دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین نیکون D5600 یک دوربین میان رده با قیمت مناسب است که از سنسور 24 مگاپیکسلی استفاده می کند. در ادامه با نقد و بررسی دوربین نیکون D5600 با صفر و یک همراه باشید تا با بررسی جامع این دوربین به نقاط قوت و ضعف آن پی برده و بدانیم آیا ارزش خرید دارد یا خیر؟

 دوربین نیکون D5600 برای چه کسانی ساخته شده است؟

دوربین نیکون D5600 یک دوربین میان رده است و یک پله از دوربین های سطح پایه همچون دوربین نیکون D3500 و کانن EOS 4000D بالاتر است ولی در جایگاهی پایین تر از دوربین های نیمه حرفه ای همچون کانن 5D Mark IV دارد. این دوربین برای کسانی ساخته شده است که مدتی را با دوربین های سطح پایه گذرانده باشند و به تا حدودی به فنون عکاسی پی برده باشند و حالا بخواهند سطح عکاسی خود را ارتقاء دهند. این دوربین همچنین یک گزینه بسیار مناسب برای کسانی است که از بودجه محدودی برای خرید دوربین برخوردار هستند و از طرفی می خواهند یکی از برترین دوربین ها را با بودجه خود خریداری کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دوربین عکاسی

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

طراحی و ساخت

دوربین نیکون D5600 از نظر کیفیت ساخت و طراحی یکی از بهترین دوربین ها در رده خود است. این دوربین دارای بدنه کامپوزیتی است و در آن از ترکیب فیبر کربن، پلاستیک و شیشه استفاده شده است. از این رو کیفیت و استحکامی بالاتر از دوربین هایی همچون نیکون D3400 دارد. البته این دوربین همچنان نمی تواند از نظر کیفیت ساخت در سطح دوربین هایی همچون نیکون D850 قرار گیرد. دوربین نیکون D5600 دارای ارتفاع 97 میلی متری و طول 124 میلی متری است. وزن آن نیز به 415 گرم می رسد. شاید در بسیاری سبک بودن و کوچک بودن یک امتیاز محسوب شود اما در مورد دوربین ها چنین نیست. این موضوع از آن جهت مشکل محسوب می شود که اگر بخواهید لنز های بزرگ و سنگین وزنی بر روی این دوربین قرار دهید با مشکل عدم تعادل روبرو می شوید و در بسیاری مواقع مجبور خواهید بود دوربین را دو دستی بگیرد یا از پایه استفاده کنید. از این رو ممکن است از خیر استفاده از لنز های پر قدرت و بزرگ بگذرید و لنز های کوچک و سبک را ترجیح دهید.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

زمانی که دوربین نیکون D5600 را در دست بگیرید کاملا احساس می کنید یک دوربین با کیفیت را در دست دارید. اما زمانی که مقداری دقیق شوید متوجه مشکلاتی خواهید شد. از جمله این مشکلات وجود دکمه هایی است که به نظر مقداری ارزان قیمت می رسند اما وقتی از آنها استفاده کنید متوجه کارایی آنها خواهید شد. این دوربین از یک مانیتور 3.2 اینچی استفاده می کند. این مانیتور از نوع TFT-LCD بوده و لمسی است. نکته مثبت در مورد این مانیتور وجود لولا هایی است که قابلیت تغییر موقعیت مانیتور را فراهم می کنند. وجود چنین لولا هایی باعث می شود بتوانید از سوژه هایی با ارتفاع کم و یا سوژه هایی که پشت یک بلندی هستند عکاسی و فیلمبرداری کنید. البته مانیتور دوربین نیکون D5600 مشکلاتی نیز دارد، از جمله اینکه کیفیت متوسط ساخت آن باعث شده مقداری شکننده باشد به گونه ای که تمایل زیادی به تکان دادن آن نداشته باشید. این مانیتور همچنین باعث می شود گرد و غبار بیشتری به دوربین وارد شود که از این رو باید بیشتر مواظب دوربین خود باشید.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

