. هیچ کدام از کنسول هایی که در دوران پلی استیشن وان بودند توانایی رقابت با این کنسول را نداشتند اما اوضاع در حال تغییر کردن بود. آمریکایی ها با دانستن این موضوع که یک کنسول بازی خانگی تا چه اندازه می تواند پر سود باشد پا به این عرضه گذاشتند. در واقع یک کنسول بازی نه تنها به خودی خود و با فروش بالای خود می تونست سود زیادی به جیب سازندگان روانه کند بلکه خدمات جانبی نیز تا حد زیادی می توانست به سوددهی کمک کند.

ایکس باکس وان

این موضوع مایکروسافت، غول نرم افزاری آمریکا، را بر آن داشت تا یک کنسول جدید به نام ایکس باکس عرضه کند تا سلطنت ژاپنی ها بر بازار کنسول ها را خاتمه دهد. نخستین بار در سال 2001 مایکروسافت از ایکس باکس رونمایی کرد. این کنسول فروش بسیار خوبی داشت و نوآوری های خوبی را هم ایجاد کرده بود اما نتوانست در زمینه فروش با پلی استیشن وان رقابت کند. کنسول بعدی ایکس باکس 360 بود که آن هم کیفیت و نوآوری خوبی داشت. آن کنسول توانست با فروش بسیار خوب 77 میلیون دستگاهی خود، سود خوبی برای مایکروسافت کسب کند اما باز هم نتوانست از پس رقیب خود یعنی پلی استیشن 3 برآید و با 10 میلیون اختلاف، رقابت را به سونی واگذار کرد. پس از آن در سال 2013 نوبت به کنسول های نسل هشتمی رسیده بود مایکروسافت کنسول جدید خود با نام ایکس باکس وان را رونمایی کرد.

ایکس باکس وان
نسل های مختلف ایکس باکس

ایکس باکس وان و پلی استیشن 4

ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 به عنوان برترین کنسول های نسل هشتم شناخته می شود. در واقع تنها کنسولی که توانایی رقابت با آنها را دارد، نینتندو سوئیچ است که فروشی بالا را تجربه کرده است. بقیه کنسول ها مدت هاست میدان را واگذار کرده اند. پلی استیشن 4 زمانی که وارد بازار شد یک اعجوبه واقعی بود. این کنسول آمده بود تا شکست پلی استیشن 3 را جبران کند. در واقع کسی که پلی استیشن 3 را شکست داد خود سونی بود که با عدم توقف عرضه پلی استیشن 2، این بلا را بر سر پلی استیشن 3 آورد. پلی استیشن 4 کار خود را با فروش فوق العاده ای آغاز کرد به گونه ای که به سرعت موجود فروشگاه های خرده فروشی تمام شد. اما در آن سوی اقیانوس، ردموندی ها اصلا خیال تسلیم شدن نداشتند. اینجا بود که در 22 نوامبر 2013 مایکروسافت از ایکس باکس وان رونمایی کرد. یک کنسول با ظاهری ترسناک که آمده بود مچ رقیب ژاپنی را بخواباند. یکی از چیز هایی که در ایکس باکس وان توجهمان را جلب کرد، ظاهر آن بود. در واقع ظاهر عجیب دو طبقه ای پلی استیشن 4 را دیده بودیم و بخاطر آن به اندازه کافی متعجب بودیم، اما ظاهر ایکس باکس وان نیز دست کمی از آن نداشت. کنسولی سیاه رنگ که بخش بالایی آن به دو قسمت تقسیم شده بود از همان آغاز نوید یک رقابت هیجان انگیز با پلی استیشن 4 را می داد.

ایکس باکس وان

بیشتر بخوانید: ایکس باکس ها از گذشته تا امروز

ظاهر ایکس باکس وان همانطور است که از یک کنسول بازی انتظار داشتیم. جذاب، زیبا و قدرتمند. در یک کلام باید گفت ظاهر این کنسول بسیار “خفن” طراحی شده بود. ایکس باکس وان با وجود ظاهر خفن خود نمی توانست کار های خفن پلی استیشن 4 را تقلید کند. در واقع کار زیادی هم نبود اما پلی استیشن 4 می توانست بایستد ولی ایکس باکس این قدرت را نداشت و همواره به صورت افقی قرار می گرفت. ایکس باکس جدید مایکروسافت همچون رقیب ژاپنی خود برای گیمینگ طولانی مدت ساخته شده بود. در واقع اگر شب تا صبح هم با این کنسول بازی می کردید آخ نمی گفت. کنسول همواره خنک و بود و سر و صدای آن نیز آنقدر کم بود که شاید متوجه روشن بودن آن نمی شدید. مایکروسافت برای کنسول دوست داشتنی خود هر پورت و ویژگی که برای یک کنسول نسل هشتمی نیاز بود را تعبیه کرده بود. از این رو می توانستید بالاترین کیفیت ممکن را در اتصال به تلویزیون ها داشته باشید.

