دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

بررسی تخصصی دوربین Canon EOS 80D

دوربین کانن EOS 80D یک دوربین میان رده است. این دوربین از یک سنسور 24.2 مگاپیکسلی استفاده می کند. در نقد و بررسی تخصصی دوربین کانن EOS 80D با صفر و یک همراه باشید تا با بررسی تمامی جوانب آن به این نتیجه برسیم که آیا این دوربین ارزش خرید دارد یا خیر؟

محتویات جعبه دوربین کانن EOS 80D

دوربین کانن EOS 80D در جعبه خود دارای 5 قلم است که شامل خود دوربین، پک باتری LP-E6N، شارژر  LC-E6، اسکوپ چشمی و بند نگهدارنده است. همانطور که مشاهده می کنید هیچ لنزی به صورت استاندارد ارائه نمی شود پس باید لنز را به صورت جداگانه خریداری کنید.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D برای چه کسانی ساخته شده است؟

دوربین کانن EOS 80D یک دوربین همه فن حریف است. این دوربین با کیفیت بالای عکاسی و فیلمبرداری خود می تواند طیف وسیعی از کاربران را راضی کند. اما این دوربین به طور تخصصی یک دوربین میان رده است. دوربین های این رده برای کسانی ساخته شده اند که مدتی است وارد دنیای عکاسی شده اند و می خواهند دوربینی پیشرفته تر از دوربین های سطح پایه داشته باشند. همچنین این دوربین برای کسانی که بودجه متوسطی برای خرید دوربین عکاسی دارند یک گزینه بسیار عالی و مقرون به صرفه محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دوربین عکاسی

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

طراحی و ساخت دوربین کانن EOS 80D

دوربین کانن EOS 80D از همان شکل و طراحی کلی نسخه 70D بهره می برد و از نظر طراحی یک نسخه تکامل یافته از نسل قبل محسوب می شود. دوربین سایز مناسبی دارد ولی به اندازه کانن 5D Mark IV بزرگ نیست، با این وجود در استفاده از آن هیچ مشکلی وجود نداشت و هندلینگ و ارگونومی بسیار خوبی ارائه داد. اغلب دکمه های این دوربین در سمت راست قرار گرفته شده اند. به این ترتیب اغلب دکمه های کاربردی زیر انگشتان دست راست شما قرار دارند که استفاده از دوربین را حتی با یک دست بسیار ساده می کند. علاوه بر این، دوربین کانن EOS 80D دارای یک صفحه نمایش بسیار کارآمد در پشت خود است که می توانید بسیاری از تنظیمات را به صورت لمسی با آن انجام دهید. این صفحه نمایش 3 اینچی و از نوع Clear View II  بوده و نسبت تصویر 3:2 دارد که بهترین نسبت تصویر برای یک دوربین عکاسی محسوب می شود. از نظر مشخصات صفحه نمایش تفاوتی با 70D وجود ندارد.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات
دوربین کانن EOS 80D به همراه فلش

صفحه نمایش دوربین کانن EOS 80D بسیار واضح بوده کارایی بالایی در هنگام Live View دارد. صفحه نمایش این دوربین به واسطه لولا های خود توانایی تغییر مکان را داشته و می توانید آن را به راحتی از پشت دوربین به کناره آن متصل کنید و یا می توانید زاویه آن را تغییر دهید. تغییر زاویه به خصوص برای زمانی که می خواهید از سوژه ای با ارتفاع پایین عکس بگیرید بسیار مفید خواهد بود و دیگر نیازی نیست بنشینید یا خم شوید. علاوه بر آن می توانید صفحه نمایش را کاملا برگردانید تا به راحتی عکس سلفی بگیرید. این صفحه نمایش با منو های اصلی متنوع و سرعت بالای عملکرد خود می تواند به شما برای عکاسی با سرعت بالا کمک کند. این منو ها که دسترسی سریع شما به هر بخش و تنظیمات مربوطه را فراهم می کنند بسیار مفید هستند و از اتلاف وقت برای جستجوی تنظیمات مورد نیاز جلوگیری می کنند. البته کارایی آنها در سطح صفحه نمایش پرچمدار کانن یعنی 1DX Mark III نیست.

