نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

0

دوربین کانن EOS 6D Mark II یک دوربین میان رده است که از سنسور 26 مگاپیکسلی استفاده می کند. در ادامه با نقد و بررسی تخصصی دوربین کانن EOS 6D Mark II با صفر و یک همراه باشید تا با بررسی تمامی ابعاد آن و البته قیمت آن دریابیم آیا گزینه مناسبی برای خرید هست یا خیر؟

دوربین کانن EOS 6D Mark II برای چه کسانی مناسب است؟

دوربین کانن EOS 6D Mark II با توجه به قیمت و کارایی خود یک دوربین میان رده محسوب می شود. این دوربین در سطحی پایین تر از کانن EOS 5D Mark IV قرار دارد و از دوربین هایی همچون کانن EOS 80D بالاتر است. این دوربین برای کسانی ساخته شده است که مدتی با دوربین های سطح مبتدی همچون کانن EOS 4000D کار کرده اند و حالا می خواهند به دنیای دوربین های سطح متوسط و نیمه حرفه ای وارد شوند. این دوربین با سنسور 26 مگاپیکسلی خود می تواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که به وضوح بالای تصویر اهمیت زیادی می دهند. دوربین کانن EOS 6D Mark II همچنین قابلیت بالایی در فیلمبرداری دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دوربین عکاسی

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

طراحی و ساخت

دوربین کانن EOS 6D Mark II همچون نسل قبل خود دارای بدنه ای مستحکم است که از ترکیب آلومینیوم و پلی کربنات ساخته شده است. زمانی که این دوربین را در دست گرفتیم با وجود قیمت کمتر نسبت به 5D Mark IV، احساسی کمابیش مشابه به ما داد. این دوربین 765 گرم وزن دارد و از این رو یک دوربین با وزن متوسط است. وزن این دوربین باعث می شود بتوانید به راحتی لنز های بزرگ و نیمه سنگینی را روی آن سوار کنید. از طرفی وزن دوربین آنقدر زیاد نیست که مشکلی برای حمل آن به وجود بیاید. Canon EOS 6D Mark II  در برابر رطوبت و گرد و غبار مقاوم است و از این رو می توانید بدون نگرانی آن را با خود به طبیعت برده و از عکاسی لذت ببرید. این دوربین دارای یک مانیتور 3 اینچی است. این مانیتور از نوع TFT لیکوئید کریستال بوده و از آنجا که دارای لولای متحرک است می تواند در زوایای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II نسبت به نسل قبل جمع و جور تر شده است و تفاوت هایی در دوربین ایجاده شده. به طور مثال اگر پیش از این از EOS 6D استفاده می کردید حالا نمی توانید باتری های BG-E13 آن را در این دوربین استفاده کنید و حتما باید باتری های BG-E21 خریداری کنید. البته این دوربین شباهت های بسیاری نیز به نسل قبل خود همچنین سایر دوربین های نزدیک به خود همچون 80D دارد. از جمله این شباهت ها در چینش دکمه ها بوده که تا حد زیادی شبیه به نسل قبل است. این دکمه ها می توانند برای دسترسی سریع به تنظیمات مورد استفاده قرار گیرند. از جمله این تنظیمات می توان به دکمه های مربوط به فوکوس خودکار، میزان ایزو و… اشاره کرد. یک دکمه جدید نیز در دوربین Canon EOS 6D Mark II تعبیه شده است که برای تکمیل تنظیمات فوکوس خودکار به کار می رود.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II همچنین دارای منظره یاب مناسبی است که هر چند نمی تواند 100 درصد از منظره روبرو را نمایش دهد و درصد نمایش منظره نهایتا به 98 درصد می رسد اما همچنان کیفیت و کارایی مناسبی را ارائه می کند. در مجموع باید بگوییم این دوربین از نظر کیفیت ساخت و طراحی مناسب بوده و در سطح قیمتی خود به خوبی ظاهر می شود.

