نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

0

دوربین کانن EOS 800D که در بازار آمریکا با نام EOS Rebel T7i شناخته می شود، یک دوربین 24 مگاپیکسلی است که به عنوان جایگزین دوربین کانن 750D عرضه شده است. این دوربین نیز همچون دیگر دوربین های کانن که از سه رقم برای نامگذاری آنها استفاده شده است، عمده تمرکز خود را بر کیفیت عکاسی قرار داده و تمرکز کمتری بر ساخت و کیفیت بدنه صورت گرفته است. در نقد و بررسی تخصصی دوربین کانن EOS 800D با صفر و یک همراه باشید.

دوربین کانن EOS 800D برای چه کسانی ساخته شده است؟

دوربین کانن EOS 800D یک دوربین میان رده است و برای کسانی که مدتی را با دوربین های سطح مبتدی کار کرده اند و حالا پس از کسب تجربه می خواهند دوربین بهتری خریداری کنند مناسب است. از این رو این دوربین برتری کاملی نسبت به دوربین های سطح مبتدی دارد که این برتری در کیفیت عکاسی خود را نشان می دهد. این دوربین از این نظر کاملا از دوربین هایی همچون کانن 4000D و یا نیکون D3500 برتر بوده ولی از دوربین هایی همچون کانن 6D Mark II پایین تر است. این دوربین کیفیت بالای عکاسی را با قیمت مناسبی در اختیار شما قرار می دهد و از این رو نه تنها برای افرادی با تجربه عکاسی متوسط مناسب است بلکه برای افرادی که بودجه متوسطی برای خرید دوربین اختصاص داده اند نیز مناسب است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دوربین عکاسی

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

طراحی و ساخت

همانطور که گفتیم دوربین کانن EOS 800D نیز همچون سایر دوربین های کانن که از نامگذاری سه عددی استفاده می کنند کیفیت ساخت و متریال را فدای کیفیت عکاسی کرده است. البته این موضوع لزوما بد نیست و می تواند برای برخی افراد که نیازی به کیفیت بالای ساخت ندارند یک امتیاز باشد چرا که می توانند یک دوربین با قیمت متوسط که کیفیت عکاسی بالایی دارد را خریداری کنند. کانن برای ساخت این دوربین از ترکیب آلیاژ آلومینیوم و پلاستیک استفاده کرده است. بخش بیرونی دوربین کاملا با پلاستیک پوشیده شده است و از این رو باید به خوبی از آن مواظبت کنید چرا که شکننده است. اگر بخواهیم کیفیت ساخت این دوربین را با رقبای هم قیمتی همچون Panasonic Lumix G90/G95 و یا Fujifilm X-T30 مقایسه کنیم(که البته این دوربین ها از نوع بدون آینه هستند)، متاسفانه باید بگوییم کیفیت ساخت دوربین کانن EOS 800D زیاد مطلوب نیست.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D از نظر طراحی کلی مشابه نسل قبل طراحی شده است، هر چند کانن با تغییراتی سعی کرده چهره دوربین را مدرن تر کرده و آن را دوربینی سطح بالا نشان دهد. این دوربین تا 20 گرم از نسل قبل سبک تر بوده و وزن آن به 532 گرم می رسد که البته این وزن بدنه تنها بوده و با توجه به لنزی که انتخاب می کنید وزن کلی دوربین نیز افزایش می یابد. وزن این دوربین کاملا مناسب بوده و می تواند تعادل خوبی در هنگام استفاده از لنز های بزرگ داشته باشد و از طرفی می تواند به راحتی قابل حمل باشد. فشردگی و چگالی بالای دوربین باعث شده زمانی که دوربین را در دست می گیرید کاملا احساس کنید با یک دوربین قدرتمند روبرو هستید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D از نظر قرار گیری دکمه ها بسیار خوب بوده و دکمه های زیادی که باعث افزایش سرعت می شوند در اختیار کاربر قرار گرفته است. این دکمه ها برای انواع تنظیمات کلیدی استفاده می شند. در مجموع باید گفت چنانچه احساس پلاستیکی بودن دوربین شما را آزار نمی دهد، می توانید 800D را به عنوان یک دوربین به صرفه و اقتصادی میان رده خریداری کنید. به جز حس پلاستیکی بودن نکته منفی دیگری در طراحی و ساخت دوربین وجود نداشته و در سایر موارد همچون ارگونومی، وزن مناسب، هندلینگ و… کاملا عالی است و شایسته دست یک عکاس نیمه حرفه ای است.