همچنین می توانید به سرعت از فوکوس خودکار که به واسطه لمسی بودن صفحه نمایش امکان استفاده بسیار سریعتر از آن فراهم شده است استفاده کنید. با وجود تمامی مزایای صفحه نمایش این دوربین، هنوز هم منظره یاب می تواند نمایی طبیعی تر ارائه کند. استفاده از منظره یاب به خصوص زمانی اهمیت پیدا می کند که سوژه در حال حرکت بوده. منظره یاب دوربین کانن EOS 80D نسبت به نسل قبل پیشرفت بسیار خوبی داشته و نه تنها روشن تر است، بلکه برخلاف نسل قبل که 98 درصد از منظره مقابل را پوشش میداد، حالا 100 درصد میدان دید را پوشش می دهد. منظره یاب همچنین می تواند اثر فیلتر های Creative را نمایش دهد، هر چند برای دیدن بهترین اثر فیلتر ها بهتر است از حالت Live View استفاده کنید تا تاثیر آنها را در صفحه نمایش مشاهده کنید.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D در زمینه اعمال تنظیمات دستی نسبت به 70D پیشرفت های خوبی داشته است و حالا به جای یک حالت در چرخک دیال، می توانید از دو حالت بهره ببرید. به عنوان مثال می توانید برای یک نوع خاص عکاسی (مثلا عکاسی حیات وحش) یک سری تنظیمات را اعمال کنید تا هر زمان که به این تنظیمات نیاز داشتید به سرعت اعمال شوند. این دوربین به واسه برخورداری از Custom Function III این امکان را به شما میدهد تا هر دکمه را با توجه به نیاز خود شخصی سازی کنید. این دوربین از کارتهای حافظه SD، SDHC و SDXC به عنوان حافظه جانبی استفاده می کند. برای ارتباط با سایر دستگاه ها نیز USB 2.0 در نظر گرفته شده است. همچنین برای خروجی تصویر می توانید از HDMI Type C استفاده کنید. در مجموع باید گفت امکانات، ویژگی ها و طراحی دوربین کانن EOS 80D بسیار خوب و استادانه بوده و در این زمینه هیچگونه انتقادی به آن وارد نیست.

بیشتر بخوانید: بررسی دوربین هاسلبلاد H6D برترین دوربین عکاسی جهان

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

فوکوس خودکار

دوربین کانن EOS 80D که از فناوری  Dual Pixel کانن بهره می برد در سیستم فوکوس خودکار خود داری یک سنسور تشخیص فاز 45 نقطه ای است. این سیستم در هنگام Live View بسیار روان و سریع کار می کند. فناوری Dual Pixel این دوربین از نسل قبل گرفته شده است اما پیشرفت هایی نیز داشته است و هم اکنون قابلیت فوکوس مداوم در حالت Servo را نیز به شما می دهد. این امکانات زمانی که با صفحه نمایش لمسی که قابلیت فوکوس بسیار سریع را در حالت Live View ارائه می کند همراه شود، دوربین کانن EOS 80D را به یک از برترین دوربین ها در زمینه فوکوس خودکار در Live View بدل می کند. با این وجود چنانچه در حال حرکت هستید و یا می خواهید از سوژه متحرک عکاسی کنید بهتر است از Live View استفاده نکنید. هر چند در این حالت نیز این دوربین عملکردی بهتر از بسیاری از دوربین های DSLR بازار دارد اما همچنان بهتر است برای عکاسی از سوژه متحرک و یا عکاسی در حال حرکت از منظره یاب استفاده کنید.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D بر خلاف بسیاری از دوربین ها که در شرایط نوری ضعیف همچون شب، کارایی فوکوس خودکار خود را از دست می دهند، می تواند به لطف داشتن سنسور تشخیص فاز 45 نقطه ای خود در شب نیز عملکرد بالایی در فوکوس خودکار داشته باشد. البته این منوط به ثابت بودن عکاس و سوژه است. بنابراین چنانچه کار شما به عکاسی از حیات وحش و یا عکاسی ورزشی مربوط می شود بهتر است از دوربینی استفاده کنید که در هنگام حرکت سوژه نیز توانایی بالایی در فوکوس خودکار داشته باشد. با این وجود دوربین کانن EOS 80D برای عکاسی از اشیاء ثابت و یا عکاسی روزمره می توانید گزینه بسیار مناسبی باشد.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