ایکس باکس وان

ایکس باکس وان چقدر قوی بود؟

مایکروسافت همچون سونی برای سخت افزار اصلی کنسول خود به سراغ AMD رفت. ایکس باکس وان هم از پردازنده و هم از گرافیک ساخت AMD بهره می برد. روی کاغذ همه چیز عالی بود. در واقع سخت افزار ایکس باکس وان از هر نظر قوی تر از پلی استیشن 4 بود. اما پلی استیشن در عمل قوی تر بود ولی پیکسل ریت بسیار بالاتری داشت به صورتی که پیکسل ریت 26 گیگاپیکسل بر ثانیه بود در حالی که پیکسل ریت ایکس باکس تنها به 13 گیگاپیکسل بر ثانیه می رسید که یعنی در عمل این کنسول نصف قدرت رقیب را داشت. این موضوع سبب شد اقبال به ایکس باکس وان کاهش پیدا کرده و در عوض پلی استیشن 4 به تاخت خود در بازار ادامه دهد. البته کیفیت تصاویر فقط یک از علل کاهش فروش این کنسول بود. مایکروسافت ایکس باکس جدید خود را با قیمت 500 دلار عرضه می کرد ولی سونی پلی استیشن 4 را تنها با قیمت 400 دلار به فروش می رساند. این موضوع یعنی قدرت کمتر در کنار قیمت بالاتر باعث شد مایکروسافت تا حدودی بازار را به رقیب خود واگذار کند. اما زمانی که به قیمت گذاری ایکس باکس وان فکر کنیم در می یابیم که بخش زیادی از این قیمت بیشتر به وجود کینکت بر می گردد به گونه ای که اگر کینکت را نمی خواستید می توانستید کنسول را با قیمت یک پلی استیشن 4 خریداری کنید اما باز هم این قیمت برای کنسولی که ضعیف تر از پلی استیشن بود زیاد به نظر می رسید. اما مایکروسافت خیال تسلیم شدن نداشت پس جنگی جدید آغاز شد که یک سمتش پلی استیشن 4 اسلیم بود و سمت دیگرش ایکس باکس وان اس.

ایکس باکس وان اس

ایکس باکس وان اس در 2 آگوست 2016 عرضه شد. به فاصله ای کوتاه، سونی نیز از پلی استیشن 4 اسلیم رونمایی کرد. هر دو کنسول تغییراتی نسبت به نسخه پایه خود داشتند اما در واقع مبنای سخت افزاری آنها همان چیزی بود که در نسخه پایه شاهد بودیم ولی چیز های زیادی تغییر کرده بود . در واقع ایکس باکس وان اس یک کنسول با توانایی اجرای بازی ها با کیفیت 4K بود که پلی استیشن 4 اسلیم توانایی آن را نداشت. به نظر شخصی نویسنده این کنسول یکی از زیباترین کنسول های بازی است که تاکنون ساخته شده است. رنگ اصلی آن که سفید است یک رنگ خاص در بین کنسول های جدید بوده که ما را به یاد کنسول های کلاسیکی همچون پلی استیشن 1 می اندازد. نکته مهمی که در طراحی این کنسول نسبت به نسخه پایه وجود داشت، سایز کوچکتر بود. در بین پورت های این کنسول، پورتی که برای کینکت در نظر گرفته شده بود حذف شده است که به مذاق بسیاری خوش نمی آید. در این کنسول همچنین دکمه های لمسی نسخه پایه جای خود را به دکمه های فیزیکی داده اند. وجود دکمه های فیزیکی باعث شد این کنسول سرعت بالاتری داشته باشد. این کنسول همچنین توانایی این را پیدا کرد که روی پای خود بایستد. ایستادن کنسول تغییری در کارایی آن نداشته است اما باعث جذابیت بیشتر آن می شود.