مانیتور دوربین نیکون D5600 همچنین از نظر کیفیت رنگ و تصاویر نمی تواند با رقبای هم رده خود از کانن رقابت کند اما در مجموع اصلا بد نیست و می تواند کار شما را به خوبی راه بیندازد. این دوربین در مجموع کیفیت ساخت و طراحی بسیار مناسبی دارد به گونه ای که حس یک دوربین حرفه ای را به شما انتقال خواهد داد و این موضوع که دوربین شما کاملا از دوربین های سطح پایه بالاتر است را حس خواهید کرد.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

هندلینگ و ارگونومی

دوربین نیکون D5600 از نظر هندلینگ و ارگونومی در سطح متوسط است. دوربین دارای ضخامت مناسبی است که بتوانید به راحتی آن را در دست گرفته و به آن مسلط باشید. این موضوع به خصوص برای عکاسانی که از تسمه های نگهدارنده استفاده نمی کنند ملموس خواهد بود. این دوربین البته از نظر تعداد و کارایی دکمه ها اصلا خوب عمل نکرده و ضعف های زیادی در آن وجود دارد. از جمله اینکه برای بسیاری از تنظیمات همچون تنظیمات ایزو و نوردهی باید به منوی دوربین رفته و با چرخیدن در منو ها این تنظیمات را پیدا کرده و اعمال کنید. دوربین نیکون D5600 همچنین بر خلاف دوربین های هم رده خود تعداد دکمه های کمتری دارد به گونه ای که دکمه های کاربردی همچون عملکرد سفارشی دوربین در آن تنها یکی است که در دوربین های رقیب به دو عدد می رسد. این دوربین همچنین نسبت به بسیاری از دوربین ها منظره یاب کوچکتری دارد. در مجموع نمی توان گفت هندلینگ و کارایی دکمه های این دوربین در سطح مطلوبی است.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

فوکوس و فوکوس خودکار

دوربین نیکون D5600 همچون بسیاری دوربین های هم رده خود فاقد موتور فوکوس خودکار در بدنه خود است. پس برای فوکوس خودکار باید یک لنز که قابلیت فوکوس خودکار دارد را بر روی دوربین نصب کنید.  سیستم فوکوس خودکاری که این دوربین از آن پشتیبانی می کند سیستم فوکوس 39 نقطه ای نیکون یعنی Multi-CAM 4800DX است. تعداد نقاط فوکوس این دوربین بسیار خوب بوده و کاملا از دوربین های پایین رده نیکون بهتر است. زمانی که یک لنز مناسب را با این دوربین همراه کنید خواهید توانست از این دوربین برای عکاسی ورزشی و یا عکاسی حیات وحش نیز استفاده کنید. البته این سیستم فوکوس هنوز هم نسبت به سیستم فوکوسی که در سری FX نیکون وجود دارد پایین تر است اما برای دوربینی با چنین سطح قیمتی کاملا مناسب است.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین نیکون D5600 همچنین کارایی مناسبی در فوکوس در شرایط نوری ضعیف دارد. با اینکه کاهش قابلیت فوکوس در شب و شرایط نوری ضعیف یک امر اجتناب ناپذیر است اما این دوربین نسبت به قیمت خود همچنین در مقایسه با رقبا کارایی مناسبی برای فوکوس در چنین شرایطی دارد. این دوربین همچنین توانایی مناسبی در نگهداشتن فوکوس داشته و در زمانی که با آن کار می کردیم کمتر زمانی بود که فوکوس از دست برود.

سیستم فوکوس خودکار دوربین نیکون D5600 البته در مقایسه با رقبا ضعف هایی نیز دارد. به عنوان نمونه در حالی که دوربین کانن 80D از سیستم فازی برای فوکوس خودکار استفاده می کند که باعث سرعت و کیفیت بالاتر فوکوس می شود، این دوربین فاقد چنین سیستمی است. اما در مجموع باید گفت سیستم فوکوس این دوربین برای چنین قیمتی مناسب بوده و می تواند به بهترین شکل ممکن نیاز افراد مبتدی را برآورده کند.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