کارایی و کیفیت عکاس های دوربین کانن EOS 80D

دوربین کانن EOS 80D از یک سنسور 24.2 مگاپیکسلی استفاده می کند. کانن تا همین اواخر به استفاده از سنسور های 18 مگاپیکسلی در دوربین های APS-C خود عادت کرده بود اما زمانی که دوربین های 750D و 760D را عرضه کرد این عادت را کنار گذاشت و به سنسور های 24 مگاپیکسلی روی آورد. این سنسور ها به واسه قابلیت بالاتری که در نمایش جزئیات دارند از سنسور های 18 مگاپیکسلی کاملا برتر هستند. با این حال به دلیل کوچکتر شدن گیرنده های نوری در سنسور های با وضوح بالاتر، ممکن است کیفیت کلی تصاویر دچار مشکل شود. این افزایش وضوح باعث شده تعداد پیکسل ها در 80D تا 25 درصد نسبت به دوربین 70D بهبود پیدا کند که باعث می شود این دوربین بدون افزایش نویز، بتواند وضوح بالاتری را ارائه کند. این دوربین می تواند با سرعت 7 فریم بر ثانیه عکاسی کند. این سرعت بسیار خوب بوده و در سطح دوربین های بالارده است.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D به صورت پیش فرض عکس هایی با نسبت 3:2 ثبت می کند. این نسبت تصویر بهترین نسبت برای عکاسی است و بالاترین رزولوشن ممکن را ارائه می دهد که 6000 در 4000 است. نسبت بعدی 4:3 است. در این نسبت تصویری وضوح عکاسی به 21.3 مگاپیکسل کاهش پیدا کرده و رزولوشن نیز در بیشترین حالت خود به 5328 در 4000 می رسد. نسبت بعدی 16:9 است که در این نسبت وضوح باز هم کاهش پیدا می کند و به 20.2 مگاپیکسل رسیده و رزولوشن نیز در بالاتری حالت خود به 6000 در 3368 می رسد. آخرین نسبت تصویر که در واقع یک نسب کلاسیک بوده و برای عکس های مربعی کاربرد دارد، نسبت 1:1 بوده که در این نسبت وضوح به 16 مگاپیکسل رسیده و حداکثر رزولوشن نیز 4000 در 4000 خواهد بود. بنابراین چنانچه به نوع خاصی از عکاسی نیاز نداشته باشید بهتر است نسبت تصویر را روی همان 3:2 قرار دهید تا بالاترین وضوح و کیفیت ممکن را داشته باشید.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D دارای 9 حالت برای عکاسی است که با توجه به نیاز خود می توانید یکی را انتخاب کنید. اولین حالت، Auto یا همان خودکار است. با استفاده از این حالت تمامی تنظیمات به صورت خودکار انجام می شود. پس اگر تازه کار هستید این حالت برای شما مفید خواهد بود. حالت بعدی Standard است که برای عکاسی در حالت معمولی و روزمره کاربرد دارد. حالت دیگر Portrait است. این حالت برای عکاسی پرتره مناسب بوده و باعث تار شدن پس زمینه می شود. همچنین برای عکاسی از مناظر بزرگ می توانید از حالت Landscape استفاده کنید. حالت های دیگری نیز هستند که هر کدام برای زمان خاصی کاربرد خواهند داشت و توضیح همه آنها در اینجا نمی گنجند. نکته مهم این است که برای بدست آوردن بهترین نتیجه از هر کدام از این حالت های عکاسی بهتر است لنز مناسب با آن را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: بررسی جامع دوربین کانن EOS 5D Mark IV

دوربین کانن EOS 80D از 10 حالت برای تنظیمات White Balance یا همان تعادل رنگ سفید بهره می برد. مثل همیشه حالت اول Auto یا خودکار است که این حالت برای افراد مبتدی پیشنهاد می شود. اما استفاده و تشخیص زمان استفاده از سایر حالت ها نیز اصلا سخت نیست. به طور مثال اگر در یک روز ابری می خواهید عکاسی کنید بهتر است تعادل رنگ سفید را روی Cloudy قرار دهید. یا اگر در روز و زیر آفتاب در حال عکاسی هستید می توانید تعادل سفید را روی Daylight قرار دهید. اگر از نور فلش استفاده می کنید نیز می توانید حالت Flash را انتخاب کنید. به جز حالت های اینچنینی، می توانید به صورت دستی نیز تعادل سفید را اعمال کنید که برای این کار باید حالت Custom را انتخاب کنید. استفاده از این حالت برای عکاسان حرفه ای مناسب است.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

ما با دوربین کانن EOS 80D شروع به عکاسی  کردیم. شما می توانید عکس هایی نرم و با کیفیت بالا را تا ISO 1600 ثبت کنید. تا این رنج می توان انتظار تصاویری بسیار عالی را داشت اما زمانی که ISO بالاتر برود کیفیت کاهش پیدا می کند و نویز زیادی ایجاد می شود. هر چند کیفیت عکس ها در این رنج ISO نیز نمی تواند با دوربین های رقیب برابر کند و برای بدست آوردن بهترین نتیجه بهتر است ISO را کاهش دهید. در ادامه می توانید تصاویری با ISO های 100 تا 6400 را مشاهده کنید.