ایکس باکس وان
ایکس باکس وان اس بالا و ایکس باکس وان نسخه پایه پایین

ایکس باکس وان اس اما هنوز هم نمی توانست از نظر پیکسل ریت با پلی استیشن 4 اسلیم رقابت کند. به این صورت که پیکسل ریت این کنسول نسبت به نسل قبل تا حدود 1 گیگاپیکسل بر ثانیه افزایش یافته بود اما هنوز هم در همان حدود نصب پیکسل ریت پلی استیشن 4 بود. اما کیفیت 4K چه می شود؟ این کنسول به خود خود نمی تواند بازی هایی با کیفیت 4K اجرا کند. در واقع ایکس باکس وان اس تنها با استفاده Upscale می تواند کیفیت تصاویر را به 4K برساند. البته همین هم یک قابلیت بسیار خوب برای کسانی محسوب می شود که نمی خواهند پول زیادی برای نسخه ایکس بدهند. از طرفی پشتیبانی خود کنسول از کیفیت 4K و یا Upscale کردن تفاوت کیفیت خیلی زیادی ندارد. این نسخه همچنین توانایی پشتیبانی از HDR10 را نیز دارد که یک مزیت بزرگ محسوب می شود که در نسخه پایه وجود نداشت. این موضوع سبب شد ایکس باکس وان سری ایکس بتواند بازی ها را با کیفیت بسیار بالاتر اجرا کند. این کنسول همچنین در یک نسخه ALL-DIGITAL عرضه شد. این نسخه همانطور که از نامش پیداست کاملا دیجیتالی بوده و از هیچگونه دیسکی پشتیبانی نمی کند. در مجموع اگر از ما بپرسید می گوییم ایکس باکس وان اس در سطح پلی استیشن 4 اسلیم شایسته بود اما اقبالی که به پلی استیشن 4 اسلیم نشان داده شد به این کنسول نشان داده نشد.

ایکس باکس وان

بیشتر بخوانید: از پلی استیشن 5 چه می دانیم؟

ایکس باکس وان ایکس

مدتها بود که مانیتور ها و تلویزیون های 4K عرضه شده بودند اما کنسول ها هنوز آنطور که باید و شاید نتوانسته بودند از این کیفیت پشتیبانی کنند. در واقع نسخه نسخه های پایه توانایی محدودی در پشتیبانی از 4K داشتند و اصولا برای این کیفیت ساخته نشده بودند. این موضوع دو غول صنعت کنسول ها را بر آن داشت تا کنسول هایی بسازند که بتواند با بهترین کیفیت و کارایی از پس بازی ها 4K برآیند. نتیجه این کار، کنسول پلی استیشن 4 پرو و ایکس باکس وان ایکس بود. این دو کنسول از هر جهت برترین کنسول های تاریخ بودند. این دو کنسول می توانستند با سخت افزار قدرتمند خود بازی های 4K را بسیار روان و با کیفیت بالا اجرا کنند. مایکروسافت کنسول خود را به سخت افزاری بسیار قدرتمند تجهیز کرد تا بتواند با پلی استیشن 4 پرو رقابت کند. ایکس باکس وان ایکس از پردازنده و کارت گرافیک ساخت AMD با قدرت بسیار بالایی بهره می برد. این کنسول همچنین دارای 12 گیگابایت رم بود که از 8 گیگابایت رم کنسول سونی به مراتب بالاتر بود. از طرفی این کنسول پهنای باند بسیار بالاتری داشت و تکسل ریت آن به مراتب بالاتر از رقیب ژاپنی بود اما باز هم در پیکسل ریت کم آورد و نتوانست سونی را مغلوب کند.

ایکس باکس وان

کیفیت تصاویر ایکس باکس وان ایکس بسیار عالی است. این کیفیت عالی خود را در هنگام اجرای بازی های 4K و در تلویزیون های 4K نشان می دهد. در این حالت نرخ فریم بسیار عالی و جزئیات خیره کننده باعث می شد تجربه بسیار عالی از گیمینگ داشته باشید به گونه ای که در کنسول های پیشین به هیچ وجه نمی تونستید مانند آن را مشاهده کنید. اما همچنین می توانید بازی های خود را با تلویزیون های FULL HD نیز اجرا کنید. در این صورت نیز ایکس باکس وان ایکس قدرت خود را نشان می دهد. در واقع زمانی که یک بازی 4K را بر روی تلویزیون FULL HD اجرا می کنید، ایکس باکس می تواند این موضوع را تشخیص داده و با فناوری سوپرسمپلینگ، کیفیت تصاویر را افزایش می دهد. این فناوری باعث می شود با نهایت کیفیتی که در یک تلویزیون FULL HD قابل نمایش است روبر باشیم.

ایکس باکس وان ایکس طراحی بسیار زیبایی نیز داشت. در واقع رنگ سیاه رنگ و ظاهر زمخت آن نوید یک کنسول بسیار قدرتمند را می داد. طراحی نسخه ایکس تا حد زیادی از نسخه اس الگو برداری شده است. این کنسول دارای پوسته فلزی است که نه تنها ضد خش است بلکه اثر انگشت کمی را هم جذب می کند. البته با توجه به اینکه کنسول معمولا در یک جای ثابت قرار دارد این موضوع نباید اهمیت زیادی داشته باشد اما اینکه مایکروسافت به همه جای کنسول خود توجه ویژه ای نشان داده است جای تقدیر دارد. این کنسول سنگین است. خیلی هم سنگین. در واقع با وزنی معادل با 3.8 کیلوگرم از همه کنسول هایی که تاکنون ساخته شده است سنگین تر است. بخش مهمی از این سنگین بودن به سخت افزار قدرتمند و همچنین سیستم خنک کنندگی فوق العاده آن مربوط می شود.