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی دوربین کانن EOS 5D Mark IV

منظره یاب و مانیتور

دوربین کانن EOS 800D دارای منظره یابی از نوع Eye-level SLR است که 95 درصد از منظره روبرو را نمایش می دهد. طبیعتا چنین درصد پوششی می تواند برای عکاسان مبتدی خوب باشد اما اگر عکاس حرفه ای هستید و به جزئیات اهمیت می دهید این درصد پوشش یک مشکل جدی است چرا که می تواند در تنظیم عکس مشکل ایجاد کرده و باعث شود بخشی از منظره در تصویر مشخص نباشد.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

این دوربین همچنین دارای یک مانیتور 3 اینچی لمسی است. این مانیتور از نوع TFT بوده و از فناوری Liquid Crystal بهره میبرد و وضوح 1.04 میلیون نقطه ای را ارائه می کند. این مانیتور نیز همچون منظره یاب تنها 95 درصد از منظره را روبرو را پوشش می دهد که البته اگر نسبت تصویر را روی 16:9 قرار دهید این نسبت به 93 درصد خواهد رسید که اصلا خوب نیست و باعث بهم خوردن تعادل تصویر به خصوص در لبه ها خواهد شد. این مانیتور دارای فناوری Clear View LCD II است که باعث وضوح بالاتر تصویر می شود. پس چنانچه بخواهید عکس های گرفته شده را تماشا کنید و یا حتی از Live View استفاده کنید با کیفیتی بسیار بالا روبرو خواهید شد. این مانیتور به لطف لولا های خود قابلیت بالایی جهت تغییر زاویه دارد. این مانیتور به لطف صفحه لمسی خود سرعت بالایی داشته که می تواند باعث افزایش سرعت عکاسی شود.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

فوکوس خودکار

دوربین کانن EOS 800D دارای سیستم فوکوس خودکار فازی 45 نقطه است. این سیستم پیشرفت بسیار خوبی نسبت به سیستم فوکوس خودکار 19 نقطه ای در 750D داشته است و می تواند کمک شایانی به عکاسی با کیفیت بسیار بالاتر باشد. البته این سیستم فوکوس هنوز نمی تواند در سطح فوکوس خودکار 142 نقطه ای موجود در کانن EOS M50 باشد اما در مقابل بسیاری از دوربین ها عالی است. سنسور های فوکوس خودکار در این دوربین هم در جهت عمودی و هم در جهت افقی حساس هستند که از این رو می توانید با خیال راحت عکس های عمودی نیز ثبت کنید و از طرفی این سیستم باعث می شود احتمال از دست رفتن فوکوس بسیار کاهش یابد.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

فوکوس خودکار دوربین کانن EOS 800D نسبت به 3EV حساس است که باعث شده این دوربین در شرایط نوری ضعیف نیز فوکوس مناسبی داشته باشد. البته طبیعتا نباید انتظار داشت در فضا های کم نور و یا هنگام شب فوکوسی با کیفیت فوکوس در روز ارائه شود اما همچنان فوکوس در نور کم توسط این دوربین از بسیاری از دوربین های دیگر برتر است. ما این دوربین را هنگامی که چراغ های اتاق را خاموش کرده بودیم تست کردیم که نتیجه تست حاکی از توانایی بالای دوربین در فوکوس در شرایط نوری ضعیف داشت. البته زمانی که تمامی چراغ ها خاموش شد و اتاق کاملا تاریک شد دوربین توانایی خود را از دست داد که طبیعی است.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D
فوکوس با دوربین کانن EOS 800D