همانطور که مشاهده می کنید بهترین کیفیت ممکن در ISO های پایین بدست می آید. همچنین کیفیت تا ISO 1600 بد نیست اما زمانی که ISO به 3200 یا 6400 می رسد عکس ها کیفیت خود را از دست می دهند. هر چند می توانید کیفیت تصاویر را با استفاده از نرم افزار های مختلف افزایش دهید اما هنوز هم کیفیت تصاویر نسبت به رقبا پایین است. اما در مورد رنگ ها. عکس های دوربین کانن EOS 80D از دقت رنگ مناسبی برخوردار هستند و از طرفی رنگ ها را بسیار طبیعی به نمایش می گذارند. برای نمونه ما عکس زیر را با یک لنز 70 میلی متری و ISO 160 ثبت کردیم. همانطور که مشاهده می کنید عکس نه تنها کیفیت بالایی دارد بلکه رنگ ها نیز بسیار زیبا و طبیعی هستند. برای نمایش عکس با کیفیت اصلی بر روی آن کلیک کنید.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D می تواند از دو فرمت JPEG و RAW پشتیبانی کند. همانطور که پیشتر نیز گفته ایم فرمت JPEG برای عکاسی در حالت معمولی بسیار عالی است چراکه کیفیت بالا را در کنار حجم کم ارائه می کند. اما اگر خواهان بالاترین کیفیت ممکن هستید باید فرمت RAW یا همان فرمت خام تصاویر را انتخاب کنید که کیفیت آن بالاتر است ولی حجم زیادی دارد. ما کیفیت تصاویر با فرمت RAW را نسبت به رقبای این دوربین به خصوص نیکون ترجیح می دهیم چراکه رنگ ها بهتر و کیفیت بالاتر است. در مجموع باید گفت کیفیت کلی عکس های دوربین کانن EOS 80D در سطح رقبا بوده و از برخی جهان از آنها بالاتر نیز هست. در ادامه برخی تصاویر ثبت شده توسط این دوربین را مشاهده می کنید. (برای نمایش تصاویر در کیفیت اصلی بر روی آنها کلیک کنید.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

فیلمبرداری

دوربین کانن EOS 80D می تواند با کیفیت Full HD فیلمبرداری کند و با وجود اینکه با دوربینی میان رده سر و کار داریم کیفیت 4K ارائه نمی شود. این دوربین برای فیلمبرداری از دو فرمت MP4 و MOV پشتیبانی می کند. هنگامی که از فرمت MOV استفاده شود فرمت صدای Linear PCM ارائه می شود ولی زمانی که از فرمت MP4 استفاده شود صدای AAC ارائه می شود. فریم ریت فیلم های این دوربین نهایتا به 60 فریم بر ثانیه می رسد که در فرمت MP4 ارائه می شود ولی در فرمت MOV فریم ریت 30 ارائه می شود. اما کیفیت فیلم ها چگونه است؟

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

ما ساعتها با دوربین کانن EOS 80D به فیلمبرداری پرداختیم. در یک کلمه باید گفت کیفیت فیلم ها عالی بودند. رنگ ها بسیار طبیعی بودند و روشنایی و شفافیت تصاویر خیره کننده بود. سطوح شفافی همچون آبها با نهایت زیبایی به تصویر کشیده می شدند. دقت رنگ ها نیز بسیار خوب بود. فوکوس خودکار نیز عملکرد درخشانی از خود بر جای گذاشت و در طول فیلمبرداری هیچوقت فوکوس از بین نرفت و با ناحیه های تاریک مواجه نشدیم. ما همچنین در طول فیلمبرداری کار را با ISO 640 شروع کردیم و تا ISO 12800 جلو رفتیم. کیفیت فیلم ها حتی در ISO 12800 نیز فوق العاده بود و در کنار جزئیات بالا، تصاویری بسیار نرم و صاف را شاهد بودیم. پس می توان گفت اگر دوربین کانن EOS 80D را خریداری کنید عملا یک دوربین عکاسی فوق العاده و همچنین یک دوربین فیلمبردرای فوق العاده را با هم خواهید داشت.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