ایکس باکس وان

کنترلر ایکس باکس وان

ایکس باکس ها همچون پلی استیشن ها دارای کنترلر هایی تکاملی هستند به صورتی که همواره به جای ارائه کنترلر های انقلابی، نسخه های پیشین بروزرسانی شده اند. کنترلر ایکس باکس وان در نسخه های اس و ایکس تغییرات اندکی داشتند اما همواره بر ارگونومی آنها افزوده شده است تا گیمر ها بتوانند در طولانی مدت راحت تر بازی کنند. کنترلر های ایکس باکس وان در نسخه های اس و ایکس به بلوتوث مجهز شدند. تجهیز این دسته های بازی به بلوتوث باعث شد بتوانید بدون نیاز به خرید تجهیزات جانبی، به راحتی بتوانید کنترلر خود را به کامپیوتر خود (با مادربرد هایی که بلوتوث دارند) و یا لپ تاپ خود متصل کنید. همچنین به راحتی می توانید این کنترلر ها را به سرفیس های مایکروسافت متصل کرده و از گیمینگ با آنها لذت ببرید. این کنترلر ها در مقابل دوال شاک های پلی استیشن قرار می گیرند که البته به زودی از رده خارج شده و با دوال سنس جایگزین می شوند. بسیاری افراد دوال شاک ها را یک گزینه عالی برای بازی می دانند چرا که بهترین ارگونومی و بهترین جایگذاری کلید ها را دارد. نکته مهم در اینجا عادت کردن است. در واقع هم دوال شاک های سونی و هم کنترلر ایکس باکس وان هر دو هم کیفیت ساخت عالی دارند و هم ارگونومی فوق العاده. اما اگر پیش از استفاده از یک ایکس باکس تا مدتها مشتری پلی استیشن بوده اید، طبیعتا مدتی طول می کشد تا به کنترلر این کنسول عادت کنید. مایکروسافت سیتمی را در نظر گرفته است که شما با آن می توانید دسته بازی مورد نظر خود را با رنگ ها و طرح های مختلف طراحی کنید که بسیار زیبا و جالب است. این دسته ها به صورت جداگانه نیز به فروش می رسند.

ایکس باکس وان

در پایان…

ایکس باکس وان یک کنسول فوق العاده بود. این کنسول در نسخه های مختلف خود قدرت و کیفیت اجرای فوق العاده ای داشته است. این کنسول از زمان معرفی خود رقابت جانانه ای با پلی استیشن 4 را آغاز کرد. خب متاسفانه باید گفت این کنسول تنها 46 میلیون دستگاه فروخت که در مقابل 108 میلیون دستگاه پلی استیشن 4 قرار می گیرد. برخی از دلایل فروش کمتر این کنسول را می توان به قیمت گذاری آن مربوط دانست. در واقع از آنجا که در عمل این کنسول از پلی استیشن 4 ضعیف تر بود، بسیاری انتظار قیمتی ارزان تر را داشتند اما مایکروسافت اینچنین فکر نمی کرد و البته وجود کینکت در نسخه اولیه باعث شد قیمت آن بالاتر از پلی استیشن 4 باشد. در آینده نزدیک این کنسول با ایکس باکس سری ایکس جایگزین خواهد شد. مایکروسافت گفته است دلیلی برای رقابت در قیمت گذاری با سونی وجود ندارد اما ما فکر می کنیم وجود دارد! در کنسول های نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 نیز از سخت افزار ساخت AMD استفاده شده است. AMD خود گفته است سخت افزار این دو کنسول تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند. اما برای فروش بالاتر باید خیلی از مسائل در نظر گرفته شود. از جمله اینکه کنسول جدید مایکروسافت باید قیمت مناسبی داشته باشد. قیمت گذاری در این زمینه بسیار مهم است. اگر قیمت خیلی پایین باشد کاربران فکر می کنند با یک کنسول ضعیف سر و کار دارند و در آن سو اگر قیمت خیلی بالا باشد کاربران برای خرید تیزبین تر شده و بعد که دیدند قدرت این کنسول در مقایسه با رقیب تفاوت خاصی ندارد از خرید آن منصرف می شوند پس قیمت گذاری بسیار مهم است.

ایکس باکس وان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.