کارایی

دوربین نیکون D5600 از سنسور 24.2 مگاپیکسلی از نوع CMOS استفاده می کند. این دوربین که از DX فرمت های نیکون است توانایی عکاسی پیاپی با سرعت 5 فریم بر ثانیه را دارد. این سرعت نسبت به نسل قبل یعنی نیکون D5500 تغییر نداشته است. سرعت 5 فریم بر ثانیه یک سرعت متعادل برای دوربین های با این سطح قیمت محسوب می شود. در واقع از آنجا که افراد مبتدی و یا سطح متوسط از این دوربین استفاده می کنند، سرعت بالاتری مورد نیاز نیست هر چند که همواره سرعت بالاتر را ترجیح می دهیم. البته زمانی که به بازار دوربین ها نگاهی بیندازیم می توانیم دوربین های بدون آینه ای با قیمتی در سطح این دوربین پیدا کنیم که سرعت عکاسی بالاتری دارند.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین نیکون D5600 از سیستم اندازه گیری ماتریسی استفاده می کند که می تواند در شرایط متنوع نوری و محیطی برای عکاسی مفید باشد. این دوربین همچنین با سیستم Active D-Lighting مجهز است که با استفاده از آن می تواند جزئیات و کیفیت تصاویر را افزایش دهد. سیستم تعادل رنگ سفید یا همان white balance در این دوربین از طیف گسترده ای از شرایط پشتیبانی می کند تا بتوانید بهترین رنگ بندی تصاویر را داشته باشید. این سیستم دارای 7 حالت است. حالت اول که برای سرعت بالاتر و همچنین برای افراد مبتدی توصیه می شود حالت خودکار یا Auto است. در این حالت دوربین با تشخیص نور و شرایط محیطی می تواند تعادل رنگ سفید را برقرار کند. اما حالت های دیگری نیز هستند که خودتان با تشخیص شرایط محیط عکاسی می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. از جمله این حالت ها حالت عکاسی در شرایط ابری یا Cloudy است، حالت دگیر Flash است که برای زمانی استفاده می شود که شما از نور فلش برای عکاسی استفاده کنید. حالت های دیگری نیز هستند که توضیح همه آنها از حوصله این مقاله خارج است.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین نیکون D5600 برای اتصال تصویری دارای پورت HDMI Type C است که سرعت و کیفیت مناسبی را در اختیار شما قرار می دهد. به جز پورت HDMI، پورت پر سرعت Micro USB نیز موجود است. این دوربین قابلیت اتصال به اینترنت وای فای را دارد و همینطور از NFC پشتیبانی می کند. بلوتوث ورژن 4.1 نیز موجود است. دوربین نیکون D5600 می تواند از کارت های حافظه جانبی در سه نوع یعنی کارت SD، SDHC و SDXC پشتیبانی کند. باتری دوربین نیکون D5600 می تواند تا 820 عکس شارژدهی داشته باشد که در قیمت و نوع خود بسیار خوب است. در واقع چنانچه کار خاصی نداشته باشید، به طور مثال به یک جاذبه گردشگری نرفته باشید، این میزان شارژدهی کاملا مناسب بوده و می تواند تا چند روز شما را از شارژ مجدد بی نیاز کند. این دوربین همچنین از SnapBridge استفاده می کند که برای اتصال به سایر دستگاه ها است.

کیفیت عکاسی دوربین نیکون D5600

دوربین نیکون D5600 نیز همچون سایر دوربین های سطح مبتدی نیکون عکس ها را با سه رزولوشن ثبت می کند. اولین آنها یعنی L یا بزرگ برای عکاسی با حداکثر رزولوشن بوده و در این حالت رزولوشن 6000 در 4000 ارائه می شود. حالت بعدی M است که تصاویری با رزولوشن 4496 در 3000 ثبت می شود. حالت آخر نیز S است که برای عکاسی با رزولوشن 2992 در 2000 است. کیفیت تصاویر این دوربین بسیار چشمگیر هستند و می توان گفت یکی از بهترین ها در رده خود محسوب می شود. کیفیت عکس های این دوربین به اندازه ای بالاست که می توانیم آن را با دوربین بسیار گران قیمت تر نیکون D500 مقایسه کنیم. این دوربین دارای حساسیت ایزو بین 100 تا 25.600 است. ما برای سنجش تاثیر هر سطح از ISO عکس هایی را با ایزو های مختلف ثبت کردیم که در زیر مشاهده می کنید.