فوکوس خودکار

دوربین کانن EOS 6D Mark II دارای سیستم فوکوس خودکار 45 نقطه ای است. این سیستم فوکوس کاملا برتر از فوکوس خودکار در کانن EOS 6D است که فوکوس خودکار 11 نقطه ای داشت اما همچنان از سیستم فوکوس خودکار 64 نقطه ای کانن EOS 5D Mark IV پایین تر است. البته جای خرده گیری نیست چرا که قیمت این دوربین نیز از 5D Mark IV کمتر است. سیستم فوکوس خودکار در دوربین Canon EOS 6D Mark II  بسیار شبیه به سیستم موجود در EOS 80D است و خبر خوب این است که تمامی 45 نقطه فوکوس در این دوربین از نوع متقاطع هستند. شما همچنین می توانید فوکوس خودکار را شخصی سازی کنید تا مطابق با نیاز شما عمل کند. در چنین حالتی این دوربین آپشن های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد تا به راحتی بتوانید فوکوس خودکار را شخصی سازی کنید. این آپشن ها شامل 16 گزینه هستند که برای تغییر دادن مواردی همچون حساسیت، ردیابی، سرعت و… فوکوس خودکار عمل می کنند.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II سیستم فوکوس خودکار بسیار خوبی دارد و از این رو چنانچه عکاس نیمه حرفه ای باشید نیاز شما را تا اندازه زیادی برطرف خواهد کرد. ما این دوربین را برداشتیم و به طبیعت رفتیم. همه چیز عالی بود. در این عکاسی توانستیم عکس هایی را از سوژه هایی ثبت کنیم که به سرعت در حال حرکت بودند و دوربین برای فوکوس زمان بسیار کمی در اختیار داشت اما با این حال کیفیت عکس ها بسیار عالی بودند. به عنوان مثال عکاسی از خودرو های در حال حرکت آنقدر خوب انجام می شد که گویی خودور ایستاده است. دوربین Canon EOS 6D Mark II  دارای فناوری Dual Pixel CMOS AF کانن است. این فناوری در زمان استفاده از Live View و هم برای عکاسی و هم برای فیلم برداری کاربرد دارد. این سیستم به خصوص زمانی که از صفحه لمسی استفاده کنید می تواند کیفیت و سرعت بالاتری در فوکوس برای شما فراهم کند که کاملا برتر از نسل قبل است.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

سیستم فوکوس خودکار دوربین کانن EOS 6D Mark II از نوع تشخیص فازی است. وجود چنین سیستمی باعث می شود فوکوس آنقدر سریع باشد که گویی در حال استفاده از یک دوربین بدون آینه هستید. این دوربین برای تشخیص میزان نوردهی از Canon Highlight Tone Priority استفاده می کند، این فناوری با حداقل ایزوی 200 کار می کند. این فناوری کمک می کند تا به خصوص در فضا های پر نور همچون طبیعت کیفیت تصاویر بهبود یابد. در مجموع باید گفت سیستم فوکوس خودکار دوربین کانن Canon EOS 6D Mark II  و فناوری های همراه آن بسیار عالی هستند و می توانند نیاز تمامی عکاسان نیمه حرفه ای را برطرف کنند.