سیستم فازی فوکوس خودکار دوربین کانن EOS 800D بسیار خوب کار می کند و سرعت بسیار بالایی به دوربین می دهد. این سرعت بالا باعث می شود چنانچه بخواهید می توانید از دوربین خود برای عکاسی ورزشی و یا عکاسی حیات وحش نیز استفاده کنید. شما همچنین می توانید برای بالا برد قدرت فوکوس از لنز های خوبی که کانن ارائه می کند استفاده کنید. بخشی از سرعت بالای دوربین مربوط به سنسور قدرتمند 7560 پیکسلی آن است که از رنگ های RGB+IR پشتیبانی می کند که به فوکوس خودکار کمک می کنند تا سرعت و دقت بالاتری داشته باشد. این دوربین دارای دکمه های برای تنظیم فوکوس خودکار است که به شما این امکان را می دهند تا از بین 3 حالت یکی را انتخاب کنید. حالت اول Zone AF است که برای فوکوس در نما های کوچک بوده و فوکوس 9 نقطه ای را ارائه می کند. حالت بعدی Large Zone AF است که برای نما های متوسط مناسب بوده و فوکوس 15 نقطه ای را ارائه می کند. حالت بعدی نیز Auto Selection AF است که حالت خودکار بوده و برای فوکوس با حداکثر توانایی و پوشش نما های بزرگ را دارد.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D از فناوری Dual Pixel AF پشتیبانی می کند که برای بهبود فوکوس در هنگام عکاسی Live View است و پیشرفت بزرگی نسبت به نسل قبل است که از فناوری  Hybrid CMOS AF IIIمی کرد. از طرفی صفحه لمسی نیز باعث می شود سرعت فوکوس در هنگام استفاده از حالت Live View افزایش یابد. در مجموع سیستم فوکوس خودکار این دوربین بسیار خوب بوده و توانایی بالایی به دوربین برای عکاسی با سرعت و دقت بالاتر می دهد.

کارایی

دوربین کانن EOS 800D دارای پردازنده Digic 7 است. این پردازنده به دوربین اجازه می دهد تا 6 عکس در هر ثانیه ثبت کند که رقم خوبی است و در زمره سرعت متوسط بین دوربین های DSLR قرار می گیرد هر چند نسبت به دوربین های بدون آینه کمتر است. عمر باتری این دوربین نسبت به نسل قبل پیشرفت های خوبی داشته است و حالا می تواند تا 600 عکس ثبت کند که البته این تعداد برای عکاسی با منظره یاب است و چنانچه بخواهید تمام عکس ها را در Live View و با صفحه نمایش دوربین ثبت کنید این تعداد به 270 عکس کاهش می یابد. اما در مجموع این تعداد عکاسی با اینکه نسبت به بسیاری دوربین هایی که حتی ارزان تر هستند نیز کمتر است، ولی می تواند نیاز شما را برای یک روز عکاسی برطرف کند. البته اگر عکاس حرفه ای نباشید حتی می توانید تا چندین روز نیز با یک بار شارژ با دوربین کار کنید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D از همان سنسور 24.2 مگاپیکسلی نسل قبل بهره می برد و سنسور اندازه گیری آن نیز همانند گذشته 7560 پیکسلی است که از رنگ های RGB+IR پشتیبانی می کند. تعادل رنگ سفید در این دوربین بسیار خوب کار می کند و همچون بسیاری از دوربین های کانن می تواند 8 حالت را پشتیبانی کند. حالت اول Auto است. این حالت برای افراد مبتدی و همچنین افرادی که حساسیت خاصی به تعادل رنگ سفید ندارند مناسب است. دومین حالت Daylight است که برای عکاسی در زیر نور خورشید مناسب است. حالت دیگر حالت Shade است که برای عکاسی در سایه مناسب است. حالت Cloudy نیز تعادل رنگ سفید را در هوای ابری برقرار می کند. حالت Tungsten light برای عکاسی در زیر نور لامپ های تنگستنی(لامپ های زرد حبابی) مناسب است. حالت White fluorescent light برای عکاسی در زیر نور لامپ های با نور سفید(لامپ های فلورسنت) مناسب است. حالت Flash نیز برای زمانی است که بخواهید از نور فلش برای عکاسی استفاده کنید. آخرین حالت نیز حالت Custom یا تنظیم دستی است که برای افراد حرفه ای مناسب است.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