همانطور که در تصاویر بالا مشاهده می کنید کیفیت عکس های دوربین نیکون D5600 تا ISO 800 کاملا مناسب بوده و هیچ مشکلی وجود ندارد. اما زمانی که ایزو 1600 رسیدیم کیفیت عکس های دچار تزلزل شد و نویز هایی پدیدار شد اما همچنان در این میزان حساسیت ایزو نیز کیفیت مطلوبی ارائه می شود. اما زمانی که ایزو را روی 6400 قرار دادیم نویز ها بشدت افزایش پیدا کردند به گونه ای که کیفیت تصویر تا حد زیادی پایین آمد. وقتی ISO را روی 12600 قرار دادیم باز هم نویز ها افزایش پیدا کردند به گونه ای که کیفیت تصویر افت بسیار بیشتری کرد. ما سپس ایزو را روی 25600 یعنی حداکثر ISO ممکن قرار دادیم. در این حساسیت ISO دیگر چیزی از کیفیت تصاویر باقی نماند و همانطور که در بالا مشاهده می کنید.

دوربین نیکون D5600 می تواند تصاویر را با فرمت فشرده یا JPEG و یا فرمت خام یا RAW ثبت کند. همانطور که می دانیم فرمت JPEG حجم کمتری داشته و برای عکس برداری در تعداد بالا مناسب است. اما اگر خواهان بالاترین کیفیت ممکن هستید باید فرمت RAW را انتخاب کنید. این فرمت به دو صورت 12 بیتی و 14 بیتی بوده که در 14 بیتی بالاترین کیفیت ممکن ارائه می شود. اما مشکل این فرمت حجم بسیار زیاد تصاویر است که گاه تا چند برابر تصاویر JPEG نیز می رسد. اما چنانچه بالاترین کیفیت را می خواهید و یا عکسی می خواهید که باید آن را به صورت حرفه ای ویرایش کنید بهتر است از فرمت RAW استفاده کنید. نکته بعد اینکه برای نمایش تصاویر با فرمت RAW در اغلب دستگاه ها نیاز به یک نرم افزار جانبی دارید. در ادامه نگاهی داریم به برخی تصاویر ثبت شده با دوربین نیکون D5600، برای مشاهده تصاویر در سایز و کیفیت اصلی بر روی آنها کلیک کنید.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

فیلمبرداری

دوربین نیکون D5600 می تواند با حداکثر کیفیت 1080 و با فریم ریت 60 فریم بر ثانیه فیلم برداری کند. طبیعتا نباید انتظار کیفیت 4K را داشت چراکه در هیچکدام از دوربین های این رده چنین کیفیتی ارائه نمی شود. اما کیفیت فیلم های این دوربین چگونه است؟ در ابتدا باید بگوییم کیفیت فیلمبرداری و عکاسی هر دوربین تا حد زیادی به لنز مورد استفاده بستگی دارد اما کیفیت کلی فیلمبرداری این دوربین واقعا خوب بود. رنگ بندی ها فوق العاده بودند و کیفیت تصاویر آنقدر خوب بودند که شاید بتوان گفت در سطح برخی دوربین های تخصصی فیلمبرداری بودند. فوکوس خودکار نیز بسیار عالی کار می کرد که باعث شد همواره فوکوس بسیار خوب در همه جای تصاویر دیده شود.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین نیکون D5600 خود دارای میکروفون خوبی برای ضبط صدا هنگام فیلمبرداری است اما این دوربین قابلیت افزودن یک میکروفون خارجی را نیز دارد که باعث می شود با توجه میکروفون خریداری شده کیفیت صدای بسیار بهتری را داشته باشید. در مجموع می توان گفت کیفیت فیلمبرداری این دوربین بسیار خوب بوده و تمامی نیاز های فیلمبرداری شما را برطرف خواهد کرد.