کارایی

دوربین کانن EOS 6D Mark II از سنسور 26 مگاپیکسلی از نوع CMOS استفاده می کند که از این نظر نسبت به یکی از رقبای نزدیک خود یعنی نیکون D750 تا 2 مگاپیکسلی وضوح بالاتری دارد. این سنسور از همان سیستم اندازه گیری و رنگبندی 7560 پیکسلی RGB+IR استفاده می کند که در 800D نیز استفاده شده است و توانایی اندازه گیری 63  نقطه ای را دارد که می تواند به فرایند فوکوس خودکار نیز کمک کند. این دوربین باتری بسیار خوبی داشته و با یکبار شارژ کامل باتری می توانید تا 1200 عکس بگیرید که برای بسیاری افراد حتی بیش از نیاز روزانه آنهاست. این دوربین همچنین توانایی های بالایی در زمینه تصحیح اعوجاج های تصویر و یا انحرافات تصویر دارد که البته برای بهترین تجربه باید حتما از لنز مناسب استفاده کنید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II دارای موتور پردازش تصویر DIGIC 7 است که توانایی ثبت 6.5 عکس در ثانیه را دارد(خود کانن می گوید 7 عکس) که بسیار عالی بوده و یک پیشرفت مناسب نسبت به 4.5 فریم بر ثانیه ای که در نسل قبل بود محسوب می شود. این دوربین همچنین می تواند تا 150 عکس با فرمت JPEG ثبت کند و یا 21 تصویر با فرمت خام یا همان RAW را  ثبت کند که در این مورد نیز پیشرفت مناسبی نسبت به نسل قبل است که تنها می توانست 17 تصویر پشت سر هم ثبت کند. این سرعت عکاسی بر عکاسانی که به فکر عکاسی حیات وحش و یا عکاسی ورزشی هستند نسبتا مناسب است ولی برای عکاسی روزمره کاملا مناسب بوده و می تواند نیاز شما را کاملا برآورده کند.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II از سیستم تعادل رنگ سفید 9 حالته استفاده می کند. این سیستم بنا به سنجش نور محیطی می تواند بهترین نتایج را برای شما رقم بزند. اولین حالت خودکار یا Auto است. این حالت برای کسانی که خواهان سرعت بالاتر هستند مناسب است. همچنین افرادی که تجربه کمی دارند نیز می توانند از این حالت استفاده کنند. حالت بعد که Daylight است برای عکاسی روزانه و زیر نور خورشید کاربرد دارد. حالت دیگر Cloudy است که برای عکاسی در هوای ابری کاربرد دارد و همینطور می توانید از آن برای عکاسی در هنگام غروب یا طلوع آفتاب استفاده کنید.. دو حالت Tungsten light و White fluorescent light نیز برای شرایطی هستند که می خواهید در محیط های داخلی و زیر نور لامپ عکاسی کنید که نخستین آن برای عکاسی در زیر لامپ های تنگستنی زرد رنگ است و دومی برای عکاسی در زیر لامپ هایی با نور سفید استفاده می شود. همچنین می توانید حالت Flash را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را در هنگام عکاسی با فلش بدست آورید. حالت دیگر که برای افراد حرفه ای مناسب است، حالت Custom یا دستی است که به شما این امکان را می دهد که توجه به تجربه خود و شرایط محیطی بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

کیفیت عکس های دوربین Canon EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II دارای رنج ISO بین 100 تا 40.000 است. علاوه بر گسترده بودن این رنج، کیفیت عکس ها حتی در ایزو های بالا ما را شگفت زده کرد که گونه ای که تصاویری عاری از نویز و تمیز را حتی در ایزو های بالا ارائه می کند. کیفیت تصاویر این دوربین زمانی که از فرمت خام یا همان RAW استفاده شود کاملا می تواند با کیفیت دوربین EOS 5D Mark III رقابت کند. ما عکس هایی را با ISO 800 ثبت کردیم که بسیار عالی بودند. ما حتی ایزو را به حداکثر مقدار ممکن یعنی 40.000 بالا بردیم، طبیعتا نمی توان انتظار کیفیت بالایی در چنین سطحی از ایزو را داشت ولی همچنان کیفیت تصاویر “به نسبت میزان ایزو” بسیار خوب بودند. ما یک بار نیز ایزو را روی 12.800 قرار دادیم. نتیجه نمی تواند عالی باشد اما از طیف وسیعی از دوربین های بازار برتر است و تنها دوربین های گرانقیمت تر می توانند با آن رقابت کنند.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II می تواند با 4 نسبت تصویر عکاسی کند. نخستین آنها که رایج ترین نسبت برای عکاسی است، نسبت 3:2 است. در این نسبت تصویر بالاترین کیفیت و وضوح ممکن ارائه می شود به گونه ای که عکس ها با حداکثر رزولوشن 6240 در 4160 ثبت می شوند. نسبت بعدی 4:3 است. این نسبت تصاویری با حداکثر رزولوشن 5536 در 4160 ارائه می کند. نسبت بعدی که 16:9 است. این نسب برای کسانی که می خواهند عکس های خود را بر روی مانیتور هایی با ضریب HD نمایش دهند بسیار مناسب است و حداکثر رزولوشن 6240 در 3504 را ارائه یم کند.(مانند مانیتور ها و تلویزیون های HD، FULL HD، 4K). نسبت بعدی 1:1 است که یک نسبت کلاسیک بوده و بیشتر برای عکاسی سنتی نیاز است. در این نسبت تصویر رزولوشن 4160 در 4160 ارائه می شود.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II می تواند با 9 حالت عکاسی کند. حال اول خودکار یا Auto است که برای افراد مبتدی و همچنین برای سرعت بیشتر استفاده می شود. حالت بعدی Standard است که برای عکاسی روزانه مناسب است. حالت بعدی Portrait است. این حالت برای عکاسی از چهره افراد و یا یک سوژه خاص انجام می شود. در این حالت معمولا پس زمینه تار شده و فوکوس کاملا بر روی سوژه است. حالت بعد Landscape است که برای عکاسی از مناظر مورد استفاده قرار می گیرد. حالت های دیگری نیز هستند که توضیح همه آنها در این مختصر نمی گنجد اما ذکر این نکته کاملا ضروری است که برای بدست آوردن بهترین نتیجه عکاسی بهتر است برای هر کدام از حالات از لنز مناسب آن استفاده کنید. برای نمونه بهتر است از لنز های اولترا واید استفاده کنید یا برای عکاسی ماکرو از لنز های مخصوص عکاسی ماکرو استفاده کنید و… . در ادامه نگاهی داریم به برخی تصاویر ثبت شده با دوربین کانن EOS 6D Mark II. برای تماشای تصاویر با کیفیت و سایز اصلی روی آنها کلیک کنید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

