بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D یک دوربین 32 مگاپیکسلی نیمه حرفه ای است. این دوربین برای جایگزینی با دوربین کانن EOS 80D ساخته شده است. در نقد و بررسی تخصصی کانن EOS 90D با صفر و یک همراه باشید تا با زیر ذره بین گذاشتن این دوربین به مزایا و معایب آن پی ببریم و در مواردی این دوربین را با دوربین های رقیب از سونی و نیکون مقایسه کنیم.

کانن EOS 90D برای چه کسانی مناسب است؟

کانن EOS 90D یک دوربین نیمه حرفه ای و یا بهتر است بگوییم میان رده است. این دوربین نیز همچون دیگر دوربین های کانن که به صورت دو رقمی نامگذاری می شوند دارای کیفیت ساخت بدنه بسیار خوبی است و از طرفی کیفیت عکاسی آن نیز بسیار بالاست. این دوربین از نظر امکانات و کیفیت عکاسی کاملا از دوربین هایی همچون کانن EOS 800D و یا نیکون D5600 برتر است اما از طرفی در جایگاهی پایین تر از دوربین هایی همچون کانن EOS 6D Mark II و یا EOS 5D Mark IV قرار می گیرد. در مجموع این دوربین برای کسانی مناسب است که مدتی تجربه کار با دوربین های سطح مبتدی و یا دوربین های سطح متوسط را داشته اند و حالا و پس از کسب تجربه کافی می خواهند دوربین با کیفیت تری داشته باشند. این دوربین همچنین برای کسانی که بودجه مناسبی برای خرید دوربین اختصاص داده اند مفید است.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

طراحی و ساخت

همانطور که گفتیم کانن EOS 90D نیز همچون دیگر دوربین های کانن که نامگذاری دو رقمی دارند کیفیت ساخت مطلوبی دارد. در ساخت این دوربین از آلیاژ آلومینیوم، فیبر شیشه و رزین پلی کربنات استفاده شده است تا شاهد دوربینی با کیفیت ساخت بالا باشیم. دوربین کاملا ضد آب نیست اما می تواند تا حد متوسطی آب و گرد و غبار را تحمل کند. این دوربین دارای 140 میلی متری عرض، 104.8 میلی متر ارتفاع و 76.8 میلی متر طول است. از این رو تا حدودی کوتاه تر و نازک است از نسل قبل یعنی 80D است. وزن دوربین به 701 گرم است که از این نظر 29 گرم از نسل قبل سبک تر است. وزن دوربین تا اندازه ای زیاد هست که بتواند لنز های نسبتا بزرگ را تحمل کرده و در استفاده از آنها مشکلی نداشته باشد و از طرفی آنقدر پایین هست که بتوانید به راحتی آن را حمل کنید.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

اگر قبلا از دوربین هایی همچون 80D و 6D Mark II استفاده کرده باشید استفاده از کانن EOS 90D نیز برای شما بسیار ساده خواهد بود چرا که از نظر طراحی و محل قرار گیری دکمه ها تا حد زیادی شبیه به دیگر دوربین های هم رده خود طراحی شده است. برای نمونه دکمه فعال سازی نقاط برای فوکوس خودکار مانند دیگر دوربین های هم رده در شانه بالایی قرار گرفته است و از طرفی برای کاستومایز کردن فوکوس خودکار نیز می توانید به منوی دوربین مراجعه کنید. البته تغییراتی نیز در طراحی این دوربین وجود دارد. برای نمونه دکمه Q نسبت به نسل قبل تغییر موقعیت داده که دلیل آن استفاده از جوی‌استیک در این دوربین است. در مجموع با دوربینی با کیفیت ساخت بالا و طراحی مناسب روبرو هستیم که ارگونومی و هندلینگ مناسبی نیز دارد.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