لنز ها

دوربین نیکون D5600 را می تواند از نظر داشتن لنز به چهار صورت خریدای کنید. نخستین آن بدون لنز است و تنها بدنه خالی را تحویل می گیرید که قیمت آن 600 دلار است و در این صورت مجبور خواهید بود خودتان لنز خریداری کنید. اما نیکون این دوربین را با سه کیت لنز پیشنهاد می کند. اولین آنها کیت تک لنزی است که در آن لنز AF-P DX NIKKOR18-55mm f/3.5-5.6G VR ارائه می شود. این لنز برای کاربری عادی و عمومی بوده و از این رو می توانید تقریبا در هر کاری از عکاسی روزانه گرفته تا فیلمبرداری از آن استفاده کنید، با سفارش این کیت قیمت دوربین به 650 دلار می رسد. کیت بعدی نیز تک لنزی بوده و دارای لنز AF-S DX NIKKOR18-140mm f/3.5-5.6G ED VR است. این لنز یک لنز بسیار ارزشمند است و از آنجا که بین 18 تا 140 میلی متری است عملا می تواند در سه نقش لنز اولترا واید، استاندارد و تله فوتو ایفای نقش کند. با سفارش این کیت قیمت دوربین به 900 دلار می رسد. کیت بعد دو لنزی بوده و علاوه بر لنزی که در کیت اول ارائه می شود، یک لنز AF-P DX NIKKOR70-300mm f/4.5-6.3G ED نیز ارائه می شود. این لنز از نوع تله فوتو بوده و برای عکاسی با زوم بالا مورد استفاده قرار می گیرد. با خرید این کیت قیمت کلی دوربین به 700 دلار می رسد.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

دوربین نیکون D5600 علاوه بر لنز های بالا که به همراه آن ارسال می شوند، از لنز های دیگر نیکون(البته فقط فرمت DX) نیز پشتیبانی می کند. یکی از این لنز ها AF DX Fisheye-Nikkor10.5mm f/2.8G ED است که برای عکاسی اولترا واید مناسب است. زاویه گسترده این دوربین باعث می شود بتوانید عکس هایی با زاویه 180 درجه ثبت کنید که یعنی عملا تمام منظره روبروی شما را پوشش می دهد. این لنز 775 دلار یا حدود 14 میلیون تومان قیمت دارد. لنز بعدی AF-S DX NIKKOR18-105mm F3.5-5.6G ED VR است. این لنز می تواند هم به عنوان یک لنز اولترا واید مورد استفاده قرار گیرد و هم به عنوان یک لنز تله فوتو. از این رو لنزی همه کاره بوده و می تواند انواع نیاز های شما را پوشش دهد. این لنز 400 دلار یا حدود 7.5 میلیون تومان قیمت دارد.

دوربین نیکون D5600 | نقد و بررسی ، قیمت و مشخصات

جمع بندی و قیمت دوربین نیکون D5600

دوربین نیکون D5600 یک دوربین با ارزش برای کسانی است که به دوربینی با قابلیت های بالا و قیمت مناسب نیاز دارند. این دوربین کیفیت عکاسی بسیار خوبی داشته و از طرفی می تواند به عنوان یک دوربین فیلمبرداری با کیفیت نیز مطرح باشد. صفحه نمایش متحرک این دوربین باعث شده بتوانید در زوایای مختلف عکاسی کنید اما باید مراقب آن باشید چرا که کیفیت ساختش با اینکه مناسب است اما در سطح دوربین های بالا رده نبوده و ممکن است با استفاده زیاد با مشکل روبرو شوید. قیمت دوربین نیکون D5600 در بازار جهانی با توجه به کیت هایش بین 600 تا 900 دلار است که البته به دلیل تخفیف چنین شده و بدون تخفیف قیمت آن در کیت دوم به بیش از 1000 دلار می رسد. این دوربین در بازار ایران قیمتی بین 7.5 تا 15 میلیون تومان دارد که این اختلاف قیمت به دلیل وجود کیت های مختلف است. در انتها نگاهی داریم به مهمترین مزایا و معایب دوربین نیکون D5600:

مزایای دوربین نیکون D5600

معایب دوربین نیکون D5600

  • کیفیت بالای عکاسی
  • کیفیت بالای فیلمبرداری
  • کیفیت مناسب ساخت بدنه
  • صفحه نمایش لمسی با قابلیت تحرک
  • عدم وجود موتور فوکوس خودکار داخلی
  • برنامه SnapBridge هنوز هم مشکلاتی دارد
  • هندلینگ دوربین با توجه به کم بودن و محدود بودن دکمه ها پایین است
  • کوچک و سبک است که ممکن است در استفاده از لنز های بزرگ مشکل ایجاد شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.