فیلمبرداری

دوربین کانن EOS 6D Mark II توانایی فیلمبرداری با کیفیت 4K را دارد که از این نظر در بین دوربین های سطح بالای بازار قرار می گیرد. این دوربین در دو فرمت MP4 و MOV فیلمبرداری می کند. در فرمت MP4 فرمت صدای AAC ارائه می شود. اما همچون همیشه ببینم کیفیت فیلمبرداری این دوربین چگونه است؟ و آیا می توان از دوربین کانن Canon EOS 6D Mark II به عنوان یک دوربین فیلمبرداری خوب نیز استفاده کرد یا خیر؟ در اینجا نیز لازم است بگوییم نتایج فیلمبرداری نیز تا حد زیادی به لنز مورد استفاده بستگی دارد. ما در اینجا کیفیت کلی را در نظر می گیریم.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II در فیلم های خود چنان کیفیتی را برای شما به ارمغان می آورد که شاید نخواهید به سمت دوربین های فیلمبرداری بروید. کیفیت فیلم های این دوربین بسیار عالی هستند و تصاویر کاملا واضح بوده و رنگبندی های فوق العاده ای را شاهد هستیم. از طرفی فوکوس خودکار آنقدر خوب عمل می کند که در تمام طول فیلمبرداری نیازی به تنظیمات مجدد و تصحیح تنظیمات وجود ندارد. دوربین Canon EOS 6D Mark II خود دارای میکروفون مناسبی است اما چنانچه به بهترین کیفیت صدا نیاز داشته باشید این دوربین از میکروفون ثانویه نیز پشتیبانی می کند. در مجموع باید بگوییم کیفیت فیلمبرداری این دوربین بسیار خوب است و می تواند برای فیلمبرداری روزانه و یا حتی نیمه حرفه ای کاملا مناسب باشد.

لنز ها

همانطور که پیشتر گفته شد کیفیت عکاسی و فیلمبرداری تا حد زیادی به کیفیت لنز مورد استفاده بستگی دارد. دوربین کانن EOS 6D Mark II به صورت استاندارد هیچگونه لنزی نداشته و تنها بدنه به فروش می رسد. پس باید حتما لنزی نیز برای آن تهیه کنید. ما در ادامه چند لنز را پیشنهاد می کنیم که شما می توانید از آنها استفاده کنید اما در نهایت با توجه به بودجه و کارایی مورد نیاز خود می توانید بهترین لنز را انتخاب کنید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II از لنز های سری EF کانن استفاده می کند و به استثنای لنز های EF-S و EF-M می تواند از تمامی لنز های EF پشتیبانی کند. نخستین لنز پیشنهادی، لنز EF 35mm f/1.4L II USM است. این لنز 35 میلی متری برای استفاده های روزانه بسیار عالی است و می تواند تصاویر واید با زاویه 63 درجه ثبت کند. دریچه دیافراگم آن نیز به اندازه کافی باز است تا بتواند با دریافت نور زیاد تصاویری با کیفیت و جزئیات بالا ثبت کند. این لنز در بازار جهانی قیمتی برابر با 1700 دلار دارد که در بازار ایران قیمت آن حدودا 30 میلیون تومان است. لنز دوم EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM است. این لنز یک لنز همه کاره بوده و می تواند برای کار هایی همچون عکاسی عریض تا تله فوتو مورد استفاده قرار گیرد. زاویه دید آن بین 75 تا 18 درجه است. این لنز در بازار جهانی 480 دلار قیمت دارد و در ایران نیز با قیمت حدودی 8.5 میلیون تومان فروخته می شود.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