کیفیت عکاسی دوربین کانن EOS 800D

سنسور 24 مگاپیکسلی دوربین کانن EOS 800D از نظر وضوح نسبت به گذشته تغییری نداشته است اما کانن تغییراتی در آن اعمال کرده تا کیفیت عکاسی آن بهتر شود. یکی از مهمترین پیشرفت های این سنسور در بهبود نویز های تصویر است. نویز های تصویر تا حد زیادی کم شده اند به گونه ای که در ایزو هایی بالاتر شاهد نویز های پایین تری هستیم و این موضوع باعث شده کاربر را سهولت بیشتری از ISO های بالاتر استفاده کند. بنا به گفته کانن این دوربین محدود ایزویی بین 100 تا 25.600 دارد. کانن خود تصاویری تبلیغاتی از عکاسی در ایزو های خیلی بالا منتشر کرده است که جنبه تبلیغاتی داشته و نمی توان چنین نتایجی را در عکاسی واقعی تکرار کرد. از این رو خودمان دست به کار شدیم تا ببینیم این دوربین واقعا تا چه رنجی از ISO می تواند تصاویری نرم و با کیفیت ارائه کند.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

از این رو عکس های دوربین کانن EOS 800D در ایزو های مختلف را بررسی کردیم. همانطور که می توان حدس زد در ایزو های پایین همه چیز عالی است و کیفیت عکس ها فوق العاده است. در ایزو های متوسط نیز کیفیت بسیار خوب است و این کیفیت بالا حتی تا ISO 6400 نیز ادامه داشت. اما زمانی که ایزو را بالاتر بردیم نتوانستیم کیفیت سابق را داشته باشیم و نویز ها شروع به زیاد و زیادتر شدن کردند به گونه ای که وقتی به ISO 25.600 که حد نهایی ایزوی این دوربین است رسیدیم عملا تصاویر مملو از نویز بودند. اما در مجموع باید گفت کیفیت تصاویر این دوربین حتی در ایزو های نسبتا بالا نسبت به بسیاری دوربین های دیگر خوب بوده و کیفیت تصاویر و پایین بودن نویز ها و نرمی عکس ها قابل ستایش هستند. این کیفیت بالا نه تنها در تصاویر با فرمت JPEG بلکه در تصاویری با فرمت خام یا همان RAW نیز وجود داشت.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D همچون بسیاری دوربین های کانن می تواند تا از چهار نسبت تصویر برای عکاسی پشتیبانی کند. اولین آنها نسبت معمول عکاسی یعنی 3:2 است. این نسبت همواره برترین نسبت برای عکاسی بوده است و این دوربین نیز بالاترین وضوح و کیفیت خود را در این نسبت ارائه می کند به گونه ای که رزولوشن تصاویر ثبت شده در این نسبت تصویر به 6000 در 4000 می رسد. نسبت بعدی 4:3 است. در این نسبت تصویر رزولوشن کاهش یافته و حداکثر رزولوشن 5328 در 4000 ارائه می شود. نسبت تصویر بعدی 16:9 است. این نسبت تصویر برای کسانی که می خواهند تصاویر خود را بر روی مانیتور ها و تلویزیون هایی با رزولوشن ضریب اچ دی نمایش دهند عالی است. اما در این نسبت تصویر رزولوشن کاهش پیدا کرده و به 6000 در 3368 می رسد و همانطور که در بالا اشاره کردیم میزان پوشش منظره یاب نیز به 93 درصد محدود می شود. آخرین نسبت تصویر که برای عکاسی کلاسیک استفاده می شود نسبت 1:1 است که همانطور که از نامش پیداست طول و عرض تصاویر برابر بوده و حداکثر به 4000 در 4000 می رسد.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D برای ارائه بهترین کیفیت عکاسی دارای 9 حالت عکاسی است که با توجه به نیاز خود می توانید هر کدام را انتخاب کنید. اولین آنها حالت خودکار یا Auto است که در آن خود دوربین تنظیمات را انجام می دهد. حالت بعدی Standard است که برای عکاسی روزمره با لنز های استاندارد کاربرد دارد. حالت بعدی Portrait است که برای عکاسی پرتره(با تمرکز بر یک سوژه) مناسب است و با توجه به قابلیت بالای فوکوس خودکار این دوربین یک گزینه مناسب برای عکاسی پرتره است. حالت بعدی Landscape است. این حالت برای عکاسی منظره و نما های بزرگ کاربرد دارد و بهتر است زمانی که می خواهید از این حالت عکاسی استفاده کنید یک لنز اولترا واید داشته باشید. به جز این موارد حالت های دیگری نیز هستند که بنا به نیاز خود شرایط می توانید از آنها استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که برای بدست آوردن بهترین نتیجه از هر کدام از این حالات بهتر است لنز مناسبی انتخاب کنید. در ادامه نگاهی داریم به برخی تصاویر ثبت شده با این دوربین. برای نمایش تصاویر با کیفیت و رزولوشن اصلی بر روی آنها کلیک کنید.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