منظره یاب و مانیتور

کانن EOS 90D منظره یاب نوری نسل قبل را به ارث برده است. این منظره یاب به صورت استاندارد دارای فوکوس 0.95 برابر بوده و تقریبا 100 درصد منظره مقابل را پوشش می دهد. این پوشش سراسری که در بسیاری دوربین های پایین رده تر وجود ندارد باعث شده عکاسان و به خصوص عکاسان حرفه ای به راحتی بتوانند عکس را تنظیم کرده و هیچ بخشی از عکس حذف نشود. البته منظره یاب این دوربین در هنگام عکاسی با نسبت های تصویری به جز نسبت استاندارد (نسبت 3:2) درصد پوشش متفاوتی خواهد داشت. یعنی اگر نسبت تصویر 4:3 را انتخاب کنید منظره یاب در حالت عمودی 100 درصد از منظره را پوشش می دهد اما در حالت افقی میزان پوشش به 97 درصد می رسد. اگر نسبت 16:9 را انتخاب کنید منظره یاب در حالت عمودی تا 97 درصد منظره را پوشش می دهد ولی در حالت افقی این میزان به 100 درصد می رسد. در نسبت تصویر 1:1 و در حالت عمودی تا 100 درصد منظره پوشش داده می شود ولی در حالت افقی تنها 96 درصد از منظره پوشش داده می شود.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D دارای مانیتوری 3 اینچی از نوع TFT است. این مانیتور دارای دقت 1.04 میلیون نقطه ای است و کیفیت رنگ ها نیز در آن بسیار بالاست. از این رو می تواند کیفیت تصویر مناسبی را نمایش دهد که به خصوص برای عکاسی در حالت Live View مناسب است و از طرفی در این حالت تا 100 درصد منظره روبرو را نیز پوشش می دهد. این صفحه نمایش لمسی بوده و بسیار کارآمد و پاسخگو است به گونه ای که می تواند از لمس صفحه برای فوکوس خودکار و یا عکس گرفتن و همینطور زوم کردن استفاده کنید. همانطور که از دوربینی با این قیمت انتظار می رود صفحه نمایش آن دارای لولا های متحرک بوده و از این رو می توانید در زوایای مختلف عکاسی کنید و یا حتی صفحه نمایش را برگردانده و عکس سلفی بگیرید. در مجموع کیفیت منظره یاب و صفحه نمایش این دوربین بسیار عالی است.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

فوکوس خودکار

کانن EOS 90D دارای دو سیستم فوکوس خودکار است که بسته به اینکه شما از منظره یاب یا مانیتور (Live View) برای عکاسی استفاده می کنید یکی از این سیستم ها کار می کنند. فوکوس خودکار این دوربین همچون نسل قبل 45 نقطه ای است. این میزان نقاط فوکوس هر چند به اندازه نقاط فوکوس دوربین هایی همچون کانن EOS 5D Mark IV که به 64 نقطه می رسد دقیق و کامل نیست اما از بسیاری دوربین های بازار برتر است. این تعداد نقطه فوکوس به شما این امکان را می دهد تا به راحتی و بدون از دست دادن نقطه ای از تصویر فوکوس کنید. از طرفی سنسور 7560 پیکسلی باعث دقت بسیار بالایی می شود که البته در برخی دوربین های هم رده دیگر کانن نیز شاهد آن بوده ایم. این دوربین از فناوری فوکوس خودکار کانن یعنی Dual Pixel استفاده می کند. Dual Pixel در حالت عکاسی عمودی تا 100 درصد از منظره را پوشش می دهد اما در هنگام عکاسی افقی این میزان به 88 درصد می رسد.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D دارای 11 حالت برای فوکوس خودکار است که باعث می شود عکاس با توجه به نیاز خود حالت مورد نظر را انتخاب کند. هر کدام از این حالات تعدادی نقطه فوکوس را در بر می گیرد. این حالات شامل: Spot AF، 1-point AF، Zone AF، Large Zone AF، Face Priority AF، AI Focus، One Shot، AI Servo، Movie Servo AF، Continuous AF  و  Eye Detection AFاست. این حالات به عکاس این امکان را می دهند تا بتواند نقطه شروع فوکوس را انتخاب کرده و یا حتی دوربین را به گونه ای تنظیم کند که در صورت حرکت سوژه بتواند سوژه را ردیابی کرده و همچنان فوکوس را نگهدارد. سیستم تشخیص چهره دوربین نیز بسیار خوب عمل می کند و می تواند به سرعت چهره را تشخیص دهد و روی آن قفل کند. شما همچنین می توانید تشخیص چهره را به صورت دستی انجام دهید که البته مقداری زمانبر خواهد بود.