لنز بعدی که در دوربین کانن EOS 6D Mark II می تواند از آن استفاده کرد، لنز EF 11-24mm f/4L USM است. این لنز برای عکاسی منظره های طبیعی و یا در مجموع برای عکاسی هایی با زاویه بسیار زیاد مناسب است. این لنز می تواند تصاویری تا حداکثر زاویه 126 دریجه ثبت کند که بسیار خوب است. این لنز در بازار جهانی 2700 دلار قیمت دارد و اگر خوش شانس باشید و بتوانید آن را در بازار ایران پیدا کنید قیمت آن به حدود 50 میلیون تومان خواهد رسید. آخرین لنزی که معرفی می کنیم، لنز EF 400mm f/4 DO IS USM است. این لنز 400 میلی متری از نوع سوپر تله فوتو بوده و برای زوم های بسیار عمیق کاربرد دارد. این لنز با قیمت و کارایی بالای خود یک لنز کاملا حرفه ای محسوب می شود. قیمت این لنز در بازار جهان 6470 دلار است و اگر بتوانید آن را در بازار ایران پیدا کنید قیمتی در حدود 116 میلیون تومان خواهد داشت. پس با توجه به این قیمت می توان دریافت که این لنز بیشتر برای افراد ثروتمند و یا افرادی که هدفشان از خرید آن کسب درآمد است ساخته شده است.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

جمع بندی و قیمت دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II یک دوربین نیمه حرفه ای است. این دوربین با لنز 26.2 مگاپیکسلی خود می تواند تصاویری با وضوح و جزئیات بالا ثبت کند. این دوربین بدنه ای مقاوم و با کیفیت دارد که برای دوربینی با چنین سطح قیمتی کاملا لازم است. صفحه نمایش لمسی دوربین Canon EOS 6D Mark II  باعث شده کار با آن سرعت بالاتری داشته باشد و از طرفی قابلیت تغییر زاویه باعث می شود بتوانید از سوژه هایی در ارتفاع های مختلف عکاسی کنید. البته این دوربین نیز مشکلات خود را دارد. از جمله اینکه منظره یاب آن تنها 98 درصد از منظره روبرو را نمایش می دهد و یا اینکه برای اتصال از USB 3.0 پشتیبانی نمی کند.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 6D Mark II

دوربین کانن EOS 6D Mark II در بازار جهانی قیمت 1600 دلاری دارد که هم اکنون با تخفیف با قیمت 1200 دلار به فروش می رسد که همانطور که گفتیم این قیمت بدنه تنها است و هیچ لنزی به صورت استاندارد وجود ندارد. قیمت Canon EOS 6D Mark II  در بازار ایران بین 21 تا 25 میلیون تومان است و برخی فروشگاه ها این دوربین را همراه با لنز به فروش می رسانند که در این صورت قیمت آن بالاتر رفته و بنا به لنزی که همراه دوربین است قیمت آن نیز به همان اندازه افزایش پیدا می کند. در پایان نگاهی داریم به مهمترین مزایا و معایب دوربین کانن EOS 6D Mark II:

مزایای دوربین کانن EOS 6D Mark II

معایب دوربین کانن EOS 6D Mark II

  • کیفیت بالای تصاویر
  • کیفیت بالای فیلمبرداری
  • صفحه نمایش لمسی با کارایی و کیفیت بالا
  • ارگونومی مناسب
  • کیفیت ساخت بالا
  • فوکوس خودکار بسیار خوب
  • منظره یاب 98 درصد از نمای روبرو را نمایش می دهد
  • عدم پشتیبانی از USB 3.0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.