فیلمبرداری

دوربین کانن EOS 800D می تواند در دو فرمت MP4 و MOV فیلمبرداری کند. بالاترین کیفیت فیلمبرداری دوربین کیفیت Full HD است که می تواند تا نرخ 60 فریم بر ثانیه را پشتیبانی کند. کیفیت های پایین تر یعنی HD و SD نیز پشتیبانی می شوند اما متاسفانه کیفیت 4K ارائه نمی شود. فرمت صوتی فیلم های این دوربین AAC است. بیت ریت فیلم ها در کیفیت FULL HD حداکثر به 216 مگابایت بر دقیقه می رسد( بدین معنی که یک دقیقه فیلمبرداری با این کیفیت 216 مگابایت حجم دارد). بیت ریت در کیفیت HD به 187 مگابایت بر دقیقه و در کیفیت SD به 66 مگابایت در دقیقه می رسد. این دوربین علاوه بر داشتن میکروفون داخلی، توانایی پشتیبانی از میکروفون های خارجی را نیز دارد که برای بهره برده از بهترین کیفیت صدا به آنها نیاز خواهید داشت.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

اما کیفیت فیلم های دوربین کانن EOS 800D چگونه است؟ با اینکه کیفیت فیلم نیز همچون کیفیت عکاسی تا حدی به لنز مورد استفاده بستگی دارد اما کیفیت کلی فیلم ها از نظر ویژگی های بصری فوق العاده بوده و شاهد رنگبندی عالی هستیم. چیزی که در فیلم ها جلب توجه می کند قابلیت بالای فوکوس خودکار در فیلم هاست که همواره بهترین فوکوس ارائه می شود. پس به راحتی می توانیم بگوییم اگر قصدی برای خرید دوربین فیلمبرداری جداگانه ندارید، این دوربین می تواند تا حد زیادی نیاز شما را برآورده کند اما به یاد داشته باشید این دوربین توانایی فیلمبرداری 4K را ندارد.