بررسی دوربین کانن EOS 90D
عکس ثبت شده با دوربین کانن EOS 90D

فوکوس خودکار کانن EOS 90D در روشنایی مناسب کیفیت بسیار خوبی داشته و می تواند با وجود حرکات سوژه، فوکوس را نگه دارد. طبیعتا در هنگام عکاسی با نور کم کیفیت فوکوس نیز کاهش می یابد اما خبر خوب این است که در هنگام نور کم اگر از مانیتور به جای منظره یاب استفاده شود نتیجه بهتری حاصل می شود. ما برای اطمینان از کیفیت فوکوس خودکار این دوربین چند عکس ثبت کردیم. در یکی از عکس ها که از یک خودروی پورشه 911 که با سرعت در حال حرکت بود عکاسی کردیم متوجه قدرت بالای فوکوس این دوربین شدیم به گونه ای که هنگام عکاسی از خودرویی که بیش از 250 کیلومتر بر ساعت سرعت داشت عکس آنقدر خوب ثبت شد که گویی از یک خودروی بی حرکت و ثابت عکاسی کرده ایم. این موضوع باعث می شود بتواند از این دوربین برای عکاسی ورزشی و یا حیات وحش نیز سود ببرید. البته بخشی از قدرت فوکوس به لنز نیز مربوط می شود و چنانچه لنز مناسبی استفاده کنید می توانید قدرت و کیفیت فوکوس را تا حد مناسبی بهبود ببخشید.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کارایی

کانن EOS 90D دارای سنسور 32.5 مگاپیکسلی از نوع CMOS است. این دوربین به سیستم اندازه گیری جدید 216 نقطه ای مجهز است که با یک سنسور RGB و مادون قرمز 220 هزار پیکسلی اطلاعات را جمع آوری می کند. 216 نقطه سیستم اندازه گیری در نهایت یکجا جمع شده و اندازه گیری دقیقی را به عکاس ارائه می کند. از طرفی این سیستم اندازه گیری دارای حالت هایی است که با توجه به نیاز و تجربه خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. برخی از این حالت ها شامل Centre-weighted و Spot metering هستند.

کانن EOS 90D از پردازنده تصویر قدرتمند DIGIC 8 سود می برد که به آن اجازه می دهد تا با سرعت 11 فریم بر ثانیه عکاسی کند. این سرعت بسیار بالا بوده و خوب است بدانید بسیاری دوربین های DSLR سرعتی در حدود 7 فریم بر ثانیه دارند. این سرعت عکاسی آنقدر بالاست که تنها در دوربین های بدون آینه ای همچون کانن EOS M6 Mark II می توان سرعت بالاتر (14 فریم بر ثانیه) را یافت. چنین سرعت بالایی باعث شده این دوربین به یک گزینه بسیار عالی برای عکاسی در شرایطی همچون عکاسی حیات وحش، عکاسی ورزشی و حتی پاپاراتزی که سرعت بالا اهمیت دارد تبدیل شود. بافر(حافظه کش) دوربین نیز بسیار خوب بوده و می تواند تا 58 عکس با فرمت JPEG و یا 25 عکس با فرمت RAW را ذخیره کند و از این رو می توانید با سرعت بسیار بالاتری به عکس های ثبت شده خود دسترسی داشته باشید.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D دارای باتری کارآمدی است که با یک بار شارژ شدن می تواند تا 1300 عکس را ثبت کند که بسیار عالی است. البته چنانچه در تمام طول عکاسی تنها از منظره یاب استفاده کنید این میزان تا رقم بسیار عالی 1900 عکس نیز افزایش می یابد که برای هر گونه عکاسی کاملا مناسب بوده و حتی می تواند تا چند روز برای یک عکاس حرفه ای نیز کافی باشد. در مجموع این دوربین کارایی بسیار بالایی داشته که آن را تبدیل به یک گزینه مناسب برای عکاسان حرفه ای می کند.