لنز ها

دوربین کانن EOS 80D از لنز های نوع EF، EF-S و EF-M پشتیبانی می کند. این لنز ها در انواع مختلف قیمتی و کاربردی عرضه می شوند پس مهم است که با توجه به نیاز خود و همچنین بودجه خود بهترین لنز را انتخاب کنید. ما در اینجا برخی لنز ها را معرفی می کنیم که صرفا جنبه پیشنهادی دارند. اولین لنز پیشنهادی EF 35mm f/1.4L II USM نام دارد. این لنز 35 میلی متری یک گزینه عالی برای عکاسی روزمره است. این لنز در بازار جهانی 1700 دلار قیمت دارد که از این نظر از خود دوربین کانن EOS 80D گرانتر است اما عکس های ثبت شده با کمک این لنز از چنان کیفیتی برخوردارند که عملا دوربین شما را به دوربین های سطح بالای این شرکت نزدیک می کنند. این لنز در بازار ایران قیمتی در حدود 31 میلیون تومان دارد. اما اگر اهل مسافرت و عکاسی از چشم اندازه های وسیع هستید هیچ لنزی به اندازه یک لنز اولترا واید به شما کمک نخواهد کرد. به این منظور ما لنز EF 8-15mm f/4L Fisheye USM را پیشنهاد می کنیم. این لنز فوق العاده می تواند تا زاویه 180 درجه ای را پوشش دهد. پس یعنی عملا می تواند تمامی منظره ای که در مقابل شما قرار دارد را ثبت کند. بنابراین یک گزینه ایده آل برای کسانی است که اهل مسافرت و عکاسی از منظره های پهناور همچون کوه، دشت، آسمان و… هستند. این لنز 1250 دلار یا حدود 23 میلیون تومان قیمت دارد.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات
لنز های قابل استفاده در دوربین کانن EOS 80D

دوربین کانن EOS 80D همچنین لنز های فوق العاده ای برای فیلمبرداری دارد. در واقع می توانید از هر لنزی برای فیلمبرداری نیز استفاده کنید. اولین لنزی که پیشنهاد می کنیم لنز EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM است. این لنز برای فیلمبرداری زاویه گسترده مناسب بوده و می تواند از زاویه 74 تا 107 درجه را پوشش دهد. این لنز برای کسانی که تمایل به فیلمبرداری از مناظر وسیع دارند مناسب است. این لنز 280 دلار یا در حدود 5 میلیون تومان قیمت دارد. لنز پیشنهادی بعدی EF 50mm f/1.4 USM است. این لنز 50 میلی متری برای فیلمبرداری روزمره مناسب بوده و می توان تا سطح متوسط زوم را ارائه دهد. این لنز 350 دلار یا حدودا 6.5 میلیون تومان قیمت دارد.

دوربین کانن EOS 80D | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

جمع بندی و قیمت دوربین کانن EOS 80D

دوربین کانن EOS 80D یک دوربینی فوق العاده برای کسانی است که می خواهند بالاترین کارایی را با مناسب ترین قیمت داشته باشند. این دوربین کیفیت عکاسی بسیار بالایی دارد و چنانچه از لنز های مناسب استفاده کنید این کیفیت به نحو محسوسی افزایش نیز خواهد یافت. کیفیت فیلمبرداری نیز فوق العاده بوده و همانطور که گفتیم کیفیتی در سطح یک دوربین فیلمبرداری ارائه می شود. وجود صفحه نمایش لمسی با لولا هایی که به آن اجازه تغییر موقعیت بسیار خوبی می دهند باعث شده بتوانید با سرعت بالایی عکاسی کنید. فوکوس خودکار نیز کارایی بالایی داشته و می تواند بر کیفیت عکاسی بیافزاید. این دوربین در ابتدا با قیمت 1100 دلار عرضه می شد اما هم اکنون تخفیف خورده و قیمت آن به 900 دلار رسیده است. دوربین کانن EOS 80D در بازار  ایران بین 12 تا 18 میلیون تومان قیمت دارد. در پایان نگاهی داریم به مهمترین مزایا و معایب دوربین کانن EOS 80D:

مزایای دوربین کانن EOS 80D

معایب دوربین کانن EOS 80D

  • کیفیت بالای عکاسی
  • کیفیت عالی فیلمبرداری
  • صفحه نمایش لمسی
  • قابلیت تغییر مکان صفحه نمایش
  • قابلیت بالای فوکوس خودکار
  • عدم ارائه فیلمبرداری 4K

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.