لنز ها

دوربین کانن EOS 800D از لنز های EF و EF-S کانن پشتیبانی می کند. این دوربین در برخی بازار ها به صورت استاندارد با لنز EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM ارائه می شود ولی در برخی بازار ها فاقد هر گونه لنز بوده و از این رو باید حتما لنزی برای آن تهیه کنید. ما در اینجا چند لنز را برای کارایی های مختلف پیشنهاد می کنیم اما در نهایت شما باید با توجه به نیاز خود و همچنین بودجه خود لنز مورد نظرتان را خریداری کنید. نخستین پیشنهاد ما لنز EF 24mm f/1.4L II USM است. این لنز از نوع واید بوده و برای عکاسی استاندارد و روزمره بسیار عالی است. از طرفی زاویه دید 84 درجه ای آن به شما این امکان را می دهد تا از مناظر بزرگ نیز عکاسی کنید. این لنز در بازار جهانی 1550 دلار قیمت دارد و در بازار ایران نیز قیمت آن به حدود 30 میلیون تومان می رسد.

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

لنز بعدی که دوربین کانن EOS 800D می تواند از آن پشتیبانی کند، لنز EF 8-15mm f/4L Fisheye USM است. این لنز از نوع اولترا واید بوده و چنانچه به عکاسی از مناظر طبیعی و یا ساختمان های بزرگ علاقه مند باشید این لنز می تواند بهترین همراه شما باشد. این لنز زاویه دید 180 درجه ای دارد که یعنی تمامی آنچه مقابل دوربین است را ثبت می کند. قیمت آن به 1250 دلار و یا حدود 25 میلیون تومان می رسد. لنز بعدی لنز EF 300mm f/2.8L IS II USM است. این لنز برای زوم های عمیق مناسب بوده و می توانید از آن برای عکاسی حیات وحش و یا عکاسی ورزشی استفاده کنید. از طرفی دریچه باز آن باعث شده نور زیادی جذب کرده و کیفیت تصاویر بسیار خوبی را ارائه دهد. این لنز تله فوتو در بازار جهانی 6100 دلار قیمت دارد و قیمت آن در بازار ایران به حدود 120 میلیون تومان می رسد. همانطور که مشاهده می کنید قیمت این لنز بسیار گرانتر از خود دوربین است پس پیش از خرید حتما بررسی کنید که آیا واقعا به چنین زوم عمیقی نیاز دارید یا خیر؟

نقد و بررسی دوربین کانن EOS 800D

جمع بندی و قیمت دوربین کانن EOS 800D

دوربین کانن EOS 800D به معنای واقعی کلمه یک دوربین میان رده است. این دوربین همه امکاناتی را که از یک دوربین در این سطح قیمت انتظار داریم را ارائه می کند. کیفیت عکاسی آن بسیار عالی است و تصاویر زیبا و بسیار واضحی ثبت می کند که بخش زیادی از آن به دلیل بهبود های حسگر 24.2 مگاپیکسلی آن است. این دوربین همچنین می تواند برای فیلمبرداری کاملا مناسب بوده و فیلم های با کیفیت بالایی بگیرد. البته به جز مزایای ذکر شده، معایبی نیز در آن وجود دارد که از جمله آنها پلاستیکی بودن بخش زیادی از بدنه دوربین است. دوربین کانن EOS 800D همچنین از کیفیت فیلمبرداری 4K نیز پشتیبانی نمی کند. دیگر مشکل آن این است که منظره یاب دوربین تنها 95 درصد از منظره مقابل را پوشش می دهد و از این رو ممکن است عکاس در تنظیم عکس دچار مشکل شود. دوربین کانن EOS 800D در بازار جهانی به همراه لنز خود تا 900 دلار قیمت دارد. قیمت دوربین کانن EOS 800D در ایران با لنز های مختلفی ارائه می شود و از این رو قیمت آن بین 11 تا 25 میلیون تومان متغیر است. در نهایت نگاهی داریم به مهمترین مزایا و معایب این دوربین:

مزایای دوربین کانن EOS 800D

معایب دوربین کانن EOS 800D

  • کیفیت عکاسی بالا
  • کیفیت فیلمبرداری بالا
  • صفحه نمایش لمسی کارآمد
  • قابلیت و سرعت بالای فوکوس خودکار
  • عدم پشتیبانی از فیلمبرداری با کیفیت 4K
  • بسیاری از قسمت های آن پلاستیکی است
  • منظره یاب تنها 95 درصد از منظره را پوشش می دهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.