کیفیت عکس های کانن EOS 90D

همانطور که گفتیم کانن EOS 90D از حسگر 32.5 مگاپیکسلی استفاده می کند که باعث می شود جزئیات بسیار بالایی را در تصاویر شاهد باشیم. این سنسور تا 11.5 مگاپیکسل وضوح بیشتری نسبت به یکی از نزدیک ترین رقبای خود یعنی نیکون D7500 دارد و در نتیجه عکس هایی واضح تر ثبت می کند. زمانی که به بحث کیفیت رنگ ها می رسد تصمیم گیری در بین سه دوربین رقیب در این رده یعنی کانن 90D، سونی A6400 و نیکون D7500 کار آسانی نخواهد بود. دوربین های کانن همیشه در زمینه رنگ قرمز عالی کار کرده اند و رنگ های قرمز در عکس های آنها از عمق و زیبایی خاصی برخوردار است. اما این نماینده سونی است که می تواند بهترین رنگ سبز را ارائه دهد و نماینده نیکون نیز بهترین رنگ زرد را ارائه می دهد. اما در مجموع کیفیت و عمق رنگ های کانن EOS 90D همچون نسل قبل بسیار خوب است. اگر بخواهیم این سه دوربین رقیب را بر اساس کیفیت رنگ رده بندی کنیم به ترتیب نیکون D7500، کانن 90D و سونی A6400 قرار می گیرند.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D دارای محدوده ISO بین 100 تا 25600 است که البته می تواند تا 51.200 نیز افزایش پیدا کند. هنگام عکاسی در ایزوی 100 کیفیت تصاویر عالی است و تصاویری با حداقل نویز را شاهد هستیم. کیفیت عالی تصاویر حتی تا ایزوی 6400 نیز ادامه پیدا می کند اما زمانی که بخواهید ایزو را 8000 یا بالاتر ببرید نویز ها شروع به پدیدار شدن می کنند. ما حتی ایزو را به حداکثر میزان یعنی 51200 رساندیم و در نتیجه تصاویری سرشار از نویز را تحویل گرفتیم. این دوربین از نظر نویز و کیفیت در ایزو های مختلف در بین هم رده های خود در انتهای لیست قرار می گیرد. سونی A6400 نه تنها محدوده ایزوی دو برابر دارد (محدوده ایزوی سونی A6400 بین 100 تا 32.000 است و تا 102800 نیز قابل گسترش است) بلکه عکس های آن در ایزو های بالاتر نویز کمتر و در نتیجه کیفیت بالاتری نیز ارائه می کند ولی همانطور که گفتیم رنگ های 90D بهتر هستند. گستره ایزوی نیکون D7500 نیز نه تنها بسیار بالاتر است( به صورت معمولی بین 100 تا 51200 و قابل گسترش بین 50 تا 164800) بلکه از نظر کیفیت رنگ و کم بودن نویز ها نیز بسیار عالی است و از این رو نماینده نیکون در بین این سه دوربین جایگاه برتر را ازآن خود می کند.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D نیز همچون سایر دوربین های کانن دارای 4 نسبت تصویر است که هر یک از این نسبت های تصاویر برای زمان و جای خاصی مناسب بوده و ویژگی های خاص خود را دارند. نخستین نسبت تصویر 3:2 است که نسبت رایج عکاسی بوده و بالاترین وضوح یعنی 32.3 مگاپیکسل و رزولوشن 6960 در 4640 ارائه می شود. نسبت بعدی 4:3 است که بیشترین وضوح 28.6 مگاپیکسلی ارائه شده و حداکثر رزولوشن به 6160 در 4640 می رسد. نسبت بعدی 16:9 است. برای بدست آوردن بهترین عکس با این نسبت بهتر است به صورت افقی عکاسی کنید. این نسبت برای نمایش تصاویر در مانیتور ها و تلویزیون هایی مناسب است که از رزولوشن های ضریب HD استفاده می کنند( Full HD، 2K، 4K، 5K و…). در این نسبت تصویر حداکثر وضوح به 27.2 مگاپیکسل می رسد و بیشترین رزولوشن 6960 در 3940 ارائه می شود. نسبت آخر نیز نسبت 1:1 است. این نسبت تصویر برای عکاسی کلاسیک کاربرد دارد و حداکثر وضوح تصویر در این نسبت به 21.5 مگاپیکسل رسیده و حداکثر رزولوشن 4640 در 4640 ارائه می شود.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D دارای 10 حالت برای تعادل رنگ سفید است. مطابق معمول حالت اول Auto یا خودکار است. این حالت می تواند افراد مبتدی مناسب باشد. حالت دیگر Daylight است که برای عکاسی زیر نور خورشید در فضای باز مناسب است. حالت دیگر Cloudy است که برای عکاسی در هوای ابری مناسب است. حالت دیگر Tungsten Light است که برای عکاسی در محیط هایی که با نور لامپ های رشته ای زرد روشن می شوند مناسب است. حالت بعد White Fluorescent Light است که برای عکاسی در محیط هایی که با نور لامپ های سفید فلورسنت روشن می شوند مناسب است. حالت بعدی Flash است که برای هنگام استفاده از فلش مناسب است. برای افراد حرفه ای که خود می توانند با استفاده از تجربه عکاسی تعادل رنگ سفید را در حالت مناسبی قرار دهند نیز حالت Custom یا دستی وجود دارد.

بررسی دوربین کانن EOS 90D
کانن EOS 90D یک گزینه مناسب برای عکاسی حیات وحش است

کانن EOS 90D دارای 9 حالت عکاسی است. اولین آنها حالت Auto است که تشخیص صحنه و تنظیمات مرتبط بر عهده خود دستگاه است. این حالت برای سرعت بالا و همچنین برای افراد تازه کار مناسب است. حالت بعدی Standard است که برای عکاسی روزمره کاربر دارد. حالت بعدی Landscape است که بیشتر برای عکاسی اولترا واید کاربرد دارد. حالت دیگر Portrait است که برای عکاسی پرتره از یک سوژه خاص مورد استفاده قرار می گیرد. حالت های دیگری نیز ارائه می شوند که توضیح همه آنها طولانی می شود. هر کدام از این حالت های عکاسی کارایی خاصی دارند. برای نمونه در حالت Landscape رنگ های آبی و سبز (که معمولا در مناظر طبیعی وجود دارند) جلوه بهتری دارند. و یا حالت Monochrome عکس هایی مسطح ثبت می کند که البته می توانید با تغییر نوردهی کیفیت عکس را بهبود دهید. لازم است بدانید برای اینکه بهترین نتیجه را از هر کدام از این حالات داشته باشید باید لنز مناسبی تهیه کنید. برخی عکس های ثبت شده توسط این دوربین را در ادامه مشاهده می کنید. برای نمایش تصاویر در کیفیت و رزولوشن اصلی بر روی آنها کلیک کنید.

بررسی دوربین کانن EOS 90D بررسی دوربین کانن EOS 90D بررسی دوربین کانن EOS 90D

فیلمبرداری

کانن EOS 90D می تواند با کیفیت 4K  و فرمت MP4 فیلمبرداری کند. وجود کیفیت فیلمبرداری 4K از جمله معیار هایی است که می توان به کیفیت یک دوربین پی برد اما پشتیبانی از چنین کیفیتی باعث می شود این دوربین رودروی سایر دوربین هایی که از چنین کیفیتی پشتیبانی می کنند قرار بگیرد. ما دوربین سونی A6400 را با این دوربین مقایسه شد. نتیجه این شد که با وجودی که در کیفیت 1080 کیفیت هر دو دوربین تا حدودی مشابه بود ولی در هنگام فیلمبرداری با کیفیت 4K متوجه شدیم کیفیت فیلمبرداری 4K دوربین کانن 90D در سطح سونی A6400 نبوده و نماینده سونی کیفیت بالاتری ارائه می کند. دوربین سونی نتنها کیفیت بالاتری ارائه می کند بلکه جزئیات بالاتری را نیز به نمایش می گذارد. از طرفی کیفیت برتر رنگ ها در دوربین A6400 باعث شده کیفیت کلی تصاویر نیز تا حد زیادی بهبود یابد.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

متاسفانه مشکل کانن EOS 90D این نیست که دوربین سونی کیفیت بالایی دارد بلکه مشکل کیفیت پایین خود دوربین است به گونه ای که در هنگام فیلمبرداری با کیفیت 4K تصاویر نویز داشتند و کیفیت کلی آنها مطلوب نبود. پس از مقایسه با سونی A6400، کانن 90D را با نیکون D7500 نیز مقایسه کردیم و متوجه شدیم وضعیت حتی بدتر شده است به گونه ای که کیفیت دوربین نیکون از نظر کیفیت و رنگبندی حتی از سونی A6400 نیز بهتر بود که به معنی برتری بی چون و چرای آن نسبت به دوربین کانن نیز هست. دوربین کانن همچنین تنها می تواند با نرخ 30 فریم بر ثانیه فیلمبرداری کند و متاسفانه قابلیت فیلمبرداری با نرخ 24 و یا 60 فریم را ندارد. در مجموع درباره فیلمبرداری این دوربین باید گفت با اینکه با اختلاف بالایی می تواند دوربین های سطح پایه و میان رده را پشت سر بگذارد اما همچنان در مقایسه با رقبا عقب است.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

لنز ها

کانن EOS 90D از لنز های EF و EF-S کانن پشتیبانی می کند و از این نظر می تواند از طیف وسیعی از لنز ها در آن استفاده کرد. این دوربین به صورت استاندارد هیچگونه لنزی نداشته و حتما باید پیش از خرید لنز مناسبی تهیه کنید. این دوربین به واسطه وزن و سایز مناسب خود در استفاده از انواع لنز ها مشکلی نخواهد داشت و می توانید با خیال راحت لنز های بزرگ را انتخاب کنید. ما در اینجا چند لنز را پیشنهاد می دهیم اما در آخر این خود شما هستید که باید با توجه به نیاز و بودجه خود لنز مناسب را خریداری کنید. نخستین لنزی پیشنهادی ما لنز EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS است. این لنز از آن دسته لنز هایی است که می تواند برای انجام کار های بسیاری مورد استفاده قرار گیرد به گونه ای که می توانید با آن به صورت اولترا واید، استاندارد و تله فوتو عکاسی کنید و چنانچه این لنز را خریداری کنید از خرید لنز های بسیاری بی نیاز خواهید شد. این لنز در کنار کارایی بالای خود قیمت به نسبت مناسبی نیز دارد و قیمت آن در بازار جهانی به 700 دلار و در بازار ایران به حدود 14 میلیون تومان می رسد.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

چنانچه کانن EOS 90D را برای عکاسی حیات وحش، ورزشی و یا خبرنگاری خریداری می کنید به یک لنز تله فوتوی قدرتمند نیاز دارید و کانن نیز لنز های تله فوتو را در طیف گسترده ای از کارایی و قیمت عرضه می کند. لنز پیشنهادی ما برای چنین عکاسی لنز EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x است. این لنز بسیار قدرتمند می تواند تا مسافت های دور زوم کند و از این رو می توانید حتی در زمانی که فاصله زیادی با سوژه دارید به راحتی از آن عکاسی کنید. این لنز البته ارزان نبوده و تقریبا 10 برابر خود دوربین قیمت دارد اما چنانچه آن را برای کار می خواهید به راحتی پس از مدتی هزینه خود را جبران خواهد کرد. این لنز سوپر تله فوتو در بازار جهانی 11000 دلار و در بازار ایران در حدود 210 میلیون تومان قیمت دارد. در نهایت شما باید پیش از خرید لنز نیاز خود را مشخص کنید و همینطور بدانید لنز را برای استفاده شخصی نیاز دارید و یا استفاده تجاری و سپس اقدام به خرید لنز کنید.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

جمع بندی و قیمت کانن EOS 90D

کانن EOS 90D از نظر کارایی، طراحی و ساخت یک دوربین فوق العاده بوده و می توانید نیاز افراد نیمه حرفه ای تا حرفه ای را برطرف کند. همانطور که گفتیم کانن 90D از دوربین های پایین رده تر از خود کاملا برتر بوده و ارزش پولی که بابت آن پرداخت می کنید را دارد. اما این دوربین رقبای قدرتمند دارد که به خصوص در زمینه کیفیت عکاسی و فیلمبرداری می توانند رقبای سرسختی برای دوربین کانن باشند. از جمله این رقبا دو دوربین سونی A6400 و نیکون D7500 هستند. سونی یک غول در صنعت دوربین های فیلمبرداری است و از این رو نماینده سونی در اینجا هم می تواند با اختلاف نماینده کانن را پشت سر بگذارید و کیفیت فیلمبرداری به مراتب بهتری به خصوص در کیفیت 4K ارائه کند. دوربین نیکون D7500 نیز نه تنها از نظر کیفیت عکاسی از کانن EOS 90D برتر است بلکه با رنگ های بسیار زیبایی که ارائه می کند می تواند در فیلمبرداری نیز برتر باشد. نکته قابل تامل این است که نماینده نیکون از نظر قیمتی نیز قیمت به مراتب پایین تری دارد.

بررسی دوربین کانن EOS 90D

کانن EOS 90D در بازار جهانی 1200 دلار قیمت دارد و قیمت آن در بازار ایران برای بدنه تنهایی به 21 میلیون تومان می رسد. البته برخی فروشندگان این دوربین را با لنز عرضه می کنند که لنز ها با توجه به کیفیت و کارایی خود تاثیری زیادی بر قیمت نهایی دوربین دارند به گونه ای که ممکن است قیمت دوربین را چندین برابر کنند. برای مقایسه خوب است بدانید دوربین نیکون D7500 در حدود 13 میلیون تومان و دوربین سونی A6400 در حدود 18 میلیون تومان قیمت دارند. در نهایت نگاهی داریم به مهمترین مزایا و معایب کانن EOS 90D:

مزایای کانن EOS 90D

معایب کانن EOS 90D

  • حسگر با وضوح بالا
  • قابلیت فیلمبرداری 4K
  • طراحی و ساخت بدنه زیبا و استفاده از متریال با کیفیت
  • هندلینگ و ارگونومی بسیار خوب
  • باتری با شارژدهی بالا
  • کیفیت عکاسی و فیلمبرداری در سطح رقبا نیست
  • قیمت به نسبت بالا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.